دیده بان . ایجنت . مرزبان

هفته دیده بان ، ایجنت ، مرزبان

بسم الله الرحمن الرحیم

    دستور جلسه این هفته : دیده بان ، ایجنت ، مرزبان

کنگره 60 مرکز علمی و تحقیقاتی و سازمانی مردم نهاد است که در حوزه کاهش آسیب های ناشی از مصرف مواد مخدر و اعتیاد فعالیت می کند . یافته های علمی و تجربی کنگره 60 در 14 سال تحقیقات میدانی ، گوی سبقت را از بسیاری مجامع علمی فعال در حوزه اعتیاد و مواد مخدر در سراسر دنیا ربوده است و اکنون کنگره 60 از پیشگامان ارائه کننده نظریه ها و روش های کاملا علمی می باشد که به نتیجه موفقیت آمیز نیز رسیده است.


این موفقیت ها روی کاغذ نیست ، بلکه شمار زیادی از مصرف کنندگان انواع مواد مخدر سنتی و صناعی شیمایی است که توانسته اند اعتیاد خود را بر خلاف نظر و دیدگاه جهانیان که می گویند اعتیاد درمان ندارد ، درمان کننده آن هم درمان قطعی و برای همیشه.

کنگره 60 همان گونه که در زمینه درمان اعتیاد مبتکر و ارائه کننده متد بسیار موفق DST بوده است ، در ساختار درونی و از نقطه نظر چارت سازمانی و نحوه اداره این سازمان مردم نهاد ، طرح های بسیار مبتکرانه و جالبی را ارائه کرده است که شاید در هیچ کجای دنیا نظیر آن را نیابیم .

اعضای کنگره 60 و اداره کنندگان این سازمان مردم نهاد ، افرادی هستند که در گذشته مصرف کننده مواد مخدر بوده و هر کدام برای به هم ریختن یک خانواده و یک طایفه کافی بوده اند ، اما چه شده است که اکنون در کمال آرامش و احترام و درنهایت نظم و برنامه ریزی در قالب های اداره کننده کنگره 60 جای می گیرند و به بهترین شکل ممکن کار خود و وظیفه و خدمت خود را انجام می دهند ،آن هم به دور از کوچکترین بی نظمی .


سیستم اداره کنگره 60 به گونه ایست که تمامی برنامه ها ، کلاس ها ، مراسم ، جشن ها ، تولد ها ، و به طور کلی تمامی امور ، راس ساعت مقرر، بدون کوچکترین تاخیری انجام می شود. به عنوان مثال کلاس های گروه درمانی و کارگاه های آمورزشی کنگره 60 در سراسر کشور و در اکثر نمایندگی های کنگره ساعت 5 بعد از ظهر آغاز می شود . کنگره 60در طول سال نزدیک به یک هزار جلسه و کارگاه آموزشی برگزار می کند ، آیا تا به حال شنیده اید که یکی از کلاس ها با ده دقیقه تاخیر برگزار شود ؟ برگزار کنندکان این جلسات و کلاس ها ، همان مصرف کنندگان مواد مخدر هستند که زمانی کسی برای آنها ارزشی قائل نبود . همان افراد بی نظم و بی مسئولیت . معجزه کنگره 60 تنها به درمان قطعی اعتیاد ختم نمی شود ، بلکه بخش عظیمی از این معجزه در پرورش انسان سالم و صالح است ، انسان منظم و باانضباط است . انسانی که نظم سرلوحه امورات زندگی او است. آن هم انسانی که زمانی در قعر تاریکی اعتياد بوده است .

روزهای جمعه در پارک طالقانی تهران شاهد برگزاری مسابقات المپیاد ورزشی کنگره 60 هستیم که نزدیک به 9 ماه طول می کشد و در طول این مدت ، صدها مسابقه و بازی گروهی در 14 رشته ورزشی و با حضور صدها ورزشکار که رهایافتگان از دام اعتیاد هستند برگزار می شود . آیا تا به حال اتفاق افتاده است که حتی 1 روز به دلیل بدی هوا ، باران ، برف ، و یا به هر علت دیگری ، مسابقات برگزار نشود ؟

این ها بخش کوچکی از شگفتی های اداره کنگره 60 است که توسط خود اعضای کنگره 60 صورت می گیرد . وقتی به این موضوعات فکر می کنیم دوست داریم از صمیم قلب و با تمام وجودمان به کسی که طراح ساختار های کنگره 60 می باشد ، یعنی مهندس حسین دژاکام ، تبریک بگوییم ، او در شرایطی کنگره 60 را بنا نهاد که هیچ کدام از ما در کنگره نبودیم ، نه راهنمایی بود و نه مرزبانی ، نه کلاسی بود و نه کارگاهی ، نه مسافری بود و نه همسفری . نه دیده بانی بود و نه شورایی ، او تنهای تنها ، با قوت گرفتن از قدرت مطلق کار خود را آغاز کرد ، در اولین جلسه کنگره 60 فقط تعدادی که شمار آنها به انگشتان دست هم نمی رسید و همگی مصداق کامل واژه حال خراب بودند ، حضور داشتند . نگهبان کنگره 60 از این نقطه حرکتش را آغاز کرد و در ادامه ، با تبدیل این انسان ها به انسان هایی درمان شده و رها یافته و در ادامه با کادر سازی و طراحی ساختارهای مدون ، نوشتارها ، چگونگی برگزاری کلاس ها ، طراحی ساختار آموزشی ، کمک راهنما و راهنما ، نگهبان جلسه ، دبیر ، استاد و در ادامه تشکیل کنگره دیده بانان و سپس تشکیل کنگره های مرزبانی ، کنگره 60 را به جایگاه امروزی رساندند.

کنگره 60 از نقطه نظر علم سازمان و مديريت ، دارای چارت سازمانی بسیار پیشرفته ای است که امورات آن در نهایت نظم و بدون کوچکترین اصطکاکی برگزار می شود .

وظایف صف و ستاد با نهایت دقت و با نگاه همه جانبه ، طراحی و به اجرا گذاشته شده است . محض آشنایی با بعضی از این مسولییت ها در حد امکان به بخشی از آن ها اشاره می کنیم .

مرزبان :

طراحی ساختار مرزبانی و کنگره مرزبانان در کنگره 60 به سال 1381 بر می گردد. تا آن موقع مسولیت اداره نمایندگی ها به عهده دیده بانان و نگهبانان جلسات در نمایندگی ها بود . در آن زمان جلساتی تحت عنوان جلسه هماهنگي نگهبانان برگزار می شد که تقریبا مسائل مربوط به نمایندگی در آن جلسه مطرح می شد . به دلیل مشکلاتی که در آن زمان مطرح بود ، ساختار مرزبانی توسط نگهبان کنگره 60 طراحی و در شورای دیده بانان به تصویب رسید و اولین گروه مرزبانان درکنگره 60 در آذر ماه 1381 در نمایندگی انقلاب فعالییت خود را آغاز نمودند .

طراحی ساختار مرزبانی یکی از حرکت های بسیار ثمر بخش در کنگره 60 بود که برکات بسیاری را برای کنگره 60 به ارمغان آورد .مرزبانان اداره کننده گان نمایندگی های کنگره 60 هستند که در اداره امور داخلی نمایندگی مستقل هستند اما در خط مشی کلی ، تابع مرکز می باشند. مرزبانان حافظ و نگهبان مرزهای علمی و معنوی شامل اصول ، قوانین و حرمت کنگره 60 در نمایندگی خود هستند . مرزبانان مسئول مستقیم کیفیت آموزشی و آمار رهایافتگان نمایندگی خود می باشند . مرزبانان همه ساله توسط آرای مستقیم اعضای هر نمایندگی برای مدت یک سال انتخاب می شوند .

کنگره مرزبانان هر نمایندگی ، شامل 7 نفر مرزبان است که 5 نفر از آنها از گروه آقایان مسافر و 2 نفر از کنگره همسفران یا خانواده ها می باشند که البته در بعضی از نمایندگی ها ممکن است کمتر و یا بیشتر از این تعداد باشد . هر یک از نمایندگی های کنگره 60 دارای ایجنت نیز می باشد که این شخص ، ناظر بر عملکرد مرزبانان است تا مرزبانان اصول و قوانین کنگره 60 را به خوبی اجرا نمایند .

بعد از طراحی و به وجود آمدن ساختار مرزبانی در کنگره 60 ، نمایندگی های مختلف کنگره ، پیوسته درحال ارتقا و پیشرفت بوده و همه ما شاهد هستیم که هر سال با روی کار آمدن مرزبانان جدید، گویی روح تازه ای در هریک از نمایندگی های کنگره 60 دمیده می شود که حقیقتا در ارتقای نمایندگی در تمامی سطوح ، نقش بسیار تعیین کننده ای دارد.

افرادی که برای شرکت در انتخاب مرزبانی ، می توانند کاندید شوند ، بایستی به یک سال آزادی و رهایی رسیده باشند ، نشان مرزبانی در کنگره 60 ، شال زرد رنگ می باشد و مرزبانان پس از کسب آرای لازم ، در کنگره دیده بانان پیمان مرزبانی خود را امضا می کنند .

ما ، اعضای کنگره 60 آموخته ایم که در تمام امور با مرزبانان هماهنگ باشیم و به گفته ها و فرامین آن ها توجه نماییم و از آن ها حرف شنوی کامل داشته باشیم . این مهم نشان دهنده سطح آگاهی ، دانایی و تعادل ماست . بی توجهی به این مسئله ، یکی از مصادیق بارز بی تعادلی و عدم آگاهی از قوانین کنگره 60 است . زیرا آن ها با تمام وجود به ما و به کنگره 60 خدمت می کنند ، مرزبان کشیک از 9 صبح تا 9 شب در خدمت کنگره و اعضای کنگره است. برای من ، برای تو ، و برای تمام آنهایی که خواستار رهایی از دام اعتیاد هستند و آن هایی که در راهند .

ایجنت :


در گذشته در هر یک از نمایندگی های کنگره 60 ، برای نظارت بر عملکرد مرزبانان ، یکی از دیده بانان به عنوان دیده بان رابط حضور داشت . با گذشت زمان و افزایش تعداد نمایندگی ها ، نگهبان کنگره 60 ، طرح ایجنت را به کنگره 14 نفره ارائه کردند و این طرح پس از بحث و بررسی بسیار به تصویب رسید .


هم اکنون در هر یک از نمایندگی های کنگره 60 ، در کنار مرزبانان ، یک نفر به عنوان ایجنت خدمت می کند .


نشان ایجنت ، شال کرم رنگ می باشد که حد فاصل شال زرد مرزبانی و شال سفید دیده بانی است .


شرح وظایف ایجنت را در زیر ملاحظه می کنید .

شرح وظایف ایجنت

1- در کنگره 60 ، به افرادی که از سوی کنگره دیده¬بانان به عنوان نماینده C14 ، در نمایندگی های کنگره معرفی می¬شوند و رابط آن نمایندگی با کنگره چهارده نفره می¬باشند ، ایجنت گفته می¬شود .


2- ایجنت ، دیده¬بان و یا سیتی زن دیده بانی نیست ، بلکه اظر بر عملکرد مرزبانان و راهنمای مرزبانان در اداره امور نماینگی و پاسخگوی سوالات کنگره دیده¬بانان در مورد نمایندگی مربوطه می-باشد .


3- ا¬یجنت¬ها ، توسط کنگره دیده¬بانان و از بین اعضای کنگره که مدت 5 سال از رهایی آنان گذشته و یک دوره مرزبانی را نیز گذرانده اند و بهترین عملکرد را داشته و در زمان مسئولیت مرزبانی ، ضمن پیشبرد اهداف کنگره 60 ، الگوی صلح ، محبت و احترام در بین اعضای نمایندگی خود بوده اند ، برای مدت 14 ماه انتخاب می¬شوند .


4- مرزبانان و اعضای هر یک از نمایندگی های کنگره 60 ، بایستی نسبت به جایگاه ایجنت احترام کامل داشته و از راهنمایی های ایجنت در پیشبرد اهداف نمایندگی خود استفاده نمایند .


5- نظارت بر عملکرد مرزبانان و اجرای کامل و صحیح قوانین کنگره 60 توسط آنان ، موضوع فعالیت ایجنت در نمایندگی مربوطه می باشد .


6- ایجنت ، موظف است در هفته ، حداقل یک جلسه کامل در نمایندگی مربوطه حضور داشته و آخرین تصمیمات و تدابیر اتخاذ شده در مرکز و شورای دیده¬بانان را جهت اجرا ، به مرزبانان نمایندگی ابلاغ نماید .


7- ایجنت ، موظف است در کلیه جلسات رسمی مرزبانان نمایندگی ، حضور داشته و تصویر صورتجلسه مربوطه را به دبیر کنگره دیده¬بانان ارائه نماید . ایجنت ، در جلسات مرزبانی نمایندگی مربوطه ، دارای حق رای می¬باشد و در صورت تمایل ، می¬تواند در رای گیری¬هایی که در جلسه مرزبانان انجام می-شود ، شرکت نماید .


8- در جلسات کمیته انضباطی که توسط مرزبانان برگزار می¬شود ، حضور ایجنت الزامی است .


9- ایجنت در نظارت بر امور مختلف نمایندگی ، بایستی با دیده¬بانان مربوطه هماهنگ باشد ؛ برای مثال : در زمان برگزاری انتخابات مرزبانی، با دیده بان انتخابات هماهنگی کامل داشته و شرایط مورد نظر را برای برگزاری انتخابات ، آنگونه که مدنظر دیده¬بان انتخابات می¬باشد ، فراهم نماید .


10- تحویل فرم ثبت نام کاندیداهای مرزبانی به دیده بان انتخابات ، هماهنگی با دبیر کنگره دیده بانان جهت انجام پیمان مرزبانان نمایندگی در هر دوره و تحویل مدارک کمک راهنمایان جدید به دبیر کنگره دیده بانان ، جهت انجام پیمان کمک راهنمایی ، از وظایف ایجنت نمایندگی می باشد .


11- ایجنت ، رئیس مرزبانان و حکمران نمایندگی نیست ، بلکه راهنما و مشاور مرزبانان است و همواره بایستی مدنظر داشته باشد که دخالت بیش از حد در اداره امور نمایندگی توسط ایجنت ، باعث سلب مسئولیت و اختیار از مرزبانان می شود . این وضعیت ، اداره انفرادی نمایندگی محسوب می¬شود و زمینه را برای فاصله گرفتن نمایندگی از خط مشی اداره شورایی ، فراهم می نماید .


12- دوره یک ساله مرزبانی ، فرصتی آموزشی است که در حوزه مدیریت نمایندگی های کنگره 60 ، فقط یک بار در اختیار اعضای کنگره 60 قرار می¬گیرد و ایجنت نبایستی این فرصت را از مرزبانان سلب نماید و مسئولیت های مرزبانان را به افراد غیر مرزبان محول کند .


13- در صورتی که از سوی مرزبانان نمایندگی ، حرکتهایی خارج از اصول ، قوانین ، حرمت و خط مشی کنگره 60 ، صورت گیرد و یا در اجرای قوانین کنگره ، از سوی مرزبانان کوتاهی و اهمال صورت گیرد ، ایجنت موظف است در جلسات مرزبانی نمایندگی مربوطه ، نسبت به راهنمایی و در صورت نیاز ، تذکر دادن نسبت به موارد ذکر شده اقدام نماید ، و در صورتی که راهنمایی و تذکر ایجنت تاثیری در اصلاح وضعیت ذکر شده نداشته باشد ، ایجنت موظف است وضعیت را به کنگره دیده¬بانان منعکس نماید .


14- ایجنت ، در مسئولیت خود ، همواره بایستی بر مبنای معرفت ، عمل سالم و عدالت ، عمل نموده و بین مرزبانان وبین اعضای نمایندگی ، الگوی صلح و محبت باشد .

مصوب C14 - اردیبهشت 1390


دیده بان :

کنگره 14 نفره دیده بانان ، بالاترین مرجع تصمیم گیری کنگره 60 ، بعد از موسس و بنیانگذار می باشد . کنگره دیده بانان ، متشکل از اعضای هئیت مدیره و خبرگان دیگر است که کلیه قوانین داخلی کنگره 60 را به تصویب می رسانند ، کنگره دیده بانان هر 21 روز ، روزهای چهارشنبه راس ساعت 3 بعد از ظهر، تشکیل جلسه می دهد . در این نشست درباره کلیه امور جاری کنگره ، بحث و تبادل نظر صورت می گیرد ، از جمله وظایف کنگره دیده بانان می توان به اعطای شال مرزبانی به مرزبانان جدید ، انتخاب ایجنت برای نمایندگی های مختلف ، بررسی شرایط قانونی کمک راهنمایان جدید و اعطای شال کمک راهنمایی به آنها ، تصویب دستور جلسات سالانه ، تعیین اهداف سالانه و اهداف دراز مدت کنگره 60 اشاره نمود .


دیده بانان علاوه بر عضوییت در کنگره 14 نفره ، مسئولیت کلی شاخه های فعالییت کنگره 60 را نیز دارا می باشند  .اسامی دیده بانان فعلی کنگره 60 به شرح زیر است .


 مجید سلامی ، سرکارخانم آنی ، خانم راد ،رضا ترابخانی ، امین دژاکام ، مهدی سهیلی ، محسن خان ،  احمد حکیمی ، علی مجدیان ،ساسان حیدری ، علی خدامی .

سیتی زن های دیده بانی نیز دو نفر می باشند : آقای سعید سبزه ای . آقای علی اشکذری

مسئولیت انتخاب دیده بانان جدید نیز به عهده کنگره دیده بانان می باشد .


افرادی که در طول دوره خدمت خود در مسئولیت های محوله از جمله مرزبانی ، کمک راهنمایی و غیره بهترین عملکرد را داشته اند ، از سوی شورا به عنوان سیتی زن دیده بانی معرفی می شوند .این افراد مدت زمانی را به عنوان سیتی زن دیده بانی پشت سر می گذارند و در این مدت آموزش های لازم را می بینند . سیتی زن ها در جلسات دیده بانی حضور دارند اما حق رای ندارند . این افراد پس از گذراندن این دوره در صورت كسب راي موافق ديده بانان ، به عنوان دیده بان معرفی می شوند . نشان دیده بانی در کنگره 60 شال سفید می باشد.

ضمن تبریک به همه مرزبانان و ایجنت های محترم و همچنین دیده بانان ارجمند ، در این هفته در نمایندگی های مختلف کنگره 60 طی مراسمی از این عزیزان تقدیر به عمل می آید و بر کلیه اعضای کنگره 60 فرض است که با اهدای کادو ( پاکت ) از این عزیزان تقدیر و تشکر به عمل آورند .

 

با احترام ، مسافر علي خدامي


مطالب مشابه :


نقد فیلم : دیده بان Watchmen

تئاتر پیشرفته( progressive theatre) - نقد فیلم : دیده بان Watchmen - تئاتر پیشرفته عرصه ای برای دراماتورژی
هفته ،دیده بان ، ایجنت ، مرزبان

پرواز همسفران - هفته ،دیده بان ، ایجنت ، مرزبان - لـــــژیــ ـ ـ ـ ـــون خــــ ـ ـ ــ ــانــم
شوک جدید پهپادی ایران به آمریکا/ «جانور قندهار» از طبقه‌بندی فوق محرمانه خارج شد

در هر صورت دیده بان پیشرفته آمریکایی ها باحسگرهایی که فقط ایران و سازنده آن یعنی آمریکا از
تصاویری از هشتمین روز آتش سوزی در تالاب گندمان!

دیدهبان طبیعت بختیاری - تصاویری از هشتمین روز آتش سوزی در تالاب گندمان! - تارنمایی برای
نا گفته های RQ 170، پهپاد دیده بان

هوافضا-انجام پروژه های دانشجویی هوافضایی - نا گفته های rq 170، پهپاد دیده بان - نگاهی دیگر به
لایحه حمایت از محیط‌بانان در مجلس

دیدهبان طبیعت در سال‌های اخیر شاهد تجهیز شکارچیان به تجهیزات و ادوات پیشرفته‌ای هستیم
دیده بان . ایجنت . مرزبان

وبلژیون آقای سیامک طالبی - دیده بان . ایجنت . مرزبان - راهنمای درمان اعتیاد
تصفیه فاضلاب

دیده بان محیط زیست ایران و جهان مرحله سوم (تصفیه پیشرفته و یا تصفیه نهایی ) :
رزمایش مدافعان آسمان ولایت‌(توان بازدارندگی ایران)

دیده بان های بصری تحت فرماندهی به تمرین عملی آموزش ها، تجهیزات پیشرفته پدافندی
برچسب :