پروار بندی گوسفند

مزایای پرواربندی:

مهمترین مزایای پرواربندی را می توان بدین صورت خلاصه کرد:

1-      تولید گوشت : دام های لاغر و سبک وزن پس از یک سری عملیات تبدیل به دام های سنگین وزن شده و به عبارت دیگر به تولید افزوده خواهد شد

2-      مرغوبیت گوشت: گوشت دام های پروار دارای کیفیت بهتر از سایر دام هاست . هر قدر مقدار عضله در مجموع لاشه بیشتر باشد مرغوبیت گوشت بیشتر است و به همین دلیل دام هایی که چنین خصوصیتی را موجب می شوند برای نگهداری بهتر اند و انها دام های جوان هست اند.

3-      برگشت اص سرمایه و سود ان در کوتاه مدت: دوره پرار بندی حدود 2 تا 4 ماه است .پس از فروش دامهای پرواری کل سرمایه و سود به سرمایه گزار بر می گردد .

4-      حفظ مراتع کشور

5-      استفاده از محصولات جنبی

6-      ایجاد اشتغال

 

 

انواع پرواربندی:

1-             پروار بندی بره های شیری

2-              پروار بندی به روش مرتع

3-              پرواربندی بره های جوان : ( معمولترین روش پرواربندی در ایران همین روش است) 4- پروار بندی گوسفندان پیر

نکات قابل توجه در پروار بندی :

 1- تهیه و خرید دام مناسب در صورت امکان انتخاب نوع بره برای پروار بندی بره نژاد هایی انتخاب شوند که از نظر مقدار رشد و سرعت رشد قابلیت بالایی دارند مثل نژاد ها ی مغانی کردی و شال

2-      رعایت نکات بهداشتی از جمله حداقل دو هفته قبل از شروع پروار بندی به بره ها داروهای ضد انگلی داده می شود همچنین در همین زمان بر علیه بیماری های انتروتوکسمی و اکسینه گردند .

3-      مخارج تغذیه همیشه بالاترین رقم هزینه را تشکیل می دهد لذا قبل از شروع پروار بندی مواد غذایی تهیه شده باشند

4-      هرگونه تغییر یا اضافه کردن مواد پرانرژی یا با کیفیت و ماهیت متفاوت در جیره بره های پرواری نیز باید به تدریج و بنایی باشد.

5-       مدتی پس از پرواربندی بره هایی که رشد خوبی ندارند بایداز گله حذف شوند و به جای انها بره های جدیدجایگزین شوند.

6-      مهمترین مسئله در پرواربندی تنظیم جیره و تغذیه با جیره تنظیمی در برنامه صحیح است.

ساختمان و تاسیسات:

پرورش گوسفند و بز نیاز به جایگاه و تجهیزات زیاد و پر خرج در مقایسه با گاو و طیور ندارد. با این که سیستم های پرورش گوسفند متنوع و متعدداند اما به طور کلی در هر سیستم پرورشی ضرورت دارد گوسفند از تاثیر سو عوامل نا مساعد اب و هوایی محافظت گردد.

اصول جایگاه :

1-      قبل از احداث جایگاه باید اطلاعات کافی از شرایط جغرافیایی منطقه بدست اورد و محلی را انتخاب کرد که از زمین های اطراف بلند تر باشد

2-      گوسفند حیوانی است که حساسیت شدید به باد و کوران دارد لذا برای اسایش حیوان و نیز برای جلوگیری از انتشار بیماری ها باید جهت جایگاه حیوان بر خلاف وزش باد های موسمی منطقه و رو به افتاب باشد .

3-      جایگاه باید به گونه ای احداث شود که بتوان رطوبت ودرجه حرارت ان را کنترل نمود زیرا گوسفند در برابر هوای گرم و مرطوب حساس است و در نتیجه میل به تغذیه در اوکاهش می یابد.

4-      به دلیل الودگی فاضلاب جایگاه گوسفند ، فضولات و نیز بیماری های مشترک بین انسان و دام لازم است جایگاه پرورش گوسفند دور از محل سکونت انسان ها باشد.

5-      محل جایگاه باید به گونه ای انتخای شود که به راحتی به انبار علوفه دست رسی داشته باشد.

باید جایگاه را با مصالحی ساخت که به منظور مبارزه با افات و امراض گوسفند قابل ضد عفونی کردن باشد.

 

 

 

 

 

عواملی را که باید در طراحی ساختمان دام در نظر گرفت :

1-      وضعیت آبهای تحت الارضی

2-      وضعیت توپوگرافی منطقه

3-      تعداد دام

4-      وضعیت فرهنگی و اجتماعی منطقه

 

مراحل طراحی ساختمان دام

1-      تعیین هدف : چه نوع دام و به چه تعداد و برای چه منظور نگهداری شود .

2-      تهیه وسایل مورد نیاز طراحی  ( تخته رسم – کاغذ طراحی – خط کش و ... )

3-      تهیه فهرست ساختمان های دامپروری

4-      در نظر گرفتن عوامل خدماتی

 

عوامی موثر در طراحی :

1-      فواصل  : رعایت فواصل استاندادر در طراحی ساختمان دامپروری از اهمیت ویژه ای برخوردار است که باید طبق اصول نظام مهندسی صورت گیرد .

2-      مدیریت : مدیر یک واحد دامپروری در هنگام طراحی یک مجموعه  باید کلیه عوامل نظیر عوامل اجتماعی فرهنگی ، اقتصادی  را در نظر بگیرد

3-      اندازه مجموعه : باید متناسب با تعداد و نوع دام باشد و در ضمن گسترش واحد نیز در آینده در نظر گرفته شود .

4-      آلودگی محیط زیست : باید واحد دامپروری طوری طراحی شود که کمترین آلودگی را داشته باشد

نقش عوامل جغرافیایی :

1-      انتخاب محل مناسب جهت احداث واحد

2-      زهکشی مناسب جایگاه احداث

3-      در نظر گرفتن شیب مناسب جایگاه

4-      زهکشی آبهای تحت الارضی

 

آب و هوا : بویژه باد که مهمترین عامل در احداث واحد دامپروری گوسفند می باشد . باید در نظر گرفته شود .

نکات بهداشتی باید کاملاً در نظر گرفته شود و در این رابطه می توان با کارشناس دامپزشکی نیز مشورت نمود  تا کمترین الودگی ایجاد شود .

ساختمان ها و جایگاه  و تاسیسات پرورش گوسفند :

1-      پرورش با استفاده از مراتع و چراگاه ها

2-      پرورش با استفاده از ساختمانها و تاسیسات پرورشی

اصولاً هنوز هم گوسفند داری سنتی در ایران حرف اول را می زند بویژه زندگی عشایری و ییلاق و قشلاق  و کمتر روش صنعتی موجود می باشد .

در احداث جایگاه باید بر اساس نوع آب و هوا ی منطقه  جایگاه خاص همان منطقه ساخته شود تا خسارت کمتری وارد شود .

در احداث آغل  و دیگر جایگاه های گوسفند باید  دقت نمود تا هزینه کمتر و جنس بهتر در نظر بگیریم . در پی ریزی  ساخت دیوارها  سقف اغل  . کف آغل – آبشخور و آخور و هواکش ها و سایر قسمت ها باید جنس مصالح با نوع آب و هوای منطقه سازگاری داشته باشد تا دوام زیادی داشته و در کاهش الودگی موثر باشند .

 

انواع جایگاه پرورش گوسفند:

1-      جایگاه باز: در این نوع جایگاه یک طرف یا بیشتر از یک طرف ساختمان کاملا باز است و گوسفندان ازاد اند که به راحتی به داخل جایگاه بیایند یا از ان بیرون روند  . درجه حرارت داخل جایگاه تغریبا مشابه درجه حرارت بیرون است . در این جایگاه معمولا محوطه بازی درجلو محوطه ساختمان حصار بندی می کنند تحت عنوان بهاربند که ممکن است در بیش از یک طرف باشد .معمولا هم وسایل غذا خوری و ابشخور را در این محوطه  قرار می دهندتا گوسفند مجبور به بیرون رفتن باشند و جایگاه خشک تر و تمیز تر باقی بماند. مساحت مورد نیاز برای هر رأس گوسفند در محوطه مسقف 75سانتی متر مربع و در بهاربند 3_4 متر مربع در نظر گرفته می شود. 

2-      جایگاه بسته : جایگاهی که از هر چهار طرف بسته است . برای نقاط سردسیر ساخته میشود . هزینه احداث ان  بیشتر است . به سه مسئله تهویه تامین نور و ایجاد درجه حرارت مناسب بایدتوجه شود. مساحت مورد نیاز برا ی هر گوسفند بالغ در این جایگاه حدود 2/1 متر مربع است در جایگاه هایی با کف نرده ای این مساحت برای دو میش به کمتر از یک متر می رسد. مساحت موردنیاز بره های پرواری 8/0_6/0 متر مربع است. مسئله مهم دراین جایگاه خارج کردن کود تولیدی است بعضی مواقع گاز های حاصل از مدفوع در این جایگاه علاوه بر ایجاد رایحه نامطلوب می تواند شدیدا تولید و سلامتی دام و افرادی که در این جایگاه کار می کنند اثر سو بگزارد.

وسایل مورد نیاز در این جایگاه:

الف- اخورها: اخور یا جایگاه تغذیه حیوانات در اغل های گوسفند داری دو قسم است :

1-      اخور های لازم برای تغذیه علوفه

2-      اخور های لازم برای تغذیه کنسانتره ، غده ها و...

 اخورها در جایگاه گوسفند داری ممکن است به صورت ثابت و با متحرک ساخته شوند که ممکن اسن یک طرفه و یا دو طرفه باشند. اخور ها دراغل از جنس چوب اهن بتون اجر و بلوک های سیمانی ساخته می شوند. اخور ها معولا 15 تا 20 سانتیمتر بالا تر از کف اغل قرار می گیرند . ارتفاع اخور ها از کف اغل ها ثابت نیست و بر حسب سن و جثه حیوانات متفاوت خواهد بود . عمق اخور را 25سانتیمتر در نظرمی گیرند و کف ان را شیب دار می سازند و در کف ان به منظور ضد عفونی و شستشو سوراخی با لوله برای خروج اب به فاضلاب تابیه می کنند. به طور متوسط ارتفاع اخور ها 45 سانتیمتر در نظر گرفته می شود.در هر 5 متر طولی آخور یک لوله به قطر 5/2 سانتی متر برای خروج آب در نظر گرفته می شود . عرض آخور های یکطرفه برای هر راس میش 25-30 سانتی متر و هر راس قوچ 30-45 سانتی متر در نظر گرفته می شود .

آخور های دو طرفه عمدتاً در بهاربند ساخته می شوند  طول مفید اخور دو طرفه برای هر راس گوسفند 35-40 سانتی متر می باشد.

و البته علفخور ها نیز در بهاربند ساخته می شوند و بصورت سیار هستند  و جنس انها بیشتر از اهن گالوانیزه و یا چوب هستند  .

ب – ابشخور : یکی از مهمترین ضمائم حساس در اغل می باشد . میزان ابشخور بسته به عواملی چون  نو ع تغذیه  و شرایط آب و هوائی منطقه دارد  هر گوسفند بطور متوسط روزانه 5-10 لیتر اب مصرف می کنند .  ابشخور هم مانند آخور به دو دسته  یک طرفه و دو طرفه تقسیم می شوند .  برای هر 15 راس 45 سانتی متر  طول آبشخور در نظر گرفته می شود و شیب ملایم 2 % به طرف دیواره آبشخور  در نظر گرفته می شوند .

محل نصب و یا احداث ابشخور ها گوشه جایگاه بسته و بر روی کف و در جایگاه نیمه باز درمحوطه گردش گاه می باشد . باید دقت شود که در جایگاه بین اخور و ابشخور همیشه فاصله ای موجود باشد و یا این که بین این دو دیواه جدا کننده قرار گیرد. در کف ابشخور سوراخی تعبیه می شود که اب ان هر چندوقت یک بار عوض میشود. برای هر 10 راس گوسفند و یا 50 راس بره یک ابشخور به طول 15 سانتیمتر در نظر گرفته می شود.

ج- جایگاه توزین گوسفندان : برای توزین گوسفندان از باسکول های چرخدار و سیار استفاده می شو د

ه – بیمارستان و داروخانه: معمولا در هر واحد پرورش گوسفند فضای مورد نیاز برای حداقل 5 درصد گله  به عنوان بیمارستان و داروخانه احداث می شود این محل باید طوری باشندکه با دام های سالم ارتباط نداشته باشند.

و- جایگاه حمام ضد انگ های خارجی کوسفند:

 بهداشت :

بخش مهمی از بهداشت دام جایگاه اوست . ضد عفونی جایگاه دام ، تخلیه فاضلاب، دفن و معدوم کردن لاشه های تلف شده ، تامین اب بهداشتی و ضد عفونی اب مصرفی دام ها از امور بهداشتی و ارکان اصلی هر گوسفند داری است.


مطالب مشابه :


فروش گوسفند ابرش با چند قلوزايي بالا(60-70%)

و سایر نقاط استان نموده ،که با توجه به بالا بودن چند قلوزایی این نژاد به صورت خیلی زیاد
روشهای پروار بندی گوسفند

عدم توجه به اصلاح نژاد و خالص سازی نژاد های گوشت بالایی دارند مثل شال خرید بره
پرورش گوسفند به روش پرواربندی

رشد و سرعت رشد قابلیت بالایی دارند مثل نواد ها ی مغانی کردی و شال نژاد جزء خرید بره
پرواربندی بره

حال دارای ظرفیت ژنتیکی بالایی باشند و تولید گوشت بالایی دارند مثل شال خرید بره نژاد
خصوصیات چند نژاد گوسفند

نژاد شال *در منطق *وزن تولد بره ها= 5/3 خرید اینترنتی شارژ
پروار بندی گوسفند

1- پروار بندی بره خرید دام مناسب در صورت امکان انتخاب نوع بره برای پروار بندی بره نژاد
پرورش گوسفند به روش پرواربندی:

بره های شیری 2 خرید دام مناسب در صورت امکان انتخاب نوع بره برای پروار بندی بره نژاد هایی
پروار بندی گوسفند

خرید دام مناسب در صورت امکان انتخاب نوع بره برای پروار بندی بره نژاد هایی انتخاب شوند که
پروار بندی گوسفند

عدم توجه به اصلاح نژاد و خالص سازی نژاد های بالایی دارند مثل شال ٬قزل خرید بره
برچسب :