سیتسم لیگ فوتبال آلمان

سیستم لیگ سراسری در آلمان تقریبا در تمامی ورزشها یکسان است. یعنی در راس آن بوندسلیگا (Bundeliga) قرار دارد، بعد Reginalliga و Oberliga، سپس Verbandsliga یا Landesliga یا Landesklasse.

در لیگ فوتبال
آلمان هم، چنین سیستم لیگی وجود دارد. آنجا بوندسلیگا به دو دسته یک و دو تقسیم می شود. دسته سه که سطح سوم است، بنام لیگ منطقه ای (Regionalliga) شناخته می شود. این لیگ در دو منطقه شمال و جنوب بازی می شود. و بعد از آن نیز لیگهای Ober یا Oberliga قرار دارند.

بوندسلیگا
بوندسلیگا (Bundesliga) در واژه به معنی “لیگ فدرال” یا “لیگ اتحادیه” است. لیگ فدرال یا اتحادیه در آلمان به لیگی گفته می شود که در ورزشی خاص (مانند فوتبال) در سطح ملی-سراسری (فدرال) برگزار شود و در آخر یک قهرمان ملی معرفی گردد.

بخاطر اینکه سیستم دولت آلمان، دولتی فدرال است و فعالیتهای اجتماعی عمومی تحت اداره اتحادیه ها انجام می شوند، نام لیگ های ورزشی ملی آن، بنام لیگ فدرال شناخته می شوند. این موضوع در کشور اتریش نیز به همین شکل است. چرا که آنجا هم دولتی فدرال حاکم است و هم زبان رسمی اتریش نیز آلمانی می باشد. در کشور آلمان، هر ورزش یک لیگ سراسری ملی یا همان بوندسلیگا دارد. تمامی مسابقات بوندسلیگا در تمامی ورزش ها، به صورت حرفه ای و در سطح استانداردهای ملی برگزار می شوند. از نظر دسته بندی سطح تیمی، معمولا” رقابتهای بوندسلیگا به دسته یک و دسته دو تقسیم می شوند. در فوتبال، بوندسلیگای یک (1. Bundesliga) در بالاترین سطح است. قهرمان بوندسلیگای یک، قهرمان کشور آلمان (Deutscher Meister) محسوب می شود. بعد از بوندسلیگای 1، بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) قرار دارد.

تیم قهرمان بوندسلیگای یک، بهمراه تیم دوم آن مستقیما به لیگ قهرمانان اروپا
(UEFA Champions League) راه پیدا می کنند، در حالیکه تیم سوم و یا به همراه تیم چهارم (بسته به تصمیم UEFA) باید برای شرکت در این لیگ به دور Playoff بروند.

در بوندسلیگا، 18 تیم فوتبال سطح اول آلمان بمدت یکسال باهم به رقابت می پردازند.


Fußball Bundesliga
علامت بوندسلیگا
دسته های بعدی دیگر جزو بوندسلیگا بشمار نمی روند چرا که آنها در سطح ملی انجام نمی شوند. دسته های بعدی در سطح منطقه ای (regional) برگزار می شوند و به آنها لیگهای “رگیونال” گفته می شود.

نوع انجام بازی در بوندسلیگا دقیقا” از نوع بازی در لیگ پیروی می کند. یعنی هر تیم با تیم دیگر در دو بازی رفت و برگشت (در خانه و بیرون از خانه) رقابت می کند. در یک لیگ همه تیمها می بایست با تمام تیم های دیگر دوبار بازی کنند. در آلمان، نام بوندسلیگا یاد آور بوندسلیگای فوتبال این کشور است. یعنی وقتی شما بگویید بوندسلیگا، همه پیش فرض را بر این قرار می دهند که منظور شما رقابتهای سراسری فوتبال این کشور است. این به دلیل اهمیت و علاقه آلمانی ها به ورزش فوتبال است.

تاریخچه بوندسلیگای فوتبال
اتحایه فوتبال آلمان (Deutscher Fussball-Bund) که بنام مخفف DFB شناخته می شود، در بیست و هشتم جولای 1962 تصمیم بر این گرفت که بازیهای سراسری فوتبال آلمان را تحت لیگی با عنوان Bundesliga برگزار کند. بدین ترتیب، تاسیس این لیگ معتبر را می توان 28 جولای 62 بشمار برد. اولین فصل بوندسلیگا فصل 1963 و 1964 بازی شد.

قبل از تاسیس بوندسلیگا، در سال 1932 فلیکس لینمان (Felix Linnemann) رییس سابق اتحادیه فوتبال آلمان (DFB) لیگ حرفه ای (Profiliga) فوتبال آلمان را تحت نام “لیگ شاهنشاهی” یا “لیگ سلطنتی” (Reichliga) تاسیس کرد. در این لیگ فقط بهترین باشگاه های فوتبال آلمان می توانستند بازی کنند. اما این لیگ مورد قبول برخی از باشگاه های محلی نبود چرا که با شرایط موجود، این باشگاه ها نمی توانستند در آن شرکت کنند.

تا اینکه در در تابستان 1962 - بعد از اینکه تیم ملی آلمان در یک چهارم پایانی جام جهانی شیلی
حذف شد، هرمن نویبرگر (Hermann Neuberger) که بعدا رییس اتحادیه فوتبال آلمان شد، پیشنهادی برای بازسازی و ایجاد ساختاری جدید برای فوتبال و لیگ آلمان کرد. در 28 جولای همان سال، DFB در شهر دورتمند (Dortmund) تشکیل جلسه داد و تصمیم بر آن گرفت که فصل 1963 و 64 را تحت سیستم لیگ حرفه ای بوندسلیگا به اجرا در آورد.


Regionalliga
علامت رگیونال لیگا
Regionalliga
لیگ رگیونال، لیگ سطح (دسته) سه آلمان محسوب می شود. لیگی که یک سطح از بوندسلیگای دو (2. Bundesliga) – لیگ دسته دو – پایین تر است.

لیگ رگیونال (مردان) از سال 1963 تا 1974 به عنوان لیگ سطح دو بشمار می رفت، یعنی بعد از بوندسلیگا بود. بعد از آن حدود بیست سال چنین لیگی وجود نداشت. در سال 1994 این لیگ به عنوان لیگ سه بین 2. Bundesliga و Oberliga قرار گرفت. رگیونال لیگا به دو بخش شمال و جنوب (Nord und Süd) تقسیم می شود. چهار یا پنج تیم آخر هر بخش به Oberliga سقوط می کنند.

Oberliga
اوبرلیگا در آلمان شرقی (DDR) سابق از سال 1949 تا 1991 سال به عنوان لیگ سطح یک شناخته می شد. این لیگ با نام DDR-Oberliga معروف بود.

در آلمان غربی و در اصل آلمان کنونی، این لیگ از سال 1948 تا 1963 یعنی قبل از ایجاد بوندسلیگا، لیگ سطح یک بود.

امروزه این لیگ به عنوان لیگ سطح چهارم شناخته می شود. بعد از این لیگ، Regionalliga قرار دارد.


مطالب مشابه :


سیتسم لیگ فوتبال آلمان

سیتسم لیگ فوتبال آلمان - جدول القاب بازيكنان Bundesliga) – لیگ دسته دو – پایین تر است.
جدول رده بندی لیگ برتر فوتبال ایران در سال 92 - 93

جدول رده بندی لیگ برتر جدول برنامه ، نتایج لیگ دسته یک فوتبال سریال شبکه دو در
جدول برنامه هفته اول تا پنجم لیگ دسته اول فوتبال ایران 93-94

جدول برنامه هفته اول تا پنجم لیگ دسته اول فوتبال جدول لیگ برتر فوتبال فوتبال آلمان.
هفته یازدهم بوندس لیگا:بایرلورکوزن صدرنشین فوتبال آلمان شد

رقابت‌های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه‌های آلمان با نتیجه دو بر صفر جدول رده
نتایج بازی های هفته اول لیگ یک فوتبال ایران 93-94 - جدول - لیگ آزادگان

به نقل از ورزش سه، هفته نخست از رقابتهای فوتبال لیگ دسته اول با‌شگاه‌های کشور عصر شنبه
نتایج هفته 2 لیگ یک - فوتبال ایران 93-94 - جدول

هفته دوم رقابت های فوتبال لیگ دسته اول باشگاه های کشور با شکست تیم هایی پیگیری شد که سابقه
جدول نهایی لیگ اسپانیا ( لالیگا ) سال 2013 - 2014

جدول برنامه ، نتایج لیگ دسته یک فوتبال فوتبال آلمان. جدول لیگ فوتبال اسپانیا در
جدول و نتایج هفته اول لیگ برتر فوتبال ایران 93 94

جدول و نتایج هفته اول لیگ جدول برنامه ، نتایج لیگ دسته یک فوتبال سریال شبکه دو
نتایج و جدول هفته 8 لیگ برتر فوتبال ایران 93-94 - لیگ چهاردهم

نتایج و جدول هفته 8 لیگ برتر جدول برنامه ، نتایج لیگ دسته یک فوتبال فوتبال آلمان.
زمان ، ساعت و برنامه کامل همه بازی های لیگ برتر ایران 93-94

جدول برنامه ، نتایج لیگ دسته یک فوتبال جدول لیگ برتر فوتبال لیگ برتر فوتبال به
برچسب :