تعریف خط چيني 汉字 Hànzì (خط چيني 汉字 Hànzì چیست؟ )


هیروگلیف چینی (خط چيني 汉字 Hànzì )کلمه چینی از چند خط منظم تشکیل شده است که آن خطوط طبق قواعدی کنار هم  قرار می گیرند و شکل منسجمی میسازند.

در زبان چینی نگارش به دو صورت است:
سنّتی یا کلاسیک
ساده شده

مورد اوّل خط اصیل زبان چینی می‌باشد که از سده‌های دور برای نگارش این زبان به کار می‌رفته‌است و اکنون در کشورهای جمهوری چین(تایوان)، هنگ کنگ، ماکائو و چینی‌های مقیم ایالات متّحده و غرب رایج است. مورد دوّم ساده شده همان خط سنّتی است که در جمهوری خلق چین و سنگاپور رایج است.این خط به دستور مائوزِدونگ مؤسّس جمهوری خلق چین ازساده کردن خط سنّتی به دست آمده‌است.

تعداد کاراکترهای(علائم نگارشی)این زبان که در چینی به آنها خَنزی (汉字)به طور سنّتی بالغ بر ۷۰٬۰۰۰تا۸۰٬۰۰۰ عدد می‌باشد که البته امروزه همگی آنها (جز برای کاربردهای ادبی و مطالعاتی) منسوخ شده‌اند و در حال حاضر یک چینی یا یک خارجی که میخواهد چینی بیاموزد، برای آنکه بتواند بگوید سواد کامل دارد باید تنها حدود ۱۰٬۰۰۰ کاراکتر را بتواند بخواند و بنویسد. امروزه برای آوانویسی یا romanization این زبان از سیستمی مبتنی بر الفبای لاتین به نام پین این(pin yin)استفاده می‌شود.

حروف چینی یا حروف هان واژه‌نگار یا لوگوگرام‌هایی هستند که برای نوشتن چینی (هانتسو)، ژاپنی (کانجی) و به میزان کمتری کره‌ای (هانجا) مورد استفاده قرار می‌گیرند. حروف چینی در گذشته برای نگارش ویتنامی (هانتو) به کار برده می‌شد. تعدادی از زبان‌های کوچک‌تر آسیایی نیز در گذشته از این کاراکترها استفاده کرده یا هم‌اینک نیز استفاده می‌کنند. سامانه نگارش زبان چینی کهن‌ترین روش نگارشی است که در طول تاریخ بی‌وقفه از آن استفاده شده است. بالغ بر ۷۰٬۰۰۰تا۸۰٬۰۰۰ عددکاراکتر چینی وجود دارد که بخش بزرگی از آن امروزه به ندرت به کار برده می‌شود.


نحوه و ترتیب نگارش واژۀ کشور (國)

در سامانۀ نگارش چینی، هر یک از کاراکترها تک‌هجایی هستند و به طور معمول با یکی از هجاهای گفتاری مطابقت می‌کنند. این هجاها هر کدام دارای معنایی پایه‌ای و ساده هستند. با این حال، هر چند که بعضی از معانی و واژه‌ها با یک هجای ساده نوشته می‌شوند، برای نوشتن بیشتر آن‌ها در چینی ماندرین به دو یا بیش از دو کاراکتر نیاز است و بنابر این چندهجایی محسوب می‌شوند و از ترکیب آن‌ها معناهای تازه‌ای به وجود می‌آید که در عین ارتباط با معنای تک‌تک واژه‌های نخستین، مفهوم تازه‌ای می‌آفرینند.

چینی‌ها ابتدا با رسم اشکالی آغاز نگارش کردند، به علت نارسایی علامات موجب شد که بعدها ترکیباتی بسازند و با آن ترکیبات به بیان اندیشه‌های خود بپردازند. این ترکیبات گرچه تصویرکنندهٔ اندیشه‌های آنان بود، ولی در انتقال مقاصد آنها کاملا موفق نبود. تا آنکه چینی‌ها با پدیدآوردن علاماتی که بیشتر تکیه بر اصوات می‌کرد، بنوعی خط صوت نگار دست یافتند. این خط صوت نگار گرچه از حیث آنکه با زبان بستگی داشت و در مرحله‌ای جلوتراز خط قدیم بود، ولی از آنجا که هر حرف می‌توانست نمایشگر اصوات مختلف چندی باشد دارای نقص بسیار بود. چینی‌ها برای رهایی از این نقص، یعنی نمایش معنی حقیقی هر علامت از علائمی اندیشه نگار بنام علائم معنايي استفاده کردند و در هر كاركتر اغلبد مبین یک نوع معنايياست.و براي تلفظ هر علامت از علائم تلفظي  استفاده کردند و در هر كاركتر اغلب مبین یک نوع  تلفظياست.


مطالب مشابه :


براي آموزش تعریف زبان(زبان چیست؟) مراحل زير را طي كنيد:

بسم الله الرحمن الرحیم - براي آموزش تعریف زبان(زبان چیست؟) شماره حساب سیبا 0109501572009
شناسه حساب بانكی (شبا ) چیست؟

شناسه حساب بانكی (شبا ) چیست به اینکه شماره حسابهای فعلی بانک ملی (سیستم متمرکز- سیبا)
تعریف خط چيني 汉字 Hànzì (خط چيني 汉字 Hànzì چیست؟ )

بسم الله الرحمن الرحیم - تعریف خط چيني 汉字 Hànzì (خط چيني 汉字 Hànzì چیست؟ ) شماره حساب سیبا
براي آموزش خط چيني 汉字 Hànzì مراحل زير را طي كنيد:

شماره حساب سیبا 0109501572009 1-تعریف خط چيني 汉字 Hànzì (خط چيني 汉字 Hànzì چیست؟ ) 2-انواع خطوط
پاسخ به مهمترین سوالات در مورد یارانه ها

11.نشانی سایت اعلام حساب خانوار و اصلاح حساب تایید نشده چیست دهد مانند سیبا در بانک
دريافت شناسه شبا - شماره حساب بانکی ایرانيان...

TCE.Blogfa.Com - دريافت شناسه شبا - شماره حساب بانکی ایرانيان - .عشق، بالاترين موهبت الهي است - TCE
مسئولیت مدنی چیست و چگونه محقق می‌شود؟

وبسایت اموزشی صوت حقوق - مسئولیت مدنی چیست و چگونه محقق می‌شود؟ , مدیر سایت: علیرضا باقری
اسکناس های فانتزی (شبهای برره)

منظور از اسکناس فانتزی چیست شماره حساب سیبا 0205671516007 شماره "کارت سیبا" 6037991115818159
برچسب :