راهکارهایی برای تبدیل فیلم های VHS به DVD

آیا شما هم با یك توده بزرگ و خاك گرفته از كاست های VHS قدیمی سروكله می زنید؟ به نظر شما آیا زمان آن نرسیده است كه از این كاست های آنالوگ خداحافظی كنید و به عصر دیجیتال قدم بگذارید؟

 

هنگامی كه اولین ضبط كننده های كاست های ویدیویی (VCR) و camcorderها در اواخر سال ۱۹۷۰ به درون خانه ها راه پیدا كردند، توانستند با در اختیار گذاشتن امكانات زیاد، كاربران خود را به جهانی كاملا ً متفاوت در عرصه ضبط تصاویر ویدیویی وارد كنند. بسیاری از ما به سرعت صاحب یك كتابخانه از نوارهای ویدیویی شدیم كه فیلم های مختلفی را دربرداشت: از فیلم های كمدی، تاریخی یا كلا سیك گرفته، تا فیلم های خانوادگی.

خلا صه آرشیو متنوعی داشتیم. اما امروزه با پیشرفت فناوری و ظهور ابزارهای دیجیتالی، دیگر نوارهای ویدیویی آنالوگ (VHS) به تدریج عرصه را برای DVDهای دیجیتالیِ با كیفیت بسیار بالا و ظرفیت چندین برابر واگذار می كنند. در واقع نوارهای ویدیویی آنالوگ برای ضبط تصاویر از یك فرمت واحد و كاربردی استفاده نمی كردند. VHS مخصوصاً در رابطه با امواج تصویر و صدا ایرادهای بسیاری داشت. نكته دیگر آن كه، كیفیت این نوارها به مرور زمان و با استفاده مكرر به نحو چشمگیری كاسته می شد. آن ها در بیشتر مواقع هنگامی كه دردستگاه پخش بودند، به خاطر خرابی جزئی به راحتی جمع می شدند و از بین می رفتند و كار با آن ها چندان آسان نبود، اما DVDها بسیار بهتر از این ها خود را نشان داده اند. آن ها بسیار كوچك و جمع وجور هستند و در مقایسه با كیفیت پایین صدا و تصویر VHSها نیز، كیفیت صدا و تصویر بسیار بالا یی دارند. البته این ها همه به خاطر فناوری پیشرفته ساخت DVD است كه توانست به مدد نور لیزر علا وه بر آن كه كیفیت بالا یی را در اختیار ما بگذارد، قیمت چندانی هم نداشته باشد. خوشبختانه امروزه با ارزان شدنDVDها و همچنین ابزارهای موردنیاز برای ضبط و پخش، این امكان برای ما مهیا شده است تا بتوانیم فیلم های ویدیویی روی VHS را بهDVD منتقل كنیم. به عبارت دیگر، فیلم های آنالوگ قدیمی را به فیلم های دیجیتال امروزی تبدیل كنیم. در این مقاله چند روش برای انجام دادن این كار و ابزارهای موردنیاز آن را از نظر می گذرانیم.

●به سوی دیجیتالی شدن

تفاوت بین فرمت آنالوگ و دیجیتال را شاید بتوان در مقایسه نوارهای VHS با DVDها نمایان ساخت. نوارهای VHS حجیم، سنگین، گران و بی كیفیت بودند و تازه هر بار كه از آن ها استفاده می كردیم، از كیفیتشان نیز بیشتر كاسته می شد، اما DVD ها، بسیار كوچك، ارزان و البته با كیفیت هستند و تا مدت بسیار زیادی نیز قابل استفاده اند. پس تفاوت های چشمگیری بین آنالوگ و دیجیتال وجود دارد.

شاید بتوان سی دی را طلا یه دار نهضت دیجیتالی شدن و حذف VHSها دانست. هنوز هم در بسیاری از خانه ها، ادارات و ... نوارهای VHS فراوانی به چشم می خورند، اما به طور قطع شمارش معكوس برای محو شدن این نوارها آغاز شده است. زیرا بسیاری از خرده فروش های لوازم الكترونیكی منزل نیز از فروش آن ها صرف نظر كرده اند.

البته هنوز به VCRها احتیاج خواهید داشت. زیرا یك پخش كننده DVD می تواند به بهترین حالت ممكن یك فیلم را برای شما پخش كند، ولی نمی توانید آنچه را كه از تلویزیون پخش می شود، با آن ضبط كنید.

البته تاكنون ابزارهای بسیار زیادی برای ضبط تصاویر روی DVD ساخته شده اند و اگر به فروشگاه های صوتی و تصویری سری بزنید، با انواع مختلف آن ها آشنا خواهید شد. به طور مثال برخی از آن ها به صورت مستقیم روی یكDVD رایت می كنند، برخی دیگر تصاویر را در حافظه داخلی خود نگه می دارند و دسته ای نیز از حافظه های دیگری نظیر هارددیسك استفاده می كنند كه امكان ضبط چندین ساعت فیلم را میسر می سازد. از كامپیوتر نیز می توانیم به عنوان یك وسیله برای ضبط تصاویر استفاده كنیم. این كار با استفاده از یك تیونر تلویزیون و نصب نرم افزارهای مخصوص همین كار به راحتی امكانپذیر خواهد بود. البته دلیل بسیار خوب دیگری كه ما را از كنار گذاشتن VCRها منصرف می كند، به كارگیری آن ها برای تبدیل كردن محتویات VHSها یعنی فیلم های آنالوگ به فیلم های دیجیتال و در نهایت رایت روی DVD خواهد بود. این كار یك فرایند بسیار ساده دارد؛ یعنی یك پخش كننده كه تصاویر ویدیویی را از نوارهای VHS پخش می كند، به یك ضبط كننده كه این تصاویر را به فرمت دیجیتال نیز تبدیل می كند، متصل می كنیم.

البته ممكن است در ذهن شما راه های متنوع دیگری نیز وجود داشته باشند، اما مسئله ای كه در همه این موارد باید به آن توجه كرد این است كه تمام نوارهای VHS قابلیت تبدیل شدن را ندارند.

به عنوان مثال، تصاویری كه از ابتدا روی یك نوار نو ضبط شده اند و خیلی هم استفاده نشده اند و یا تصاویری كه با دوربین دستی ضبط شده اند معمولا ً برای این كار مناسبند، ولی ممكن است در مورد كاست هایی كه چندین بار روی آن ها ضبط شده است، با مشكل مواجه شوید.

نكته دیگر آن كه VHSها معمولا ً توسط ابزارهایی به نام Macrovision در مقابل كپی شدن تحت محافظت هستند.

این سیستم اساساً برای جلوگیری از كپی غیرمجاز (كاست به كاست) توسط مردم و جلوگیری از فروش فیلم هایی كه كرایه داده می شدند گسترش یافت كه متأسفانه اكنون اگر بخواهید VHSهایی را كه تحت حفاظت هستند تبدیل كنید، به خاطر اثرگذاری مخرب این سیستم حفاظتی با افت كیفیت شدید صدا و تصویر روبه رو می شوید. به طوری كه دیگر فیلم قابلیت دیدن نخواهد بود.

البته ممكن است نرم افزاری پیدا شود كه بتواند سیگنال های Macrovision را غیرفعال كند، اما در نظر داشته باشید كه چنین كاری تخطی از قوانین كپی رایت تلقی خواهد شد.

نكته دیگر آن كه، فارغ از این گونه محدودیت، تبدیل تصاویر آنالوگ ویدیویی به دیجیتال و انتقال آن به دی وی دی، واقعاً كمكی به بهبود كیفیت تصویر نخواهد كرد، بلكه تمام ضعف ها، شكستگی ها، مات بودن تصاویر و پایین بودن كیفیت صدا، عیناً به DVD منتقل خواهد شد. البته در این مقاله با ابزارها و نرم افزارهایی آشنا می شویم كه تا حدی در بالا بردن كیفیت تصاویر كمك می كنند.

اما به این نكته توجه داشته باشید كه استفاده از همه این امكانات، باز هم نتیجه نهایی، آن كیفیت بسیار بالا یی كه فیلم های DVD اصلی دارند را نخواهد داشت.

●میانبرها

سریع ترین و آسان ترین راه برای انتقال تصاویر از VHSهای ویدیویی به DVD استفاده از دستگاه های مستقل ضبطDVD است.این وسایل امروزه به عنوان جایگزینی برای VCRها مورد استفاده قرار می گیرند. آن ها می توانند فیلم های تلویزیونی را نیز روی هارددیسك خود ذخیره كنند كه بسیار بهتر از ذخیره آن ها روی نوارهای VHS است.

بیشتر ضبط كننده های DVD سوكت هایی نظیر سوكت های SCART ،Composite Video و SVideo دارند كه می توانند در جهت متصل كردن وسایل پخش دیگر به این ضبط كننده ها استفاده شوند. در این صورت اگر كابل مناسب در جهت اتصال دستگاه ضبط DVD به پخش كننده نوار VHS را تهیه كنید، می توانید عملیات تبدیل را به راحتی انجام دهید.

برخی ضبط كننده های DVD مثل Pioneer۰۳۹;s DVR ۵۰۳ HS با DVDهای دو لا یه نیز سازگاری دارند. این دی وی دی ها در مقایسه با نوع معمولی خود دو برابر ظرفیت دارند و در حدود چهار ساعت فیلم در حالت كیفیت استاندارد در آن ها ضبط می شود.

DVDها انواع مختلفی دارند. بنابراین بهتر است در هنگام خرید یا استفاده به این مسئله نیز توجه داشته باشید. مثلا ً همین دستگاه Pioneer قابلیت ضبط روی انواع مختلف DVDها را دارد و از یك هارددیسك داخلی نیز استفاده می كند كه می تواند تا ساعت ها فیلم را در خود جای دهد.

البته استفاده از اتصالا ت Firewire نیز برای تبدیل كردن مناسب خواهد بود؛ اگر بخواهید فیلم های خانگی را از یك دوربین دستی دیجیتال به دیسك منتقل كنید. امتیاز عمده خرید یك ضبط كننده اختصاصی DVD این است كه می توانید به صورت مستقیم هر آنچه كه از تلویزیون پخش می شود را روی دیسك رایت كنید، ولی مشكل اساسی استفاده از این ابزارها، گران بودن آن هاست. مثلا ً ضبط كننده های DVD ارزان در حد صد پوند نیز وجود

دارند، اما مثلا ً مدل DVR ۵۰۳ HS با تمام لوازم جانبی در حدود چهارصدپوند تمام می شود. در واقع به نظر می رسد كه الا ن زمان مناسبی برای خرید این وسایل و DVD های جدیدی كه چندین برابر DVD های كنونی ظرفیت دارند (مثل HDDVD كه از فناوری BluRay استفاده می كند) نباشد.

●اتصال صحیح

اولین مسئله ای كه هنگام تبدیل با آن روبه رو می شوید، هنگامی است كه بخواهید DVD را با استفاده از كامپیوتر تبدیل كنید. اگر از یك كابل مناسب برای این كار استفاده كنید، خروجی صدا و تصویر VCR مشكل چندانی برای شما به وجود نخواهد آورد. كاری كه در ابتدا باید انجام دهید این است كه باید از سازگاری كامل پی سی خود با فرایند دریافت و ضبط تصاویر ویدیویی كاملا ً مطمئن شوید. زیرا بیشتر پی سی ها از ورودی های استاندارد تصاویر ویدیویی آنالوگ حمایت نمی كنند.

روزآمد بودن و وجود سخت افزارهای لا زم برای این كار نیز از دیگر مواردی است كه باید به آن ها توجه شود.

متأسفانه امروزه كارت های گرافیكی كه دارای خروجی DVD برای پخش از تلویزیون هستند، بسیار بیش از كارت هایی است كه ورودی آنالوگ دارند. اگر كارت شما سوكت های لا زم را ندارد، باید به فكر تعویض آن باشید و آن را با نمونه جدیدتری كه دارای ورودی آنالوگ تصویر باشد، تعویض كنید. به طور مثال سری جدید كارت های ATI كه در دو مدل مخصوص دارای اسلا ت های AGP (برای كامپیوترهای قدیمی) و اسلا ت PCIExpress (برای كامپیوترهای جدید) می تواند انتخاب خوبی باشد.

برای مثال مدل All In Wonder X۸۰۰ AGP با بهره گیری از یك پردازنده قدرتمند گرافیكی به تصویر جلوه خاصی می دهد و علا وه بر آن كه سوكت های ورودی و خروجی برای capture كردن دارد، دارای خروجی ویدیویی آنالوگ نیز هست. این كارت همچنین دارای یك تیونر تلویزیون و FM به صورت onboard است و با نرم افزارهایی ارائه می شود كه به شما امكان می دهد برنامه های تلویزیونی و رادیویی را در هارددیسك كامپیوترتان ذخیره كنید.

استفاده از چنین كارتی یكی از گران ترین راه هایی است كه به شما امكان Capture كردن از ویدیو به كامپیوتر را می دهد و البته اضافه كردن این كارت به سیستم كمی باعث سنگین تر شدن عملیات پردازشی آن می شود.

برای آن كه از كامپیوتر به عنوان وسیله تبدیل فیلم استفاده كنید، All In Wonder امكانات بی نظیری را برای شما فراهم می آورد، اما روش های ارزان تری نیز وجود دارند كه یكی از آن ها اتصال مستقیم VCR به پی سی با استفاده از نصب یك وسیله برای Capture خواهد بود.

در این راه دو انتخاب اساسی خواهید داشت: استفاده از یك كارت Capture داخلی یا یك مبدل ویدیوی خارجی.استفاده از ابزارهای داخلی مثل Duzzle Video Collector ۲۰۰۶ راه بسیار ارزان و ساده ای است.

چون كارت Capture ،Dazzle Video Collector با قیمتی در حدود چهل پوند امكانات قابل قبول و مناسبی را در اختیار شما می گذارد.

مثلا ً سوكت های SVideo و امكانات دیگری مثل كارت تیونر تلویزیون و نرم افزارهای PVR از دیگر امكاناتی است كه در اختیار شما خواهد بود و مانند كارت AllInWonder این محصولا ت داخل كیس قرار می گیرند. ولی اگر شلوغ شدن میز كارتان مسئله مهمی نیست، می توانید از Plextor۰۳۹;s Convert X PXTV ۴۰۲۰U نیز استفاده كنید.

مدل Plextor PX ۷۵۰۶ قابلیت رایت روی انواع مختلف DVDها را دارد.البته این مدل با قیمتی در حدود ۱۳۰ پوند كمی از مدل داخلی كه اشاره كردیم، گران تر است. اما مطمئناً با بهره گیری از پورت USB، كاربری آسانی را برای شما فراهم می كند؛ هرچند مانند مدل های قبلی، این كارت نیز تیونر تلویزیون و سوكت های Compsit و SVideo دارد.

از امكانات دیگر این كارت، وجود ابزارهایی مرتبط با ورودی های صوتی است. یعنی احتیاج به برقراری اتصال دیگری میان كارت صدا و VCR نخواهید داشت و این مسئله در همان كارت حل شده است.

در هنگام تبدیل كردن تصاویر با استفاده از Convert X پیش از آن كه اطلا عات وارد كامپیوتر شوند، در همان كارت پردازش می شوند و سپس به كامپیوتر منتقل می شوند كه این مسئله به بار پردازشی سیستم نخواهد افزود. نكته دیگر آن كه، این ابزار می تواند تصاویر آنالوگ را مستقیماً به فرمت MPEG ۲ تبدیل كند و این دقیقا همان فرمتی است كه در هنگام رایت روی DVD مورد استفاده قرار می گیرد. بنابراین در هنگام رایت روی DVD بسیار راحت خواهید بود.

در آخر این كه این كارت با تمام وسایلی كه با اتصال به پورت های USB سازگاری دارند، منطبق است.

●انتخاب های دیگر

اگر خودتان یك دوربین فیلمبرداری دیجیتال دارید می توانید از آن به عنوان پلی برای متصل كردن VCR به پی سی استفاده كنید. بنابراین بهتر است دفترچه راهنمای دوربین را دوباره بخوانید. اگر دوربین شما ورودی صدا و تصویر آنالوگ دارد و اگر امكان اتصال به VCR را نیز داشته باشد، امتیاز بسیار بزرگی به شما داده است؛ زیرا از این پس تمام كاری كه باید انجام دهید، متصل كردن Camcorder به پی سی با پورت Firewire است.

●ویدیو در سی دی

اگر رایتر DVD ندارید، باز هم می توانید عملیات تبدیل را دنبال كنید. این بار با استفاده از یك رایتر سی دی بسیاری از برنامه رایت مثل Easy Media Creato Suit۸ به جای ساخت یك DVD، امكاناتی برای ساخت Video CD و Super Video CD را دارند.

البته VCD كیفیت دی وی دی را ندارد. چون فیلم در فرمت MPEG-۱ در سی دی ذخیره می شود كه به نسبت MPEG-۲ كه در DVDها استفاده می شود، كیفیت فشرده سازی پایین تری دارد.

همچنین در VCD قدرت تفكیك پذیری نسبت به آنچه كه در DVD می بینیم، بسیار پایین تر است و این باعث می شود تا هنگامی كه فیلم را در حالت تمام صفحه Full Screen می بینیم، كمی محوشدگی در تصویر را احساس كنیم. اما از آنجایی كه نوارهای ویدیویی نیز خود كیفیت چندانی ندارند، تبدیل كردن فیلم های آنالوگ به دیجیتال در قالب رایت روی سی دی می تواند راه حل قابل قبولی باشد.

Super Video CD یا SVCD از فرمتی میان دو فرمت MPEG-۱ و MPEG-۲ و البته با میل به MPEG-۲ استفاده می كند. بنابراین تصاویر با كیفیت بهتری ارائه می كند، ولی حجم افزایش پیدا می كند. به طوری كه حداكثر نیم ساعت فیلم روی سی دی می توانید ذخیره كنید.

چون آنچه از Camcorder خارج می شود و از طریق پورت Firewire به پی سی منتقل می شود، كاملا ً دیجیتالی است و بنابراین بدون هیچ زحمتی تصاویر شما به فرمت دیجیتال تبدیل شده است و شما در نهایت باید این داده ها را روی DVD رایت كنید.

اما مشكلی كه ممكن است با آن روبه رو شوید این است كه متأسفانه ورودی ها آنالوگ معمولا در مدل های جدیدCamcorder وجود دارند و همه پی سی ها هم پورت Firewire ندارند.

خوشبختانه خیلی از پی سی هایی كه امروزه می خریم، رایترهای DVD دارند و اگر هم نبودند می دانیم كه نصب و خرید آن ها با توجه به قیمت پایینی كه دارند، بسیار راحت است.

مثلا ً درایوهای داخلی DVD به شدت ارزان هستند و تنها در حدود سی پوند قیمت دارند. ولی در مورد مدل های خارجی (External) مثل مدل ۱۶۴ Samsung SEW با وجود آن كه كمی گران تر هستند، می توانند انتخاب خوبی برای شما باشند.

●ویرایش كنید

capture كردن و تبدیل تصاویر آنالوگ به دیجیتال علا وه بر امكانات سخت افزاری نیاز به كارگیری از نرم افزارهای ویژه همین كار را نیز دارد. مثلا در هر دو بسته Dlextor Convert X و Dazzle Video Collector نرم افزارهای ویژه ای نیز وجود دارد كه به شما در انجام دادن این كار كمك خواهند كرد.

●كابل ها و اتصالا ت

برخی از ابزارهای capture كردن با در اختیار گذاشتن سوكت های متنوع كمك زیادی در تسهیل این امر به شما می كنند.

بهترین راه برای داشتن یك اتصال خوب این است كه بدانید Camcorder یا VCR دقیقاً از چه نوع پورت های ورودی و خروجی استفاده می كند. همچنین دستگاهی كه قرار است این تصاویر را بگیرد و تبدیل و ضبط كند، از چه پورت هایی استفاده می كند.

تقریباً تمام ضبط كننده های فیلم از سوكت SCART به عنوان خروجی اصلی خود استفاده می كنند. این سوكت هم خروجی صداست و هم تصویر. سوكت های SCART بزرگ هستند و مستطیل شكل و دارای ۲۱ پین اتصال دهنده كه معمولا ً در VCRها تلویزیون و پخش كننده های DVD دیده می شوند. ولی سوكت های دیگر هم وجود دارند. مثلا سوكت Composite كه معمولا ً زردرنگ هم هست. سوكت SVideo یك سوكت سیاه رنگ است با هفت پین.

البته نمی توانید كامپیوتری پیدا كنید كه سوكت SCART داشته باشد، اما سوكت های SVideo و Composite به راحتی در كامپیوتر قابل دسترسند و اگر احتیاج دارید از سوكتSCART استفاده كنید، به یك مبدل احتیاج خواهید داشت.

برخی دیگر از كارت های Capture مثل Plextor Connectxpx TV ۴۰۲U تمام سوكت های موجود را در اختیار شما قرار خواهد داد. كارت Dzzle Video Collector ۲۰۰۶ نیز دارای كابل های متنوعی است كه بسته به نیاز می توانید هر كدام از آن ها را تهیه كنید.

●انواع DVDها

DVD ها در انواع مختلفی تولید می شوند كه برخی از انواع آن ها سازگاری بیشتری با پخش كننده ها و درایوهای كامپیوتری دارند. اگر می خواهید مطمئن باشید كه DVD ای كه تهیه می كنید از DVDهای سازگار است، بهتر است از انواع DVDRS یا DVD+RS استفاده كنید كه اتفاقاً ارزان ترین نوع آن ها هم هستند.

همچنین نوع دو لا یه هر دو فرمت DVDRS و DVD+RS نیز موجود است كه ظرفیت آن ها دو برابر فرمت تك لا یه می باشد. ولی باید به این نكته توجه كنیم كه تمامی رایترها قابلیت رایت روی این DVDها را ندارند و باید در هنگام رایت به این مسئله توجه نمایید.

نوع دیگر دی وی دی ها با فرمت DVDRWS و DVD+RWS سازگار هستند كه می توانید روی این نوع DVDها چندبار رایت كنید، ولی كمی از بقیه DVDها گران تر است. البته باید به سازگاری رایتر با این فرمت نیز توجه كنید.

اگر كمی صبر كنید نسل جدید DVD ها كه HDDVD نام گرفته اند نیز در راهند. این DVDها با بهره گیری از نور آبی لیزر می توانند فضایی چندین برابر یك DVD عادی را در اختیار شما قرار دهند.

برای مثال در مورد محصولا ت Dazzle برنامه Pinnacle Instant Recorcl DVD یك امكان كاملاً مفید و ساده را در اختیار شما می گذارد و آن هم كلید مفیدی است كه مستقیما VHS را به DVD تبدیل می نماید و آن را روی DVD رایت می كند و البته در حالت دیگر می تواند آن را روی هارددیسك نیز ذخیره كند.

یكی از امتیازات استفاده از پی سی به جای استفاده از یك دستگاه ضبط كننده مستقل DVD همین نرم افزارهایی است كه به ما در تولید یك اثر حرفه ای تر كمك می كنند. اگر به دنبال احاطه بیشتری بر فرایند انتقال و تبدیل هستید، نرم افزارهایی مثل ۸ Roxio۰۳۹;s Easy Media Center Suite یا Ulead ،Nero و Cyber link نیز در اختیار شما هستند كه البته Roxio از همه كامل تر است. نرم افزارهای دیگری نیز با قیمتی در حدود پنجاه پوند موجود است؛ مثل Nero Burning Rom ۷ Premium كه از لحاظ امكانات شباهت زیادی به Roxio دارد. البته Ulead DVD Movie Factory نیز با قیمتی در حدود سی پوند با آن كه كمی ارزان تر از بقیه است، امكانات خوبی در اختیار قرار می دهد. نرم افزار Easy Media Creator با یك سری از نرم افزارهای جانبی ویرایش فیلم، عكس و رایت و یك نیز انتخاب مناسبی است.

●یك اثر حرفه ای

شركت های خدماتی زیادی نیز وجود دارند كه عمده فعالیت آن ها روی تبدیل فیلم های آنالوگ به دیجیتال و رایت آن ها روی سی دی یا DVD متمركز شده است. اگر می خواهید یك كارحرفه ای داشته باشید، می توانید از این شركت ها نیز استفاده كنید كه البته باید نسبت به روش هایی كه در قبل اشاره شد، بیشتر خرج كنید. بنابراین اگر بخواهید كارتان ارزان تمام شود، بهترین راه آن است كه خودتان آن را انجام دهید. بالا خره این كه تبدیل كردن تمام كارت های VHS احتمالا ً پروژه وقت گیری خواهد بود؛ زیرا تمام فیلم ها باید در زمان واقعی خود پخش شوند و در هنگام پخش روی DVD رایت شوند.


مطالب مشابه :


ضبط Pioneer DEH-3650UI

تزئینات اتومبیل نیاکان - ضبط Pioneer DEH-3650UI - انواع لوازمات لوکس ماشین های ایرانی و خارجی با
پخش های تصویری پایونیر

جدیدترین محصولات پایونیر مو جود در فروشگاه گچساران 2011 pioneer. آهنگ
فروش -نصب ضبط وپخش مانیتوردار

فروش -نصب ضبط وپخش مانیتوردار . قابلیت پخش (WVGA) بامارکهای pioneer - jvc - SONY - BOSS - SAMSUNG
راهکارهایی برای تبدیل فیلم های VHS به DVD

برخی ضبط كننده های DVD مثل Pioneer&#۰۳۹;s DVR ۵۰۳ HS با DVDهای دو لا یه نیز سازگاری دارند.
فروشگاه شیطان

Software/ Intel /IBM/Bosch/Nokia/ (لوازم خانگی) bytron /Babylon/HP/ (ضبط و باند) Pioneer/motorola/Apple/DELL/BR A UN. جنرال الکتریک,
تحریم کالاهای صهیونیستی boycott zionist

Software/Intel/IBM/Bosch/Nokia/ (لوازم خانگی) bytron /Babylon/HP/ (ضبط و باند) Pioneer/motorola/Apple/DELL/BR A UN. جنرال الکتریک,
پیشنهاد ماه

سیستمی که امروز برای شما معرفی می کنم تماما از برند pioneer انتخاب شده است . ضبط این سیستم مدل
D&M Holdings

همچنين Denon در زمينه سيستم هاي حرفه اي ضبط صدا و DJ يكي از نزديكي با دو كمپاني Pioneer و
برچسب :