خودروی شخصی

هزینه های خودروی شخصی

اغلب افراد ساکن کانادا خودروی شخصی خود را به اقساط می خرند یا در اصطلاح اینجا Finance می کنند. میزان اقساط ماهیانه و همین طور بهره ای که بابت قسط می دهید بستگی به سابقه اعتباری Credit History شما، قیمت خودرو و همین طور تعداد سال های قسط بندی دارد. معمولا خودرو را پنج ساله قسط بندی می کنند اما می توان وام های کوتاه مدت تر یا بلند مدت تر هم گرفت. شرح گرفتن وام برای خرید خودر را به زمان دیگری می سپارم چرا که خود یک نوشته جداگانه می طلبد؛ فقط پیشنهاد می کنم که حتما خودرویی بخرید که با شرایط اقتصادی تان سازگاری دارد. با کمی جستجو می توانید خودروی مناسب با قیمت خوب تهیه کنید و اگر برایتان مقدور است حداقل در چند سال اول ورود به کانادا از خرید قسطی خودرو پرهیز کنید.

به طور کلی هزینه های زیر شامل خودروی شخصی می شود. بسته به استان محل اقامت ممکن است بعضی از این هزینه ها وجود نداشته باشند یا بالعکس هزینه هایی باشد که در اینجا ذکر نشده اند.

  • بیمه Insurance: معمولا بزرگترین هزینه ماهیانه خودرو – بخصوص در استان انتاریو – بیمه است. میزان بیمه بستگی به قدمت خودرو، سن راننده یا رانندگان، مورد استفاده خودرو، سابقه بیمه راننده یا رانندگان، سابقه تصادفات رانندگی راننده یا رانندگان و همین طور نوع خودرو دارد. مثلا بیمه مینی ون Minivan معمولا کمتر از بیمه ماشین های فور ویل یا دقیق تر بنویسم SUV (مخفف Sport Utility Vehicle) است. اگر خدای نکرده تصادف کنید یا از پلیس برگ جریمه دریافت کنید ممکن است تا سالها برروی بیمه خودروی شما اثر منفی بگذارد و آن را افزایش دهد. بیمه خودرو برای کسانی که کمتر از ۲۵ سال سن دارند معمولا به مراتب بیشتر است. یک جوان راننده ممکن است ماهیانه ۳۰۰ دلار و یا حتی بیشتر بابت بیمه خودرو بدهد. در صورتی که یک راننده خوب با سن بیشتر از ۲۵ سال ممکن است برای همان خودرو ۱۵۰ دلاریا کمتر بیمه ماهیانه پرداخت کند. بیمه خودروها معمولا در سطح آمریکای شمالی (یعنی هم کانادا و هم ایالات متحده آمریکا) اعتبار دارد و شامل بیمه شخص ثالث Liability هم می شود. سرویس اغلب شرکت های بیمه معتبر ۵ ستاره است و در مقابل دریافت مبالغ هنگفت ماهیانه الحق و الانصاف هنگام بروز مشکل به بهترین نحو در اختیار مشتری خود هستند. در استان کبک بخشی از بیمه خودرو را به صورت عمومی و هنگام تمدید پلاک دریافت می کنند که نسبت به انتاریو بسیار ناچیز است. به همین دلیل بیمه خودرو در استان کبک بسیار کمتر از انتاریو و شاید خیلی از استان های دیگر تمام می شود. درباره بیمه در آینده مفصل تر خواهم نوشت.
  • سوخت: گرچه خیلی از رانندگان مبلغی که در ماه بابت سوخت پرداخت می کنند کمتر از بیمه است، این هزینه همیشه برروی اعصاب آنها اثر می گذارد. علت اصلی این است که قیمت بنزین و گازوئیل مرتب در تغییر است. مثلا بنزین صبح لیتری ۹۴ سنت است و ناگهان عصر می شود ۹۹ سنت، آن وقت فردایش می شود ۸۹ سنت و دوباره فردا عصر می شود یک چیز دیگر. خلاصه اینکه نوسانات قیمت سوخت بسیار زیاد است و ممکن است در طول شبانه روز چند بار اتفاق بیافتد. از سوی دیگر قیمت بنزین و سایر سوخت ها در شهرهای مختلف، محله های مختلف و حتی پمپ بنزین های مختلف متفاوت است. گاه پیش می آید که قیمت دو پمپ بنزین که روبه روی هم قرار دارند با هم فرق می کند. شاید بهترین کار این باشد که چشم بسته وارد پمپ بنزین شوید و بدون آنکه به قیمت نگاه کنید باکتان را پر کنید و بعد هم بزنید به چاک.
  • تمدید پلاک: در بیشتر استان ها هر سال باید مبلغی را بابت تمدید پلاک به اداره راهنمایی و رانندگی پرداخت کنید. پلاک خودرو متعلق به راننده آن است، نه خود خودرو. به عبارت دیگر با تعویض خودرو پلاک خودروی قبلی را به خودروی جدید وصل می کنید. این مبلغ بسته به نوع پلاک خودرو در انتاریو حدود ۹۰ دلار یا بیشتر است.
  • تست گازهای آلاینده E-Test: در انتاریو اگر خودرویتان ۵ سال یا بیشتر سن داشته باشد باید هر دو سال یک بار آن را از لحاظ تولید گازهای آلاینده آزمایش کنید. این تست زیاد گران نیست و کمتر از ۴۰ دلار هزینه برمی دارد (به شرط آنکه همان دفعه اول خودرویتان قبول شود و مجبور نشوید سر از تعمیرگاه در بیاورید).
  • تعویض روغن و فیلتر روغن: هر ۵۰۰۰ کیلومتر باید روغن و فیلتر روغن را عوض کنید (در بعضی خودروها ممکن است این عدد متفاوت باشد). هزینه تعویض روغن و فیلتر Oil and Oil Filter Change معمولا ۳۰ دلار یا بیشتر است. موقع تعویض روغن وضعیت روغن ترمز، ضد یخ، فیلتر هوا و امثال آن را هم کنترل می کنند.
  • هزینه های تعمیر و نگهداری Maintenance: اگر خودرویتان قدیمی باشد یا به هر دلیلی مرتب سر از تعمیرگاه درآورد کارتان درآمده است. هزینه تعمیرات خودرو در کانادا بسیار گران است. علت اصلی، گرانی دستمزد کارگر و همین طور لوازم یدکی است. حتما سعی کنید یک تعمیرکار آشنا و منصف پیدا کنید که  لوازم یدکی مورد نیاز شما را حتی المقدور دست دوم و البته سالم تهیه کند و زیاد هم مزد نگیرد. بیشتر تعمیرگاه ها دستمزد تعمیرکار را از ساعتی ۵۰ دلار به بالا حساب می کنند. البته حسابشان دقیق است و مشخص است برای هر کار چند دقیقه نیاز به کار تعمیرکار وجود دارد.
  • شست و شوی خودرو Car wash: اگر از کارواش های خودکار استفاده کنید معمولا باید ۷ دلار یا بیشتر بابت هر بار شستن خودرو بدهید. کارواش های نیمه خودکار هم هستند که می شود سر و ته قضیه شستن خودرو را با کمتر از ۵ دلار هم آورد. اگر به کارواش هایی که با دست خودرو را می شویند مراجعه کنید باید بیشتر پرداخت نمایید. اگر هم خودتان آستین ها را بالا می زنید که فقط اندکی هزینه آب منزلتان بالا می رود. دقت کنید که اگر خودتان خودرو را می شویید خلاف قوانین شهرتان عمل نکنید.

گرچه هزینه های خودرو بخشی از درآمد ماهیانه شما را می بلعند، به دلیل زندگی ماشینی اینجا نمی توان بدون خودرو باقی ماند و دیر یا زود خود را گرفتار این هزینه ها می بینید.

نقل از سایت مهاجران کانادا


مطالب مشابه :


مدارک لازم جهت تعویض گواهینامه پایه دوم

به مطب پزشکان طرح که لیست شان عالی راهنمایی و معتمد ناجا معاینه چشم
گواهینامه

راهنمايي و رانندگی در فرم از پزشكان معتمد ناجا معاينه چشم را و راهنمایی
انگلیسی، انگلیسی و بعد فرانسه برای کبک (کانادا)

نمیکنید و یاد نمیگیرید. چشم رو هم راهنمایی و رانندگی پزشکان معتمد کانادا در
گرفتن نامه مدیکال و انجام آزمایشات مدیکال

برای آزمایشات مدیکال هم لیست پزشکان رو و فقط آزمایش دید چشم با راهنمایی و رانندگی
خودروی شخصی

پلاک به اداره راهنمایی و رانندگی لیست مدارک و فرمهای پزشکان معتمد کانادا
مهاجرت یعنی نقطه صفر زندگی

گروهی تحت تاثیر مسائلی مثل چشم و هم راهنمایی و رانندگی پزشکان معتمد کانادا
طرز تفکر ما ایرانیان قبل و بعد از کانادا رسیدن

از روی سیری ،از روی هوس،از روی چشم و راهنمایی و رانندگی پزشکان معتمد کانادا
مونترال و زندگی آن از نگاهی دیگر

نظرم بسیار به چشم می‌آید هزینه حمل و نقل و راهنمایی و رانندگی پزشکان معتمد کانادا
مونترال ؛شاه کوه کانادا

هر خانه زیباتر از خانۀ دیگر و هر فضا چشم (کتابچه راهنمایی و رانندگی کاریابی بر اساس لیست
فرمهای فدرال کانادا و پرکردن آنها(1)

چک لیست مدارک و فرمهای لازم کتاب راهنمایی و رانندگی پزشکان معتمد کانادا در
برچسب :