تی وی اس آپاچی (اپاچی)180 سی سی آر تی آر یا (( Tvs Apache 180 cc RTR ))

 

سلام دوستان

  

طبق قرار پست تخصصی این مطلب اختصاص به یکی دیگر از موتور سیکلت های زیبا و خوش ساخت برند های هندی دارد که به خوبی توانسته اند بازار تشنه به کیفیت در عین زیبایی قشر موتور-سوار ان را تسخیر کنند .

21072011071-001.jpg

 

بله این پست راجع به موتور سیکلت تی وی اس آپاچی 180 سی سی با (TVS Apache 180 cc RTR  ) می باشد که توسط شرکت جهانرو وارد و مونتاژ شده و در حجم 180 سی سی رقیب سرسخت باجاج 180 سی سی اسپرت و معمولی حساب شده طوری که نزدیکی رقابت میان این 2 برند موتور-سوار را گاهی ناچار به خرید یکی از این دو از روی سلیقه می کند .

 

در واقع آپاچی 180 سی سی 137 کیلویی نسل بعدی آپاچی 160 سی سی قدیمی است که بدلیل اقبال عمومی از حجم های بالاتر موفقیت بیشتری از سری 160 سی سی بر جا گذاشته اند .

برای بررسی دقیق تر این موتور سیکلت زیبا بر روی هر قسمت دقیق تر میشویم :

 

ظاهر و استایل کلی :

 

بدون شک آپاچی 180 سی سی یکی از زیباترین موتور سیکلت های مجاز به تردد در ایران است که هماهنگی طراحی و تناسب شمای کلی تجهیزات موتور با تیپ آن به چشم هر بیننده نکته سنجی خوش می آید . علی الخصوص رنگ سفید آن که بدلیل اقبال عمومی از آن چند صباحی گرانتر از سایر رنگ های این موتور یعنی قرمز و زرد و مشکی فروخته میشد .

استفاده اندازه و حساب شده از فلاپ نیز یکی دیگر از خصوصیات این موتور است . طوری که همانند موتورهای رده خیابانی با پیچاندن فرمان کل سیستم جلوی موتور نیز به همان سمت مایل شده و از این بابت تمرکز بیشتری برای انجام مانور به راکب خود اهدا می کند .

 

21072011076-001.jpg

 

رینگ های آپاچی 180 سی سی نیز کاملا همانند 160 سی سی خود بوده و دارای 6 پره ستاره وار هستند که بر زیبایی موتور می افزاید . همچنین آپاچی دارای باکی با ظرفیت 16 لیتر به همراه حدود 2 لیتر و خرده ای بنزین ذخیره است .

زین آپاچی نیز نرم و یکدست است و از این بابت اختلافی جزیی با سایر مدل های جدید رقبا یعنی زین های 2 تکه که مخصوص موتور های اسپرت است دارد .

ضمنا آپاچی 180 سی سی دارای یک قسمت توری مانند فلزی زیر زین عقب خود است که برای نشستن فرد دوم و حتی سوم ! روی موتور نیز جاپایی مناسبی به وی ارایه میدهد .علاوه بر اینکه برای گیر دادن کش های مخصوص بار برای حمل بار چیز مناسبی محسوب میشود .

 

سیستم الکترونیک و روشنایی :

 

آپاچی 180 سی سی بر خلاف مدل های باجاج هم حجم خود سیستم خاصی برای روشن کردن امکانات روی دسته فرمان ندارد و این یک نکته منفی برای همچین موتوری است .

چراغ جلوی آپاچی 180 آر تی آر نیز بزرگ و با طرحی به ظاهر خندان به نوعی انرژی مثبتی به موتور-سوار آن و دیگران القا می کند . ولی نور آن در حد همان آپاچی 160 سی سی بوده و بدلیل استفاده از سیستم روشنایی عادی ( عدم استفاده از لنز پریزماتیک ) نور معمولی ای تولید می کند . ضمن اینکه در طرفین چراغ اصلی جلو 2 عدد لامپ خلاصی زیبا همانند بیشتر موتور سیکلت ها که به عنوان لامپ خلاصی نام برده می شوند قرار داده شده که بر زیبایی آن می افزاید .

 

21072011072-001.jpg

 

فلاشر های نیز تا حدی انعطاف پذیر بوده و به راحتی با گیر کردن به هر جایی شکسته نشده و از این نظر نکته مثبتی محسوب میشوند . ضمن آنکه نور واضح و قابل قبولی را نیز ساتع می کنند .

چراغ عقب نیز با طراحی نسبتا ساده ولی هماهنگ با شمای اصلی طراحی شده که بدلیل استفاده از ال ای دی در هنگام ترمز گیری عکس العمل سریعی داشته و نور واضحی را منتشر می کنند .

 

21072011073-001.jpg

 

سیستم ترمز گیری :

 

ترمز های آپاچی 180 سی سی نسبت به مدل 160 سی سی خود چه از نظر کمی چه از نظر کیفی ارتقا یافته اند طوری که ترمز عقب نیز همانند ترمز جلو دیسکی شده و برای متوقف کردن موتور سیکلت در سرعت های بالای 110 کیلومتر اطمینان بیشتری به موتور-سوار خود میدهند . ضمنا دیسکی شدن ترمز عقب یکی از مزایای انتخاب این موتور نسبت به پالس هم حجم خود است که ترمز عقب آن عادی است . ولی باید برای ترمز گیری های به اصطلاح (میخ) بسیار محطاطانه عمل کرد . چراکه اثر بخشی ترمز ها به میزان فشار وارده بر آنها بسیار حساس بوده و لذا ممکن است با ترمز گیری محکم و ناگهانی در سرعت های متوسط رو به بالا کنترل موتور سیکلت از دست خارج شده و موتور سیکلت خود و شما را به زمین کوبانده و سر دهد ! پس دقت داشته باشید همواره از سرعت های معقول در شرایط مختلف استفاده کنید تا مجبور به استفاده از ترمز میخ و عواقب احتمالی ناگوار آن نشوید . ضمن آنکه جدیدا در مدل های جدید قابلیت جالب ترمزABS  برای آن در نظر گرفته شده تا شاید بتواند جلوی این گونه حوادث را بگیرد .

 TVS_APACHE_jpg_511f.jpg

 

سیستم تعلیق و فنر بندی :

 

کمک های آپاچی به لطف استفاده از سیستم کمک فنر های گازی نیتروژنی همانند رقبای خود بسیار نرم بوده و راندن دلپذیری را برای جاده ها و خیابان های پر چاله چوله دارند . شاید خیلی از افراد که تجربه استفاده از این کمک ها را نداشته اند این قسمت را کم اهمیت و عادی بپندارند ولی باید گفت همین خاصیت یعنی کمک فنر های گازی مرغوب و نرم خود از بروز بسیاری از مشکلات اندامی و استخوانی جلوگیری کرده و برای یک موتور-سوار ی که متوسط مسافت پیمایشی زیادی در طول روز دارد یک امر اجتناب ناپذیر و ضروری به نظر می رسد ...

 

کنسول و نشانگر های دسته فرمان :

 

کنسول آپاچی 180 یک بخش کامل و زیبا است که کلیه اطلاعات مورد نیاز موتور- سوار را در قالب سیستم آنالوگی دیجیتال خود به وی ارایه می دهد . تقریبا کنسول این موتور با پالس 180 سی سی رقیب خود مشابه است با این تفاوت که سیستم آنالوگ آپاچی در سمت راست قرار داده شده و برخی از نشانگر هایی که در پالس 180 سی سی در قالب نماد های قسمت دیجیتالی در مواقع لزوم خود نمایی می کرد در آپاچی روی صفحه دور سنج آن قرار داده شده که هنگام لزوم با روشن شدن ال ای دی خود اطلاعات خود را به دید موتور- سوار خود می رسانند . ( شامل نشانگرهای در حال اتمام بودن سوخت / بروز نقص فنی / و بروز مشکل در باطری ) . ضمنا یک قسمت جالب که در کنسول قرار داده شده نمایش حداکثر سرعت دست یافته به موتور سیکلت است که برای تست تاپ اسپید نهایی آن در جاده های ایمن با رعایت کامل پوشش ایمنی و احتیاط فراوان چیز مناسبی است .

 

21072011070-001.jpg

 

سایر دکمه ها و اقلام جا داده شده در دسته فرمان شامل دکمه پس (مشخصا زرد رنگ ) / استارتر / تنظیم روشنایی / بوق و دکمه فلاشر ها است .

 

انجین و کارایی :

 

خب .... بالاخره رسیدیم به قلب موتور یعنی همون انجین آن و مشخصاتش .

ظاهرا داستان تفاوت حجم مندرج در انجین با مقدار اعلام شده تمام شدنی نیست و شامل این موتور سیکلت شده است . چراکه اپاچی ای که به عنوان 180 سی سی می خرید در واقع 177 سی سی است که اختلاف 3 سی سی در این بین غیر قابل قبول است چراکه همین بر بسیاری از مولفه های اصلی موتور مثل شتاب / تاپ اسپید / و حتی کشندگی و قدرت آن تاثیر داشته و موجب شده تا تنها 11.8 کیلو وات (در حدود 15.8 اسب بخار ) توان داشته باشد !

 

1307781693_215224582_1-Pictures-of--APAC

 

انجین به 2 روش استارتی و هندلی قابل راه اندازی است که از این بابت قابل قبول است .

یکی دیگر از نکات منفی این موتور مصرف سوخت نسبتا بالا با توجه به حجم نه چندان بالا 177 سی سی ایه خود است که برای همین موضوع برچسب انرژی E یعنی بدترین وضع قابل قبول را نسیب خود کرده و از انتها اول است !! چیزی در حدود 2.8 کیلومتر در 100 تا !!

با تمام این تفاسیر توانسته استاندارد یورو 2 از اروپا و نیز استاندارد ISIRI 6789  را از ایران نصیب خود کند .

21072011069-001.jpg

 

آپاچی 180 سی سی از تکنولوژی دو شمعی که از باجاج تقلید نموده بهره می برد و با توجه به وزن کمش استفاده از این فناوری سبب بهبود شتاب آن شده است .

 

 

حرف آخر :

 

موتور سیکلت زیبا و با کلاسی است . دارای صدای انجین و اگزوز کم و قانع کننده است . بدلیل عدم استفاده از فلاپ بندی افراطی در آن صدای لرزش فلاپ آن تا قبل از بروز سانحه و تصادم ( صدمه دیدن ) گوش آزار نیست . ولی در صورت ضربه خوردن شدید به آن خرج بالایی برای تهیه فلاپ جدید از جیب مبارک بیرون می کشد . تازه در صورتی که با توجه به کمبود قطعات یدکی آن و کمیاب بودن برخی از قطعات مهم آن بتوانید قطعه مورد نظر خود را تازه آنهم همرنگ با بدنه موتور سیکلتتان پیدا کنید !

21072011074-001.jpg

 

کلا تا زمانی که ضربه شدیدی نبیند موتور سیکلت خوب و کم خرجی است ولی بعدش نه ! ضمنا حرارت کارکرد موتور بعد مدت زمانی طولانی با توجه به جنبه صرفا هوا خنکی آن در ترافیک بشدت آزار دهنده است .

قابلیت نصب طلق را بدون اینکه خیلی بر ظاهر آن موثر باشد را دارد و این نکته مثبت دیگر آن است . مجموعا برای افرادی که بیشتر بدنبال ظاهر جذاب تر و صدای کمتری در حجم 180 سی سی نسبت به رقبای این رده هستند توصیه میشود . قیمت آن بصورت تقریبا عادلانه 2400000 با اختلاف 50000 تومان در بازار به وفور یافت میشود و مدل های دست دوم آن از 1900000 تومان به بالا با توجه به تمیزی و کارکرد و سال ساخت معامله می شوند .

ظاهر موتور طوری است که برای افراد متوسط جثه به پایین با توجه به قطر به نسبت کم لاستیک های تیوبلسش و کشش نه چندان مناسب آن مناسب تر است و نشستن افراد بزرگ جثه روی آن چنین القایی به آنها می دهد که سوار موتور سیکلتی اسباب بازی هستند !

اگر شیفته این ظاهر هستید و یا موهای جوگندمی دارید ! و دنبال ظاهر با وقار در اذهان عمومی هستید و البته توان مالی خرید آن را دارید این موتور سیکلت مناسب شماست .

 

 1244718678A.jpg

 

موفق باشید و تا پست بعد

 

فعلا یا علی

 


مطالب مشابه :


تی وی اس آپاچی (اپاچی)180 سی سی آر تی آر یا (( Tvs Apache 180 cc RTR ))

فقط موتور سیکلت - تی وی اس آپاچی (اپاچی)180 سی سی آر تی آر یا (( Tvs Apache 180 cc RTR )) - تمامی خصوصیات
عکس جدید از پالس 180 سی سی باجاج

فقط موتور سیکلت - عکس جدید از پالس 180 سی سی باجاج - تمامی خصوصیات موتورهای موجود همراه با
پالس 180 باجاج

موتور سیکلت - پالس 180 باجاج - موتور سیکلت بهترین وسیله نقلیه،به شرطی که درست از ان استفاده کنیم
TVS Apache racing 160

فقط موتور سیکلت - TVS Apache racing 160 - تمامی خصوصیات موتورهای موجود همراه با تصاویر مربوط و حدود
آپاچی 180 با سیستم ترمز ضد قفل (ABS)

آپاچی 180 با سیستم ترمز ضد قفل(abs) برای اولین بار در ایران توسط شرکت صنعتی تولیدی جهانرو از این
برچسب :