مراحل ثبت یک سازمان مردم نهاد(سمن) N.G.O

نويسندگان اين مطلب : محسن سمرقندي محسن بريحي<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

مراحل ثبت یک سازمان مردم نهاد(سمن)  N.G.O

پس ازآنکه تلاشهایمان درجهت تشکیل یک سازمان مردم نهاد به پایان رسید،جهت آگاهی کسانی که مایل به تشکیل این گونه سازمانها هستند ، مراحل و مقدمات ثبت آن را (در اصفهان) به مرور اعلام خواهیم نمود .

دراین نوشتار به جای عبارت"سازمان مردم نهاد" به اختصار "سازمان" استفاده شده است.

 

بخش اول :

نیازها:

* ابتدا عشق و علاقه ، سپس حوصله و صبر و اراده پولادین

* حداقل 5 نفر آدم پاکار که رفیق نیمه راه نباشند و تا آخر راه مردانه بايستند .

* یک نفر که حوصله سرو کله زدن و رفتن به ادارات را داشته باشد  را در یک نامه به عنوان رابط اداری سازمان معرفی نمایید. (ترجیحا دارای ماشین یا موتور و تلفن همراه ثابت) زیاد سخت نیست ولی حداقل یکسال وقت نیاز دارد .

 

* تعداد افراد جهت هیئت موسس: 5 یا 7 یا 9 نفر (نداشتن سوء پیشینه ، سابقه محکومیت و ... ) که از آنها بایستی حداقل 2نفر مدرک تحصیلی مرتبط در زمینه فعالیت داشته باشند (کارشناسی و یا بیشتر). البته سعی کنید بیش از 3 نفر با مدرک مرتبط معرفی کنید .

 

* داشتن یک مکان مناسب جهت معرفی به عنوان دفتر یا نشانی رسمی سازمان(مستقل باشد - خانه مسکونی خودتان هم نباشد )

 

* یک جدول در کاغذ a4 که مشخصات کامل افراد هئیت موسس شامل:

نام ونام خانوادگی- نام پدر- شماره شناسنامه- تاریخ صدور شناسنامه- تاریخ تولد- کدملی- آدرس محل سکونت- کدپستی محل سکونت را آماده نمایید وهمیشه آنرا همراه داشته باشید.

 

مدارک شناسائی لازم (حداقل 10سری زیراکس تهیه شود به دلیل اینکه پیدا کردن افراد سخت و وقت گیر است)

1- کپی تمام صفحات شناسنامه

2- کپی کارت ملی(دو طرف)

3- عکس4*3 جدید(رنگی یا سیاه سفید) تمام رخ-خواهران با حجاب وبرادران بدون ریش های مدل دار

4- کپی کارت پایان خدمت(جهت آقایان)

آقایانی که دانشجو هستند بایستی از محل تحصیل گواهی اشتغال به تحصیل دریافت کنند.

5- برابر با اصل نمودن مدارک در اداره ثبت شرکتها(مرحله آخر)

 

نشانی های ادارات مرتبط:

1- فرمانداری اصفهان - خیابان 22بهمن- مجتمع اداری

2- استانداری اصفهان – دروازه دولت – خیابان باغ گلدسته

3- اداره ثبت شرکتها و موسسات غیرتجاری اصفهان- خیابان کاوه- ابتدای خیابان جابر انصاری

4- سازمان میراث فرهنگی صنایع دستی وگردشگری اصفهان- خیابان آبشار سوم - بعد از پل شهرستان - جی شیر - ساختمان استانداری - طبقه همکف - سمت راست - آقای خیری

 

محدوده  فعالیت

1- در سطح استان:مراجعه به استانداری استان و در سطح شهرستان مراجعه به فرمانداری  2- در سطح کشور: مراجعه به وزرات کشور- تهران

 

بخش  دوم :

 

1- مراجعه به سایت وزارت کشور به نشانی  :  www.MOI.IR     ( از هر صفحه از سایت یک پرینت حتما بگیرید و آنرا نگهداری کنید )

2- رفتن به قسمت ثبت سازمان هاي مردم نهاد و تکمیل فرمهای اینترنتی مربوط به تقاضانامه  ثبت سازمان

3- دریافت کد رهگیری(رمز وکاربری) از سایت و پی گیری مداوم جهت رسيدن به نتیجه موافقت یا عدم موافقت با تاسیس سازمان

 

* حداقل 2 تا 3 ماه انتظار برای تصویب ثبت سازمان در سایت وزارت کشور

 

4- آماده نمودن اساسنامه و تکمیل تقاضانامه ثبت انجمن ( از اساسنامه های روتین و مشابه دیگر سازمانها استفاده شود و تغییرات لازم در آن داده شود و بهتر است روزنامه جهت درج آگهی را هر کدام که ارزانتر است انتخاب کنید )

 

5- در صورت موافقت اولیه با ثبت سازمان ، مراجعه به اداره ثبت شرکتها و دریافت فرم تعیین نام سازمان که به نام متقاضی صادر می شود (فقط یک نفر) حتما کارت شناسایی همراه داشته باشد .(طبقه دوم اداره ثبت شرکتها- هزینه40000ریال- نقدا همان جا دریافت می شود)

 

6- مراجعه مجدد به اداره ثبت شرکتها و دریافت نتیجه تعیین نام پس از یک هفته (این جواب 3ماه اعتبار دارد که بهتر است تا زمان ثبت نهائی سازمان ، مرتبا تمدید شود .تمدید نیاز به واریز پول ندارد)

 

7- چاپ اساسنامه تایید شده و امضای آن توسط همه افراد هیئت موسس (حداقل 3 نسخه هم از آن تکثیر نمایید )

 

8- مراجعه به فرمانداری جهت مراحل استعلام و تعیین هویت و تشخیص سوء پیشینه ( حدود 5 سری از مدارک شناسایی افراد همراه داشته باشید )

9- تکمیل فرمهای سوء پیشینه ودیگر فرمهای مورد نیاز و مراجعه مجدد به فرمانداری

 

10- پی گیری نامه ها در طبقات فرمانداری(دبیرخانه حراست)

 

* حداقل 2 تا 3 ماه انتظار تا اینکه جواب استعلامات از سازمانهای ذیربط بیاید.

 

11- پس از پایان سه ماه باید حتما مراجعه و پیگیری کنید تا اگر جواب یکی از استعلام ها هنوز نیامده ، خودتان به سازمان مربوطه رفته و پیگیری نمایید .

 

12- اکنون که جواب تمام استعلام ها آمده ، تقریبا30% کار انجام شده است. فرمانداری پس از آن می تواند پروانه فعالیت را صادر نماید ولی تا زمان ثبت نهائی سازمان آنرا به شما نمی دهد . سعی کنید یک زیراکس از آن تهیه نمایید .

 

پس از صدور پروانه فعالیت, فرمانداری حداقل برای 3 ماه بعد نوبتِ مجمع عمومی و انتخابات می دهد .

 

13- نوبت درج آگهی در روزنامه جهت اعلام ثبت سازمان ، عضوگیری و دعوت اولین مجمع عمومی سازمان( از همین حالا به فکر سالن اجتماعات که حداقل 50 نفرظرفیت داشته باشد و پولش را هم فراهم نمایید و همچنین هزینه درج آگهی در روزنامه حداقل 120هزارتومان می باشد )

پس از درج اگهی باید یک نسخه از روزنامه را به فرمانداری ببرید

 

14- تا یک هفته فرصت دارید افرادی که قصد کاندیداتوری در انتخابات هئیت مدیره و بازرسان دارند را در یک فرم با مشخصات به همراه مدارک شناسایی و عکس به فرمانداری با نامه اعلام نمایید و دوباره منتتظر جواب استعلام باشید. (افراد هئیت موسس اگر کاندید هئیت مدیره باشند ،دیگرنیازی به استعلام ندارند )

حالا شروع کنید به تبلیغ و عضو گیری(هرچی بیشتر بهتر)

 

بخش سوم :

 

15- اکنون پس ازماهها انتظار نوبت به مجمع عمومی می رسد. (با اون 9ماه انتظار فرق داره)

 

16- مقدمات آماده سازی سالن را شروع کنید.(صندلی ،میز،بلندگو،تبلیغات،پذیرایی و...)

در ابتدای تشکیل مجمع شما فقط باید خوش آمد گویی نمایید و حرف دیگری نزنید . نماینده فرمانداری خودش حرف های لازم را می گوید . سپس هیئت رئیسه مجمع با رای حاضران انتخاب شده و جلسه رسمیت می یابد . بعد یکی از موسسین درباره روند تشکیل و کارهای صورت گرفته تا این روز مطالبی بیان می کند .

 

17- با تشکیل مجمع عمومی رسمي ، اعضای هیئت مدیره و بازرسین با رای حاضرین انتخاب می شوند و دیگر موارد شامل اساسنامه ، حق عضویت و تعیین روزنامه رسمی نیز تصویب می شود.

( در مورد میزان هزینه های ورودی و عضویت ، حتما از قبل با اعضاء صحبت کرده و با دلایل آنها را راضی کنید که به آنچه در نظر دارید رای دهند و مواظب باشید که برخی ها در جریان رای گیری ، حرفهای نامربوط نزنند چون باعث می شود که مبلغ مورد نظر رد شده و مبلغ کمتری به تایید برسد . آنوقت است که در مراحل بعدی با کمبود بودجه مواجه خواهید شد .

( از این پس حداقل 500 هزار تومان پول لازم دارید تا مراحل ثبت به اتمام برسد .) 

 

18- صورت جلسات را آماده و تنظیم و طی یک نامه به فرمانداری اعلام نمایید تمام صفحات صورتجلسات ،اساسنامه و ...  . بایستی توسط فرمانداری مهر شود و با یک نامه به اداره ثبت شرکتها جهت ادامه کار معرفی می شوید..

 

19- از تمامی پیوست های نامه فوق 3 سری زیراکس شود.(مطمئن شوید هیچ ایرادی در مدارک،اساسنامه و ..وجود نداشته باشد)

 

20- حداقل یک هفته پس از انتخابات ، باید افرادی که رای آورده اند اولین جلسه رسمی هیئت مدیره را برگزار کرده و پست های مورد نظر را در بین خود انتخاب کنند . 

 

21- مراجعه به اداره ثبت شرکتها (طبقه اول- پذیرش) و دادن کلیه مدارک و نامه ها و گرفتن شماره پرونده

 

22-  2 برگ تقاضانامه ثبت موسسه و دو برگ فرم ثبت موسسه از واحد فروش طبقه همکف اداره ثبت شرکتها خریداری شود (هزینه44000ریال)

 

23- برگ تقاضانامه را دوباره پر کرده و تمامی اعضای هئیت موسس آنرا امضاء کنند.(پشت برگ هم تمام اعضای هئیت مدیره و موسس با ذکر سمت مشخصاتشان نوشته شود)

 

23- زیراکس تمام مدارک شناسایی اعضای هئیت موسس و مدیره را در اداره ثبت شرکتها فتوکپی برابر اصل نمایید (هزینه اش حدود1000تومان می شود)

23- پس ازتحویل مدارک به اداره ثت شرکتها ،حداقل 15روز کاری جهت بررسی پرونده در آن اداره صبر کنید.

 

24- پس از دریافت جواب از اداره ثبت شرکتها، پرونده جهت کارشناسی به یکی از کارشناسان آن اداره فرستاده می شود و ایرادات آن گرفته شده که بایستی رفع گردد.

 

25- پس از کارشناسی پرونده ،به بخش ثبت در دفاتر مراجعه و بعد از آن به  ماشین نویسی رفته ، فرمهایی كه قبلا تهیه کرده بودید را تایپ و چاپ می نماید.

 

26- فرمهای چاپ شده را به قسمت قبلی بازگردانده ، اینک پرونده شما تکمیل است. مسئول آن قسمت ، پرونده را پلمپ می کند و اهداف ، هئیت موسس و نشانی را در دفتر ثبت موسسات وارد می کند که شخص متقاضی بایستی ذیل این دفتر را امضا کند.

 

27- سپس پرونده و دفتر ثبت را به طبقه دوم(اتاق رئیس)می برید تا پس از بررسی پرونده ، دفتر ثبت را امضاء کند.(دوباره دفتر را به مسئولش بازگردانید)

28- مراجعه به حسابداری جهت پرداخت هزینه ثبت گروه در روزنامه رسمی کشور(حدود20هزارتومان هزینه دارد)

 

29- مراجعه به دبیرخانه و گرفتن نامه جهت درج آگهی در روزنامه رسمی کشور

 

30- نامه را که گرفتید ، تمام صفحات پرونده تان مهر برجسته اداره ثبت خورده و پرونده تکمیل می گردد(یک نسخه از آن را به خودتان می دهد)

 

31- خرید دفتر روزنامه و دفتر کل(هزینه 4000تومان)که بایستی پلمپ شده و مدیرعامل یا وکیل رسمی سازمان ،آن دفاتر را در اداره ثبت شرکتها امضاء کند.

 

31- مراجعه به اداره پست نشاط (باجه11) جهت درج آگهی روزنامه رسمی کشور (هزینه حدود30هزارتومان)

 

32- روزنامه رسمی کشور حداقل یک ماه بعد به اداره ثبت شرکتها و آدرس سازمان شما ارسال می شود .

 

33- از پرونده جدید دوباره یک سری زیراکس بگیرید. و به فرمانداری مراجعه کنید تا پروانه فعالیت سازمان را به شما تقدیم نمایند.

 

34- آرم و سربرگ نامه سازمان را طراحی و جهت تصویب به فرمانداری ارائه نمایید(جوابش یک هفته بعد می آید)

 

35- پس از تأیید سربرگ نامه ، نوبت به ساخت مهر سازمان(همان آرم سازمان همراه با عنوان سازمان مردم نهاد و نام سازمان و نیز شماره ثبت ) است که فتوکپی برگه ثبت شرکتها را به مهرسازی برده و نمونه مهرتان را سفارش دهید . سعي كنيد همراه با يك نامه رسمي باشد . (هزینه 5000تومان به بالا)

36- مهر آماده شده را جهت تایید نهایی به فرمانداری ببرید.

 

سازمان مردم نهاد تان تاسیس و کاملا ثبت شد.(حالا ازش استفاده لازم را ببرید)- مبارک باشه

 

37- اگر با سازمان میراث فرهنگی مرتبط هستید باید یک کپی از پرونده مندرج در بند 30 همراه با کپی از پروانه فعالیت و مدارک شناسایی هیئت موسس را برای امور تشكل هاي سازمان میراث ببرید تا برای شما پرونده ای تشکیل دهند .

 

بخش آخر :

 

آخرين مرحله ايجاد يك حساب بانكي براي سازمان است .

38 – پس از اينكه يك نسخه از روزنامه رسمي كشور برايتان ارسال شد ، با در دست داشتن يك كپي از آن و نيز يك كپي از نامه ثبت سازمانتان ، به يكي از بانك هاي رسمي مراجعه كرده و درخواست افتتاح حساب مي كنيد . بانك به شما چند فرم مي دهد كه بايد توسط مديران داراي حق امضاء ،‌ امضاء شده و مهر سازمان نيز بر آن ثبت گردد . ( مديران داراي حق امضاء معمولا خزانه دار ، مدير عامل و رئيس هيئت مديره هستند )

 

39 – با همراه داشتن اصل و كپي شناسنامه و كارت ملي و نيز فرم هايي كه پر كرده ايد ، به بانك برويد تا حساب جاري براي سازمان افتتاح گردد و مقداري وجه به حساب واريز نماييد .

 

40- از بين مديران داراي حق امضاء يك نفر به عنوان نماينده انتخاب شده و با فرم مخصوصي كه توسط همه امضاء مي شود ، به بانك معرفي ميگردد . اين شخص به نمايندگي از ديگران ، مسئول رسيدگي به كليه امور اداري مي باشد و دسته چك سازمان را از بانك تحويل مي گيرد .

 

انشاالله موفق و پيروز باشيد .


مطالب مشابه :


آگاهی

دادند که بعضی ادارات فعلی از جمله اداره کل تشخیص هویت جزئی از آن شهر اصفهان
دریافت معرفی نامه

انجمن صنفی راهنمایان گردشگری استان اصفهان; نامه برای اداره بهداشت و تشخیص هویت شهرستان
رسیدگی به صحت و اصالت سند

دانشگاه اصفهان. سند را به كارشناس رسمی یا اداره تشخیص هویت پلیس بین المللی كه مورد
دومین کنگره سالیانه بین المللی پزشکی قانونی ایران - 13-11 اسفند 89 - بیمارستان امام خمینی(ره) تهران

(آزمایشگاه سم شناسی، ژنتیک قانونی dna و تشخیص هویت اداره تشخیص هویت اصفهان (ijnmr) وبسايت
اختلال هویت جنسی:دکتریوسفی

برای تشخیص اختلال هویت جنسی می توان به حرکات و دهه های آینده را اداره اصفهان دانشگاه
مراحل ثبت یک سازمان مردم نهاد(سمن) N.G.O

گروه اصفهان شناسی به اداره ثبت شرکتها و استعلام و تعیین هویت و تشخیص سوء
قانون ثبت احوال وکارت ملی

دادگستری کل استان اصفهان. اداره ثبت احوال از کشور، اداره تشخیص هویت و پلیس بین
هویت 5 نفر از تلفات حادثه تصادف اتوبان قم ـ تهران مشخص شد

کار تشخیص هویت اجساد با سرعت نقل از اداره کل روابط عمومی و صنعتی اصفهان)
کشف خانواده ای که جزو جمعیت ایران نبود

اداره کل امور اداری و
برچسب :