شناسه حساب بانکی ایران (شبا)

 شبا چیست

شناسه حساب بانکی که به اختصار شبا نا میده میشود شماره ای است 24رقمی که یک حساب بانکی را بصورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می کند .

مزایای شبا

شبا جایگزین شمار حساب فعلی شما نمیگرددبلکه به عنوان یک شماره استاندارد در کنار آن قرار میگیرد برای هر حسابی که دارید یک می توانید یک شبای مخصوص به آن حساب دریافت کنید شبا برای انواع حسابها مانند جاری سپرده تسهیلات ونظایر آن مورد استفاده قرار گیرد وجود شبا مزایای زیر را برای مشتریان دارد.

1.شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی رادارد با دانستن شبا می توانید وجه را منتقل کرده یا از طریق آن پول دریافت کنید بدون اینکه نگران سایر جزئیات آن باشید .

2.برای حواله هایی که از شبا درآن استفاده میشود نیاز به دانستن ذکر وکنترل هیچگونه اطلاعاتی نظیر نام بانک نام یا کد شعبه یا شماره حسابونوع حساب ودر گیری با کدهای مختلف وگوناگون ندارید تمامی این داده هادرشباوجود دارد.

3.اگر اشتباه یا سهوی درورو شبا پیش آید سامانه های بانکی ازاشتباه مشتری (دراعلام شبا)یا متصدی بانک (درورود اطلاعات شبا)آگاه شده وآن راگزارش می کنندبه این معنی که اگر مشتری یا متصدی بانک یک یا چند رقم از شبارااشتباه وارد کند سیستم با کنترل محتوای شبابه او اعلام می کند که اشتباهی رخ داده است وباید شبای وارد شده مجددا"کنترل شود .این ساز وکار شبا امکان خطای مشتری ومتصدی بانک در ورود اطلاعات حساب وارسال وجه به حسابهای دیگر راتا حد بسیار زیادی کاهش می دهد .

4.سامانه حواله های الکترونیکی کشور ساتناوپایا براساس شبا فعالیت می نمایندبنابراین دانستن شبای حساب برای انجام حواله بین بانکها برای همه مشتریان بانک ضرورت دارد .

یک شبا بصورت زیر دیده میشود :

 ۰۱  ۲۰۰۰  ۰۳۲۴  ۰۰۱۰  ۰۰۰۰  ۰۱۷۰  ۲۷

همانگونه که مشاهده می کنید شبا از دوقسمت دو رقمی وپنج قسمت چهار رقمی تشکیل میشود که این قسمت ها با یک فاصله از هم جدا شده اند .

نوزده رقم سمت راست شباشباهت زیادی به شماره حساب داخلی بانکهاداشته ودر واقع از آن ساخته می شود .سایر ارقام شامل نوع حساب  کدبانک  وارقام کنترل کننده صحت ( chak digit   ) شبا هستند .

مطابق با دستورالعمل بانک مرکزی بانکها مکلف هستند شبای تمامی حسابهای مشتریان خود را محاسبه ودر اختیار آنها قرار دهند .

شماهم میتوانید با مراجعه به شعبه   وب سایت اینترنتی یا خود پردازهای بانک خود شبای حساب یا حسابهای خود رادریافت کنید .

شبای بین المللی

شبا در مبادلات بین المللی نیز کابرد مهمی دارد شبا براساس استاندارد IBAN ایجادشده است که در حال حاضردر بسیاری از کشورهای جهان شامل تمام کشورهای اروپایی  به عنوان استانداردشماره حساب بانکی مورد استفاده قرار می گیرد .

شبای بین المللی با افزودن    به شبای داخلی ساخته می شود

 ۰۱  ۲۰۰۰  ۰۳۲۴  ۰۰۱۰  ۰۰۰۰  ۰۱۷۰ IR۲۷

شبای بین المللی می تواند در مبادلات بین المللی استفاده شود

 

توليد شماره شبا برای حسابهای متمرکز بانک ملت


مطالب مشابه :


شبا (شناسه حساب بانكی ایران) - IBAN

"شبا" یا شماره حساب بانکی ایران، به منظور تسهیل و استانداردسازی مبادلات بین بانکی و ... هر شماره حساب بانکی، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهدبود.
دريافت شناسه شبا - شماره حساب بانکی ایرانيان...

هر شماره حساب بانکی، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهد بود. كاربران گرامی می‌توانند شماره شباي مرتبط با بانك و حساب خود را از طريق بخش زير دريافت
شماره شبا بانك قرض الحسنه مهر ايران

شناسه حساب بانکی ایران که به اختصار "شبا" نامیده می شود، شماره ای است 24 رقمی که یک حساب بانکی را به صورت منحصر به فرد در تمام نظام بانکی ایران مشخص می
شماره شبا بانك ملي

"شبا" یا شماره حساب بانکی ایران، بمنظور تسهیل و استاندارد سازی مبادلات بین بانکی و بین ... هر شماره حساب بانکی ، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهد بود.
شناسه حساب بانکی ایران (شبا)

شبا جايگزين شماره حساب هاي فعلي نمي شود ، بلکه به عنوان يک شماره ي استاندارد در کنار آن ها قرار مي گيرد . براي هر حسابي ... تبدیل شماره حساب بانک انصار به شبا.
شناسه حساب بانکی ایران (شبا)

شناسه حساب بانکی که به اختصار شبا نا میده میشود شماره ای است 24رقمی که یک حساب بانکی را ... شبا تمام اطلاعات یک شماره حساب معمولی رادارد با دانستن شبا می توانید وجه را منتقل کرده یا از طریق آن پول ... تبدیل انگلیسی به فارسی توسط گوگل.
شماره شبا بانك كشاورزي

هر شماره حساب بانکی ، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهد بود. كاربران گرامی می توانند شماره شبا مرتبط با حساب خود در بانک کشاورزی را از طریق روشهای زیر
دانلود نرم افزار تبدیل شماره حساب بانکی کلیه بانکها به شماره شبا

گروه نرم افزاری سپهر آریان، نرم افزاری (تحت ویندوز) طراحی کرده که شماره حساب کلیه بانکها را بدون نیاز به اینترنت و یا ارسال پیامک به شناسه شبا تبدیل میکند.
دریافت شماره شبا بانک ملی

فكر نو - دریافت شماره شبا بانک ملی - - فكر نو. ... هر شماره حساب بانکی ، قابل تبدیل به یک شماره حساب "شبا" خواهد بود. كاربران گرامی می توانند شماره شبا مرتبط با
آشنایی با اصطلاحات بانکی

شبا: عبارت است از شمارة حساب بـانكي ايران، كه به منظور تسهيل و استانداردسازي .... به هنگام تبديل «شماره حساب بانك» مندرج در «شبا» به شماره حساب داخلي بانك، طول
برچسب :