روزنامه یکشنبه 22 اردیبهشت

صئ ......................سیاسی

- اخبار داخلی

* وزیر کشور از نام نویسی336داوطلب تا روز جمعه در انتخابات یازدهمین دوره ریاست جمهوری خبر داد.وی اظهارداشت: از 336 داوطلب یازدهمین دوره انتخابات هشت نفر زن هستند.

* اداره کل روابط عمومی شورای نگهبان اعلام کرد: این شورا پس از دریافت رسمی مدارک داوطلبان ریاست جمهوری به بررسی صلاحیتها میپردازد.

* دانشجو وزیر علوم گفت: هم اکنون نیز عده‌ای که بر تغییر رفتار نظام اصرار دارند در صدد هستند با حمله به دولت انتقام خود را از احیاء گفتمان انقلاب اسلامی بگیرند.

* نمازگزاران تهرانی پس از اقامه نمازجمعه با برگزاری راهپیمایی اقدام وهابیون و سلفیها در تخریب مقبره صحابه جلیل القدر پیامبر اعظم (ص) حجربن عدی و جعفر طیار را محکوم کردند.

- بین الملل

 یان الیاسون معاون اول دبیرکل سازمان ملل پس از توافق روسیه و آمریکا به برگزاری کنفرانس بین المللی درباره سوریه گفت: ما مدتهاست انتظار چنین چیزی را داشتیم و برای تحقق تحولات مثبت در سوریه از طریق مذاکره تلاش میکنیم زیرا راه حل نظامی به خصوص در این زمان نتیجه نخواهد داد.

* سیلویو برلوسکونی نخست وزیر اسبق ایتالیا، محکوم به چهار سال حبس به جرم تخلف مالیاتی شد.

* حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان گفت آمریکا در قالب پیمان امنیتی درخواست کرده است که در 9 استان افغانستان پایگاه نظامی ایجاد کند.

* یوسف خلج اوغلو نماینده مردم ترکیه از حزب حرکت ملی و عضو گروه دوستی پارلمانی ایران و ترکیه در مجلس ملی این کشور در دیدار با لطف الله فروزنده معاون پارلمانی رئیس جمهوری ایران گفت، تعامل و همکاری نزدیک ایران و ترکیه، شاه کلید حل مسائل حیاتی خاورمیانه است.

 

 

 

 

صئ ....................اجتماعي

* معاون آموزشی وزیر علوم گفت: پژوهشکده زیست‌محیطی خلیج ‌فارس توسط دانشگاه هرمزگان در جزیره هرمز کلنگزنی میشود.

* استاندار تهران گفت: در صورت افزایش کرایه‌های حمل و نقل عمومی، شورای شهر و تاکسیرانی مرتکب تخلف میشوند و از طریق دستگاه‌ قضا این موضوع را پیگیری خواهیم کرد. تمدن تأکید کرد: در صورتیکه شورای شهر تهران به قانون تمکین نکند از طریق دستگاه‌های قضایی این موضوع را پیگیری خواهیم کرد.

گزارش: بزرگترین آرزو دردنیای تاریک و بی صدایش داشتن رنگ و بوم برای به تصویر کشیدن آن چیزهای است که نمیتواند درست ببیند. زهرا 33 سال دارد و در پنج سالگی دچار معلولیت از ناحیه چشم،گوش و گفتارشده. او علیرغم میل باطنیش که میخواست تحصیلات عالیه داشته باشد، تا مقطع دیپلم درس خوانده. به دلیل  سختی در نحوه یادگیری افرادی با معلولیتهای زهرا معلمها راضی به آموزش او نیستند. زهرا نمیتواند بشنود پس با باید با زبان اشاره با او صحبت کرد. علاوه بر آن زهرا از مشکل بینایی نیز برخوردار است. اما به دلیل مشکل شنوایی یادگیری خط بریل برایش دشوار است. برای برقرارکردن ارتباط میان خود و زهرا کلمه ها را روی دستش مینویسم تا بتوانم با زهرا حرف بزنم. با همه این مشکلات دوست ندارد خانه نشین شود. نقاشی کردن، بافتنی بافتن و قالی بافی از کارهای مورد علاقه اش است و در این هنرها فعالیت چشمگیری دارد. زهرا از برپایی نمایشگاه نقاشی حرف میزد که به علت نداشتن پول کافی برای خرید بوم و رنگ جزء آرزوهای دست نیافتنی اش شده اما با همه محدودیتها و محرومیتها، معلولیتش را بهانه ای برای نتوانستن نمیداند. او میگوید: اگر خدا چیزهایی را از من گرفت اما به من توانایيهایی داده که میتوانم ازآنها استفاده کنم. تنها خواسته زهرا از محیط اطرافش این است که: مردم باورش کنند و هم صحبتش شوند.

 

 

صئ....................اقتصادي

رییس کل بیمه مرکزی با تاکید بر ضرورت نهادینه شدن بیمه های زندگی گفت: فرهنگ بیمه های زندگی از جمله بیمه های عمر باید به سرعت صورت گیرد.

 سید محمد کریمی در گفت‌وگو با ایران سپید با اشاره به اینکه بیمه های زندگی هنوز به عنوان یک سرمایه گذاری در فرهنگ بیمه مردم نهادینه نشده است اظهار کرد: تبلیغات و آشنایی بیشتر مردم با بیمه ها  باعث افزایش ارائه خدمات بهتر شرکت های بیمه به مشتریان شده است. وی ادامه داد: تبلیغات مناسب شرکت های بیمه باعث افزایش ضریب نفوذ بیمه در کشور  شده است. کریمی به نظارت بیشتر بر عملکرد شرکت‌های بیمه در زمینه مشتری مداری تاکید کرد و افزود: بیمه های گران ایرانی از شرکت‌های بیمه اروپایی کمتر نیستند و شرکت‌های بیمه باید بدون نیاز به بودجه دولتی بتوانند احتیاجات مالی خود را برطرف کنند. رییس کل بیمه مرکزی بیان کرد: بیمه ما در بین بیمه های کشور رتبه ممتاز را از مشتریان کسب کرده و این مسئله یکی از موفقیت‌های این شرکت است.

*وزیر نیرو از تبدیل 12 واحد نیروگاه حرارتی به سیکل ترکیبی خبر داد و گفت: با تبدیل این واحدها و بدون مصرف سوخت اضافه ، شش هزار مگاوات به ظرفیت تولید برق کشور افزوده می شود. مجید نامجو با اشاره به برنامه وزارت نیرو برای تبدیل نیروگاه های حرارتی به سیکل ترکیبی گفت: در زمان کنونی 12 نیروگاه گازی هدفگذاری شده 6 نیروگاه دولتی و 6 نیروگاه خصوصی باید تبدیل به سیکل ترکیبی شود. وزیر نیرو گفت: دولت هم مصوبه خوبی در این زمینه داده و در کمیسیون تلفیق نیز بند قانونی برای همین موضوع آمده که دست وزارت نیرو را باز می کند.  وزیر نیرو همچنین با بیان اینکه پایه و اساس بورس انرژی با تلاش و پیگیری های وزارت نیرو گذاشته شد، تصریح کرد: خودمان را صاحب اصلی بورس می دانیم، برای اینکه بورس پا بگیرد و با قدرت عمل کند، همه تلاش مان را خواهیم کرد.

 

 

صئ...............فرهنگ و هنر

*شب پر خاطره

گویا  قرعه به نام است  مرا غافل کرد/ شب پر خاطره ای بود  چه ها  با دل کرد /خانه را دید  دل و  گفت مقیمش  بکنند/خلوتی خواست  در آن گوشه شبی  منزل کرد/جسم  در تاب و  تبی  تا که طوافش بدهند/لطف  بسیار  بر این پیکر ناقابل کرد  /خواستم  تا به تن  و  دل بزنم پیوندی/عجب این جاست  که این کار مرا مشکل کرد/گفتنی ها همه را مد نظر آوردم /هاتفی گفت خدایا همه را حاصل کرد /خواستم حاجت بسیار بخاک  افتادم/سجده شکر بجا بود  و  دعا کامل کرد/چشم  و  دل  گر به صد  افسون  شده جادوی کسی /با خبر باش  که آن شب همه را باطل کرد (فضل ا... وطن خواه)

*کتاب سال «شوک» با 91 خبر و گزارش از رویداد‌های مهم داخلی و خارجی، حوادث، اجتماعی، سیاسی، هنری و ورزشی، از سوی موسسه ایران منتشر و در غرفه این روزنامه در نمایشگاه کتاب رونمایی شد. در این کتاب علاوه بر این 91 خبر و گزارش، یادداشت‌‌هایی از مسعود ابراهیمی، دبیر گروه شوک و جعفربای کارشناس مسائل اجتماعی چاپ شده است. مدیر انتشارات مؤسسه فرهنگی، مطبوعاتی ایران، در مراسم رونمایی، در خصوص هدف از انتشار این کتاب گفت: تا به امروز انتشار کتابی با محوریت حوادث اجتماعی سابقه نداشته و این نخستین بار است که چنین کتابی منتشر می‌شود. هدف از انتشار آن هم ارائه مطالب، آمار‌ها و تحلیل‌‌هایی برای استفاده پژوهشگران حوزه اجتماعی در خصوص آسیب‌شناسی جامعه است. اساتید جامعه و جرم‌شناسی و کسانی که روی پدیده‌‌های خاص اجتماعی پژوهش می‌کنند، می‌توانند حوادث مهم سال 91 را بصورت مجموعه‌ای در اختیار داشته باشند و به بررسی آنها بپردازند. این کتاب یک آزمایش است تا واکنش جامعه و محافل علمی در خصوص وقایع اجتماعی و حادثه‌ای سال مورد بررسی قرار گیرد. کتاب سال شوک در 288 صفحه و با قیمت 9 هزار تومان عرضه شده است. 

 

 

صئ .................اطلاعرسانی

*مولودي خواني و نوحه خواني به زبانهاي فارسي و آذري با صداي مداح جوان نابينا برادر پرويز مهدوي. تلفن ثبت نام رزرو و جهت اجراي برنامه 09191017165 . ساعت تماس 15 – 20 .

* فروش ساعت لمسي سيكو، ساعت مچي تمام استيل (لاروس، آلترامست)، مچي بند پلاستيكي تاكينگ، جيبي (لاروس، طرح گيتاري) مردانه و زنانه، ساعت روميزي ساده، 8 موزيكال تاشو، روميزي همراه با دماسنج، ماشين حساب گويا، ذره بين، شطرنج، بازي دومينو، لوح و قلم، كاغذ، دستگاه سنجش قندخون گویا، دستگاه DVD PLAYeR، MP3 PLAYeR، اسپيكر فلشخور 4 گيگ با قابليت ضبط صدا و Usb خور، فشارسنج گويا، CD و DVD. ساعت تماس 22-14. شماره تماس: 09128111951

* تور سياحتي همدان و غار عليصدر. شماره تماس: 09194904797

* موبايل مهدي ارائه كننده تمامي تلفنهاي همراه، خط و رايانه همراه نو و كاركرده (مشتري گرامي در صورت اشكال در كالاي خريداري شده مي توانيد با شماره درج شده در آگي تماس حاصل فرماييد). شماره تماس: 09194350845

* نصب تاكس ، خريد گوشي ، فروش و آموزش ساز ، خريد ساعت و ... شماره تماس: 09198256486. نبي زاده

*عليرغم اينكه نابينايان عمدتا از خانواده هاي قشر متوسط جامعه هستند و روزنامه ايران سپيد وضعيت آنها را درك مي كند و با وجود جوسازي برخي، تعداد زيادي از مشتركين هزينه اشتراك خود را پرداخت كرده اند كه ما از اين طريق صميمانه از دوستان سپاسگزاريم و افرادي كه شاغل هستند مي توانند از طريق محل كار خود براي اشتراك اقدام كنند و خود ديگر هزينه اي پرداخت نكنند. شايان ذكر است تا كنون نشريه هيچ يك از خوانندگان عزيز به دليل عدم پرداخت حق اشتراك قطع نشده است و افرادي كه تقاضاي وصل مجدد اشتراك خود را دارند با روزنامه ايران سپيد تماس بگيرند.

 

 

 

صئ .............دانش و فنآوری

خواهر و برادر ایده‌پرداز و مبتکر ایرانی برای نخستین بار در کشور «قلم آموزشی» و «آدمک گویا» را به عنوان وسایل کمک آموزشی طراحی کردند که با آخرین تکنولوژی روز دنیا رقابت میکند. دکتر مهدی آرامفر، طراح و مبتکر قلم آموزشی در خصوص این وسیله توضیح داد: این قلم روی هر متنی از کتاب کشیده شود، آن بخش از درس را با صدای استادش برای دانشآموز پخش میکند. وی افزود: برای استفاده از این وسیله ابتدا اساتید مطالب کتابهای مورد نظر را در استودیو به‌طور کامل ضبط کرده‌اند و با استفاده از نرم افزاری که در قلم تعبیه شده، هر قسمت از تدریس مشخص شده که مربوط به کدام بخش کتاب است؛ سپس اطلاعات ضبط شده به صورت فایل صوتی با قسمتهای مرتبط در کتاب تطبیق داده و در نهایت این اطلاعات وارد حافظه قلم شده است و زمانی که قلم روی قسمتهای مختلف کتاب کشیده میشود، دقیقاً همان قسمت را توضیح میدهد؛ البته برای تشخیص هر قسمت ضبط شده درس، در ابتدای مبحث لوگویی طراحی شده که قلم قابلیت خوانش آن لوگو و تشخیص مبحث را دارد. در واقع لوگوهای موجود در ابتدای مباحث، به قلم دستور میدهند که کدام فایل صوتی را پخش کند. آرامفر گفت: رمز تطبیق متن با صوت در یک اسکنر است که در نوک قلم وجود دارد. حسگر این اسکنر لوگویی را که از مقابلش رد میشود، اسکن میکند و به جستجوی فایل صوتی آن میپردازد. وی با بیان اینکه بهره‌گیری از این پیشرفت مانند استفاده از معلم خصوصی در هر زمان و مکانی است، اظهار داشت: اکنون کتابهای آموزشی آمادگی کنکور در دروس زیستشناسی، شیمی و عربی به صورت قلم تهیه شده است .طرح دوم این برادر و خواهر مبتکر آدمک گویا است. دکتر مونا آرامفر، ایده پرداز آدمک گویا با بیان اینکه این طرح برای نخستین‌بار در ایران اجرا شده است، اظهار داشت: با استفاده از این وسیله کمکآموزشی میتوان بدون حضور استاد و با بهره‌گیری از صدا و تصویر آن، به آموزش پرداخت.

صئ ...........سلامت و بهداشت

افرادی که به آلبینیسم مبتلا هستند از نظر قانونی نابینا فرض میشوند زیرا سلول‌های دریافت کننده نوری در شبکیه این بیماران که وظیفه ردیابی نور را دارند، بشدت از نور اشباع شده و در نتیجه پیام‌های گیج کننده ای را به مغز ارسال میکنند. اگر به فردی که به آلبینیسم مبتلاست نگاه کنید، متوجه حرکات سریع و پرشی چشم او خواهید شد. این وضعیت، به دلیل مواجه شدن چشم‌ها با محرک‌های بصری گیج  کننده است. در چشم یک انسان سالم میلیونها میلیون عصب حساس به نور وجود دارد که سطح این اعصاب پوشیده از ملانین است. در واقع این اعصاب بوسیله ملانین اطلاعات مربوط به چیزی که میبینیم را به دست میآورند و به مغز میدهند اما در افراد زال به دلیل تراکم کم ملانین تصاویر خوب نیستند. همچنین به دلیل اینکه در افراد زال نور از عنبیه نیز وارد چشم میشود تمرکز تصویر در یک نقطه وجود ندارد و باعث عدم دید صحیح میشود. مغز برای رسیدن به دید بهتر یکی از چشمها را از مسیر اصلی منحرف میکند و باعث بروز لوچی یا استرابیسم میشود. به دلیل عدم موفقیت چشمها در درست دیدن ، تنبلی چشم هم بوجود میآید. بعلاوه مبتلایان به آلبینیسم بشدت در معرض خطر ابتلا به نوعی سرطان پوستی موسوم به «کارسینوما» قرار دارند. متاسفانه درمانی برای این بیماری وجود ندارد اما پزشکان به مبتلایان توصیه میکنند تا حد امکان خود را از نور خورشید محافظت کنند.

*رییس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  گفت: سال گذشته، کمبود دارو نداشته ایم روال این است که مواد اولیه شش ماه زودتر وارد میشوند. بنابراین در مهرماه باید داروهایی وارد بازار شوند که مواد اولیه اش شش ماه پیش با ارز مرجع وارد  شده، پس نباید افزایش قیمتی داشته باشیم. نگرانی این است که داروها انبار شده باشند، تا در آینده گرانتر فروخته شوند. چون به هرحال داروهای وارداتی افزایش قیمت دو برابری پیدا خواهند کرد.

 

 

صئ....................ورزشی

پیمان نصیری قهرمان دو و میدانی، در راه ورزش قهرمانی و حرفه ای از وجود مربیانی چون کاربخش، غلامی، کیانی و رضایی بهره برده است. او میگوید: غیر از مربیان افراد دیگری چون خانواده و همسرم همیشه از من حمایت کرده اند و به پشتوانه آنها، با خیالی آسوده به تمریناتم ادامه داده ام. زمانی که فرزندم آرتین به دنیا آمد، برای شرکت در مسابقات بین المللی تونس ، از خانه دور بودم. با این حال ، همسرم هیچ وقت از نبودنها و فشرده بودن تمریناتم گله نکرده و به همین خاطر توانسته ام سیر موفقیتهایم را ادامه دهم. پیمان هم اکنون برای حضور در  نهمین دوره مسابقات دو و میدانی قهرمانی 2013 جهان INASFID که خرداد ماه در کشور چک برگزار می شود ، آماده میشود و در عین حال به رقابتهای جهانی فرانسه، که پس از پارالمپیک مهمترین رویداد ورزشی رشته دو و میدانی بشمار میرود چشم دارد. این ملی پوش ارزنده کشورمان میگوید: از هم اکنون به رقابتهای 2016 برزیل فکر میکنم و امیدوارم بتوانم با افتخار آفرینی دیگری از این مسابقات، با دنیای ورزش حرفه ای خداحافظی کنم. او که اولین نشان طلای پارالمپیک در ماده دو را برای کشورمان به ارمغان آورده است عناوینی دیگری چون قهرمانی مسابقات صحرانوردی انگلستان - 2006 ( دو نشان طلا ) ، قهرمانی مسابقات پارآسیایی فسپیک مالزی - 2006 ( 3 نشان طلا ) ، مدال نقره تیمی مسابقات آسیا و شمال آفریقا در سال 2008، قهرمانی مسابقات بین المللی تونس  در سال 2009 ( 3 مدال طلا ) ، قهرمانی مسابقات داخل سالن سوند – 2010 ( 4 مدال طلا ) ، کسب نشان طلا در  مسابقات تونس – 2010 ، کسب نشان طلا در مسابقات جهانی نیوزلند – 2011 و کسب سهمیه پارالمپیک لندن  و کسب نشان طلای مسابقات بین المللی آلمان در سال 2011 را در کارنامه ورزشی خود ثبت کرده است .

 

 

 

 

صئ ..................... حوادث

 * مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی گفت: پنج شی تاریخی مربوط به دوره ساسانی شامل دو بشقاب، یک تنگ و دو کشکول از جنس نقره شب جمعه از موزه تبریز سرقت شده است. تراب محمدی، مدیرکل میراث فرهنگی استان آذربایجان شرقی گفت: با وجود اینکه در ساختمان موزه آذربایجان دوربین های مدار بسته نصب شده در موقع سرقت، اپراتور ساختمان خواب بوده و سارقان به راحتی وارد ساختمان شده اند.

*سخنگوی سازمان آتش نشانی تهران از انفجار در یک ساختمان 8 واحدی و مجروحیت5 نفر در این حادثه خبر داد. جلال ملکی اظهار داشت: ساعت 17و 3 دقیقه دیروز انفجار در یک واحد مسکونی در خیابان قزوین ، خیابان راهپیما به سازمان آتش نشانی اطلاع داده شد که با توجه به شدت انفجار، آتش نشانان 5 ایستگاه به محل حادثه  اعزام شدند. وی افزود: در بررسی های اولیه مشخص شد انفجار در طبقه سوم یک ساختمان 8 واحدی رخ داده که بر اثر شدت آن دو واحد به طور کامل تخریب شده بود. در این حادثه همچنین 4 زن و مرد و یک کودک شش ساله مجروح شده که پس از خارج کردن از خانه تحویل امدادگران اورژانس شدند. ملکی گفت: علت این حادثه نشت گاز بود که ساعت 18 و 50 دقیقه عملیات آتش نشانان پایان یافت و به ایستگاههای خود بازگشتند.

*طی هفته جاری در پارک صنعت شهربابک در ساعت‌های پایانی شب 5 فقره سرقت از 5 مغازه درب و پنجره‌سازی رخ داده است. جمعی از درب و پنجره‌سازان فعال در پارک و صنعت شهربابک با حضور در فرمانداری شهربابک خواستار ایجاد امنیت بیش از پیش به منظور حفظ اموال کسبه در پارک صنعت شدند. یکی از درب و پنجره‌سازان اظهار داشت: دوشنبه شب در ساعت‌های پایانی شب از پنج مغازه سرقت شده است و ما خواستار ایجاد امنیت بیشتر در پارک صنعت هستیم.

 

 

 

 

صئ....................مناسبتها

*شمسي:

درگذشت پرویز شهریاری چهره ماندگار ریاضی (1391) 

واحد تازه پتروشیمی شیراز آغاز به کار کرد(1353)

*قمري:

ميلاد امام "علي ‏النقي"(ع) به روايتي(212 )

درگذشت "ابوريحان بيروني" دانشمند بزرگ مسلمان(440 )

*ميلادي:

اعلام آتش‏بس ميان جمهوري آذربايجان و ارمنستان (1994)

تقسيم برلين پايتخت آلمان به دو قسمت شرقي و غربي (1949)

 

 

«Iran sepid»

Newspaper for the Blind

Cultural, Social, Political, Economical

Licence Holder:

Islamic Republic News Agency

Date 12 may  2013

www. Iransepid.blogfa.com

[email protected]


مطالب مشابه :


نرم افزار اختصاصی طراحي ، فروش و محاسبات توليد درو پنجره های upvc

شركت پنجره سازان توليد كننده درب و پنجره رزن ( همدان) توليد كننده درب و پنجره
ویژگیهای نرم افزار جامع طراح

شركت پنجره سازان توليد كننده درب و پنجره رزن ( همدان) توليد كننده درب و پنجره
معرفی نرم افزارحسابداری پارسا 2000

باشند پیش از دشمن حمله میکنند و نشكن همدان تعاوني درب و پنجره سازان
پارسا 2000

وبلاگ مربوط به امور حسابداری و 25- شركت سينا نشكن همدان تعاوني درب و پنجره سازان اراك
روزنامه یکشنبه 22 اردیبهشت

* تور سياحتي همدان و غار جمعی از درب و پنجرهسازان فعال در پارک و صنعت شهربابک با حضور
آخرین قسمت تاریخ کوهنوردی ایران

هیئت کوهنوردی و صعودهای استان همدان. فهیمه در سازان ، مهری خسروی و سونیا درب و پنجره.
اسامی شرکت های همکار

53- آسمان سازان 1739- نمایندگی درب و پنجره های upvcوین هاوس 1794- هنرستان علم و صنعت همدان
فهرست طرح های مصوب صندوق توسعه ملی

درب و پنجره upvc بتن سبک و ملات خشک همدان 61 صنعت و معدن سبک سازان سبزوار
بهترین وبسایت جهت انتخاب و خرید ماشین آلات سنگین در ایران

با ساماندهی و مدیریت انجمن کاربری سازان کشور و در همدان نصب درب و پنجره
آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان و وجه تسميه تويسرکان

آرامگاه میر رضی الدین آرتیمانی در استان همدان و در بالاي درب و جاي خود را به پنجره
برچسب :