ماکت

ماکت . . .

امروز در اکثر کشورهای دنیا و تقریباً در تمام کشورهای پیشرفته صنعتی برای استفاده بهتر و شایسته تر از فرصت ها و زمینه های رشد و همچنین برای جلوگیری از اتلاف انرژی و توان بالقوه و بالفعل در بخش های مختلف جامعه و نیز برای جهت دادن به چرخه فعالیت های اقتصادی ، علمی ، سیاسی ، اجتماعی و ... به برنامه ریزی دقیق تر ، منسجم تر و راهگشاتر روی آورده اند و هیچ کاری را بدون بررسی های دقیق مقدماتی انجام نمی دهند ، به گونه ای که در چنین جوامعی ، امروز به صورت فشرده ای از فرداست و حال آیینه تمام نمای فرداست .

ماکت یکی از مصداق های عینی برنامه ریزی حساب شده در چنین جوامعی است ؛ یعنی قبل از شروع به ساخت و تولید هر چیزی اعم از ساختمان ، خودرو و حتی صندلی کوچک ناچیز ، ابتدا ماکتی از آن تهیه می شود و صورت فشرده تر آن مورد بررسی همه جانبه قرار می گیرد و آنگاه فرایند ساخت و یا تولید آن آغاز می شود .

با ساخت ماکت جنبه های مختلف یک کار اعم از محیطی ، بصری ، کارآیی و نقاط قوت و ضعف بررسی شده و از طریق آن جلوی هزینه های غیرضروری گرفته می شود .

با ساخت ماکت و ارائه آن به مشتریان ، ارتباط بهتر و آسان تری با آنها برقرار می شود .

ماکت ساز که ممکن است یک مهندس ، یک معمار و یا یک هنرمند باشد ، هنگام ساخت ماکت از طریق جابجایی عناصر ماکت به بهترین حالتهای ساخت دست می یابد و بدین وسیله قبل از آنکه چیزی ساخته شود ، بهترین صورت و نمونه وجودی آن نیز عرضه می گردد .

با این توصیف ، اهمیت و جایگاه ماکت در گستره برنامه ریزی خرد و کلان جامعه به راحتی قابل درک است .

 

ماکت با مقیاس کوچک به دلیل مینیاتوری بودن حالتی جذاب و فریبنده در ذهن مخاطب بوجود می آورد ، این حالت به خاطر فراوانی و وسعت موضوعات قابل رؤیت در ماکت فراهم می شود .

کلیه ماکت ها ( مدل ها ) برای طراحی و تهیه پرسپکتیو سودمند هستند ، حال اینکه به منظور کشف و بررسی روی طرح باشند یا ارائه فضای داخلی و خارجی . . .

ماکت با هر مقیاسی که ساخته شود به دو دلیل بسیار سودمند است :

  • اول اینکه کمکی است برای به نمایش گذاشتن و تجسم طراحی بنا
  • دوم چون به گونه ای ساخته می شود که اجزای آن به تفکیک قابل مشاهده است لذا در موقع نقد و تجدید نظر ، طراحی قسمت های مختلف هر واحد و همچنین روابط و نسبت های کلیه اجزای خارجی آن به راحتی قابل بررسی و تغییر هستند .

در ساخت ماکت های ساختمانی ترتیب قرار گرفتن واحدهای طراحی شده ، جاده ها و خیابانها ، چشم اندازها و ارتباط آنها با ساختمانهای مجاور مورد بررسی و تأکید قرار می گیرد .

ماکت یا الگوهای سه بعدی که در فرایند و ساخت اسباب و اثاثیه ، مبلمان ، اتومبیل و هواپیما و . . . بکار می روند معمولاً به اندازه و مقیاس حقیقی یا کمی کوچکتر از آن ساخته می شوند .

همانطوریکه بسیاری از معماران معروف از قدیم الایام قبل از ساخت ترکیب نهایی ، طرح های خود را به صورت یک الگوی سه بعدی یا به عبارت دیگر ماکتی با اندازه های کوچکتر می ساختند و به این ترتیب قبل از ساخت واقعی طرحها ، مسائل و اشکالات آنها را بررسی می کرده اند .

ماکت از نظر نوع عملکرد به چند صورت می باشد :

  • ماکت اسلکتی یا کالبدی (Skeletal) : عوامل و موضوعات مشخص کننده عملیات سرویس دهنده را جدا از ساختارهای آنها مورد بررسی قرار می دهد و می توان به این وسیله طراحی های مربوط به عملیات فیزیکی راجع به سیستم های ساخت و چارچوب های ساختمان ، مجموعه ها و سیستم های خدماتی آنها را مورد مطالعه و بررسی قرار داد .
  • ماکت های نمایشی قابل تفکیک  (Screen resolution): نوعی دیگر انواع ماکت است که سقف ، دیوارها ، کف و طبقات آنها برای بررسی دقیق تر و کامل تر فضای داخلی از یکدیگر جدا می شوند .
  • ماکت های قالبی  (Moulded) : حجم بیرونی یک ایده را شکل می دهد ، اغلب استنباط ها و نتایج یک پروژه کامل شده و مورد نظر در رابطه با محل احداث و حجم های احاطه کننده آن مورد بررسی قرار می دهد ، که البته بیشتر ماکت ها از این نوع می باشند .
  • ماکت های تصوری ((Aerial: نمودارهای سه بعدی هستند که بوسیله سرهم کردن قطعات کوچک شکل می گیرند ، ساخت این قطعات به گونه ای است که می توان آنها را به سادگی از یکدیگر جدا و جابجا کرد ، این قطعات جوابگوی انواع شکل ها و مدل هایی هستند که در ذهنمان وجود دارند و ما می توانیم به وسیله آنها اجزای یک طرح جدید و نسبت های بین این اجزا را به نمایش گذاشت .
  • مدلهای فضایی Spatial)) : این ماکت ها که بیشتر به صورت کامپیوتری است قابلیت نشان دادن سطوح داخلی و خارجی و همچنین فضاهای عمومی و خصوصی را دارا می باشد ، در این نوع ماکت ها می توان به وسیله نورپردازی هم حالتهای طبیعی و هم حالتهای مصنوعی مدل را در معرض دید بینندگان قرار داد .
  • ماکت های نمایشی Spectacular)) : ترکیب بندی کلی یک طرح را برای پیدا کردن راه حل ها و ایجاد ارتباط با شکل نهایی طرح را ارائه می کنند ، چون این ماکت ها بیشتر برای پیشرفت کار ساخته می شوند تا تصمیم گیری لذا قابلیت انعطاف کمتری دارند .

 


مطالب مشابه :


ماکت

طراحی و ساخت ماکت حمایت و فروش سریع انتقال نیرو ، ماشین های صنعتی ، خودرو
عکسهای دیدنی و خنده دار

خرید و فروش فرش و گلیم ایرانی نو دست دوم . رفوگری - لکه برداری خرید و فروش ماکت ماشین .
فستیوال آب بازی دختران و پسران در تهران

خرید و فروش فرش و گلیم ایرانی نو دست دوم . رفوگری - لکه برداری خرید و فروش ماکت ماشین .
بیوگرافی ایزابلا بازیگر سریال حریم سلطان:

خرید و فروش فرش و گلیم ایرانی نو دست دوم . رفوگری - لکه برداری خرید و فروش ماکت ماشین .
برچسب :