معرفی رشته جوشکاری

معرفی گرایشهای رشته جوشکاری

1- جوشكاري برق

2- جوشكاري برق و گاز

3- جوشكاري گاز محافظ Co2 

4- ورقكاري

5- در و پنجره‌سازي آهني

6- در و پنجره‌سازي آلومينيومي

7- بازرسی جوش اسکلت فلزی

نحوه ثبت نام در رشته جوشكاري:

گزينش دانش‌آموز در اين رشته بدين منوال است كه دانش‌آموزان علاقه‌مند پس از موفقيت در سال اول دبيرستان و كسب حداقل نمره قبولي و داشتن شرايط جسماني مناسب در اين رشته پذيرفته مي‌شوند.

سپس طي دو سال تحصيل مهارتهاي مربوطه و دروس تكميلي را گذرانده و موفق به دريافت ديپلم اين رشته مي‌گردند.

 

مزایای تحصیل در شاخه کار دانش :

1- دریافت مدرک رسمی پایان تحصیلات آموزش متوسطه در رشته مهارتی مربوطه از وزارت آموزش و پرورش

2- دریافت گواهینامه مهارت شغلی از سازمان فنی و حرفه ای

3- کسب آمادگی لازم جهت ورود به بازار کار

4- احراز روحیه کارآفرینی

5- احراز شرایط استفاده از وامهای خود اشتغالی

6- آمادگی برای ادامه تحصیل در رشته های خاص علمی – کاربردی

مزاياي تحصيل در رشته جوشكاري:

1- براي ثبت نام در اين رشته نياز به كسب حداقل نمره از درس خاصي نمي‌باشد و به راحتي مي‌توان به محض قبولي در سال اول متوسطه يكي از مهارتهاي رشته جوشكاري را انتخاب و مشغول به تحصيل شد.

2- رشته جوشكاري يكي از رشته‌هايي است كه بيشترين زمان آموزش آن به صورت عملي است و براي دانش‌آموزاني كه علاقه‌مند به كارهاي عملي مي‌باشند رشته مناسبي است.

3- فارغ التحصيلان رشته جوشكاري به دليل نياز شديد مراكز صنعتي به نيروهاي ماهر جوشكاري به راحتي مي‌توانند وارد بازار كار شوند و از درآمد مناسبي هم برخوردار گردند.

4- هنرجويان رشته جوشكاري علاوه بر دريافت ديپلم فني از آموزش و پرورش موفق به دريافت گواهينامه مهارت از اداره فني و حرفه‌اي وابسته به وزارت كار و امور اجتماعي مي‌گردند.

 

نحوه ادامه تحصیل فارغ التحصیلان شاخه تحصیلی کار دانش :

فارغ التحصیلان شاخه تحصیلی کار دانش می توانند در صورت موفقیت در آزمون ورودی دوره های کاردانی پیوسته فنی و حرفه ای ( آموزشکده های فنی دولتی و دانشگاه آزاد) و دوره های کاردانی پیوسته ( دانشگاه علمی – کاربردی) به ادامه تحصیل مشغول شوند .

فارغ التحصیلان شاخه تحصیلی کار دانش همچنین می توانند پس از اخذ دیپلم تغییر رشته داده و در صورت قبول در آزمون تغییر رشته مربوطه ( ریاضی فیزیک ، علوم انسانی ، علوم تجربی ، علوم و معارف اسلامی و هنر ) وارد دوره پیش دانشگاهی شوند و پس از گذراندن دوره پیش دانشگاهی در آزمون دانشگاههای سراسری شرکت نمایند .  

 ادامه تحصیل در رشته مهندسی جوش :

دانش‌آموزان فارغ التحصيل رشته جوشكاري مي‌توانند پس از شركت در كنكور كارداني و موفقيت در آزمون، در مراكز آموزش عالي فني، دانشگاه آزاد و دانشگاه جامع علمي كاربردي در سراسر كشور در رشته كارداني جوشكاري، يا كارداني صنايع فلزي ادامه تحصيل دهند. بعد از فارغ التحصيلي در مقطع كارداني و شركت در آزمون كارشناسي در يكي از دانشگاه‌هاي ملي، آزاد و يا علمي كاربردي در رشته مهندسي جوش ادامه تحصيل دهند

زمینه های اشتغال مهارت آموختگان رشته جوشکاری :

فارغ التحصیلان رشته جوشکاری و مهندسی جوش از زمینه کار و بازار کار بسیار متنوع و گسترده ای برخوردار هستند زیرا در هر موسسه تولیدی و صنعتی یک کارگاه جوشکاری وجود دارد . همچنین تعدد فلزات و آلیاژها و مواد مصنوعی قابل جوشکاری و فرآیندهای متعدد جوشکاری ، گویای زمینه کار و بازارکار این رشته می باشد .

 تعدادي از مراكزي كه فارغ التحصيلان رشته جوشكاري مي‌توانند مشغول به كار شوند عبارتند از :

1- موسسات توليدي و صنعتي بزرگ مانند شركت نفت، شركت گاز، شركت پتروشيمي، ماشين سازي اراك، ماشين سازي تبريز، شركت ايران خودرو و شركتهايي از اين قبيل به عنوان مهندس جوش يا تكنسين جوشكاري مشغول به كار شوند.

2- شرکتها و کارخانجات سازنده قطعات صنعتی مانند قطعات خودرو ، تجهیزات و ماشین آلات کشاورزی ، لوازم خانگی و شرکتهای از این دست به عنوان جوشکار ماهر یا تعمیر کار مشغول به کار شوند .

3- كارگاههاي كوچك و بزرگ توليدي از قبيل در و پنجره‌سازي آهني و آلومينيومي، لوله‌كشي شوفاژ و حرارت مركزي، لوله‌كشي گاز خانگي  و تجاري، ساخت انواع كابينت،  ميز تحرير، كمد و فايل، جوشكاري  و صافكاري انواع  خودروها به عنوان  جوشكار ماهر، استاد كار و يا تعمير كار  مشغول به كار شوند.


مطالب مشابه :


مرکزآموزش فنی حرفه ای گرمی بطور رایگان کارآموز می پذیرد

مرکزآموزش فنی حرفه ای گرمی بطور از اولويت های ويژه ای در اخذ وامهای خود اشتغالی
جایگاه آموزش وكاربرد حسابداری در ایران

مرکز آموزش فنی و حرفه ای مانند اوراق قرضه، وامهای رهنی، شرکتهای تضامنی و
اعطای وام خود اشتغالی

6- تعهد نامه کتبی برای عدم استفاده از وامهای خود اشتغالی و آموزشگاه فنی و حرفه ای.
معرفی رشته جوشکاری

2- دریافت گواهینامه مهارت شغلی از سازمان فنی و حرفه ای . وامهای خود ای ( آموزشکده های فنی
جایکا بازفت را انتخاب کرد

(همکاری های فنی، وامهای توسعه ای و فنی حرفه ای، کاهش و دانش فنی ژاپنی
برچسب :