شستشوی اتومبیل

 شستشوی اتومبیل:

شاید فكر كنید سلامت و ایمنی خودرو فقط به مسائل فنی و مهمی مثل تعویض روغن، تنظیم باد لا‌ستیك‌ها و قطعات مكانیكی خودرو مربوط است. ضمن آنكه در شماره‌های بعدی به این گونه مسائل بسیار مهم نیز اشاره خواهیم داشت، در این قسمت مطالبی را پیرامون یك جنبه مهم و اغلب فراموش شده از نگهداری خودرو سالم و ایمن، می‌پردازیم.
یعنی شستشوی خودرو:

شستن ماشین چه از نظر اهمیت آن و چه به لحاظ روش‌هایی كه در آن استفاده می شود‌ ‌شباهت‌های بسیاری با حمام كردن آدمها دارد! یكی از این شباهت‌ها و شاید برجسته ترین آنها،احساس فوق العاده مثبتی است كه بعد از یك شستشوی مفصل برایتان پیش می آید.
در این مقاله دلایل اهمیت تمیز نگاه داشتن خودرو و نقش آن در سلامت ماشین را بررسی می كنیم و چند روش مناسب و كارآمد را مرور خواهیم كرد.

خودروی ما خانه ی ما:

1- سلامت بصری:

یكی از پرشمارترین وسایلی كه هر روز مجبوریم در خیابان‌های شهرمان مشاهده كنیم، خودروهای رنگارنگ و متفاوتی هستند كه دیگر جز همیشگی و مهم از طراحی شهر شده اند. اگر از فراز آسمان شهرهای بزرگ به پایین نگاه كنید، خانه‌ها، خیابان‌ها و سپس ماشین‌های داخل آنها بیشترین سطح تصویر مقابلتان را تشكیل می‌دهند. این تكرار تصاویر و در معرض دید بودن اجباری خودروها برای دیگران ایجاد حق می كند. حق عدم رویت خودروهای كثیف و بد قیافه!

در واقع ماشین‌هایی با ظاهر كثیف،آلودگی تصویری و یا بصری ایجاد می كنند و طبعا تمیز نگاه داشتن خودرو می تواند این آلودگی را كمتر كند. در كشورهایی با شاخصه های سلامت بالا، به عدم آلودگی بصری توجه زیادی می‌شود. و استانداردهای سلامت بصری به خصوص در مورد نمای خانه‌ها و وضعیت ظاهری خودرو در این كشورها به دقت رعایت می شود. تمیز نگاه داشتن خودرو ضمن معرفی صاحب خودرو به عنوان فردی مسئول و قابل اطمینان در جامعه، سلامت بصری و روانی جامعه را نیز بالا برده و باعث افزایش كارآیی افراد خواهد شد.
-
2
- دید كافی:
تمیز نگاه داشتن شیشه‌ها و چراغ‌ها به خصوص در شرایط بارانی، شب، برف و در هر وضعیتی كه دید راننده محدودتر است، بسیار حیاتی است. یادآوری این نكته ضروری است كه دید كافی به معنای واكنش مناسب تر راننده در برابر حوادث و در نتیجه كاهش صدمات مالی و جانی خواهد بود.                                               
3- حفظ سلامت عمومی خودرو :در حین فرایند شستشو امكان یك بازدید كامل از بدنه و موتور فراهم می‌شود. بنابراین در هنگام شستشوی بدنه، خراش‌ها و زدگی‌های احتمالی را برسی كنید. برای جلوگیری از تبدیل یك خش به یك پوسیدگی بزرگ،‌ محل خراش‌ها و زدگی‌ها را با كمی رنگ بپوشانید. ضمن آنكه تمیز كردن قسمت‌های مختلف خودرو در بهتر كاركردن آنها تاثیر مهمی می‌گذارد. شستشوی موتور هزینه‌های شما را برای نگه داری سالم موتور كاهش می‌دهد. پـژوهش‌ها نشان می‌دهند كه شستشوی منظم و صحیح موتور خودروهخودروها چطور و چگونه حمام می كنند؟
1- كارواش دستی:در حال حاضر مراكز متعددی كه به خوبی سازماندهی و مدیریت می‌شوند در سطح شهرهای بزرگ وجود دارند. تعرفه های این مراكز مشخص است و كاركنان آن نیز مهارت لازم را كسب كرده‌اند. خدمات متعددی كه در این كارواش‌ها ارائه می شود به همراه ارزان بودنشان ، می تواند انگیزه جدی برای استفاده مستمر و منظم از آنها به حساب آید.
در آب و هوای بارانی به كارواش نروید! باران به علاوه یك هوای آلوده و پر از گرد و غبار تمامی زحمات شما را هدر خواهد داد.
كارواش‌ها از آب چاه استفاده می‌كنند. این شیوه باعث صرفه جویی در مصرف آب گرانقیمت آشامیدنی می‌شود. این صرفه جویی یكی از مزیت های عمده استفاده از كارواش‌هاست.                                                                               

2- كارواش خودكار(اتوماتیك):
در این روش همان كار كارواش معمولی اما به كمك ماشین‌های خودكار انجام می شود. در مورد خودروهایی با رنگ متالیك استفاده از این شیوه شستشو چندان توصیه نمی شود.                                                                    
3- نظافت شخصی :
برای آنكه بتوانید خودروی پاكیزه تری داشته باشید لزوما نباید به كارواش مراجعه كنید. اما اگر قصد شستشوی خودرو در منزل را دارید به چند نكته زیر دقت كنید:

1- یك سطل آب، مقداری پارچه نرم و كمی مایع ظرف شویی برای نظافت یك خودروی سواری معمولی كافی است و احتیاجی به استفاده بی رویه از آب لوله كشی نیست.
2- از پارچه‌هایی استفاده كنید كه بر روی بدنه خودرو خش نمی‌اندازند و ظرفیت جذب آب بیشتری دارند. مثل همان لنگ‌های حمام قدیمی !
3- استفاده از مایع ظرف شویی به جای پودر رخت شویی توصیه می‌شود.
4- تذكر اخلاقی اینكه به تابلوی <شستشو ممنوع> در حاشیه جوی‌های خیابان احترام بگذارید.


مطالب مشابه :


پارک دوبل

پارک دوبل, آموزش ; دانلود نرم کلیپ های تصویری
آموزش پارک دوبل اتومبیل

آموزش پارک دوبل فیلم آموزشی پارک دوبل خودرو, آموزش تصویری پارک دوبل
انواع پارک(افقی عمودی ومورب)

پارک دوبل: کردن به روش تصویری, پارک دوبل, که باید راننده بداند انواع پارک و آموزش
شستشوی اتومبیل

آموزش پارک دوبل: در واقع ماشین‌هایی با ظاهر كثیف،آلودگی تصویری و یا بصری ایجاد می كنند
حق تقدم چیست؟َ

آموزش نکته به نکته ی رانندگی - حق تقدم چیست؟َ - نکات مهم رانندگی- تصادف - آموزش کامل رانندگی-
سیستم‌های اطلاعات مدیریت MIS

آموزش .تحقیقات بامفاهیم دفترداری دوبل که توسط تصویری ورایانه‌ای .لازمه
برچسب :