سردر دانشگاه تهران


بناي برج آزادي و سر در دانشگاه تهران براي بسياري از گردشگران تداعي كننده تهران و حتي ايران است.بي شك ارزش بين المللي دانشگاه تهران، شهرت جهاني سردر اصلي آن را نيز به ارمغان آورده است. اين بناي تاريخي، علاوه بر اين كه در سطح ملي سمبل تمام نماي علم، دانش، معرفت و نماد زندگي شيرين دانشجويي در زير سقف مركز نمادين علمي كشور (دانشگاه تهران) است، در خارج از ايران نيز معرف يك دانشگاه نامدار در سطح خاورميانه است. 

http://jahaneghtesad.com/portal/images/stories/daneshgah.jpg


با يك بررسي گذرا مي توان ادعا كرد كه از ميان معروف ترين و معتبرترين دانشگاه هاي دنيا، دانشگاه تهران تنها دانشگاهي است كه از طريق يك بناي فرهنگي سمبليك با مهندسي پيچيده، پيام هاي ويژه معنوي، علمي و فرهنگي را به مخاطبان خود القا مي كند.

برخي بر اين عقيده اند كه طرح سردر دانشگاه، الهام گرفته از تصوير خيالي دو پرنده اي است كه بال هايشان را براي اوج گرفتن و برخاستن از زمين، باز كرده اند. علم و دانش به دو بال تشبيه شده اند كه ورود به دانشگاه با آن دو ممكن است و خروج از دانشگاه نيز با تقويت اين بال ها موجب صعود افراد بر فراز اجتماع خود و پاسداري از آن مي شود.

UTEH_gates.jpg


عده اي ديگر آن را به عنوان كتابي كه به صورت باز در مقابل ديدگان گذارده شده باشد مي دانند كه بيانگر ارزش مطالعه و تحقيق است. اما از تاريخچه و نحوه ساخت اين سردر اطلاعات و اسناد كاملي به دست نيامده است.

بر پايه گفته اي در سال هاي ۴۶- ۴۵ به دستور رياست وقت دانشگاه طرحي در ميان دانشجويان و طراحان مختلف به مسابقه گذاشته شد. از ميان طرح هاي رسيده طرح دانشجويي به نام «كوروش فرزامي» (از دانشكده هنرهاي زيبا) به عنوان طرح برتر برگزيده شد. كار اجراي طرح، ابتدا به يك شركت پيمانكار سوئيسي واگذار شد كه به دليل نواقص مربوط به مراحل قالب بندي از ادامه كار توسط اين شركت ممانعت شد و يك شركت پيمانكاري ايران به نام «شركت آرمه» اجراي طرح را به عهده گرفته و به اتمام رساند.
 

http://www.shenidar.com/sec/news/Files/2009/02/0902236581_TehranU_Or_Shot4u.jpg


بر پايه آخرين صورت حساب و وضعيت شركت آرمه هزينه اجراي طرح مبلغ ۲۴هزار و ۵۰۰تومان بوده است.

اگرچه تاريخ ساخت سردر را در سال هاي ۴۶-۴۵ مي دانند، اما تا سال ۱۳۴۸ هيچ سندي در خصوص آن در آرشيو دانشگاه مشاهده نشده است. در نشريه شماره ۲ «هنر معماري» (تير، مرداد، شهريور ۱۳۴۸) عكس هايي از سردر دانشگاه تهران به چاپ رسيده است و در ذيل آن نام طراح و محاسب سردر آورده شده است (اين منبع نيز طراح را كوروش فرزامي و محاسب آن را سيمون سركيسيان ذكر كرده است). علاوه بر اين در كتابچه راهنماي دانشگاه تهران (۱۳۵۱) نيز عكس سردر چاپ شده است.

"


مطالب مشابه :


سر در دانشگاه محقق اردبیلی ...

به نظر من طراحی سردر یه کم گرون چند عکس سر در هم برای نمونه هایی که مقایسش با شماست
طراحی نما | تائیدیه نما ، نمای سنگ تراورتن ، نمای سنگ و آجر نسوز

3dmax دفتر تخصصی تریدی مکس فراهانی - طراحی نما | تائیدیه نما ، نمای سنگ تراورتن ، نمای سنگ و آجر
استاندارد ها و نمونه طراحی کتابخانه

در معماری طراحی در اقلیم گرم و خشک اقلیم سرد و فرم بناهای ساختمانی سردر نمونه طراحی
سردر دانشگاه تهران

اگرچه تاريخ ساخت سردر را در سال هاي ۴۶-۴۵ مي Nghia استاندارد ها و نمونه طراحی کتابخانه
کوروش فرزامی، طراح سردر دانشگاه تهران درگذشت

معماری مدرن - کوروش فرزامی، طراح سردر دانشگاه تهران درگذشت - decoration-civil-architect - معماری - عمران
مسابقه طراحی «سردر» برج میلاد

گرافیک - مسابقه طراحی «سردر» برج میلاد - آموزش مبانی هنرهای تجسمی و گرافیک - گرافیک
برچسب :