بوی خوش سیمرغ

 
به بهانه اجرای "بوی خوش سیمرغ"/   شیراز - خبرگزاری مهر: نمایش "بوی خوش سیمرغ" پس از 15 سال به بهانه 40 سالگی گروه تئاتر "آزاد" بار دیگر در شیراز به صحنه می رود.  

به گزارش خبرنگار مهر، گروه تئاتر آزاد در آستانه چهل سالگی فعالیت خود یکی از پر طرفدارترین و خاطره انگیز ترین نمایش های خود را برای اجرا آماده کرده است.

گروه تئاتر آزاد که 40 سال پیش به سرپرستی علی نقی رزاقی در شیراز شکل گرفته است، اینک در آستانه جشن 40 سالگی خود نمایش بوی خوش سیمرغ را به صحنه می برد.

این نمایش 15 سال پیش توسط همین گروه در شیراز اجرا شد که مورد استقبال شدید تماشاگران شیرازی قرار گرفت و اینک پس از 15 سال علی نقی رزاقی کارگردان کهنه کار شیرازی و سرپرست گروه تئاتر آزاد این نمایش را برای اجرا آماده کرده است.

علی نقی رزاقی متولد 1323 شیراز است که بیش از نیم قرن  فعالیت فرهنگی ، نویسندگی  وسی سال تحقیق بر روی آثاری بزرگان و مفاخری چون عطار، مولانا، سعدی، حافظ ،نظامی و اهلی شیرازی را در کارنامه خود دارد.  

وی یکی از کارگردانان پرآوازه و پیشکسوت شهر شیراز است که در طی سال ها همراه با گروه تئاتر آزاد هنرمندان برجسته ای را به عالم فرهنگ معرفی کرده است.

 قاب بی تصویر، رامین و ژاله ، حکایت نی (از زبان حافظ) و طبیب عشق (از زبان مولانا)، راز پنهان سعدی، خسرو، شیرین و فرهاد بخشی از آثار این گروه است که در خاطره مخاطبان هنر نمایش در شهر شیراز همواره باقی است.

اینک همزمان با 40 سالگی گروه تئاتر آزاد، نمایش بوی خوش سیمرغ که یک اثر نمایش موسیقایی است با مشارکت گروه تئاتر آزاد، مجتمع آموزشی فرهنگی احسان و شرکت تعاونی نگین فارس از دهم شهریور ماه لغایت بیست و پنجم شهیریور ماه در تالار احسان شیراز اجرا خواهد شد.

نمایشی که همراه خود نسلی تازه از هنرمندان تئاتر را به همراه دارد که برای نخستین بار در روی صحنه هنرنمایی خواهند کرد.

این نمایش را علی نقی رزاقی نویسندگی و کارگردانی کرده است و سیاوش صفری نژاد به عنوان طراح حرکات و دستیار کارگردان و عباس سرافزار به عنوان آهنگساز حضور دارند.

به بهانه اجرای این نمایش، خبرنگار مهر بر سر  تمرین اعضای گروه رفت تا با آنها پیرامون این تئاتر گفتگو کند.

وی خاطرنشان کرد: هر نمایشی یک فصلی دارد و باید در زمانی اجرا شود که به اجرای آن و پیام آن نمایش احساس نیاز شود.

رزاقی ادامه داد: پس از 15 سال احساس کردم که نسلی جوان جایگزین جوانان پانزده سال پیش شده است و اجرای مجدد نمایش را ضروری دانستم.

این نویسنده و کارگردان تئاتر بیان کرد: نسل جوان ما نیاز دارد که از هویت و سرمایه عظیم فرهنگی خود آگاهی یابد.

وی گفت: معنویت در نسل جوان در حال کمرنگ شدن است و سایه ماهواره و اینترنت هر روز در حال پر رنگ تر شدن است لذا اجرای نمایش های معنوی یک نیاز است.

رزاقی افزود: امروز جوانان ما غزلی از حافظ و سعدی را حفظ نیستند و یا حتی با اشعار شاعران سپید آشنایی ندارند اما اشعار خوانندگان خارجی  را حفظ می کنند و این یک زنگ خطر است.

وی ادامه داد: ما باید هویت فرهنگی و مفاخر ادبی خود را به جوانان معرفی کنیم و از تهدیدات فرهنگی جلوگیری کنیم.

سرپرست گروه تئاتر آزاد اظهار داشت: در این نمایش تماشاگر با چکیده ای از منطق الطیر آشنا می شود.

وی ابراز داشت: این نمایش در مدت زمان 9 ماه تمرین و برای اجرای عموم با وجود 20 بازیگر آماده شده است.

رزاقی افزود: بسیاری از بازیگران این نمایش برای نخستین بار تجربه روی صحنه رفتن را تجربه می کنند.

وی تصریح کرد: این بازیگران هنرجویان گروه تئاتر آزاد هستند و در این 9 ماه دوره سختی همچون سربازی را تجربه کرده اند.

سرپرست گروه تئاتر آزاد خاطر نشان کرد: البته بازیگرانی همچون سیاوش صفری نژاد، عبد الحمید زارع و زیبا مهر علیزاده  که از بازیگران برجسته و قدیمی محسوب می شوند نیز در این اجرا حضور دارند.

وی تاکید کرد: متن نمایش همان متن اجرای پانزده سال پیش است اما موسیقی، حرکات، میزانسن و طراحی صحنه تغیر کرده است.

رزاقی گفت: گروه ما همواره مورد لطف تماشاگران بوده و امیدواریم در این اجرا نیز شاهد استقبال خوبی باشیم هرچند که بسیاری از شب های اجرا همزمان با روزهای نخست فروش بلیط در سایت پر شده است.

وی ادامه داد: یکی از نکات خوب این اجرا حضور خانم زیبا مهر علیزاده است که از بازیگران خوب تئاتر محسوب می شوند و با وجود بیماری سرطان با اراده ای خوب و مبارزه با بیماری در صحنه حضور خواهند داشت.

نویسنده و کارگردان نمایش بوی خوش سیمرغ تاکید کرد: همکاری مجتمع آموزشی فرهنگی احسان و شرکت تعاونی نگین فارس نیز قابل تقدیر است که ما را برای این اجرا یاری کردند.

وی در پایان در پاسخ به این پرسش که" کدام بوی خوش سیمرغ را بیشتر می پسندند" اظهار داشت: خوب اجرای پانزده سال پیش همراه با حضور دخترانم بود که برایم خاطره انگیز است اما در اجرای فعلی نیز حرف های تازه و تجربه جدیدی را شاهد هستیم.

حرکات در خدمت مفاهیم متن است

سیاوش صفری نژاد، طراح حرکات، دستیار کارگردان و بازیگر نقش هدهد مرد در این نمایش نیز در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: طراحی حرکات برای نمایشی با 30 بازیگر دشواری های خاص خود را دارد.

وی اظهار داشت: من متن نمایش را که خواندم پیامی جدا دریافت کردم، موسیقی که آماده شد یک پیام تازه داد و نقش ها و بازیگران نقش ها نیز هرکدام پیامی جداگانه داشتند که حرکات نمایش باید دربرگیرنده تمام این پیام ها باشد.

بازیگر نخست جشنواره پانتومیم کشوری ادامه داد: هر نقشی حرکات خاص خود را می طلبید و بر این اساس حرکات را طراحی کردم.

وی ادامه داد: در کنار نقش ویژگی بدنی بازیگران و توانمندی هر کدام از آنها نیز نوعی خاص از طراحی حرکات را می طلبید که این امر نیز از ابتدای تمرین ها دنبال کردم.

صفری نژاد بیان کرد: در طول 9 ماه گذشته تمرینات خوبی را پشت سر گذاشتیم و جالب اینکه بسیاری از بازیگران برای بار نخست در صحنه حضور خواهند داشت.

وی افزود: هر کدام از حرکات به گونه ای طراحی شده که در خدمت دیالوگ ها باشد و مفهوم دیالوگ را به زیبایی به تماشاگر القا کند.

طراح حرکات نمایش بوی خوش سیمرغ تصریح کرد: امیدوارم تماشاگران از این نمایش مانند سایر کارهای گروه تئاتر آزاد لذت ببرند.

بازیگر نخست جشنواره تئاتر ماه بیان کرد: این نمایش 15 سال قبل اجرا شده که نه من و نه بسیاری دیگر از بازیگران در این نمایش حضور نداشتیم که این امر می تواند از جذابیت های این کار باشد.

از پنج سالگی با این نمایش آشنایی دارم

نیلوفر آریا، بازیگر نقش هدهد زن در نمایش بوی خوش سیمرغ در گفت و گو با خبرنگار مهر اظهار داشت: من این نمایش را در سن پنج سالگی تماشا کردم و از همان روز دوست داشتم که در نقش هدهد ظاهر شوم.

وی گفت: بسیار خوشحالم که در 19 سالگی این اتفاق خوب برایم در حال رخ دادن است.

آریا افزود: بازی در این نقش برایم بسیار ارزشمند است و شوق فراوانی برای حضور در صحنه نمایش دارم.

بازیگر نقش هدهد خاطرنشان کرد: من بازیگری را مدیون استاد رزاقی هستم که از سال ها قبل من را از یک هنرجوی خام تبدیل به یک بازیگر کرد.

وی ادامه داد: در این مسیر با راهنمایی های استاد رزاقی موفق شدم مقام سوم و پس از آن مقام نخست جشنواره شاهنامه خوانی کشور را به دست آورم.

به گزارش مهر، نمایش بوی خوش سیمرغ از 10 شهریور ماه به مدت 15 شب در تالار احسان شیراز به اجرا در خواهد آمد


مطالب مشابه :


بوی خوش سیمرغ

گروه تئاتر آزاد که 40 سال پیش این نمایش 15 سال پیش توسط همین گروه در شیراز اجرا شد که
دو خبر از تئاتر شیراز

کودک و کاری از گروه تئاتر "خورشید" است که در دانشگاه آزاد اسلامی شیراز اجرا شد و پس
گروه آزاد هنری کوثر...

تئاتر زرقان - گروه آزاد هنری کوثر - همه تاریخ و خبرهای تئاتر شهر من (همان جوان اهل شیراز)
تئاتر های کمدی موزیکال ۹۲

تئاتر آزاد سرپرست گروه سیف ا شریعتی، روبروی بهار شیراز، سینما
دو خبر از تئاتر کودک شیراز

دو خبر از تئاتر کودک شیراز از گروه تئاتر آزاد اسلامی شیراز اجرا
بزرگداشت روزجهاني تئاتر در شيراز

گــــروه تـئاتــر کارتئاتربادوستان انجام می داده ام که درسال 78 درتست آموزشگاه آزاد
شهر کوچک من

تئاتر زرقان عکسهای گروه آزاد هنری شهر شیراز، پایتخت فرهنگی ایران
تئاترهای کمدی موزیکال

تئاتر آزاد روبروی بهار شیراز - مجموعه فرهنگی هنری تهران سرپرست گروه :
برچسب :