آندومتریوز - علل ودرمان


آندومتریوز
%D8%A7%D9%86%D8%AF%D9%88%D9%85%D8%AA%D8%
در بیماری اندومتریوز ، بافت های نرمال پوششی لایه داخلی رحم ( آندومتر ) در سایر قسمت های بدن رشد می کنند . این اختلال بطور شایع تخمدانها( آندومتریوما یا کیست شکلاتی) و روده بزرگ و دیواره لگن را درگیر می سازد . ندرتا" بافت آندومتر به خارج از ناحیه لگن منتشر شده و سبب چسبندگی احشا و ارگانها به هم می شود .بر طبق آمار انیستیتو طب آمریکا ، حدود 10 تا 15 % از خانم ها دارای این بیماری هستند و شیوع این بیماری در افراد مبتلا به نازائی به 30% می رسد .
نشانه ها و علائم بیماری
درد قبل و در طول پریود( دیسمنوره ) ، شایع ترین نشانه بیماری است . در برخی از افراد مبتلا این درد ممکن است بسیار شدید و ناتوان کننده شود . درد حین رابطه جنسی و پس از آن و نبز درد هنگام دفع ادرار و مدفوع نیز ممکن است رخ دهد . این درد گاهی به فرم درد های 85زمن لگنی و یا قسمت تحتانی پشت تظاهر میکند. گرچه اکثریت خانم های دارای این بیماری ، درد مختصری ذکر می کنند . اختلالات پریود به صورت خونریزی شدید پریود ( منوراژی ) و لکه بینی بین دو پریود ( منو متروراژی ) از دیگر علائم این بیماری می باشند .  
اندومتریوز و نازائی
گاهی تنها علامت اندومتریوز ، نازائی و ناباروری می باشد . تخمین زده می شود که حدود یک سوم مبتلایان به این بیماری ، دچار کاهش قدرت باروری بدلیل اختلال ایجاد شده در حرکت لوله های رحمی بر اثر چسبندگی های لگنی می باشند . امروزه ، خوشبختانه با کمک داروهای تحریک تخمک گذاری نظیر کلومیفن سیترات و لتروزول و روش های لقاح مصنوعی نظیر آی وی اف ، پیشرفت های چشمگیری در درمان نازائی ناشی از آندومتریوز انجام شده است . بروز حاملگی در مبتلایان به این بیماری ، در برطرف کردن علائم و درد های ناشی از آن بسیار موثر است .
تشخیص بیماری%D8%A7%D8%B3%DA%A9%D9%86+%D9%84%DA%AF%D9
با معاینه دو دستی لگن توسط پزشک و لمس آدنکس ها ( تخمدان ها و لوله های رحمی ) و رحم می باشد . گاهی مواقع کیست های تخمدانی حاوی آندومتریوز ( کیست شکلاتی یا آندومتریوما ) در هنگام معاینه لمس می شوند . فورنیکس خلفی رحم نیز گاهی دارای ضایعات گره مانند در لمس می باشد . حرکت جانبی رحم در لمس نیز اکثرا بر اثر چسبندگی های ناشی از بیماری محدود و دردناک است . در موارد ضایعات مشکوک در لمس ، پزشک اسکن لگن شامل سونوگرافی ترانس واژینال و سی تی اسکن و یا ام آر آی در خواست میکند گرچه باید در نظر داشت که ضایعات کوچک با این روش ها قابل مشاهده نمی باشند . امروزه از لاپاراسکوپی برای تشخیص بیماری استفاده زیادی می شود .تست خونی CA-125      گاهی موارد برای کمک به تشخیص و نیز ارزیابی درمان بکار می رود . تشخیص قطعی بیماری با انجام آزمایش پاتولوژی روی نمونه بافت های برداشت شده حین لاپاراسکوپی و یا عمل جراحی باز شکم ( لاپاراتومی ) می باشد .
درمان دارویی اندومتریوز
برای درمان موارد خفیف بیماری ، قرص های ضد التهابی غیر استروئیدی نظیر ایبوپروفن و مفنامیک اسید کاربرد دارند . جهت درمان فرم های شدید تر بیماری ، قرص های ضد بارداری خوراکی و نیز آگونیست های GNRH  نظیر دکاپپتیل استفاده می شوند . عوارض دکاپپتیل شامل گر گرفتگی و خشکی واژن و تغییرات خلق و خو و پوکی استخوان در موارد مصرف بیش از 6 ماه می باشد . دکاپپتیل با ایجاد یائسگی کاذب و مصنوعی ، کمک زیادی به رفع علائم بیماری می کند و در موارد مصرف طولانی آن مصرف قرص استروژن – پروژسترون جهت پیشگیری از عارضه پوکی استخوان ضروری است .  
درمان جراحی
به دو روش جراحی باز ( لاپاراتومی ) و جراحی بسته ( لاپاراسکوپی ) می تواند انجام شود . معمولا برای درمان ضایعات وسیع بیماری و یا درد های بسیار شدید و مواردی که زن مایل به بارداری در آینده نباشد درمان جراحی باز با انجام هیسترکتومی ( برداشت رحم و تخمدانها ) انجام می شود . درمان کیست های شکلاتی یا آندومتریوما ( سایز از چند میلی متر تا بیش از 10 سانتی متر ) نیز فقط با درمان جراحی ( باز یا بسته ) میسر است و درمان دارویی برای آنها تاثیری ندارد .


مطالب مشابه :


درمان ناباروری با لتروزول یا کلومیفن

آموزش رفتار جنسی و زناشویی - درمان ناباروری با لتروزول یا کلومیفن - با فراگیری رفتار جنسی
داروی جدید ایران137- فمارا

لتروزول فقط باید در زنان یائسه مصرف شود. دارو ممکن است سبب خواب الودگی شود از رانندگی و کار
آندومتریوز - علل ودرمان

امروزه ، خوشبختانه با کمک داروهای تحریک تخمک گذاری نظیر کلومیفن سیترات و لتروزول و روش های
قرص كلوميفن و بارداري

خبرهاي روز دنياي پزشكي - قرص كلوميفن و بارداري - شرایطی که با زیادشدن وزن واحساس نفخ شکم
سوال: حاملگی و قرص لتروزول

تولد - سوال: حاملگی و قرص لتروزول - "تولد" بزرگترین، با شکوه‌ترین و بحرانی‌ترین لحظه زندگی و
لتروزول

وبلاگ علمی پرورش اندام - لتروزول - All about BodyBuilding and great BodyBuilders
تاثیر قرص لتروزول در بارداری و عوارض جانبی آن

خبرهاي روز دنياي پزشكي - تاثیر قرص لتروزول در بارداری و عوارض جانبی آن -
پرسش و پاسخ >>>>> ناباروری

کلومیفن و لتروزول از خانواده ی محرک تخمدان هستن که باعث میشه فولیکولهای متعدد و بزرگ تولید
فمار

فمارا که نام ژنریک آن لتروزول ( Letrozole ) می باشد، یک مهارکننده غیراستروییدی آنزیم آروماتاز
آمپول hcg در بدنسازی؟

انجمن بدنسازی و تناسب اندام ایران - آمپول hcg در بدنسازی؟ - توجه : مطالب ارائه شده تنها برای
برچسب :