بز نژاد سانن,سایر نژادهای بز و نژادهای شاخص بز در ایرانزیستگاه اصلی بز سانن درکوهستانهای سوئیس بوده است ٬ سپس این نژاد به سراسر جهان راه یافته است . موهای بز سانن کوتاه و معمولا" به رنگ سفید یکدست و گاهی خاکستری است . این بز شاخ ندارد و درشت اندام است . وزن آن ٥٠ تا ٨٠ کیلوگرم و بلندی قامت آن تا ٨٥ سانتیمتر است . دوره شیردهی آن ٢٥٠ تا ٣٠٥ روز است و در هر روز از ٢ تا ٥ لیتر شیر می دهد این نژاد را نیز به ایران آورده اند و از آن برای اصلاح نژاد بزهای ایرانی استفاده شده است .

در یک دوره شیردهی 300 روزه می تواند تا 1200 کیلوگرم شیر تولید کند و به عنوان برترین نژاد شیری در دنیا مطرح است.

توگن بورگبز درشت اندامی است با شیر فراوان که منطقه اصلی زیست آن کوهستانهای سویس است . این بز در ٣٠٥ روز تا حدود ١٩٩٣ لیتر شیر تولید کرده است . ٥٠ تا ٨٠ کیلو گرم وزن دارند و بلندی قامت آن ٧٠ تا ٨٠ سانیمتر و رنگ آن قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با گوشها و دم سفید است .
بز نوبیان


زیستگاه اصلی بز نوبیان در سودان بوده است ٬ سپس به نقاط مختلف جهان برده شده است . این بز اندامی درشت ٬ پاهایی بلند و گوشهایی بلند و آویخته دارد . رنگ آن خرمایی ٬ قهوه ای مایل به سفید ٬ زرد نخودی و یا سیاه مایل به خاکستری است و معممولا" برای تولید شیر و گوشت پرورش می یابد . بزهای نوبیان نسبت به نژادهای سویسی شیر کمتری دارند اما چربی شیرشان بیشتر از همه انواع بز است
:زیستگاه اصلی نژاد آلپی یا نژاد آلپان فرانسوی منطقه های کوهستانی آلپ فرانسه است . این نژاد اندامی درشت دارد و به رنگهای سفید ٬ تیره و یا ابلق است . وزن آن به ٦٥ تا ٨٥ کیلوگرم می رسد و بلندی قامت آن نیز از ٧٢ تا ١٠٠ سانتیمتر است یک بز کوهی آلپی در ٣٠٥ روز در حدود ٢٠٨٤ لیتر شیر می دهد . 

بز آنقره


زیستگاه اصلی بز نژاد آنقره شمال شرقی فلات ایران و آسیای صغیر است ٬ و موی معروف موهر از این نژاد بدست می آید . این نژاد جثه نسبتا" کوچکی دارد ٬ رنگ آن سفید و نر و ماده آن دارای شاخ هستند . از هر بز آنقره بطور متوسط ٥/١ تا ٢ کیلوگرم و از بزهای بالغ و درشت اندام حتی تا ٥/٥ کیلوگرم موهر در سال بدست می آید ٬ اما میزان شیردهی آن کم است . بز نژاد کشمیر متعلق به دره کشمیر است و در تبت و مغولستان تا کوههای اورال نیز وجود دارد ٬ و از این مناطق به سایر نقاط جهان برده شده است .
بز کشمیر


از آنقره بزرگتر است و بدنی کشیده دارد . بدن این نژاد از کرک بسیار نرم و ظریف به رنگهای سفید ٬ زرد ٬ قهوه ای تیره ٬ سیاه و قهوه ای روشن پوشیده شده است . کرک بز کشمیر بسیار لطیف و گرانبها است و از آن پارچه های بسیار لطیفی یافته می شود . بزهای این نژاد پر گوشت هستند ٬ اما شیر آنها مانند نژاد آنقره اندک است . کرک سفید رنگ بز کشمیر از رنگهای دیگر پر بهاتر است .


نژادهای ایرانی بز


با آنکه محققان فلات ایران را به مکان اهلی شدن بز دانسته اند اما نژادهای ایرانی ویژگیهای مطلوبی چون بزهای آلپی و آنقره ندارند . معروفترین بز نژاد ایرانیمرغز است که بیشتر در کردستان و آذربایجان غربی پرورش می یابد و نوعی از نژاد آنقره بشمار می رود . در سال از هر بز مرغز ٢ تا ٥/٢ کیلوگرم و گاهی بیشتر مو بدست می آید . مرغز برعکس نژاد آنقره نژاد شیرده خوبی است و در یک دوره شیر دهی تا ٢٠٠ لیتر شیر می دهد . بز مرغز با بزهای بومی آمیخته شده و اصالت نژادی خود را تا حدود زیادی از دست داده است . برای اصلاح نژاد و خالص کردن بز مرغز در سالهای اخیر اقداماتی شده است از موی مرغز درکردستان پارچه های لطیفی می بافند و لباس محلی کردی از آن تهیه می شود.

نژاد مهم دیگری که در ایران در استهای غربی و جنوب غربی پرورش می یابد نژاد نجدی است . که در یک دوره شیردهی ٢٠٠ تا ٣٥٠ لیتر شیر می دهد ٬ بز نجدی گوشهای پهن و دراز و آویخته دارد و مانند بعضی از نژادهای دیگر بز دو آویزه گوشتی منگوله ای در زیر گلوی آن دیده می شود . شاخ بز نجدی خنجری شکل است و به سمت عقب خمیدگی دارد . 

مرکز تحقیقات دامپروری در حیدر آباد کرج برای اصلاح نژاد بزهای ایرانی پژوهش و فعالیت می کند .

نژادهای شاخص بز در ایران

بز  تالی جزیره ای

 نژاد :  شیری

 رنگ :  قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره با خط نواری تیره در امتداد پشت.

بز رایینی

 نژاد :  کرکی

 رنگ :  سفید، قهوه ای روشن تا قهوه ای تیره، قرمز، زرد و خاکستری

بز عدنی

نژاد :  شیری

رنگ :  غالب آهویی و بندرت به رنگهای حنایی،سفید، سیاه و ابلق سیاه و سفید و ابلق سفید و  قهوه ای

بز بلوچی

نژاد :  کرکی- شیری

 رنگ :  سیاه تا قهوه ای و ابلق

بز مرغز

 نژاد : با گرایش تولید

 رنگ : سفید، قهوه ای، سیاه، حنایی، زرد و قرمز و خاکستری

بز ممسنی

 نژاد:  کرکی – شیری

رنگ : عمدتاً سیاه و نیز رنگهای شکری، نارک و خاکستری

بز نجدی

 نژاد :  شیری

 رنگ :  زرد آهویی، قهوه ای روشن و بندرت سفید،وجود نوار موهای تیره رنگ در طول خط پشتی

بزندوش یزدی

  نژاد : دارای گرایش تولید مو و شیر

 رنگ :  عموماً قرمز حنایی با لکه های سفید در ناحیه سر، دست و پا و گوش

 


مطالب مشابه :


بز سانن

پایگاه اطلاع رسانی پرورش و فروش بز سانن - بز سانن - - پایگاه اطلاع رسانی پرورش و فروش بز سانن
اطلاعات درباره بز سانن

فروش بز سانن در شهربابک - پرورش و فروش بز سانن در شهربابک، محمدرضا پوراسدی، بز سانن شهربابک
نژادهای بز

خرید و فروش سانن يکى از نژادهاى شيرى است که ساليانه در بز ماده بالغ ۵۰-۴۵ کيلوگرم و
پرورش بز هاي شيري سانن و آمیخته گری با بز های بومی

شرکت فنی مهندسی بهدام کشت - پرورش بز هاي شيري سانن و آمیخته گری با بز های بومی - کلیه امور
بز نژاد سانن,سایر نژادهای بز و نژادهای شاخص بز در ایران

فروش گوسفند زنده ویژه عید قربان 1392 - بز نژاد سانن,سایر نژادهای بز و نژادهای شاخص بز در ایران
معرفی نژادهای برتر بز شیری در ایران

پایگاه اطلاع رسانی پرورش و فروش بز سانن - معرفی نژادهای برتر بز شیری در ایران - - پایگاه اطلاع
تلفن تماس + آدرس

پایگاه اطلاع رسانی پرورش و فروش بز سانن - تلفن تماس + آدرس - - پایگاه اطلاع رسانی پرورش و فروش
برچسب :