تست MMPI

Minnesota Multiphasic Personality Inventory

آزمون شخصیت چند وجهی مینه سوتا ( ام ام پی آی)  MMPI در دهه 40 میلادی توسط دو تن از پژوهشگران دانشگاه مینه سوتای آمریکا به نامهای دکتر  استارک هات وی و دکتر مک کینلی  ارائه شد. فرم اولیه دارای 565 سئوال بله یا خیر بوده و در همه افرادی که بالای 16 سال بوده و یا حداقل کلاس 8 را گذرانده اند قابل اجراست. این آزمون را میتوان بصورت گروهی نیز انجام داد

نتایج حاصل از پرسشنامه پس از محاسبه، بر روی یک نمودار نشان داده میشود. این نمودار شامل تعدادی مقیاس بالینی ( کلینیکال) و چند مقیاس روایی (اعتبار سنجی) میباشد. یک نمونه از پروفایل ترسیم شده را در ادامه مشاهده مینمایید:

 یک نمونه پروفایل

 

 پس از موفقیت فرم نخستین آزمون، نسخه های ارتقاء یافته ای از آن در سالهای اخیر ارائه شده است. MMPI-2 در سال 1989 انتشار یافت که تعدادی مقیاسهای جدید به آن اضافه شده است، دارای 567 سئوال بوده و مختص بالغین بالای 18 سال میباشد. MMPI-A در سال 1992 برای نوجوانان منتشر شد و شامل 478 سئوال است.

MMPI2-RF نیز به تازگی منتشر شده است. 

    
   
 
اهمیت ام ام پی آی
 
توسط مدیر سایت   

 پس از ارائه آزمون انگلیسی، ترجمه فارسی آن در کشور مورد استفاده قرار گرفت. اما تعداد بسیار  زیاد سئوالات که هم برای پاسخ دهنده خسته کننده بوده و هم کار محاسباتی و نتیجه گیری را مشکل مینمود از یک طرف، و تفاوتهای موجود در فرهنگ ایرانی با فرهنگ خارج که این تست در آنجا استاندارد شده باعث شد تا تعدادی از متخصصین به فکر چاره ای باشند.

سرانجام این مهم توسط دکتر براهنی، اخوت، شاملو و نوع پرست صورت پذیرفت و فرم 71 سئوالی آزمون متناسب با شرایط فرهنگی ایران تهیه گردید. امروزه در اکثر مراکز درمانی و پژوهشی این نوع از آزمون مورد استفاده قرار میگیرد.

 

 
 
MMPI Profiler نرم افزار

تهیه پروفایل از پاسخنامه آزمون کار ساده ای نیست و نیاز به صرف وقت و دقت فراوان دارد. برای محاسبه 11 مقیاس موجود در آزمون فارسی، باید 11 بار کلید جوابها بر روی پاسخنامه قرار گرفته و تعداد پاسخهای صحیح شمرده شود. سپس بر روی نمودار ترسیم گردد. اشتباه در هر کدام از مراحل شمارش پاسخها و یا ترسیم آنها میتواند نتیجه آزمون را تغییر دهد. این اشتباهات بخصوص در پروژه های تحقیقاتی  که تعداد زیادی نمونه در زمان کمی آنالیز میشود بیشتر نمایان میگردد.

 در سال 1374 که مشغول به تحقیق در موردی خاص بر روی تعداد زیادی نمونه بودیم، ناچار تصمیم به تولید نرم افزاری کامپیوتری برای افزایش سرعت و دقت کار گرفتیم و آنرا با زبان فاکس پرو آماده کردیم. نتیجه عالی کار باعث شد تا آنرا تکمیل کرده و سپس به سیستم  ویژوال ارتقاء دهیم (تصویر پایین).

 

نسخه قبلی نرم افزار

 


مطالب مشابه :


فرم بلند سوالات و فرم خام پاسخنامه 567 سوالی MMPI-2

خانه روانشناسی کاشان - فرم بلند سوالات و فرم خام پاسخنامه 567 سوالی mmpi-2 - مشاوره حضوری و
آزمون جامع ششم ابتدایی نوبت آبان ماه

(پاسخنامه و فرم خام پاسخنامه
تست MMPI

فرم اولیه دارای 565 سئوال بله یا خیر تهیه پروفایل از پاسخنامه آزمون کار ساده ای نیست و
فرم خام ویژه رتبه عالی

سلام مربی - فرم خام ویژه رتبه عالی پاسخنامه درس هایی از قرآن حجت السلام
دانلود پاسخبرگ های تستی خام

آموزگار ابتدایی : اول تا ششم - دانلود پاسخبرگ های تستی خام - (دوم2دبستان هیأت امنایی شهید
برچسب :