امشو ، فردشو ، پس فردشو ، تشريف بيارين

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

                       

                                     d6.JPG

خوب بنا بر پيشنهاد دوستان يك عروسي مجازي ديلمي راه مي اندازيم و همه ي ايران رو امشو، فردشو، پس فردشو به وبلاگ "ديلمي يل"  دعوت مي كنيم .يك عروسي كاملا  ديلمي و قديمي  البته امروزه از شب اول يعني شب دزك چشمپوشي مي كنند ولي قراره ما دزك رو هم با شما دوستان برگزار كنيم فردا شب حنا بندون و شب اخر هم عروسي است .مواظب باشيد كسي جا نمونه با دوستاتون تماس بگيريد و به وبلاگ دعوتشون كنيد جا براي همه هست .خوب موسيقي فعلا قطع شده مراسم يه دفعه اي شد مدير وبلاگ صدا رو هنوز درست نكرده. من مسوول نيستم گفته باشم.مهندس يگانگي ميگه مدير درستش كنه مهندس شفيعي ميگه مدير. خلاصه ببينيم آخرش  بين 10 نفر نويسنده ي مهندس و متخصص  كي ميتونه صدا رو راه بندازه.بريم سرغ مراسم ؟

 

خوب اول بايد همه براي جشن عروسي دعوت بشوند .خيلي ها از طريق تلفن دعوتشان را انجام مي دهند ولي در قديم رسم بر اين بوده كه در خانه ها مي رفتند و آنها رو دعوت مي كردند .از چند روز قبل حلواي برنجي و تبدون كه نان محلي خوشمزه اي است را درست مي كنند تا شب حنا بندون اون رو بين مهمانها تقسيم كنند.بعضي ها ابتكار به خرج مي دهند و دعوتشان را با دارچين روي حلواها مي نويسند و بعضي ديگر با كارتي كه براي دعوت به صرف نهار آقايان  مي فرستند خانواده رو هم ذكر مي كنند .

شب دزك، فقط فاميلهاي بسيار  نزديك در مراسم شركت مي كنند هر چند از بقيه هم دعوت شده ولي مهمانهاي غريب تر بيشتر شب حنابندان در مراسم شركت مي كنند .

 

مراسم خانه ي عروس و داماد بطور جداگانه برگزار مي شود خانه ي داماد به صورت زن و مرد ( اونهم در حياط هاي مجزا) و خانه ي عروس هم فقط مهمان خانم دارند.

 

hana.jpg                      2.JPG

 

مقداري از شب كه گذشت خانواده ي داماد براي حنا نهادن دست و پاي عروس به خانه ي پدر عروس مي آيند و بعد از حنا نهادن و خواندن شعرهاي محلي مثل حنا ، حنا و صل علي محمد ( كه شعري بسيار زيبا و در وصف 12 امام است ) و … خانه ي عروس را ترك مي كنند.

 

 و اما شب حنا بندان ، خانواده ي داماد دوباره براي حنا گذاشتن دست و پاي عروس به خانه ي پدر عروس مي آيند . و دور عروس جمع مي شوند .و رقص و پايكوبي مي كنند .رسم بر اين است كه عروس لباس عربي سبز كه لباس محلي منطقه است بپوشد .البته جديدا رسم شده داماد هم به همراه خانواده اش به منزل عروس مي آيد ولي در گذشته داماد تا شب عروسي عروس را نمي ديده است. بعد از اتمام حنا گذاشتن عروس، براي حنا گذاشتن سر و دست داماد راهي خانه ي خودشان مي شوند.

 

خانواده ي عروس از مهمانها با شربت و شيريني پذيرايي مي كنند و بعد از رفتن خانواده ي داماد، از مهمانها با نخود و حلوا و تبدون  پذيرايي مي كنند .  و رسم بر اين است كه دوستان عروس و فاميلش تا صبح دور عروس باشند و شب به ياد ماندني را براي او بسازند.

 

و اما ادامه ي مراسم  در خانه ي داماد دوستان و فاميل داماد دور او حلقه مي زنند و شعر حنا حنا مي خوانند و سرش را حنا مي گذارند و بر روي او پول مي ريزند كه هنوز هم مرسوم است ( خلاصه چه هوا سرد باشه چه گرم فرقي نداره بايد سرش رو حنا بگذاره).

و فرداي آنروز ، تقريبا نزديك ظهر ، طي مراسمي در خانه عروس ،عروس به حمام  مي رود و بعد از بيرون آمدن زيبا ترين و عاطفي ترين لحظات را با دوستان و فاميلش سپري مي كند چون در آن لحظات با خانواده اش خداحافظي مي كند و خود را براي جدايي از خانواده و مرحله ي جديدي از زندگي آْماده مي كند. در چنين مواقعي  "سرود"  كه يك شعر محلي بسيار غمگين است خوانده مي شود و بقيه اشك شوق و دلتنگي مي ريزند.

داماد هم بعد از ظهر همان روز به حمام مي رود و سپس طي مراسمي لباس هاي دامادي را مي پوشد و رسم بر اين است كه هر تيكه از لباسش (همان كت و شلوار) را كسي بر او مي پوشاند و بعد براي مراسم سر تراشون آماده مي شود .

 

 

a.JPG

 

سرتراشون مراسمي است كه قبلا قبل از اذان بر گذار مي شده ولي جديدا به دليل زيادي كار خانواده ي داماد بعد از اذان اجرا مي شود.دوستان و فاميل داماد دور او حلقه مي زنند و با دستمالهاي رنگي به دور او شادي مي كنند و فردي هم سر داماد را اصلاح مي كند.

و شب نيز براي بردن عروس ،خانه ي داماد راهي خانه عروس مي شوند .

نكات مثبت عروسي:

_ يكي از كارهاي زيباي ديلمي ها درست كردن حيله است (heilah) .حيله همان اتاق عروس و داماد است كه بر خلاف شهر هاي ديگر كه با كاغذ رنگي تزيين مي شود ، با پارچه و در مدلهاي زيبا اتاق رو تزيين مي كنند.

-        داماد دوستان و فاميل را در تاريخي مشخص به صرف نهار دعوت مي كند .در قديم نهار دادن حتي به 3 روز هم مي كشيده و اين پذيرايي در چندين منزل كنار هم صورت مي گرفته ، ولي امروزه در سالن موسسه خيريه ولي عصر (عج) پذيرايي انجام مي گيرد و هزينه ها به ايتام بي سرپرست داده مي شود كه اين هم كار پسنديده و بسيار خوبي است.

 

         aroosi.jpgaroosi3.jpg

 

-         لوازم زندگي به صورت توافقي بين عروس و داماد ، تهيه مي شود و اجباري براي تهيه ي همه ي لوازم توسط يك نفر وجود ندارد

 

        خوب عروسي چطور بود .خوش گذشت ؟ شما چه نكات مثبت و منفي را در مراسم ها به ذهنتون مي رسه اونها رو در قسمت نظرات براي ما بنويسيد .خوب اينم هديه ي شما مي شه. . يادتون نره ها01.gif

 


مطالب مشابه :


مدل لباس حنابندان 92

مدل لباس مجلسي|مدل لباس شب|مدل لباس عروس - مدل لباس حنابندان 92 - مدل هاي جديد لباس هاي زنانه و مردانه و بچه گانه سال 2014 و 93.
مراسم خواستگاری ونامزدی وعروسی

شب حنابندان که حنارابسیارزیباتزیین می کنند شروع میشود ومراسم مردانه وزنانه ... لباسهای جداگانه داخل چمدانهایی که تزیین شده است وداخل سینی های بزرگ گذاشته این
ترانه های تالش

مراسم خاصی خوانده می شدند مانند این ترانه که در شب حنابندان خوانده می شد . در حنابندان, داماد و .... به جای گروه سواران, ایلی با لباس های رنگین همراه داماد است . با این حال این
لباس نامزدی و حنابندان

گالری عروس شاهدخت - لباس نامزدی و حنابندان - گالری عروس شاهدخت هدفش شاد کردن شماست حتی با کوچکترین چیز. ... آرشیو موضوعی. لباس عروس · ارایش عروس و شب.
مراسم حنابندان و عروسی

ابتدا یک شب قبل از حنابندان بقچه ای که شامل لباس و روسری و خلاصه وسایل مورد نیاز عروس بود برای عروس در نظر می گرفتندکه به آن لباس گپو(بزرگ) می گفتند.
اداب ورسوم عروسی در شهرستان فاریاب

خرید لباس و طلا:زمانیکه کم کم به تاریخ تعیین شده عروسی نزدیک می شوند برای ... شب حنابندان:شبی که فردای آنروز عروسی برگزار میشود مراسم حنابندان می نامند.
نودژ

در یک بعد از ظهر میشه گفت ظهر چون بعد از ظهر مراسم خود را دارند لباس برای عروس می اورند و کلی هم سر و صدا راه می اندازند. راه بدهی جا بدهی ... و اما رسومات شب حنابندان اول.
امشو ، فردشو ، پس فردشو ، تشريف بيارين

8 مه 2006 ... يك عروسي كاملا ديلمي و قديمي البته امروزه از شب اول يعني شب دزك ... از بقيه هم دعوت شده ولي مهمانهاي غريب تر بيشتر شب حنابندان در مراسم شركت مي كنند . ... رسم بر اين است كه عروس لباس عربي سبز كه لباس محلي منطقه است بپوشد .
طرح های ما جهت برگذاری جشن های شما

شیکترین لباس عروس (به انتخاب عروس) 18. تور، شنل، تاج، شستشوی لباس 19. در صورت تمایل آرایش عروس در شب حنابندان 20. سفره عقد و تزئین سفره عقد – جایگاه
لباس حنابندان

باران - لباس حنابندان - این وبلاگ شامل همه نوع مطلب میباشد. ... لباس شب ... و عقد و حنابندان،مدل لباس حنابندان و عقد 2011،مدل مدل لباس زیبا برای مراسم نامزدی و حنابندان.
برچسب :