معرفی سایت ebay

مقدمه

نقش تجارت الکترونیک در جهان امروز غیر قابل انکار است. همچنین باید نسبت به نقش آن در سالهای آینده با دقت نگریست و از قدرت آن به خوبی استفاده کرد. در راه استفاده ی مؤثر از ابزارهای تجارت الکترونیکی از مهمترین عوامل داشتن اطلاعات کافی ولازم در مورد قابلیت‌ها و سناریو‌های مختلف آن است.

در این میان یک نوع خاص از فروش الکترونیکی به نام فروشگاه های الکترونیکی بسیار پرقابلیت و موفق نشان داد. به طوری که سایت ebay به عنوان یکی از نمونه‌های موفق حراجی الکترونیکی توانست در سال ۲۰۰۶ حدود ۵۰ میلیارد دلار مبادلات مختلف را امکان پذیر کند که در صورتی که این سایت وجود نمی‌داشت تقریبا هیچ یک از این معاملات انجام نمی‌شدند. (Wiki, 2008)

 

اطلاعات کلی در مورد شرکت ebay

تاریخچه

تاسیس این شرکت توسط آقای پیرامیدیار انجام شده‌است که یک ایرانی الاصل است و در کشور امریکا زندگی می‌کند.

 

همسر پیر که در کار بازاریابی برای جعبه‌های شکلاتی به نامPEZ بود از پیر به عنوان یک پیشنهاد درخواست کرد که برای او یک وب¬سایت طراحی کند که در آن بتواند اطلاعات این محصولات را به نمایش بگذارد و آن ها را به فروش برساند. مورد مصرف این جعبه‌های شکلات¬ها برای افراد کلکسیونری بود که به شخصیت¬هایی که عکسشان روی این جعبه‌ها کشیده می‌شد علاقه داشتند.

در نتیجه امکان داشت که این افراد بخواهند بر سر خرید یک جعبه ی شکلات با هم رقابت کنند. به همین دلیل موضوع حراجی مطرح شد که در آن برای خرید هر کدام از این جعبه‌ها مشتریان می‌توانستند پیشنهادی بدهند و هر کسی که بیشترین پیشنهاد را می‌داد برنده ی آن جعبه می‌شد و در ازای پرداخت مبلغ پیشنهادیش صاحب آن می‌گردید.

پیر امیدیار به تدریج با دریافت حق مبادله در این بازار اینترنتی که به سرعت رو به رشد بود درآمد کسب می‌کرد. وی در ابتدا با این کار به صورت یک کار پاره وقت برخورد می‌کرد اما زمانی که چک اول ماهش به مبلغ ۱۰ هزار دلار در ماه رسید کار اصلیش را رها کرد و تمام وقتش را بر روی ebay گذاشت.

این اتفاقات در سال ۱۹۹۶ به وقوع پیوستند تا اینکه امروز فروشگاه ای بی به عنوان بزرگترین فروشگاه اینترنتی جهان مطرح شده‌است. پیر امیدیار همکنون یکی از سهام داران اصلی ebay است. (Miller, 2006) (Wiki, 2008)

در راستای معرفی بیشتر این فرشگاه اینترنتی به ارائه ی آمارهایی در مورد آن خواهیم پرداخت.

آمارهایی در مورد ebay

این شرکت که حدود ده سال از فعالیت آن می‌گذرد به موفقیت‌های بسیار گسترده ی جهانی دست پیدا کرده‌است که باعث شده‌است بتواند شرکت‌های بسیار بزرگ دیگری را در زمینه ی تجارت الکترونیک خریداری کند. مثل شرکت PayPalوGumtree که هر کدام از نمونه‌های بسیار موفق تجارت الکترونیکی هستند. (Wiki, 2008) تعدا ثبت نام کنندگان در وب سایت این شرکت در سال ۲۰۰۶به ۱۸۰ میلیون نفر می‌رسیدند و از این تعداد ۷۲ میلیون کاربر فعال وجود داشته‌اند که به طور قطع این تعداد تا کنون افزایش فراوانی داشته‌است. دلیل آن هم اینکه این آمارها رشدی معادل ۳۰ درصد نسبت به سال قبل خود داشته‌اند. (Miller, 2006)

حجم مبدلاتی که توسط وب سایت ebay در این سال صورت گرفته بالغ بر ۵۰ میلیارد دلار بوده‌است که از این مقدار حدود ۱۰ درصد آن سهم خود ebay به عنوان سود بوده‌است. (Miller, 2006)

این سایت ۱۸ امین وب سایت پربیننده ی دنیاست که در سایتalexa رده بندی شده‌است. این در حالی است که سایت بزرگ Amazon در مکان ۲۸ جهان قرار دارد. (alex, 2008)

لازم به ذکر است که این شرکت در سال ۲۰۰۶دارای حدود ۱۱۲۰۰ کارمند بوده‌است که در دفاتر آن در سراسر دنیا مشغول به کار هستند. دفتر اصلی این شرکت در ایالات متحده و در شهر سن خوزه واقع است. (Wiki, 2008)

هر روز نزدیک به ۳۶ میلیون کالای مختلف برای فروش بر روی این سایت قرار می‌گیرند و شغل حدود ۵۰۰ هزار نفر در جهان از طریق ebay تامین شده‌است. (Wiki, 2008)

این آمارهای تقریبا باور نکردنی باعث می‌شوند تا پی ببریم که در دنیای تجارت الکترونیکی چه می‌گذرد و لزوم وجود اراده ی قوی در زمینه ی برقراری این فضا در کشور ثابت می‌شود. شعار این شرکت بسیار مرتبط با یکی از فواید اصلی تجارت الکترونیک است. پیروزمندانه خرید کنید و هر چیزی که وجود دارد را می‌توانید از ebay بگیرید! (Wiki, 2008)

وجود سیستم‌های شهرت و اعتبار مشتریان و همچنین استفاده از سیستم‌های پرداخت امن اینترنتی و سریع در آن از جمله سیستم PayPal از دلایل دیگر موفقیت گسترده ی ebay بوده‌اند. در مورد شعار دوم هم قابل ذکر است که موارد بسیار عجیبی بر روی این وب سایت تا کنون قرار گرفته‌اند. از جمله چندین جت جنگنده و حتی یک دانه ی معمولی ذرت بو داده که به قیمتی حدود ۱٫۵ دلار به فروش رفت. (PayP, 2008) (Wiki, 2008)

در طول این سال‌ها تنها فعالیتی که این وب سایت به آن پرداخته‌است حراجی الکترونیکی نبوده‌است. بلکه در این وب سایت سرویس‌های بسیار زیادی وجود دارند از جمله امکان فروش با قیمت ثابت که تجارتی در حال رشد در ebay است. در ادامه در مورد سرویس‌های مختلفی که ebay ارائه می‌دهد بحث خواهیم کرد. (ebay, 2008)

انواع سرویس‌ها در ebay

ebay سرویس‌های بسیار متنوع و کار آمدی را برای کاربرانش فراهم کرده‌است که می‌توانیم به صورت فهرست وارد چندین مورد اصلی آن را اینگونه بیان کنیم:

۱. حراجی الکترونیکی: به این مورد به صورت مبسوط خواهیم پرداخت اما به عنوان یک توضیح کوتاه فروشنده یک کالا را روی وب سایت قرار می‌دهد، سپس یک قیمت پایه برای حراجی آن تعیین می‌کند و نیز یک زمان مشخص را برای اتمام زمان حراجی اعلام می‌کند (۱ روز، ۳ روز، ...) که در پایان آن به بیشترین قیمت پیشنهادی کالا تحویل داده می‌شود.

۲. همین حالا بخرید : علاوه بر اینکه کسی قیمت پایه‌ای را برای حراج کالایش تعیین می‌کند می‌تواند یک قیمت ثابت را معرفی کند که هر کسی که خواست بدون شرکت در حراجی با پرداخت آن قیمت صاحب کالا شود. در حقیقت یک جور تعیین سقف برای حراجی است.

۳. قیمت ثابت : در این مدل فرد فروشنده یک قیمت ثابت را برای فروش کالایش تعیین می‌کند و اولین فردی که بتواند با آن قیمت کالا را خریداری کند صاحب آن کالا می‌شود.

۴. همان حالا بخواهید (مطرح کردن نیازها): در این سیستم برای مثال یک مشتری اعلام می‌کند که حاضر است یک ماشین با مدلX را با قیمتY خریداری کند، سپس فروشندگان در میان مشتریان جستجو می‌کنند و فردی که مناسب کالایشان است پیدا می‌کنند و در این صورت کالا را به او می‌فروشند.

۵.ebay Stores: سرویس دیگری کهeBay به مشتریانش ارائه می‌دهد استفاده از امکان راه اندازی فروشگاه‌های شخصی است که در آن امکانات پرداخت و قرار دادن کالا برای فروش با قیمت ثابت فراهم است. در نتیجه یک درگاه برای فروشگاه‌های دیگر هم قرار می‌گیرد. (ebay, 2008)

۶. Half.com: یکی از وب سایت‌های زیر مجموعه ی ebay است که در آن چندین نوع کالای خاص با قیمت ثابت به فروش می‌رسند. از جمله ی این کالاهاCDها وDVDها و کتاب‌های مختلف و بازی‌های رایانه‌ای و ابزارهای این بازی‌ها هستند. (Half, 2008)

۷. نظرات و راهنمایی‌ها: دو سرویس دیگر از ebay نظرات و راهنمایی‌ها هستند. که در ادامه به صورت مفصل توضیح داده خواهند شد.

۸. سیستم‌های مدیریت بازار: همان طور که پیش این ذکر شد در ebay افرادی وجود دارند که شغلشان را طریق واسطه گری بوسیله ی این سایت می‌گذرانند. به این معنی که آماده هستند تا کالای شما را روی ebay به فروش برسانند و مقداری هم دستمزد دریافت می‌کنند. این افراد معمولا تعداد بسیار زیادی از کالاهای در حال حراجی دارند که باید به آن¬ها رسیدگی کنند. در عین حال در حراجی کالاهای دیگری هم شرکت می‌کنند و آن¬ها هم تعداد زیادی را در بر می‌گیرند. در نتیجه این افراد نیاز به نرم افزار‌های تحت وبی دارند که توسط ebay تامین شده باشند و امکانات کافی را برای مدیریت این تعداد زیاد کالا به آنها بدهد. این افراد با پرداخت مبالغی به ebay نسخه‌های مختلفی از این نرم افزار را دریافت می‌کنند. (ebay, 2008)

۹. سیستم شهرت و اعتبار: که در ادامه به طور دقیق تر مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

در این میان به بررسی دقیق تر و عمیق تر خدمت حراجی الکترونیکی می‌پردازیم.

حراجی الکترونیکی

انواع حراجی

به طور کلی سه نوع حراجی وجود دارند: (Turban, 2006)

۱- حراج معمولی: فروش به بیشترین پشنهاد

۲- حراجی معکوس : واگذاری به کمترین هزینه ی پیشنهادی

۳- حراجی دو طرفه : مانند بورس که در آن هم فروشندگان کالای خود را بر روی تابلو قرار می‌دهند و هم مشتریان نیاز خود را بیان می‌کنند. در نتیجه طی یک توافق و بر اساس توازن در بازار قیمت تعیین می‌شود.

در ebay فروش سهام به طور کلی ممنوع است و تنها از نوع اول حراجی برای فروش استفاده می‌شود. برای نشان دادن نحوه ی برگزاری این نوع از حراجی با استفاده از یک مثال موضوع را روشن می‌کنیم.

روش برگزاری حراجی در ebay

فرض کنید که فروشنده برای فروش یک کالا قیمت پایه ی ۲۰ دلار را تعیین می‌کند. ebay به طور خودکار این قیمت را به خریداران به عنوان قیمت پایه نشان می‌دهد. سپس خریدارA وارد می‌شود و به ebay اعلام می‌کند حاضر است حداکثر ۴۰ دلار بابت این کالا بپردازد. در نتیجه ebay مقدار ۲۱ دلار را برای قیمتی که تا کنون برای خرید این کالا پیشنهاد شده‌است را به دیگران نشان می‌دهد. پس از آن خریدارB می‌آید و اعلام می‌کند که حاضر است تا سقف ۳۰ دلار را برای این کالا پرداخت کند. در نتیجه ebay قیمت کنونی کالا را تا ۳۱ دلار به نفع خریدارA که حاضر بود قیمت بیشتری را پرداخت کند بالا می‌برد و بوسیله یemail به خریدارB می‌گوید که قیمتش شکسته شده‌است و قیمت جدید برابر است با ۳۱ دلار در نتیجه خردیدارB دوباره اقدام می‌کند و این بار اعلام می‌کند که حاضر است تا ۴۵ دلار را برای این کالا پرداخت کند. با تمام شدن زمان حراجی این کالا به خریدارB با قیمت ۴۱ دلار فروخته می‌شود.

در نتیجه در انجام یک حراجی نرم افزار ebay به طور بسیار مؤثر و کارآمدی کارها را آسان می‌کند.

نکته ی دیگری که در انجام این مراحل وجود دارد نحوه ی پول درآوردن ebay است. در این جا در مرحله ی اولی که یک کالا بر روی یک سایت قرار می‌گیرد باید مقدار کمی در حدود ۱ تا ۵ دلار از حساب فروشنده به صورت اتوماتیک کسر می‌شود. این مقدار بستگی به قیمت پایه ی پیشنهادی برای حراجی دارد. اما پس از اینکه معامله انجام شد مقدار ۵٫۲۵٪از حجم کل معامله توسط ebay برداشت می‌شود. (Miller, 2006)

کارهای آتی

موارد متعددی در زمینه ی سایت‌هایی مانند ebay هستند که تحت مطالعه‌اند و نیز جای تحقیق دارند. در اینجا تعدادی از آنها را ذکر می‌کنیم.

۱- برگزاری انواع سیستم‌های حراجی به صورت الکترونیکی. همان طور که در طول متن ذکر شد سه نوعه حراجی وجود دارند که تنها یک نوع آن توسط ebay اجرا می‌شود. روش انجام دو نوع دیگر چه می‌تواند باشد.

۲- سیستم‌های شهرت و اعتبار کارآمد و قابل اطمینان. روش‌های امتیاز دهی مختلف، روش‌های نشان دادن امتیازات و گرفتنfeedback‌های مختلف و مواردی دیگر در دست تحقیق هستند که شایسته ی بررسی به نظر می‌آیند.

۳- جلوگیری از تقلب در حراجی الکترونیکی. همان طور که گفته شد تقلب در حراجی الکترونیکی مشکلی جدی است. در نتیجه طراحی سیستم‌هایی که به کلی جلوی این نقیصه را بگیرند در دست بررسی است. یکی از این سیستم‌ها سیستم شهرت و اعتبار است که اگر چه ثابت شده‌است که از کارآیی بسیار بسیار بالایی برخوردار است ولی در هر حال اشکالاتی برای مثال برای کاربران تازه کار یا معامله‌های بزرگ دارد که باید به آن توجه شود.

۴- سیستم‌های مشاوره ی (چانه زنی) الکترونیکی . معمولا در بازارهای الکترونیکی امکان زیاد شدن تعداد کالاها مطرح می‌شود. در نتیجه چگونه ممکن است در این بازار پیچیده بهترین پیشنهاد را به مشتری ارائه داد؟ سیستم‌ها و عامل ‌های هوشمندی که بتوانند بازار را به خوبی و با سرعت بالا تحلیل کنند و بهترین پیشنهاد را به مشتری بر اساس نیازها و امکاناتش بدهند همکنون در دست بررسی هستند. شرکت ebay در سیستم‌های مختلف خود از این عامل‌ها استفاده می‌کند.

 هفده دانستنی جالب در مورد ebay

۱. eBay – با تلفظ ای.بی – در سال ۱۹۹۵ راه‌اندازی شد. بنابراین این سایت اکنون ۱۸ ساله است.

۲. یک «لیزر پوینتر» شکسته، اولین چیزی بود که در eBay فروخته شد.

۳. گرانترین چیزی که تاکنون در eBay معامله شده، یک هواپیمای جت به قیمت ۴.۹ میلیون دلار است.

۴. eBay در کل جهان حدود ۱۱۲ میلیون کاربر دارد.

۵. این کاربران، در هر ثانیه تقریباً ۲.۴۵۷ دلار کالا معامله می‌کنند.

۶. ۷۰ درصد بازار موبایلی جهان در اختیار eBay و آمازون است.

۷. تعداد کاربران همراه منحصر به فرد eBay در ماه به ۵.۴ میلیون نفر می‌رسد.

۸. eBay یک وبلاگ دارد به آدرس blog.ebay.com.

۹. متوسط زمانی که بازدیدکنندگان eBay در این سایت صرف می‌کنند، ۹۰ دقیقه است.

۱۰. eBay همیشه eBay نبوده! این سایت در ابتدا AuctionWeb نام داشته است.

۱۱. دفتر اصلی eBay در سن خوزه کالیفرنیا در آمریکا قرار دارد.

۱۲. رتبه سایت eBay در آمریکا، شش و در سطح جهانی بیست است.

۱۳. eBay سال گذشته، پس از ۱۷ سال لوگوی خود را تغییر داد و آن را مقداری زیباتر کرد.

در آن زمان، ایتنا خبری در همین زمینه منتشر نمود.

۱۴. بر طبق قانون eBay، حراج مواد غذایی در این سایت ممنوع است.

۱۵. بنیانگذار eBay یک ایرانی پرآوازه است به نام پی‌یر امیدیار (Pierre Omidyar

۱۶. بنا به گفته سایت فوربس، در مارس سال ۲۰۱۲ دارایی‌های آقای امیدیار ۴۵ ساله بالغ بر ۷.۸ میلیارد دلار بوده است.

۱۷. eBay چند شعار دارد، از جمله:

17.1 «هر چه باشد می‌توانید در ای.بی بیابید.»
17.2 «رساندن فروشنده‌ها و خریدارها از سراسر دنیا به هم.»
17.3 «بخرید، بفروشید، لذت ببرید.»

 


مطالب مشابه :


سیلابس رشته کاردانی فناوری اطلاعات و ارتباطات

دانشگاه جامع علمی کاربردی صنعت دانشگاه جامع علمی کاربردی خانه کارگر واحد کرج .
معرفی سایت ebay

به طوری که سایت ebay به بازاریابی دانشگاه علمی و کاربردی واحد خانه کارگر کرج تاسیس
سوالات آموزش بزرگسالان - زهرا عبدلی - دانشگاه ملارد

فعالیتهای دانشجویان علمی کاربردی خانه کارگر کرج سایت دانشگاه دانشگاه علمی و کاربردی
دکتری کارآفرینی در دانشگاه آزاد

دکتری کارآفرینی در دانشگاه دانشگاه علمی کاربردی دانشگاه علمی کاربردی خانه کارگر کرج.
سوالات فن آوری آموزشی - فریبا امیدی

فعالیتهای دانشجویان علمی کاربردی خانه کارگر کرج سایت دانشگاه دانشگاه علمی و کاربردی
سوالات آموزش بزرگسالان - طاهره مهرپور

فعالیتهای دانشجویان علمی کاربردی خانه کارگر کرج سایت دانشگاه دانشگاه علمی و کاربردی
سوالات فن آوری آموزشی - روح اله ناصری

فعالیتهای دانشجویان علمی کاربردی خانه کارگر کرج سایت دانشگاه دانشگاه علمی و کاربردی
برچسب :