مراحل طراحی مد

بسته به نوع سازمان مراحل طراحی مد  شامل یک یا چند مرحله است . به طور کلی این مراحل عبارتند از:

 1. تحقیق و برنامه ریزی محصول
 2. طراحی و ایجاد مدل
 3. ساخت و تهیه محصول
 4. برنامه ریزی تولید
 5. توزیع محصول

1-تحقیق و برنامه ریزی محصول

این مرحله از مهم ترین فعالیت واحد طراحی به شمار می آید.طراحان در روند مد را در زمینه انواع پارچه، مواد اولیه، رنگ و ملحقات لباس را مورد بررسی قرار می دهند. این اطلاعات از مجلات و نشریات مد، گزارشات پیش بینی رنگ و بازدید از نمایشگاه ها ی منسوجات در سراسر دنیا  وآژانس های پیش بینی مد و  گاهی اوقات از رویدادهای جهانی در زمینه موسیقی ، فرهنگ و هنر و سینما و جشن های مهم جمع آوری می شود.

علاوه بر آن طراحان،  فروش محصولات موفق و مشابه فصل گذشته ، قیمت و کیفیت  محصولات ،  نیاز و خواسته مصرف کنندگان ،اهداف و توان تکنولوژی  سازمان را نیز در مد نظر می گیرند.

این مرحله زمینه ساز و مرحله مقدماتی دیگر مراحل می باشد.

2- طراحی و ایجاد مدل

در این مرحله طراحان طرح های اولیه انتخاب شده را  بسط و تکثیر می دهند و در قالب  مجموعه های هشت تایی با نمونه های پارچه نمایش می دهند. این مجموعه ها به خریداران نشان داده می شود و پس تأیید و انتخاب آنان ،مرحله بعدی یعنی  ساخت و تهیه الگو بر روی آن انجام می شود.

اکثر تولید کنندگان برای کنترل ، مدیریت بهتر با بهره گیری از نرم افزارهای کامپیوتری نظیر "کد"(CAD) سرعت پاسخگویی به بازار افزایش داده اند. این نرم افزارها معمولاً در مراحل طراحی، تولید ، حمل ونقل و مدیریت توزیع کالا به کار گرفته می شود.

3- ساخت و تهیه محصول

پس از تأیید خریداران ، طراحان الگوی مدلهای انتخاب شده را می سازند.الگوساز قطعات الگو را به صورت دستی و یا با استفاده از کامپیوتر تهیه می کند.پس از آن  برای رفع معایب احتمالی الگوها،  آزمایش مواد اولیه و ملزومات ،  تعیین میزان مصرف پارچه و مواد اولیه و تعیین  هزینه ها و قیمت ، توسط نمونه دوز، نمونه مدل دوخته می شود. به عبارتی با این عمل امکان سنجی تولید انبوه محصول در کلیه بخش های تولید نظیر بخش دوخت ، برش و تکمیل مورد بررسی قرار می گیرد.

الگوی نهایی بر اساس جداول درخواستی خریداران سایز بندی می شود و به واحد تولید ارسال می گردد.

4-برنامه ریزی تولید

در این مرحله اطلاعات محصول در قالب بسته ای حاوی طرح مدل، اطلاعات دقیق در مورد نحوه دوخت، نوع ماشین آلات؛ مواد اولیه و ملزومات، نوع درزها و غیره مکتوب می شود.گاهی اوقات علاوه بر این اطلاعات نمونه دوخته شده به واحد تولید ارسال می شود. 

امروزه  با گسترش اقتصاد جهانی  تولید محصولات اغلب در دیگر کشورها ( برون سپاری ) صورت می گیرد. سازمان سفارش دهنده بوسیله این بسته جزییات  ساخت محصول را  در اختیار کارخانه تولیدکننده درخارج از کشور قرار می دهد.

توان برقراری ارتباط مؤثر با واحد تولید در خارج از سازمان مهم ترین بخش این فرآیند محسوب می شود.

۵- توزیع محصول

 از آنجایی که فاصله كوتاه زمانى بين قبول سفارش و تحويل كالا، نقطه آسيب‏پذير صنعت پوشاک است و  هر خریدار خواهان دریافت هر چه سریعتر سفارشات  خود می باشد ، می بایست با در نظر گرفتن پراکندگی جغرافیایی تولید کنندگان پوشاک و فاصله آن ها از بازارنهایی ، شیوه توزیع و نحوه بسته بندی انتخاب می شود.بنابراین در این مرحله در مورد نحوه ارسال کالا و کانال های توزیع آن تصمیم گیری می شود.

 در توزیع فیزیکی کالا مراحل و نحوه پذیرش سفارش ، مدیریت انبار، مکان انبارها و نحوه حمل ونقل نقش مؤثری دارند.

واحد طراحی

واحد طراحی به عنوان واحد تحقیق و توسعه کارخانه از اهمیت خاصی بر خوردار است. تقریباً می توان گفت  بخش اعظم چهار مرحله فوق در بخش طراحی انجام می شود که در بین آنها مرحله اول آن یعنی تحقیق و برنامه ریزی محصول از اهمیت ویژه ای برخوردار است.بر این اساس می توان وظایف طراحی در هفت  مرحله خلاصه نمود . این مراحل عباتند از:

 • تحقیق و پیش بینی نیاز  و خواسته بازار
 • طراحی مدل ها
 • طراحی و برنامه ریزی مجموعه  مدل ها
 • الگوسازی
 • امکان سنجی تولید
 • تهیه نمونه لباس ها
 • سایزبندی


مطالب مشابه :


طراحی لباس و پارچه بوسیله کامپیوتر

سایت تخصصی پوشاک -ویژه دانشجویان طراحی - طراحی لباس و پارچه بوسیله کامپیوتر - طراحی لباس و الگو
جدیدترین لباس های عروس

سایت تخصصی موبایل - جدیدترین لباس های عروس - سایت تخصصی موبایل
مراحل طراحی مد

سایت تخصصی پوشاک -ویژه دانشجویان طراحی - مراحل طراحی مد - طراحی لباس و الگو
لباس عروس

سایت تخصصی خیاطی ایپک - لباس عروس - آموزش خیاطی و کاردستی - سایت تخصصی خیاطی ایپک
ده خصوصیت برتر طراحان مشهور لباس

سایت تخصصی پوشاک -ویژه دانشجویان طراحی - ده خصوصیت برتر طراحان مشهور لباس - طراحی لباس و الگو
در مورد مدیریت تولید پوشاک

سایت تخصصی پوشاک -ویژه دانشجویان طراحی - در مورد مدیریت تولید پوشاک - طراحی لباس و الگو
تكنولوژى اتو یا پرس لباس به روش صنعتی

سایت تخصصی پوشاک -ویژه دانشجویان طراحی - تكنولوژى اتو یا پرس لباس به روش صنعتی - طراحی لباس و
برچسب :