6 داروی جدید زیست فناوری ایرانی

در سال‌جاري ما شاهد رونمايي از 6 داروي جديد بيوتكنولوژيك ايراني شامل:

2 قلم داروي نوتركيب و 4 نوع ماده اوليه دارويي در قالب طرح كلان ملي فناوري

 «توليد داروهاي وارداتي» بين معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري

 و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي بوديم.

اين داروها شامل:

1-«سالمترول» (Salmeterole)

براي درمان بيماري‌هاي تنفسي و آسم،داروی سالمترول به شکل تنفسی مصرف می شود و بسته به میزان بیماری در دوزهای مختلف استنشاق می شود. این دارو به عنوان گشاد کننده‌ راه‌های هوایی و داروی ضد آسم کاربرد دارد.

2-«ريلوزول» (Riluzole)

با كاربرد در درمانALS (نوعي بيماري سيستم عصبي)،

داروی ریلوزول به شکل قرص مصرف می شود و برای درمان بیماری( Amyotrotro fische Lateraal Sclerose) ALS یا آمیوتروفیک لاترال اسکلروز که نوعی بیماری سیستم عصبی است، کاربرد دارد.

این بیماری مربوط به نورون‌های حرکتی است و تخریب پیشرونده و غیرقابل ترمیم در دستگاه عصبی مرکزی (مغز و نخاع) و دستگاه عصبی محیطی را موجب می شود. این بیماری منجر به از دست رفتن تدریجی عملکرد عضلات (به ویژه عضلات مخطط) می شود و با تضعیف ماهیچه‌ها فرد به تدریج به فلج عمومی مبتلا می‌شود.

علائم این بیماری ضعیف شدن ماهیچه ها و همچنین خستگی مفرط است. این بیماری می تواند از دست یا پا و یا ماهیچه هائی که برای حرف زدن و بلعیدن به کار می روند، شروع شود. مثلا بیمار متوجه می شود که مرتب پایش پیچ می خورد؛ غذا و نوشیدنی به گلویش می پرد؛ یا مثلا در بستن دکمه های لباس یا باز و بسته کردن شیر آب مشکل دارد. ای.ال.اس یک بیماری " پروگراسیو" است. بدین معنی که بیماری به طور مرتب پیشرفت کرده و جسم عقب تر می رود. دلیل قطعی ای.ال.اس مشخص نیست.

ای. ال.اس مسری نمی باشد. این بیماری معمولا همراه با درد نیست و به هوشیاری بیمار آسیب نمی رساند. قوای پنج گانه : چشائی، بینائی، بویائی، شنوائی و پساوایی ( لامسه) و همینطور سیستم گوارشی، جذب و دفع غذا، روده ها و مثانه از دسترس بیماری بدور هستند. به تدریج ماهیچه های بیشتری - به استثنای ماهیچه های قلب - در بدن بیمار آسیب می بینند. سرعت پیشرفت بیماری بسته به اشخاص متفاوت است. اما متوسط طول عمر این بیماران بین سه تا پنج سال پیش بینی می شود. افرادی هم هستند که بیش از ده سال با این بیماری زندگی کرده اند. نمونه ویژه (ولی ممکن)

پروفسور استفان هاوکینگ دانشمند و استاد فیزیک انگلیسی است که از 22 سالگی دچار بیماری ای.ال.اس شده و اکنون علیرغم داشتن این بیماری به زندگی پربارش ادامه داده است.

3-«لتروزول» (Letrozol) براي مهار «آروماتاز»و كاربرد در درمان سرطان پستان،

موارد مصرف داروی لتروزول: 

1. درمان سرطان سینه متاستاز یافته در زنان یائسه 

 2. درمان سرطان سینه متاستاز یافته در کسانی که اخیرا تحت عمل جراحی کموتراپی یا رادیوتراپی بوده اند.دارو بلافاصله بعد از این درمان ها و یا 5 سال درمان با تاموکسیفن مصرف میشود لتروزول برای توقف سلول های سرطانی باقیمانده از این درمان ها استفاده میشود.

4-«زولدرونيك اسيد» (Zoledronic acid)براي پيشگيري از استئوپروز (پوكي استخوان)و نيز درمان بيماري پوستي پاژه،

این دارو برای درمان پوکی استخوان فقط یک بار در سال باید تزریق شود و تزریق آن نیز 15 دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. داروهایی که تاکنون برای پوکی استخوان تجویز می‌شده به صورت قرص بوده و هر روز باید مصرف شود و تحقیقات نشان داده که بیماران پوکی استخوان به طور منظم داروهای خود را مصرف نمی‌کنند؛ عوارض جانبی این داروها، از جمله تورم لوله مری که بلع را دشوار می‌کند، باعث می‌شود بیمار پس از 6 ماه مصرف آن را رها کند

5-«فاكتور هفت: انعقادي خون براي درمان بيماران هموفيلي

این دارو در درمان خونریزی هموفیلی A و B موثر است.هموفیلی یا خون تراوی نوعی بیماری ارثی است كه در آن خون در محل بریده شده بند نمی‌آید و جز در موارد استثنایی این بیماری فقط در افراد مذكر دیده می‌شود.

6- «توكسين بوتولينومA » براي درمان پوست و زيبايي است.توليد اين داروها به دست متخصصان داخلي در حالي صورت مي‌گيردكه هم از جهت فناوري بالاي آنها و نيز از لحاظ كاهش قيمت‌ نسبت به نمونه خارجي،در عين اثربخشي بالاتر، بسيار حائز اهميت هستند و صرفه‌جويي 68 ميليون دلاري سالانهرا براي كشور به همراه دارند.این دارو برای درمان بیماری های پوستی و همچنین مصارف زیبایی کاربرد دارد. این فرآورده دارویی یک فرآورده بیوتکنولوژی به شمار می رود.آنچه در میان مردم به  " بوتاکس " معروف است عبارتست از همین توکسین بوتولینوم که تزریق آن برای رفع اسپاسم های عضلانی ، معالجه سردردهایی مانند میگرن، تعریق بیش از حد زیر بغل وکف دست ، و نیز  برطرف کردن چین و چروک های صورت صورت می گیرد. مشهورترین ، قدیمی ترین و موثرترین نوع این توکسین ( نوع A ) Botulinum toxin type A می باشد.


مطالب مشابه :


قرص كلوميفن و بارداري

کلومیفن معمولا به شکل قرص در یک دوره پنج روزه مصرف می دو ماه دارودرمانی برای منظم شدن
آمپول hcg در بدنسازی؟

بهترین روش مصرف دیانابول قرص قرص ال آرژنین چیست درد نوک سینه در پسران نابالغ برای چیست
ساخت شش داروی جدید زیست فناوری توسط دانشمندان ایرانی

داروی ریلوزول به شکل قرص مصرف می شود و برای مصرف میشود لتروزول برای توقف سلول چیست
مروری بر علل ناباروری

خانم‌هایی که تصمیم می‌گیرند بچه دار شوند در صورتی که از قرص برای باروری طبیعی چیست
ساخت شش داروی جدید زیست فناوری توسط دانشمندان ایرانی

بعد از این درمان ها و یا 5 سال درمان با تاموکسیفن مصرف میشود لتروزول برای قرص بوده و هر
6 داروی جدید زیست فناوری ایرانی

هولوگزافی چیست مصرف میشود لتروزول برای توقف سلول شده به صورت قرص بوده و هر روز
مرکز جراحی شهریور- روبان صورتی -کانسر یاسرطان پستان چیست؟

کانسر یاسرطان پستان چیست معمولا برای 5سال به صورت قرص شود برای سه سال دیگر لتروزول
فمار

فمارا که نام ژنریک آن لتروزول یک قرص 5/2 میلی می یابد، برای افراد مبتلا به
مرکز جراحی شهریور - روبان صورتی -تاموکسیفن (پرسش و پاسخ)

انجام مي‌دهد، لتروزول چیست و عملکرد خونم نوشته این قرص برای بیماران سرطانی
برچسب :