مهرناز داداش زاده(پیشینه ها)

مقدمه:

بی تردید با وقوع انقلاب صنعتی درغرب و گسترش پیامدهای اقتصاد سرمایه داری در جوامع غربی و به دنبال آن  تغییرات سریع و گسترده درعرصه های سیاسی،اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی چهره جهان به طرز چشمگیری دگرگون شد.دراین هیاهوی ناشی از رشد اقتصاد سرمایه داری وظهور فناوریهای جدید، چهره و ظاهر انسانها نیز از این فرایند در  امان نماند و دستخوش تغییرات جدی شد .                                                                                        .

این اتفاق با توجه به رشد و گسترش رفاه اقتصادی در جهان و تغییر در سبک و الگوی زندگی مردم طبیعی بود، اما این رویداد همراه با گسترش وسایل ارتباط جمعی مانند تلویزیون و ماهواره مسایل نو و جدیدی را برای کشورهایی که تنها پذیرنده و دریافت کننده ظواهر محصولات اقتصادی و فرهنگی غرب بودند، ایجاد کرد. در این سالها، صنعت پوشاک و لوازم آرایشی نیز گسترش قابل توجهی پیدا کرد و بسیاری از بازارهای جهان را در دست خود گرفت.

از زمانی که جوانان بخصوص زنان در پی تعریف نقش جدیدی برای خود در عرصه جامعه و تحولات آن بودند، برای صاحبان پول و سرمایه، این فرصت فراهم آمد که با ایجاد تعریف های جدید از هویت، بازار پولساز و سودآوری را برای خود ایجاد کنند.چرا که این دو قشر همیشه در پی کسب تعاریف جدید ازهویت خویش و پیرامون خود بوده اند پس ارائه مدها والگوهای جدید، نوعی بسترسازی برای اینگونه افراد به منظور ابراز وجود آنها در جامعه بوده است.

پیشینه نظری:

نماينده ولي فقيه در سپاه مريوان با اشاره به تاثيرات مخرب استفاده ناصحيح از شبكه‌هاي ماهواره‌اي‌ گفت: ترويج بدحجابي و كمرنگ شدن عفاف در جوامع اسلامي بدترين پيامد و تاثير استفاده از ماهواره است.

لطيفي ‌شهرام استفاده بيش از حد خانواده‌ها به ويژه جوانان از شبكه‌هاي ماهواره در كنار بي‌توجهي والدين را موجب ترويج  پوشش‌هاي غيراسلامي در جامعه دانست و افزود: تبيين جايگاه و ارزش حجاب و عفاف براي جوانان و بيان تاثيرات مخرب بدحجابي و بي‌ عفتي براي آنان توسط والدين و مربيان مدارس امري بسيار ضروري است.

                                                  

پیشینه تجربی:

عصردنا:سید ابراهیم یوسفی

در روزها و ماه های اخیر بحث پیرامون شبکه های ماهواره ای خارج از کشور، آسیب های اجتماعی- فرهنگی آن برای جامعه وراهکارهای مقابله با تاثیرات مخرب آن، از مسائل مهم و اساسی مورد بحث در میان اندیشمندان، سیاسیون و به خصوص مجریان نهادهای دولتی ذیربط بدل شده است.

ابعاد و اثرات کوتاه مدت و دراز مدت ماهواره به عنوان یکی از فراگیرترین و موثرترین وسایل ارتباط جمعی، همیشه دارای اهمیت بوده اما با گذشت زمان و تغییرات اساسی در شرایط اقتصادی، اجتماعی و سیاسی کشور و جهان، هرروز به این ضرورت افزوده می شود. اگر در گذشته فقط چند شبکه ماهواره ای فارسی زبان مانند بی بی سی یا صدای آمریکا با جهت گیری و اهداف سیاسی خاص و هدایت شده از سوی دولت های انگلیس و آمریکا وجود داشت؛ اما در چند سال اخیر شبکه های با اهداف کاملا متفاوت مانند من و تو1 و2، فارسی one،pmc و... بوجود آمده اند و در مدت زمان بسیار محدود مخاطبان بسیاری در بین مردم وبه ویژه کانون های خانوادگی به خود اختصاص داده اند.

بنابراین جنگ نرم رسانه ای بر ضد جامعه ایرانی در ظاهر و محتوا گسترده تر شده و ابعاد بسیار وسیعی پیدا کرده است. شبکه های کمتر سیاسی جدید بیشتر به مسائل فرهنگی - اجتماعی تکیه کرده و خانواده و روابط انسانی به عنوان بزرگترین سرمایه جامعه را هدف قرار داده اند. به عنوان مثال برخی از شبکه های ذکر شده با پخش فیلم و سریال های شبانه روزی اهداف زیر را دنبال می کنند:

- ترویج خانواده های بی سامان و لجام گسیخته در مقابل ساختار سنتی خانواده

- ترویج و عادی جلوه دادن خیانت زن به همسرر و البته شوهر به زن

- بی اهمیت جلوه دادن احترام به والدین

- عادی جلوه دادن رابطه جنسی دختر و پسر قبل از ازدواج تا حد باردار شدن دختر خانواده

- هویت زدایی از مفهوم خانواده به عنوان کوچکترین واحد اجتماعی مستقل و مؤثر

- عادی جلوه دادن سقط جنین برای دختران قبل از ازدواج به عنوان راه حلی طبیعی برای رفع دلهره های احتمالی در روابط جنسی دختر و پسر

- تعصب زدایی از کانون خانواده و ترویج بی تفاوتی نسبت به حریم خانواده

- ترویج مفهوم زندگی با دیگران به جای ازدواج ( جالب است بدانیم این مفهوم سالهاست در برخی تولیدات روتین تلویزیونی خودمان هم تبلیغ می شود).

- ترویج فمینیسم و کم رنگ کردن نقش مرد در جامعه در حد کسی که تنها جهت رفع نیازهای جنسی زن خلق شده است!

- مخدوش نمودن رابطه فرزندان پسر و دختر در خانواده

- افزایش تأثیر پذیری جنسی و خشونت در جوانان و نوجوانان بخصوص از طریق پخش موزیک ویدئوهای خاص

- پی ریزی و ایجاد آمادگی ذهنی تفکر شیطان پرستی در نوجوانان و جوانان


مطالب مشابه :


عصردنا سکه یک پول شده است

گچساران امروز خبری -تحلیلی - عصردنا سکه یک پول شده است | نظرات خود را از طریق پیامک به ما
سید اکبر علیزاده " فرماندار گچساران می شود

بلاد شاپور - سید اکبر علیزاده " فرماندار گچساران می شود - جدید ترین خبرهای استان کهگیلویه و
فرماندار دنا از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست:

عصردنا: فرماندار دنا از استاندار کهگیلویه و بویراحمد خواست که بخش پاتاوه در این شهرستان را
مهندس نوذری : آنها افراد فرصت طلبی هستند که تو دهنی را از مردم در انتخابات مجلس نهم خواهند خورد.

جدید ترین خبرهای داشتند حاضر به استفاده از نیروهای بومی که طرفدار آنها نبودند به عصردنا
باوفاترین مرد تهرانی کیست؟+عکس

☼هر روز پست جدید هر روز نکته جدید هرروز عکس های جدید همه تقدیم شما باد. عصردنا : اکبر
مهرناز داداش زاده(پیشینه ها)

عصردنا:سید ابراهیم شبکه های کمتر سیاسی جدید بیشتر به مسائل فرهنگی
مژدهی پور :حضور من در رقابت هاي انتخاباتي مجلس نهم در حوزه كهگيلويه ، بهمئي و چرام قطعي است

جدید ترین خبرهای وي در پاسخ به اين سئوال "خبرنگار عصردنا" كه آيا شنيده ايد كه احتمال
برچسب :