افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان


%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AA%D9
شروع آموزش تمهيدي حج در مشهد مقدس
افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان

افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان ساعت 9 امروز در مشهد با حضور روحانيون اهل سنت استان‌هاي خراسان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي دفتر امور اهل سنت استان هاي خراسان؛ افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان ساعت 9 امروز (13/9/91) در مشهد مقدس برگزار شد.

گفتني است اين كلاس‌ها كه در دو نوبت صبح و بعد از ظهر برگزار مي‌شود تا 21 آبان‌ماه 1391 ادامه خواهد داشت.

در افتتاحيه اين مراسم كه با حضور 60 نفر از روحانيون اهل سنت تشكيل شد؛ حجت السلام و المسلين يوسف رضايي،‌ مسئول دفتر امور اهل سنت استان‌هاي خراسان، حجت السلام و المسلين شخص استاد،‌ معاون آموزش اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبري و حجت السلام و المسلين علوي رئيس موسسه نور و نشاط رضوي و مجري طرح همچنين مولوي شرف الدين جامي‌الاحمدي، امام جمعه تربت جام حضور داشتند.

نخست حجت السلام و المسلين علوي، مجري طرح‌ ضمن خير مقدم به شركت كنندگان در كلاس‌ها از دفتر اهل سنت استان‌‌هاي خراسان بخاطر همت و همكاري جدي و سريع در مراحل ثبت نام و اطلاع رساني اين دوره، تشكر ويژه و قدرداني نمود.

رئيس موسسه نور و نشاط رضوي در ادامه گزارشي اجمالي از روند برنامه‌ها ارائه داد و بر اجراي دقيق برنامه‌ها تاكيد كرد.

وي همچنين افزود: از آنجا كه روحانيون كاروان‌هاي حج بايد خوراك معنوي زائران بيت الله  را تهيه كنند و همچنين پاسخگوي سوالات آنها باشند ضروري است كه هم مطالعه بيشتري داشته باشند و هم با جديت در كلاس‌ها شركت كنند.

وي در ادامه بر لزوم نظم و  حضور دقيق روحانيون كاروان‌‌هاي اهل سنت در كلاس‌ها تاكيد كرد.

رئيس موسسه نور و نشاط رضوي همچنين ضمن معرفي مسئولين اين موسسه از اجراي با كيفيت بالاي برنامه ها و نظم در آن خبر داد.

 در ادامه حجت السلام و المسلين شخص استاد، با اشاره به آيه «رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَيْنِ لَكَ وَمِن ذُرِّيَّتِنَا أُمَّةً مُّسْلِمَةً لَّكَ وَأَرِنَا مَنَاسِكَنَا...» «پروردگارا! ما را تسليم فرمان خود قرار ده! و از دودمان ما، امتى كه تسليم فرمانت باشند، به وجود آور! و طرز عبادتمان را به ما نشان ده ...» (سوره بقره، 128) افزود: با توجه به «أَرِنَا مَنَاسِكَنَا...» كه مي گويد:« طرز عبادتمان را به ما نشان ده» بايد به آموزش اين عبادت عظيم همت گماشت.

وي در ادامه، پيام امام خميني(ره) خطاب به روحانيون كاروان‌هاي حج تمتع را بيان داشت كه حضرت امام ‌ره مي فرمايند: «روحانيون و مديران و مسؤولين محترم كاروانها و حج با توجه به مسؤوليت خطيري كه در اداره و توجيه زائران محترم پذيرفته اند و با در نظر گرفتن شرايط استثنايي كشور جمهوري اسلامي ايران بايد تمام همت و تلاش خود را در برگزاري صحيح و منظم حج به كار گيرند و با سعه صدر و به دور از هرگونه توقع و منتي زائران محترم بيت الله را در آموزش و تعليم مناسك و مسائل حج همراهي نمايند و متناسب با حضور قشرهاي مختلف اعم از بي سواد و با سواد براي آنان برنامه ريزي كنند و از نقش سازنده خود و تأثير بزرگي كه حج براي هميشه در سرنوشت انسان مي گذارد غافل نشوند ، چرا كه در آن فضا و شرايط معنوي همه دلها براي تحول و پذيرفتن حق آماده است ». (صحيفه نور ج9 ص238)

معاون آموزش اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبري همچنين پيام رهبر معظم انقلاب حضرت آيت الله خامنه‌اي «مد ظله العالي» در جمع مسئولين كاروان‌هاي حج را بازخواني كرد :«امروز مهم‌ترين نياز دنياي اسلام، وحدت و همدلي است و همه ـ اعم از كشور ميزبان و حجاج كشورهاي مختلف، به‌ويژه حجاج ايراني‌ـ بايد در جهت انسجام اسلامي و جلوگيري از بروز هرگونه زمينه اختلاف تلاش كنند...

وي در ادامه، به اين بيانات ادامه داد و افزود: تحريك عواطف مذهبي و فراهم كردن زمينه اختلاف، گناه است و كساني كه اين كار را انجام دهند در واقع به برآورده شدن هدف سازمان‌هاي جاسوسي آمريكا و رژيم صهيونيستي كمك كرده‌اند و در پيشگاه الهي نيز به‌شدت مؤاخذه خواهند شد...

همچنين افزود: حج فرصتي كم نظير براي مسلمانان به منظور شناخت آراء و افكار يكديگر و بررسي مشكلات دنياي اسلام و تبادل نظر در اين خصوص است ... در حج امسال مسئله انسجام اسلامي بايد مورد توجه جدي قرار گيرد و از دولت ميزبان هم انتظار مي‌رود همان ديدگاه‌هايي را كه درخصوص لزوم وحدت مسلمانان و جلوگيري از بروز زمينه‌هاي اختلاف بيان مي‌كند، در مرحله عمل نيز به اثبات برساند...»  (ديدار كارگزاران با مقام معظم رهبري، چهارشنبه 23 آبان 1386)

معاون آموزش اهل سنت در بعثه مقام معظم رهبري همچنين خاطرنشان كرد: بعثه مقام معظم رهبري« مدظله العالي» در جهت آموزش، جذب و ساماندهي برنامه‌هاي تمهيدي را طراحي كرده است كه اولين دوره آن در كردستان، دومين دوره آن در آذربايجان و سومين دروه آن در خراسان برگزار خواهد شد.

وي افزود: در برنامه‌اي آموزشي به موضوعاتي مانند كلام مقارن، فقه مقارن، مباني تقريب، اسرار حج،‌ آشنايي با جهان اسلام و مناسبك فقه حنفي با حضور اساتيد مجرب پرداخته خواهد شد.

حجت السلام و المسلين شخص استاد با تاكيد بر اين كه شركت كنندگان از اساتيد اين دوره حداكثر استفاده را داشته باشند خاطرنشان كرد: اين دوره ها در سه نوبت تمهيدي، بدو خدمت و ضمن خدمت برگزار خواهد شد كه به ارزش هشت واحد خواهد بود.

وي افزود: اين دوره كه در طول سه هفته برگزار خواهد شد. شركت‌كنندگان بايد مطالعه زيادي در عرصه‌‌هاي مذكور داشته باشند و البته بيشتر سوالات مربوط به مناسك حج خواهد بود.

وي در پايان تصريح كرد: كساني كه در امتحان و مصاحبه از نمره قبولي بالايي برخوردار باشند در اعزام اولويت خواهند داشت.


مطالب مشابه :


افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان

افتتاحيه سومين دوره آموزش تمهيدي روحانيون حج كاروان‌هاي اهل سنت استان‌‌هاي خراسان
آزمون روحانيون عتبات و عمره

دفتر نمایندگی بعثه کرمان گواهي تحصيلي ازمركز مديريت حوزه علميه قم، اصفهان و یا خراسان. 2.
حج رکن پنجم ازارکان اسلام

سایت مدیریت اهل سنّت بعثه مركز پزشكي حج وزيارت نمایندگی بعثه خراسان مدیریت فرآیندو
برگزاري سلسله نشستهاي «اسرار حج و آداب حضور» در مشهد

دفتر زیارتی همای حرم کد کارگزاری : 59102 کاروان حج تمتع 19460 مدیریت : مجتبی معین آدرس : خراسان رضوی
تفسیر آیات قرآن در نهج البلاغه

بعثه خراسان; سامانه آموزش
نام نويسي167نامزد درمشهد براي5 کرسي بهارستان

سلام به وبلاگ خبرنگار خراسان خوش آمدید. من محمد جواد رنجبر، خبرنگار روزنامه خراسان هستم.
شماره موبایل عربستان زائرین کاروان

کاروان حج تمتع 19022 - شماره موبایل عربستان زائرین کاروان - سفر به سوی بیت الله الحرام بی نظیر و
برچسب :