دروس عمومی را چگونه بخوانیم؟

دروس عمومی را چگونه بخوانیم؟

یکی از مهم ترین مسائلی که شما عزیزان برای آمادگی در آزمون باید به آن توجه کنید این است که وقت مناسبی را به مطالعه دروس عمومی  اختصاص دهید. خیلی از داوطلبان فکر می کنند که با یادگیری دروس اختصاصی و آمادگی کامل در این درسها برای کنکور می توانند از دروس عمومی ، صرف نظر و رتبه خوبی هم کسب کنند .یکی از دلایل عدم مطالعه دروس عمومی این است که داوطلبان فکر می کنند وقتی را که می توانند برای دروس  اختصاصی داشته باشند دروس عمومی از آنها می گیردونکته دیگر اینکه خیلی از آنها به علت ضعف در دروس عمومی ،مثل عربی و زبان انگلیسی به جای حل مشکل و یادگیری این درسها با استد لالی غلط سعی می کنند با تمرکز بر درسهایی که در آن مشکلی ندارند خود را قانع کنند که نخواندن این دروس مشکلی برای آنان بوجود نخواهد آورد ،اما باید به خاطر داشته باشید که نخواند ن دروس عمومی اشتباه بزرگی است که باعث می شود داوطلبان دیگر براحتی بر شما پیشی بگیرند پس حتما به این نکته توجه کنید که برای موفقیت در کنکور به هیچ وجه از مطالعه هیچ کدام از دروس عمومی غافل نشویدزیرا خواندن دروس عمومی به شما این امکان را می دهد که قبولی شما در کنکور چند برابر شود ،پس چه داوطلبانی که از الان به فکر آمادگی برای کنکور افتاده اند وچه کسانی که تا کنون با برنامه و درست پیش رفته اند،باید توجه کنند که بخشی  از وقت خود را از این زمان به بعد به دروس عمومی و مطالعه آن اختصاص دهند .توصیه ما در این خصوص این است که :

1) اگر تا به حال خواندن دروس عمومی را برای کنکور شروع نکرده اید از همین امروز شروع کنید.

2) در کنار دروس تخصصی هر روز 2یا 3ساعت یا بیشتر را با توجه به میزان آگاهی و مهارتتان در دروس عمومی برای این دروس در نظر بگیرید .اگر شما مطالب را بتدریج خوانده و در زمان های مناسبی برای آنها مرور در نظر بگیرید  حتما توانایی پاسخگویی به سئوالات بیشتری را در کنکور خواهید داشت.

3) برای هر کدام از درسهای عمومی برنامه ای داشته باشید وبا حساب و کتاب پیش بروید .ببیند با این روندی که در پیش گرفته اید آیا می توانید بموقع و تا روز کنکور دروس عمومی را نیز به پایان برسانید  و آنها را مرور کنید ،وگر نه تغییراتی در برنامه تان ایجاد کنید.

4) مرورهای روزانه، هفتگی و ماهانه را در نظر بگیرید . تمامی مرورها را برای آخر کار و نزدیک کنکور باقی نگذارید ،در این صورت ،در آخر کار وقتی برای مرور سراغ کتاب می روید ممکن است تمامی مطالب یادتان برود.یک برنامه برای مطالعه دروس عمومی داشته باشید ویک برنامه برای مرور آنها ، می توانید از ابزارهایی مانند جعبه لایتینر هم استفاده کنید.

5) از افرادی که کنکور را با موفقیت پشت سر گذاشته اند مشورت بخواهید و ببینید که آنها برای زدن درصد بالایی از دروس عمومی چه روندی را پیش گرفته بودند ،یادتان باشد که برای موفقیت در کنکور ،هم دروس عمومی و هم دروس تخصصی را باید خوب بخوانید .به دروس عمومی هم به اندازه کافی اهمیت بدهید و انها را پشت گوش نیندازید .

ادبیات

1

ادبیات از دروس با اهمیت، دارای ضریب 4 و بسیار رتبه آور می باشد هر پاسخ صحیح 4%به شما اضافه می کند به همین دلیل توجه کافی به این در س از اهمیت خاصی برخور دار است .این در س برای همه گروهها  به عنوان درس عمومی ،ضریب 4 یعنی بالاترین ضریب را دارد میانگین نمره درس ادبیات قبولشدگان در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی 12/30، علوم تجربی 80/35 ، علوم انسانی15/25، هنر 94/31 و گروه زبا ن خارجی 01/41درصد است.همان طور که نمرات نشان می دهد ،رقابت در این درس دردوگروه زبان خارجی و علوم تجربی بیشتر از سایر گروههاست

برای قبولی در رشته پزشکی،دندان پزشکی و داروسازی در یک آزمون، به نمره حدود 75% درسد در این درس نیاز داریدهمچنین در مورد قبولی در رشته های پر طرفدار (بعنوان مثال در رشته برق) به نمره حدود 65% ،در مکانیک به حدود 63% و در عمران به حدود 59درصد نیاز است.میانگین این در س در رشته حقوق حدود 64% می باشد و کسب نمره بالای 87 درصد آن به شدت در ارتقای رتبه داوطلبان موثر است . با این حساب می توان گفت که کسب نمره پایین در در س ادبیات جبران ناپذیر است .سئوالات درس ادبیات معمولا سخت هستند و حدود 50% سئوالات را سئوالات دشوار تشکیل می دهد .درضمن طرح سئوال از متون خارج از کتاب درسی در قسمت های مختلف ( املاء آرایه های ادبی ، زبان فارسی معنی و مفهوم) به چشم می خورد . اگر زمان کافی ندارید . ابتدا ادبیات سال آخر را مطالعه کنید زیرا در طرح سئوالات ادبیات ،کتاب سال آخر بیشتر مورد توجه طراحان سئوال بوده است.

بهترین راه تسلط بر لغت ها ، یادگیری آنها در درون متن است پس باید متن را با دقت بخوانید وزیر کلماتی که معنای انها را نمی دانید خط بکشید و سپس معنای واژه های ستاره دار را از فرهنگ لغات در آورید و در حاشیه کتاب بنویسیدوبارها مرور کنید .سعی کنید تمام معانی را که در واژه نامه کتاب درسی در برابر لغت آمده است ،یاد بگیرید و تنها به معانی اول کلمه بسنده نکنید . هنگام مطالعه کتاب درسی باید تمامی لغات و اصطلاحاتی را که از لحاظ معنایی و املایی اهمیت دارند  مشخص کنید و در حاشیه کتاب یادداشت کنید و معنی لغات را حفظ کرده وبا چند بار نوشتن وتمرین کلمات املایی ،دیکته آنها را یادبگیرید. دانش اموزان دقت داشته باشند که این کلمات مهم معنایی و املایی در تمام بخش های کتاب  اعم از متون ،شعر ها، تمارین و....یافت می شوند همچنین بعضی از واژه ها بیش از یک معنی دارند که دانش آموز باید به معانی مختلف آن توجه داشته باشد .برای مبحث املاء ،درسهای املایی  کتاب زبان فارسی  و برای مبحث واژگان ، واژگان ذکر شده در پایان کتاب نیز باید مورد توجه و مطالعه قرار گیرد .لازم به ذکر است که معمولا حدود 2سئوال از لغت هاست . اشاره به تعداد سئوالات احتمالی در کنکور به این دلیل است که  شما وقت  خودتان را با موضوعاتی که در هر درس باید  مطالعه کنید و اهمیت بیشتر ی دارد، تطبیق دهید.

2

سئوالات املاء معمولا به شکل غلط املایی دریک متن یا چهار عبارت در چهار گزینه مورد  سئوال قرار می گیرد .سئوالاتی که به صورت غلط املایی در یک متن پرسیده می شوند معمولادشوارتر هستند (حدود 2تا3 سئوال از املاء  مطرح می شوند)یکی از بخش های مهم مورد سئوال در کنکور ، آرایه های ادبی است . از انجا که تقریبا نیمی از سئوالات درس ادبیات به این بخش مربوط می شود دانش آموزان باید به طور جدی به این مقوله پرداخته  و به نهایت تسلط در مباحث آن برسند  و تنها راه پاسخگویی به آنها فقط آموختن درست آنها شامل(قالب شعری،بیان و بدیع ) و حفظ کردن می باشد . نکته ای که باید به آن اشاره شود این است که دو مقوله آرایه های ادبی  و معنا و مفهوم اشعار به هم وابسته  هستندو هنگام مطالعه اشعار و متون باید  هم زمان هر دوی آنها را مد نظر قرار داده و هریک را مکمل دیگری نمایند  برای پاسخ دادن به سئوالات آریه های ادبی بایدتعریف ساده هرکدام از آرایه ها را با یک مثال پر کار برد و مشهور یاد بگیرید . هنگام مطالعه اشعار باید ،هر آنچه رااز آرایه ها به ذهنتان می رسد یادداشت کنید . هنگام مطالعه اشعار  و متون باید هم به معنای ظاهری ابیات و متون توجه کنید و هم بتوانید با نگاهی تحلیلی مفهوم بیت را عنوان کنید و بتوانید متون واشعاری را که  با هم قرابت دارند ،مشخص کنید پس برای تسلط بر مقوله قرابت معنایی  باید مطالعه با نگایی  کل نگرانه صورت گیرد و دانش آموز باید بتواند ابیات و متون مرتبط باهم را مشخص کند . توجه کنید که برای یادگیری آرایه ها ، نباید فقط نمونه های کتاب را حفظ کنید ،بلکه به سئوالات و مثال های خارج از کتاب هم توجه کنید . در کنکور بیش از یک آرایه در یک سئوال پرسیده می شود . مثلا می گویند در کدام گزینه هر سه آرایه استعاره، تشبیه و تناسب وجود دارد و شما حتما برای جواب دادن به سئوالات آرایه های ادبی باید بخوبی آنها را بدانید (حدود 3سئوال از آرایه)

سئوالات تاریخ ادبیات معمولا از قسمت هایی طرح می شود که به سادگی نمی توان به آنها پاسخ گفت ،پس علاوه بر تاریخ ادبیات بالای درسها باید توضیحات و نام کتاب ها ی مندرج در در آمد فصل های کتاب و همچنین فهرست اعلام پایان کتاب را بخوبی بخوانید و با روش تکر ار یاد بگیرید .یعنی اینکه بجای اینکه برای آموختن تاریخ ادبیات  یک فصل در یک نوبت یک ساعت وقت صرف کنید آن را در چهار نوبت 10تا12 دقیقه ای مطالعه کنید تا در حافظه شما بماند دانش آموز می تواند با تهیه فلش کارت هایی ،اطلاعات مربوط به هر کدام از نویسندگان و شاعران را ثبت کرده و این فلش ها را به طور مرتب مرور کند. هرکدام از کارت ها به یک شاعر یا نویسنده اختصاص دارد که تمامی اطلاعات مربوط به شاعر یا نویسنده  در آن ثبت شده است. دسته بندی شاعران بر اساس مکتب ادبی یا دوره تاریخی نیز می تواند به روند یادگیر ی سرعت بخشد .دانش اموزان باید علاوه بر تاریخ ادبیات های موجود  در متن کتاب ،اعلام ذکر شده در آخر کتاب  ادبیات فارسی  را نیز به دقت مطالعه کنند برای حفظ آثار شاعران نیز می توان از سر واژه ها  استفاده کرد ( برای مثال آثار نظامی گنجوی را می توان در واژه ملخ ها خلاصه کنید: مخزن الاسرار/لیلی و مجنون/خسروشیرین/هفت پیکر/اسکندر نامه/(3سئوال از تاریخ ادبیات)

در کنکور ،حدود 5تا6سئوال از درس زبان فارسی  می باشد. مباحث این کتاب به چهار بخش املا،نگارش،زبان شناسی و دستور زبان تقسیم می شود . دومقوله نگارش و زبان شناسی نیز حاوی متون حفظی هستند که با شیوه سایر دروس متنی (مرور پیوسته) باید مطالعه شوند ،اما بیشترین تاکید طراحان  آزمون سراسری بر مقوله دستور زبان است .برای تسلط یافتن بر مطالب این بخش ابتدا باید تعریف ساده هرکدام از دستورها و قواعد را یادگرفته و سپس به تمرین این قواعد روی متن بپردازید،مثلا برای تسلط بر مبحث ساختمان اسم ابتدا باید  انواع اسم را از لحاظ ساخت بشناسید وسپس ساخت اسمهای موجود  در یک متن را مشخص کنید .برای تست زدن بهتر،کتاب را خط به خط بخوانید و تمام مثالها وتعریف های آن را در نظر داشته باشید .از حفظ کردن قواعد صرف نظر نموده و کاملا آنها را یادبگیرید و در متون متفاوت خارج از کتاب از آنها استفاده و تمرین کنید .برای جلوگیری از فراموشی ، کتاب درسی و فیش برداری ها و خلاصه نویسی ها و تست های سال های گذشته را مرور کنید.از معنی و مفهوم نیز 8تا 9 سئوال مطرح می شود به همین دلیل سعی کنید تا آنها را هم خوب یاد بگیرید . باز هم تاکید می کنیم که ادبیات هم ؛ مانند دروس تخصصی شما از اهمیت خاصی برخوردار است و درصد کمتر از 80 به ضرر شماست.

دین وزندگی

3

پس از ادبیات فارسی ، درس دین وزندگی با ضریب (3) برای همه گروههای آزمایشی ، مهمترین درس عمومی محسوب می شود    ،البته در کنکور سراسری  ضریب هر درس به تنهایی اهمیت آنرا نشان نمی دهد ،بلکه کیفیت رقابت داوطلبان در آن درس است که بر اهمیت و نقش آن تاثیر می گذارد .در این میان درس دین و زندگی نقش جالبی دارد . معمولاداوطلبان ابتدا این درس و  سپس ادبیات را بهتر و بیشتر می خوانند ، به همین جهت میانگین قبول شدگان کنکور در این درس در مقایسه با سایر دروس عمومی  بالاتر است و رقابت داوطلبان در این درس دشوارتر می شود ، بطوریکه کسب نمره پایین تر از 70تا75درصد در این درس، شما  را از آوردن نمره و رتبه لازم برای پذیرفته شدن در رشته های مطلوب محروم می سازد . همان گونه که اشاره شد ،دین وزندگی از جمله دروسی است که اکثر داوطلبان کنکور درصد پاسخگویی بالایی در آن دارند . شما با مطالعه فقط چند ساعت در هفته می توانید به درصد بسیار خوبی در این درس برسید سئوالی که در اینجا پیش می آید این است که نحوه مطالعه صحیح ، همراه با بازدهی بالا در درس دین و زندگی چگونه است.برای پاسخ به این سئوال باید گفت که مباحث مطرح شده در معارف به سه دسته تقسیم می شوند:

1) احاطه بر مفهوم کلی و هدف درس ، تسلط بر متن درس

2)  فهم آیات با تسلط کامل بر ترجمه ها و اهداف آنها

3)  هدف روایات ، متن آنها و همچنین ارتباط با درس

نزدیک به 25 تا30 درصد سئوالات آزمون سراسری سال های گذشته را سئوالات مربوط به این طیف مطالب تشکیل می دهند.

هر درسی ، هدف خاصی برای خود دارد . ابتدا باید متن درس را با دقت بررسی کرد و پس از پایان درس ، سئوالات  مربوط به اندیشه و تحقیق ها یا تفکر در آیات و تطبیق های  حذف نشده از آزمون سراسری  را نیز مطالعه کنیم تا چیزی از قلم نیفتد.

نکته مهم در یادگیری این درس ،روش صحیح مطالعه هر بخش می باشد .هنگام مطالعه متن درس ،باید دقت کرد سعی در حفظ کردن مطالب مانند امتحان نهایی نداشته باشید .هر بند یا پاراگراف مرتبط با بحث را بصورت مجزا یا داخل کروشه ،دسته بندی کنید ،آن جمله یا مطلب را مطالعه کنید و سپس در یک زمان کوتاه ،آن نکته را تجسم کنید .توجه داشته باشید که به راحتی از جزء به کل می توان رسید .واگر زمانی نیاز به چینش این مطالب کنار یکدیگر باشد شما تسلط لازم را دارید . در عین حالی که اگر نکته یا لغت مهمی در اثنای ،آن کروشه یا پرانتز ، وجود داشته باشد ، با نکته برداری کاملا در ذهن می ماند و اگر سئوال بصورتی جدا از متن کتاب طرح شود ،با این روش براحتی  قابل پاسخگویی است .توجه داشته باشید که محور کار حتما باید کتاب درسی باشد.قبل از تسلط به مفاهیم کتاب از هر گونه بررسی تستی جداگانه ای خودداری کنید . مهمترین قسمت سئوالات دین و زندگی در آزمون سراسری بخش آیات می باشد.برای بررسی آیات بایدبه این نکات توجه کنید :

1) ابتدا باید آیه را با ترجمه آن خواند و بر آن تسلط پیدا کرد ،

2) باید مفهوم مرتبط با آن آیه را فرا گرفت   ، بطوریکه بتوان تشخیص داد کلیت آیه یا هر کدام از اجزای آن  به چه نکته ای اشاره دارد.

3) توجه به ارتباطات آیات  یا تیتر با آن موضوع و ارتباط با آیات و روایات هم مفهوم و حتی ارتباط با اشعار نیز ، قسمت بسیار مهم این دسته از نکات و سئوالات است

4) در مورد آیات قرآنی ،نام سوره ها باید حفظ شود.

4

5) خط به خط دروس این کتاب مهم هستند و از روشهای خوب مطالعه این درس ، توجه به پاورقی و خط کشی وعلامت ستاره یا پر رنگ کردن نکته های مهم می باشد .

6) توجه به تمامی آیات کتاب ( ستاره دار و غیر ستاره دار) و ترجمه کلی و حدودی لغات عربی هر ایه لازم است.

7) هنگام حفظ هر آیه باید به تیتر بالای آن پاراگراف و سر فصل ها توجه کافی شود.

8) به اشعار مطرح شده کتاب و مفهوم کل ی ان توجه شود

9) توجه به پاورقی های کتاب ، بخصوص به خاطر سپردن نویسنده کتابها ، بسیار مهم است. بهتر است که تست های این درس را دو یا سه روز بعد از مطالعه انجام دهید .

10) پیشنهاد می شود که برای شروع ، دین و زندگی 3 را مطالعه کنید و در ادامه ، مطالعه دین و زندگی 2 که به علت فاصله گرفتن از سال دوم دبیرستان ، نیاز به بررسی دارد.

زبان انگلیسی

یکی از درسهای بسیار مهم کنکور که تا پایان تحصیلات تکمیلی هم همراه دانشجویان است ، درس زبان انگلیسی است. با وجوداهمیت فراوان این درس ، عده ای بسیاری از دانش آموزان و داوطلبان در یادگیری ان دچار مشکل هستند . گرچه بررخی دیگر از داوطلبان نیز وجود دارند که در زبانهای خارجی و پاسخگویی به سئوالات آن تبحر دارند و وجود این دسته از داوطلبان باعث می شود تا گروه دیگر نیز برای بهتر کردن رتبه مجبور به خواندن این درس و پاسخگویی در آزمون شوند.

گرچه یادگیری زبان فرآیندی طولانی مدت است و داوطلب باید از مدت ها قبل ،آمادگی خود را دراین درس بالا ببرد ،اما مطالعه این بخش می تواند تا حدودی داوطلبان را برای موفقیت در آزمون  در این مدت باقیمانده کمک کند . تعداد سئوالات این در س در کنکور 25 سئوال است ، پس پاسخگویی به  هر سئوال 4%شما را جلو می اندازد . به طور کلی برای یادگیری زبان به منظور آمادگی در کنکور باید به این نکات توجه کنیم:

1) سعی کنیم واژه را در جمله معنی کنیم، آنقدر که برایمان در ترجمه آن جمله ، سئوالی پیش نیاید ،به عبارتی ترجمه لغت به لغت نشود و مفهوم کلی از جمله گرفته شود ، بطوریکه  بتوانیم رابطه بین جمله و گزینه را درک کنیم .

2) بخشی از جمله را که برایمان مهم  به نظر می رسد یادداشت کنیم.

3) قواعد هر درس را  بایک مثال نوشته و آن را نمونه ای برای جملات دیگر بدانیم و موار د خاص در بخش گرامر را نیز در محل دیگری یادداشت کرده و در صورت لزوم به آن رجوع کنیم

4)انتخاب درست کتب کمک آموزشی، بسیار مهم است

 5) بخش reading هردرس را باید چندین بار خواند و ارتباط اجزای جمله را شناخت و ترجمه ساده ای از هر جمله را در ذهن داشت .

6) مرور و بازگشت به متونی که مشکل هستند یا قواعدی که فراموش می شوند و یا لغاتی که معنای مجازی دارند بسیار ضروری می باشد.

5

7) دوبخش گرامر و لغت ،بسیار راحت هستند و با دقت می توان از عهده آنها بر آمد ،اما برای بخشpassagecloze و reading comprehensionبایدبرنامه ای خاص اتخاذ کرد .بخش گرامر تقریبا از مطالب کتاب است و در بخش لغت می توان بیش از 80% آنرا در چار چوب کتاب داشت و شاید 20% آن خارج از درس باشد که داوطلبان با میزان مهارتی که در امر ترجمه متون دارند هر یک به نحوی با آن روبرو می شوند لازم به ذکر است که در سالهای اخیر بیشترین تاکید روی لغت و درک مطلب می باشد ، پس ، داشتن دایره لغات وسیع ، ضروری ترین توصیه ما به شماست . به همین دلیل ، یادگیری روزانه 15تا30 لغت را در برنامه مطالعاتی خود جای دهید . بدین ترتیب تا زمان کنکور شما لغت های زیادی فرا گرفته اید . توصیه می شود که برای این کار از جعبه لایتینر استفاده کنید

8) در خصوص  درک مطلب ، باید مطالبی را در راستای متون کتاب  فراهم کنیم و سعی کنیم که منظور نویسنده را در هر پاراگراف  بفهمیم . معمولا جمله اول هر پاراگراف ،نظر اصلی نویسنده است . به طور کلی ،وقتی یک مطلب را می خوانید .ابتدا سعی کنید  بدانید که متن به چه صورت نوشته شده است . یعنی موضوعی را که می خوانید  ،علمی،تاریخی، اجتماعی،تربیتی یا مثلا آموزشی است و یا اینکه داستانی که می خوانید ،توصیفی است یا تشریحی یا اینکه نوشته شباهتی به متون قبلی دارد یا نه ، گاهی اوقات یک واژه کلیدی تقریبا کل مطلب را به ما می گوید . در ابتدا که متن خوانی می کنید . سعی کنید معنی کلی جمله را بفهمید و تلاش نکنید که حتما معنی واژه ها را بدانید ویا لغت ترجمه کنید .بدانید که سئوالات چهار جوابی درک مطلب ، تماما در متن وجود دارد و شما با ارتباط دادن صحیح معنی  بخشی از جمله متن با گزینه های مربوط می توانید به گزینه درست برسید.

9) بهتراست که ابتدا با متون ساده و کوتاه بدون توجه به سئوالات آن شروع کنید و فقط سعی کنید تا حدودی مفهوم داستان را درک کنید . بعد از مدتی می توانید به سئوالات مربوط به متن نیز رجوع کنید.

10) در مورد cloze passage باید گفت ابتدا بدون توجه به گزینه های داده شده ، متن را بخوانید تا مفهوم کلی مطلب را بگیرید و بعد با توجه به گزینه های داده شده و لغاتی که در اطراف محل نقطه چین است ، سعی کنیدبا در نظر گرفتن پیکره معنایی واژه ها ، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

11) چه در متون درک مطلب و چه در متون cloze، بعد از بررسی جواب درست ،بار دیگر به متون مراجعه کنید و سعی کنید که ارتباط صحیح و منطقی بین جواب و جمله صحیح و منطقی بین جواب و جمله مربوط در متن بیابید.

12) در مجموع به خاطر داشته باشید که اگر می خواهید در کنکور و در درس زبان موفق شوید ،حتما باید مهارت متن خوانی و توانایی ترجمه جمله را تقویت کنید و این مسئله فقط با کار مستمر و رجوع به متون متعدد درکسب یک شیوه ممتاز و ایده آل  برای روبرو شدن با هر متنی امکان پذیر است.

زبان عربی

عربی به عنوان یک درس عمومی برای همه گروه های آزمایشی ضزیب 2 دارد . درس عربی پایین ترین نمره را در میان دروس عمومی دارد . تنها در گروه زبان خارجی و تا حدودی در گروه علوم تجربی ،رقابت در این درس ،جدی تر و حتی شدیدتر از درس ادبیات است. نکته جالب درمورد  درس عربی  آن است که این درس هرچند در مقایسه با درسهای ادبیات و معارف ضریب کمتری دارد ،اما به علت ضعف عمومی داوطلبان ،کسب هر نمره آن به مقدار بیشتری نمره تراز شما را  افزایش می دهد .

وضعیت رقابت در درس عربی به گونه ای است که نمره پایین آن تا3/33درصد مشکل زیادی ایجاد نمی کند ،اما نمره بالای 75درصد بشدت در افزایش طراز و رتبه عمومی داوطلب موثر است .

6

در درس عربی نزدیک به 80%پرسشها از قواعد و دستور زبان عربی مطرح می شود و بقیه از ترجمه لغات و متون عربی و......است.به بخش لغت آموزی در این درس توجه داشته باشید ، زیرا با لغت آموزی خوب در این درس ، در زمان پاسخگویی می توانید صرفه جویی کنید وهمچنین این عمل، دقت شما را در قسمت های دیگر عربی افزایش خواهد داد . دقت داشته باشید که در قسمت قواعد نیاز است تا شما قواعد سالهای قبل را برای مطالعه بهتر این درس بخوانید .برای این کار ابتدا قواعد زنجیر وار مربوط به مبحث مورد نظر را از کتاب یا جزوه یا کتاب درسی بخوانید . خواندن قواعد را از پایه شروع کنید و آنها را برای خود همراه با مثال خلاصه نویسی کنید و برای یک پاسخدهی موفق به سئوالات این درس به مطالب زیر توجه کنید:

1) درس عربی را پیوسته بخوانید ،یعنی هر گاه شروع به مطالعه نمودید تا زمان کنکور این مطالعه را ادامه دهید.

2)  از کتاب عربی به هیچ عنوان غافل نشوید ،پس به متن درس مراجعه نموده و قواعدی که فرا گرفته ایددر متن اجرا نمائید

3)  ابتدا باید قواعد هر درس را از روی کتاب و جزوه بخوانید

4)  تمرین های هر درس را بدون نگاه کردن به پاسخ ها حل کنید و تک تک آنها را در طول حل کردن معنی کنید

5)  بعد از یادگیری قواعد ،متن آن درس را خط به خط بخوانید و جملات را تجزیه و تحلیل و معنی کنید .

6)  از قواعد درس عربی خلاصه برداری کنید تا در موقع لزوم نیاز به رجوع مکرر به کتاب نداشته باشید و علاوه بر آن ، بتوانید آنها را براحتی مرور کنید

7) با توجه به اهمیتی که در سال های اخیر به ترجمه و در ک مطلب  در این درس داده شده است، تمام تمرین های درس را ضمن حل کردن معنی کنید .

8) ترجمه و درک مطا لب هم چون انگلیسی به ارتقای توانایی شما در پاسخگویی به تست ها کمک شایان توجهی می کند و جعبه یاد گیری لایتینر در این درس کمک بسیار خوبی برای یادگیری است.

9) سعی کنید که معنی کلمات را در جمله یاد بگیرید تا بهتر در ذهن بماند و به رموز ترجمه  توجه کنید.

10) از لغات و اصطلاحات مشکل فیش برداری کنید و آنها را به دفعات مرور کنید

11) در این درس به اعراب کلمات ( منصوب ، مرفوع ، مجرور و مجزوم ) دقت ویژه ای داشته باشید .

12) بررسی تست ها فراوان دراین درس به یادگیری و به یاد سپاری شما کمک فراوانی می کند . در این زمینه می توانید از تست های آزمون سراسری و دانشگاه آزاداستفاده کنید  ، بخصوص از پرسش هایی که در سال های اخیر مطرح شده اند .سعی کنید که در هنگام تست زنی یا در هنگام بررسی تست ها ، چهار گزینه( حتی گزینه های  غلط ) را با بیان دلیل اشتباهات آنها بررسی کنید . با این کار شما عملا چهار تست را حل کرده اید ،نه یک تست.

13) تست های عربی را بصورت تر کیبی بزنید ، نه بصورت طبقه بندی شده ، بعنوان مثال وقتی که شما در حال زدن تست مجرورات هستید ، مسلما ناخود آگاه گزینه ای را که کسره دارد ،انتخاب می کنید و متوجه نمی شوید که آن درس را خوب یاد گرفته اید یا نه.

14) در زمان حل تست ، تک تک گزینه ها و سئوالات را معنی کنید . حتی اگر آن تست ربطی به ترجمه نداشته باشد و فقط قواعد را در نظر داشته باشد.

15) به بودجه بندی سئوالات کنکور در این درس توجه کنید .

 

(بر گرفته از پیک سنجش با کمی تغییر)

 

7

موفقیت و سر بلندی شما را آرزو مندیم


مطالب مشابه :


برنامه سالانه مجتمع آموزشی و پرورشی پیامبراعظم (ص)

کد آموزشگاه : تعداد کلاس های درس : آدرس پستی : بخش سرباز- روستای کجدر- دبستان نظامی گنجوی
فهرست پایان نامه های گروه زبان وادبیات عرب

آموزشگاه عربی 2020 تطبیق بین مجنون ولیلی احمد شوقی و لیلی ومجنون نظامی گنجوی.
دروس عمومی را چگونه بخوانیم؟

آموزشگاه علمی اسوه ( برای مثال آثار نظامی گنجوی را می توان در واژه ملخ ها خلاصه کنید:
زندگینامه نظامی گنجوی به زبان ساده

سال ششم ابتدایی مدرسه ی شهید مفتح شهر ری - زندگینامه نظامی گنجوی به زبان ساده -
مسابقه‌ی « حفظ اشعار دیوان لیلی و مجنون نظامی»

آموزشگاه طاهره «لیلی و مجنون» نظامی ، سومین مثنوی شاعر پرآوازه ی ایرانی ، نظامی گنجوی و
اسامی تعدای از قبولین امتحان شهریور ماه

زهرا گنجوی. 60. مینا پرنیان سايت رسمي آموزشگاه
اسامی قبولین در امتحان اسفند ماه 1388

زهرا گنجوی. 38. عطا عبدل زاده . 14. مریم سايت رسمي آموزشگاه
آشنایی با دانشگاه علامه طباطبايي تهران

مستقل با عناوین مختلف دانشگاه، دانشکده، پژوهشکده، مدرسه عالی ، آموزشگاه عالی، موسسه
سیر آموزش و پرورش در میگون

این آموزشگاه قریب به دو سال فعالیت داشت. نام این مدرسه در آن زمان نظامی گنجوی بود.
برچسب :