اژدهای کمودو بزرگترین مارمولک جهان!

اژدها ، اين لقبي است كه مردم روي بزرگترين مارمولك دنيا به نام كومودو گذاشته اند زيرا با يك اشاره دندان ها و نيشش ، بايد براي هميشه با دنيا وداع كنيد. اين اژدها قادر نيست از دهان خود آتش خارج كند و شكار خود را در يك چشم بر هم زدن بسوزاند اما سم موجود در دهان اين حيوان‌، شكار را به سرعت فلج كرده و از پا در مي آورد . حتي قوي ترين جانداران روي زمين هم تنها 24 ساعت مي توانند در برابر اين سم دوام بياورند . البته ظاهر اين حيوانات عظيم الجثه و خونخوار نيز بسيار به اژدها شباهت دارد و همين امر باعث شده تا ورود به قلمروي آنها ، حس كنيد كه در پارك ژوراسيك قدم گذاشته ايد.

1710913036312171371551631556820324612479


كومودوها از خانواده مارمولك ها هستند ، و در واقعت بزرگ ترين نمونه آنها به شمار مي روند كه سه متر رشد مي كنند و وزن آنها به 70 تا 75 كيلوگرم نيز مي رسد. آنها معمولا در چهار جزيره از مجمع الجزاير اندونزي به نام هاي كومودو ، رينكا، فلورس و گيلي مونتانگ زندگي مي كنند و در واقع صاحب اصلي اين جزاير آنها هستند زيرا اگر موجود ديگري وارد قلمرو آنها شود ، به طور حتم زنده باز نخواهد گشت . حتي بوميان اطراف اين جزاير نيز جرات نزديك شدن به آنجا را ندارند. تعداد تقريبي كومودوهاي زنده بين 3 تا 5 هزار اعلام شده است . اين حيوان 60 دندان دارد كه اگر آنها را از دست بدهد ، دوباره دندان هاي جديد جايگزين دندان هاي از دست رفته مي شوند. بزرگترين اژدهاي كومودويي كه تا به حال ديده شده است ، 166 كيلوگرم وزن و بيش از سه متر طول داشته است .
دم اين حيوان بسيار بلند و حتي بلندتر از بدنش است . اين جانوار در طول زندگي خود ، بارها دم خود را از دست مي دهد كه در اين صورت دمي جديد جايگزين آن مي شود.
همچنين در سراسر دم او دندانه هايي به ارتفاع 2/5 سانتي متر وجود دارد كه هنگام ضربه زدن بسيار دردناك است و به جز سم خود ، از آن نيز به عنوان وسيله دفاعي به خصوص براي دور كردن دشمن استفاده مي كند. رنگ دم به خاطر جايگزين شدن زياد معمولا از كل بدن او كمرنگ تر و به رنگ زرد تيره است . آنها به طور متوسط بين 25 تا 40 سال عمر مي كنند.
با وجود گوش هاي بزرگ و قابل رؤيت ، اژدهاي كومودو قدرت شنوايي خوبي ندارند و تنها صداهايي بين 400 تا نهايت 2000 هرتز را مي تواند بشنود. كومودوها قادرند تا فاصله 300 متري خود را به خوبي ببينند و اين به خاطر داشتن شبكيه مخروطي شكل است ، اما اين قدرت آن قدر قوي نيست كه در شب نيز چنين ديد وسيعي به حيوان بدهد و كومودوها معمولا داراي شب كوري هستند . اين حيوانات از معدود حيواناتي هستند كه مي توانند دنياي اطراف خود را رنگي ببينند ولي نمي توانند اشيا و موجودات ساكن را از هم تفكيك كنند. همين امر باعث شده تا اژدهاي كومودو بيشتر مردار خوار باشد. البته بيشتر تمايل به آنهايي دارد كه با سم خود او كشته شده باشند.
اژدهاي كومودو از زبان خود ، به عنوان وسيله اي براي جست و جو كردن ، مزه كردن و بو كشيدن استفاده مي كند و به همين خاطر سرش را موقع راه رفتن و شنا كردن ، دائم به اين طرف و آن طرف مي چرخد . با وجود اينكه سوراخ هاي بيني حيوان بسيار كوچك است ، حس بويايي خوبي دارد كه البته وزش بادهاي جزيره اي نيز به اين حس بويايي كمك بسياري مي كند. كومودوها مي توانند جسد مردار را از 10 كيلومتري تشخيص دهند . حس تفكيك مزه ها براي كومودو و در انتهاي گلويش قرار دارد.

496160211_orig.jpg

محل زندگي 
 اژدهاي كومودو زندگي در مناطق گرم و مرطوب را ترجيح مي دهد . در واقع بدن او نيازمند آفتاب است .
همچنين اين جانور شناگر خوبي است ، به طوري كه قادر است فاصله بين دو جزيره را بدون خستگي طي كند . كومودوها با وجود داشتن دست و پاهاي كوتاه و البته وزن زياد ، قادرند 20 كيلومتر در ساعت راه بروند، از فاصله چهار تا پنج متري در آب شيرجه بزنند و حتي از درختان بالا بروند. پنجه ها و ناخن هاي بلند و برنده آنها ، هم در راه رفتن و بالا رفتن از درخت به آنها كمك مي كند و هم به عنوان يك سلاح برايشان كاربرد دارد.
محققان در تحقيقات خود دريافته اند كه اين جانوران از حدود 40 ميليون سال قبل وجود داشته اند. آنها ابتدا در جنوب آسيا زندگي مي كرده اند و رفته رفته محل زندگي خود را تغيير داده و به استراليا مهاجرت كرده اند.
آنها به طور مداوم محل زندگي خود را تغيير مي دادند و اكنون تنها ميزبان اين حيوان خطرناك اندونزي است . اين حيوانات در 15 ميليون سال قبل تغييرات زيادي داشته اند و بيشتر به شكل امروزي شان شباهت پيدا كرده اند. تمام اين تحقيقات زماني شروع شد كه فسيل يك كومودو مربوط به 4 ميليون سال پيش در استراليا پيدا شد كه در آن زمان همه فكر مي كردند نسل اين حيوان عظيم الجثه منقرض شده است اما اين حيوان براي اولين بار در سال 1910 توسط غربي هايي ديده شد كه هواپيمايشان در جنگل هاي اندونزي فرود آمد و آنها براي يافتن راهي به شهر در جنگل پرسه مي زدند. حتي چند نفر از آنها نيز توسط كومودوها شكار شدند و همين امر ، باعث شروع تحقيقات گسترده تر درباره آنها شد.
كومودوهاي تازه متولد شده بسيار كوچك و ضعيف هستند و پنج سال طول مي كشد تا بتوانند به راحتي در جنگل زندگي كنند زيرا ممكن است به وسيله كومودوهاي بزرگ تر خورده شوند. در اين مدت ، آنها بيشتر در بالاي درختان زندگي مي كنند و از پرندگان و تخم هاي آنها تغذيه مي كنند. نوعي از اژدهاي كومودو قادر است بدون جفت گيري ، بچه دار شود ولي بچه متولد شده از اين مادر قادر به تخم گذاري نخواهد بود.

شكار به روش كومودو
 اژدهاي كومودو براي شكار از سمي كه هنگام گاز گرفتن و نيش زدن طعمه اش به بدن او وارد مي كند ، كمك مي گيرد . او در راه طعمه كمين كرده و وقتي نزديك شد ، با استفاده از ناخن هاي تيز و پاهاي قوي اش آن را به دام انداخته و بعد گاز مي گيرد. جانداراني كه موفق شوند پس از گاز گرفتن به وسيله كومودو فرار كنند، تنها 24 ساعت ديگر زنده خواهند ماند؛ يعني در هر صورت جان سالم در بردن از دست اين اژدها كاري غير ممكن است .
پس از مرگ طعمه ، كومودو با كمك حس بويايي خود جسد شكارش را پيدا كرده و آن را مي خورد. طبق تحقيقات دانشمندان از بزاق اين جانور ، بيش از 50 باكتري خطرناك در سم او وجود دارد كه مي تواند حيوانات كوچكتر و ضعيف تر را در جا بكشد. سم آرسنيكي كه در غدد دهان كومودوها وجود دارد و از طريق گاز گرفتن به بدن قرباني منتقل مي شود ، بسيار مهلك است كه تا به حال در هيچ خزنده ديگري ديده نشده است .
دانشمندان احتمال مي دهند كه كومودوها گونه هاي ديگري از دايناسورهاي مگالانيا باشند كه ميليون ها سال قبل منقرض شده است ؛ زيرا اين دايناسور بزرگ ترين خزنده سمي و شبيه به كومودو بود كه او نيز داراي سم آرسنيك در دهانش بود و طريقه شكارش نيز به شيوه كومودو بوده است .
اين سم باعث مي شود تا خونريزي نواحي گاز گرفته شده ، قطع نشود و در نهايت ، شكار بر اثر شدت خونريزي جان خود را از دست بدهد . اين حيوان قادر است تا شكاري برابر با 80 درصد از وزن خود را ببلعد.
آنها مي توانند يك خوك 46 كيلوگرمي را در عرض 20 دقيقه بخورند؛ به طوري كه چيزي از آن باقي بماند.

قربانيان اژدها
 تا به حال گزارش هاي متعددي درباره گرفتار شدن افراد توسط اژدهاي كومودو اعلام شده است كه عده بسيار كمي از آنها با خوش شانسي توانسته اند جان سالم به در ببرند.
بسياري از كساني كه براي ديدن اين حيوان و گرفتن عكس و فيلم از آنها به قلمرو آنها رفته اند ، براي هميشه ناپديد شده و تنها چيزهايي كه از آنها باقي مانده است ، عينك ، دوربين و كوله پشتي شان بوده است . دو اژدهاي كومودو در جاكارتاي اندونزي با حمله به محمد انوار 31 ساله كه در حال چيدن سيب از اطراف جنگل فلورس بود، او را به شدت زخمي كرده و در نهايت باعث مرگ او شدند.
دست ها ، بدن و پاهاي محمد كه به وسيله كومودوها گاز گرفته شده بود ، به شدت دچار خونريزي شده بود و محمد وحشتزده در انتظار خورده شدن به وسيله آنها بود كه همسايه آنها ترشاتاوا كه شاهد ماجرا بود با افسر پليس ـ‌كازماس جالانگ ـ تماس گرفته و با ورود پليس و شليك هاي پياپي ، دو حيوان پا به فرار گذاشتند و محمد به بيمارستان منتقل شد.
اما سم وارد شده به بدن او و خونريزي شديد ، باعث شد تا محمد دوام نياورده و جان خود را از دست بدهد . اين اتفاق زماني براي محمد رخ داد كه هنگام چيدن سيب ، ناگهان از بالاي درخت پايين افتاد . در اين لحظه او كه دچار شكستگي از ناحيه پا شده بود، نتوانست از جا بلند شود و فرار كند و در نهايت شكار اژدها شد.
در سال 2007 يك پسر بچه هشت ساله در شرق اندونزي ، در حالي كه مشغول بازي و گشت و گذار نزديك جنگ بود، ناگهان حيواني عظيم الجثه را ديد كه به سمت او حمله مي كند. با ديدن اژدها‌ آن قدر ترسيده بود كه به جاي فرار كردن سرجايش ميخكوب شد.
در عرض يك چشم بر هم زدن ، اژدها كودك را گرفته و چندين گاز از بدن او گرفت و بعد از بي حال شدن كودك ، او را به دندان گرفته و با خود به اين سو و آن سو مي برد.
در اين زمان مردم دهكده متوجه موضوع شده و با پرتاب سنگ ، به كومودو حمله كردند و اژدها پا به فرار گذاشت اما كودك بيچاره بر اثر خونريزي شدت فوت كرد.
دو نفر از ماهيگيران با بي احتياطي در آبهاي رودخانه رينكا مشغول ماهيگيري بودند كه ناگهان احساس كردند جسمي بزرگ در زير آب با قايق آنها برخورد كرد. يكي از آنها به نام احمد جيلكنگ 38 ساله از قايق به سمت آب خم شد تا ببيند كه با چه چيزي برخورد كرده اند كه با برخورد نيش كومودويي كه در آب پنهان شده بود به دستش ، احساس سوزش و درد عجيبي كرد.
كومودو با ضربهاي ديگر او را به داخل آب انداخته و همان لحظه شروع به بلعيدن او كرد. دوستش مين 46 ساله كه بسيار وحشتزده شده بود، قصد فرارداشت كه كومودوي ديگري از راه رسيده و دست و پاي او را گاز گرفت . اما مين قوي تر از آن بود كه به اين زودي تسليم شود. او با روشن كردن موتور قايق ، باعث وحشت كومودوها شده و به اين ترتيب توانست فرار كند.
كمي جلوتر مين چاقوي خود را درآورده و محل هايي كه توسط كومودو گاز گرفته شده بود را شكاف داد تا سم خارج شود . وقتي مين به دهكده رسيد ، از شدت خونريزي بي حال شده بود ولي با خارج كردن سم توانسته بود جان خود را نجات دهد.
مين به بيمارستان منتقل شد و تمام زخم هايش بخيه خورد. مين مي گويد : «وقتي به جاي بخيه ها نگاه مي كنم به ياد بدترين روز زندگي ام و از دست دادن دوستم مي افتم. اما خدا را شكر مي كنم كه هنوز زنده ام.»

حمله به همسر بازيگر هاليوود
 در 21 ژانويه 2001 ، فيليپ برونستين ، همسر شارون استون در يكي از باغ وحش هاي لس آنجلس توسط يك اژدهاي كومودو زخمي شد ولي به طور معجزه آسايي نجات پيدا كرد.
شارون استون در مصاحبه با روزنامه تايمز ماجرا را اين طور تعريف كرد؛ «فيليپ هميشه دلش مي خواست تا يك اژدهاي كومودو را از نزديك ببيند.
پس از مدتي متوجه شديم كه يك كومودو براي نگهداري به باغ وحش لس آنجلس آورده شده است . ما نيز براي ديدنش به باغ وحش رفتيم.
مسوول آن قسمت كه متوجه اشتياق فيليپ براي ديدن اژدها شده بود ، به او اجازه داد تا وارد قفس شده و از نزديك آن را لمس كند. فيليپ وارد قفس شده و شروع به نوازش كومودو كرد و من نيز از آنها عكاسي مي كردم.
او مي خواست زاويه خود را عوض كند كه با اولين حركت ، اژدها به او حمله كرد و پايش را گرفت .
در اين زمان او به شدت ترسيده و فقط مي خواست از قفس خارج شود؛ «خوشبختانه كومودو بيشتر كفش او را گاز گرفته بود ولي كمي از دندان در پايش فرو رفته و باعث وارد شدن سم به بدن او شده بود. «او به دنبال فيليپ خود را به در و ديوار قفس مي كوبيد . كومودو به وسيله مأموران باغ وحش بيهوش و فيليپ از قفس خارج شد. او از شدت درد و خونريزي فرياد مي زد و اين فريادها باعث خشمگين شدن ديگر حيوانات شده بود. به سرعت باغ وحش توسط مأموران تخليه شد و اورژانس به محل حادثه آمد. آنها تمام تلاش خود را براي نجات فيليپ انجام دادند اما سم كار خود را كرده بود و او پاي خود را از قسمت مچ از دست داد. هم اكنون حال فيليپ خوب است و براي راه رفتن از پاي مصنوعي استفاده مي كند.»

منبع:راسخون.


مطالب مشابه :


تکامل مارها

خانواده ي Varanoid ها از مارمولك ها از دست و پاي عقب از بين راهي موثر در براي كشتن
اژدهای کمودو بزرگترین مارمولک جهان!

اژدها ، اين لقبي است كه مردم روي بزرگترين مارمولك براي يافتن راهي در بردن از
كشف ردپاي كرم‌هاي ماقبل تاريخ، گرماي زمين، انرژي مقرون به صرفه

الياف مصنوعي راهي مسيرهاي از ساحل برداشت شود، بين 2 تا 31 كه او از آن براي آلوده
برچسب :