خورشید طلوع کرد

 

گزارش از: عبدالطیف حیدری

بعد از انتظار بسیار زیاد بلاخره آن روز دوباره فرا رسید که انجمن پیک، طلوع خورشید عدالت را دوباره با جشن با شکوه خود به مناسبت پنجم جوزا سالروز ولادت حضرت عبدالعلی مزاری "رح" تحت نام "طلوع خورشید" تجلیل نماید.

انجمن پیک در سال گذشته یعنی 1388 ه ش با جمع از انجمن های دیگر، برای نخستین بار از پنج جوزای سال 1388 ه ش تجلیل به عمل آورده و برنامه ی را تحت عنوان "میلاد نور" تدارک داده بودند. امسال نیز با تلاش و زحمات بسیار زیاد موفق به این گردید که با وجود جشن باشکوهی که در پنج جوزا 1389 ه خ مطابق با 2010/5/26 به روز چهار شنبه در ماشاالله شادی هال راه اندازی کرده بود، جهت معرفی هر چه بیشتر این روز(پنجم جوزا) در نهاد های مختلف از آن جمله ورزش مسابقات فوتبال را تحت نام "جام مزاری" میان مکاتب هزاره تاون راه اندازی نموده بود، و هم چنان جزوه ی را تحت نام "سوغات پیک" ترتیب داده بود که در این جزوه چند شخصیت تاریخی ما از قبیل شهید استاد عبدالعلی مزاری، مورخ و پدر تاریخ افغانستان کاتب هزاره، جوان شجاع و دلیر ما عبدالخالق هزاره، حماسه ی چهل دختران، شهید حسین علی یوسفی به شمول استاد بزرگوار استاد عبدالغفور ربانی مختصراً به معرفی گرفته شده بودند، هم چنان از این جزوه مسابقه ی به نام مسابقه "خود یابی" میان شاگردان ممتاز مکاتب هزاره تاون برگزار گردیده بود که امتحان آن به تاریخ 2010/5/22 به روز شنبه در لیسه ی تعلیمی و تربیوی پامیر به تعداد 200 اشتراکننده از همه ی مکاتب هزاره تاون در حضور مدیران مکاتب برگزار گردید و نتایج این دو مسابقه نیز در همین برنامه (جشن پنجم جوزا) اعلام گردید.

برنامه ی "طلوع خورشید" به روز چهار شنبه به تاریخ پنج جوزا 1389 ه خ مطابق با 2010/5/26 م رأس ساعت 3 بعد از ظهر در ما شاالله شادی هال با قرار گرفتن مجریان برنامه هر یک محمد کبیر همدرد و مرضیه احمدی در جایگاه و قرأت قرآن کریم توسط رمضان وطن دوست آغاز گردید. بعد از آن گروه خوش آمدید مهمانان را خوش آمدید گفتند، طبق معمول چیزی که بعد از آن اجرا گردید خوانش متنی به نام "نامه ی بابه" بود که توسط بهاره نظری، مقاله ی که به همین مناسبت (پنجم جوزا) نگاشته شده بود توسط برادر مهدی نظری و نیز شعر که به مناسبت تولد بابه نوشته شده بود توسط عقیل انصاری اجرا گردیدند. درین هنگام در حالکه محفل با همان زیبایی که به خود گرفته بود با اجرای سرود "ولادت مزاری" زیباتر گردید اما آنچه که جای تأسف بود کم بودی جای بود، به تعداد مهمانانی که در نظر گرفته شده بود یعنی به تعداد 700 چوکی گذاشته شده بود اما باز هم مهمانان زیاد از این جشن با شکوه بی بهره برگشتند،  چیزی که باید درین جا ذکر گردد این است که این آمار شرکت کننده گان خود نشان دهنده ی این بود که مردم دوست دارند یگان مناسبت خوشی هم داشته باشند تا گرد هم آمده آن را جشن گیرنند، خوش بختانه این زمینه را تاجای انجمن پیک برای علاقه مندان آن در این دو سال آخر برای هزاره های مقیم کویته پاکستان  فراهم ساخته است و امید وارم که بعد از این پنج جوزا در سرتاسر دنیا به عنوان یک روز ملی شناخته شده و آنرا جشن گیرد.

بعد ازآن، تقربأ بعد از گذشتن یک ساعت از برنامه عبدالطیف حیدری به نمائیده گی از انجمن پیک سخنان خود را در محور اهداف از تجلیل پنجم جوزا و بعضی نکات دیگر از قبیل اینکه چرا ما تاهنوز از این روز بزرگ و تاریخی غافل هستیم؟، تأثیر پنجم جوزا در زندگی ما چیست؟، اهمیت تشکیل حزب وحدت را در زنگی هزاره ها و تاکید به بودن پیروان واقعی مکتب مزاری بیان داشت.

گذشته از آن شعری زیبای توسط برادر متین صمدی به خانش گرفته شد، حال زمانی فرا رسیده بود که سخنران برنامه جناب آقای زمان دهقان زاده یکی از فعالین هزاره های کویته باسخنان گهر بار خویش حاضرین مجلس را مستفید گرداند، آنچه که از سخنان آقای دهقان زاده حاضرین را تحت تاثیر خود قرار داده بود، ملاقات چندین روزه ی وی با شخصی شهید مزاری در زمان حیات وی در ایران و تشبه زندگی مزاری به زندگی مولای متقیان حضرت علی (ع) بود. گذشته از آن سرود دسته جمعی (همه ی اعضای انجمن پیک) به سرکرده گی محمد ظاهر حیدری رنگی تازه ی به محفل بخشید، آنچه که از همه مهمتر و چیزی که حاضرین را به شوق آورده بود درامه ی که توسط محمد ظاهر، میثم، فاطمه و شازیه اجرا گردیده بود. بعد از درامه به خاطر رفع خستگی هنرمند جوان و تازه کار فردین تنها در جایگاه قرار گرفته و آهنگ های ناب خود را تقدیم حاضرین نمود. گذشته از آن نوبت رسید به استاد محترم، سخنور عالی و پژوهشگر استاد رضای که همین چند روز قبل با فامیل رهبر شهید دیدن نموده بود و پیغامی داشت از طرف خانواده ی رهبر شهید که تقدیم حاضرین کرد، گذشته از آن چون سوم جوزا مصادف بود با روز معلم بنأ خواهر فاطمه با شعر خویش مقام معلم را گرامی داشت.

حال قسمت آخر برنامه رسیده بود، همه چشم به انتظار اعلام برنده گان مسابقه ی "خود یابی" بودند، انتظار با آمدن عزت الله آزاد در جای گاه به خاطر اعلام برنده گان، تقسیمات جوایز و تقدیر نامه ها به پایان رسید. اول برنده گان مسابقه ی خود یابی اعلام گردید که مقام اول آنرا رحمت الله از لیسه ی تعلمی و تربیوی پامیر، مقام دوم را برادر محمود از مکتب علامه اقبال و مقام سوم را خواهر شفیقه از لیسه ی رابعه بلخی از آن خود کردند و سپس جوایز دو تیم برنده ی مسابقات فوتبال "جام مزاری" که مقام اول را تیم فوتبال لیسه ی عالی نور و مقام دوم را تیم فوتبال لیسه ی تجربوی گوهرشاد از آن خود کرده بودند تقسیم گردید و در آخر از کسانی که در تدارک برنامه ی "طلوع خورشید" که بناسبت پنجم جوزا سالروز تولت رهبر شهید استاد عبدالعلی مزاری با انجمن پیک همکاری نموده بودند تقدیر به عمل آمد.

این بود گزارش مختصری از جشن پنجم جوزا که از طرف انجمن پیک گرفته شده بود، امید وارم که در سالهای آینده نه تنها انجمن پیک بلکه همه ی نهاد فرهنگی در تمام نقاط جهان باید این روز بزرگ را تجلیل کرده و جشن گیرند؛ به امید آن روز.

آقای دهقانزاده در حال سخنرانی

آقای رضایی در حال سخنرانی

اعضای انجمن در حال اجرای سرود

حاضرین در سالن

حاضرین در سالن

حاضرین در سالن

آقای ربانی در حال تقسیم جوایز

 

عکس یادگاری اعضای انجمن با مدیران بعضی مکاتب


مطالب مشابه :


غزل نفس های من

طلوع خورشید غزل - غزل نفس های من - یک شعر. غزل مرگ . غزل نیمه شعبان . حضور غایب از نظر سعدی .
طلوع خورشید

کیمیا - طلوع خورشید - كیمیا از جنس عشق است نه آن چه كه نایاب است ، كیمیای عشق از هر عنصری طلا
طلوع خورشید شفا

غریب آشنا - طلوع خورشید شفا - امام رضا (ع) درباره وبلاگ : بازدید » شعر رضوی » حریم
صبح و طلوع شعر و غزل ، ناشتای تو(امیر مرزبان)

شعر و غزل امروز - صبح و طلوع شعر و غزل ، ناشتای تو خورشید هم به قدر تو زیبا و خوب
خورشید طلوع کرد

کویته - پاکستان - خورشید طلوع کرد - نخست، تاريخ سرزمين خودت را بدان، سپس تاريخ ديگران را بخوان.
برچسب :