كاهش تقاضاي دلار در بازار تهران و افزايش قيمت يورو

از صرافيهاي خيابان فردوسي حاكي است، تقاضاي يورو افزايش پيدا كرده، ولي افزايش قيمت يورو به خاطر نرخ برابري دلار به يورو در سطح جهان است كه اين نسبت از رقم 3200/1 در هفته گذشته به 3370/1 در اين هفته افزايش يافته است.
يكي از فعالان بازار غير رسمي ارز در ميدان فردوسي گفت: نرخ برابري پوند و يورو افزايش يافته و از 89 صدم به 40/95 صدم افزايش يافته است.
اين صراف معتقد است:تغيير ارزش دلار و يورو ربطي به تصميم دولت در تغيير تركيب سبد ارزي ندارد.
اين خانم كه در يك صرافي فعاليت مي‌كرد، افزود: تقاضاي مردم براي يورو نسبت به دلار بيشتر شده است.
منوچهر اكرم صاحب صرافي جام جم نيز به خبرنگار فارس مي‌گويد: چون مسوولان كشور با آمريكا قطع رابطه كرده‌اند، اين جايگزيني يورو به جاي دلار بايد زود تر صورت مي گرفت.
اين صراف گفت: براي واردات كالا و خدمات چون از اروپا بيشتر وارد مي‌كنيم، نياز به يورو بيشتر از دلار است.
اكرم معتقد است، تغيير سبد ارزي از دلار به يورو ممكن است در كوتاه مدت به ضرر باشد، ولي در درازمدت به نفع كشور است و زيان‌هاي كوتاه مدت آن جبران مي‌شود.
اين فعال صنف صرافي گفت: افت و خيز ارزش يورو در جهان ربطي به ايران ندارد و ارزش ارزهاي خارجي با توجه به عرضه و تقاضاي آنها در سطح دنيا صورت مي‌گيرد.
منوچهر اكرم گفت: ‌چون بازرگانان براي تجارت با اروپا نياز به يورو دارند، تقاضاي يورو در حال افزايش است.
وي گفت‌: بازرگانان ايراني براي واردات كالا از چين به جاي استفاده از يوان چين، از دلار آمريكا استفاده مي‌كنند.
سعيد ونيز فعال ديگر صنف صرافي در تهران نيز در مورد تصميم دولت در تغيير تركيب سبد ارزي معتقد است: تغيير ارزش يورو به تصميم دولت ربطي ندارد و در سطح جهان تعيين مي‌شود.
وي گفت: اگر بدانم قيمت يورو افزايش پيدا مي‌كند، تمام وسايل مغازه را مي‌فروشم و به يورو تبديل مي‌كنم.
حامد سليمان پناه صراف ديگر گفت: از دو هفته پيش تاكنون، به خاطر شروع سفرهاي زيارتي خانه خدا، قيمت دلار از 926 تومان به 928 تومان و ريال عربستان از 246 تومان به 250 تومان افزايش يافته است.
وي معتقد است: قيمت يورو از برابري ارزهاي دلار و يورو در اتاق پاياپاي نيويورك تعيين مي‌شود و نشان مي‌دهد كه قيمت يورو نسبت به دلار افزايش يافته يعني يورو تقويت شده است.
سليمان پناه گفت:‌ قيمت هر يورو از 1155 تومان يك ماه قبل به 1235 تومان افزايش يافته است.
بنا به گزارش خبرنگار فارس، تبديل عمده تركيب سبد ارزي كشور از دلار به يورو گرچه در سطح جهان تاثير چنداني بر تقويت يورو و تضعيف يورو نداشته باشد ولي بي تاثير هم نيست.
طيق گفته اكثر كارشناسان، اصل مديريت دارائي‌ها مي‌گويد كه تركيب پرتفوليوي سبد ارزي كشور بايد متشكل از ارزهاي عمده و مسلط باشد كه بيشترين بازدهي و كمترين خطر را داشته باشند، تكيه صرف هر يك ارز هم از نظر اصول اقتصادي صحيح نمي‌باشد.
بنا بر گفته كارشناسان اقتصاد سياسي نيز هيچ اقدام سياسي بدون هزينه نيست، دولت هم تصميم گرفته بر حق مسلم كشور در برخورداري از انرژي صلح‌آميز هسته‌اي تاكيد كند،‌ هزينه آن را هم مي‌پردازد، ولي علم اقتصاد مي‌گويد هر كار اقتصادي با كمترين هزينه و بيشترين فايده انجام شود.
بنا بر اعتقاد كارشناسان، تعيين سبد جديد ارزي كشور بايد همراه بيشترين بازدهي و كمترين ريسك باشد.
بنا بر اعتقاد آگاهان، حساب‌هاي ارزي دولت و حساب ذخيره ارزي از اين پس بر اساس ارز عمده يورو خواهد بود و در قوانين بودجه سالانه درآمد ارزي دولت بايد بر اساس ارزش يورو محاسبه شود.
از طرفي افت ارزش دلار در سطح جهان برخي كارشاسان را بر آن داشته كه اظهار دارند، دوران سلطه دلار بر اقتصاد جريان به سر آمده و رقيب جدي يورو پول واحد اروپا پيدا كرده است.
شايد روزي هم برسد كه كشورهاي اسلامي با افزايش حجم مبادلات بين خود پول واحدي مانند دينار اسلامي برگزيند كه دينار اسلامي هم بتواند در سطح جهان در ميان ارزهاي عمده سهمي از بازار را پيدا كند.

*كارشناسان و نمايندگان چه مي گويند:

دراين رابطه با حسين آفريده عضو كميسيون انرژي مجلس تماس گرفتيم و نظر وي در مورد اثرات تغيير سبد ذخيره ارزي بر بودجه سال آينده جويا شديم، وي گفت: هيچ اتفاق خاصي در بودجه سال آينده نمي‌افتد، زيرا درآمد حاصل از فروش نفت به جاي دلار تبديل به يورو مي‌شود.
نماينده شيروان در مجلس افزود: فروش نفت ايران با دلار و عمده واردات چون از اروپا است، ‌با يورو انجام مي‌گيرد، لذا در تبديل دلار به يورو به هر حال هزينه‌اي وجود دارد كه بايد پرداخت شود.
آفريده عضو كميسيون انرژي افزود: به هر حال تغيير سبد ارزي تصميمي است كه دولت گرفته و معلوم نيست كه در آينده هم يورو افزايش قيمت پيدا كند.
اين نماينده مجلس تاكيد كرد: قيمت يورو به ايران و اقدامات انجام شده در كشور بستگي ندارد، بلكه در يك سير طبيعي عرضه و تقاضا ، قيمت اين ارز در سطح جهان تعيين مي‌شود.
آفريده همچنين گفت: با توجه به سهم اندك مبادلات ايران در سطح جهان، پيش‌بيني نمي‌شود كه قيمت دلار هم با اين تصميم كاهش پيدا نكند.
حسين راغفر استاد اقتصاد دانشگاه‌ الزهرا (س) نيز معتقد است ، تبديل ذخاير ارزي از دلار به يورو به اين سادگي نيست، يك فرآيند پيچيده است كه نياز به دو سه سال زمان دارد.
اين استاد اقتصاد دانشگاه به خبرنگار فارس گفت: گرچه ممكن است در كوتاه مدت اين تصميم ايران در تبديل ذخاير ارزي به يورو باعث تقويت يورو شود، ولي براي دراز مدت دولت بايد راهكار جدي‌تري براي مقابله با آثار نوسان قيمت ارزهاي خارجي بر تركيب سبد ارزي بينديشد.
راغفر احتمال بروز بحران اقتصادي كشورهاي غربي در آينده را منتفي ندانست و افزود: نوسان سياسي خود اتحاديه اروپا و آثار آن بر ارزش يورو هم بايد در نظر گرفته شود، زيرا هنوز كل اروپا يورو را به عنوان ارز واحد قبول نكرده‌است.
استاد اقتصاد دانشگاه الزهرا (س) معتقد است، دولتمردان بايد بدانند كه روند تجاري كشور با كدام كشورها متمايل‌تر است و پس از مطالعه اين امر، تركيب مناسبي از سبد ارزي را طراحي كنند كه كمترين ريسك و خطر را د اشته باشد.
راغفر با اشاره به اين كه هر سال حدود 60 تا 70 ميليارد دلار كالا و خدمات از خارج وارد مي‌شود، افزود: بايد ديد كه كشورهايي كه ايران از آنها واردات انجام مي‌دهد، كدام ارزها را مطالبه مي‌كنند،‌آنگاه تركيب سبد ارزي مشخص شود.
وي به عنوان مثال به چين اشاره كرد كه توليدكنندان چيني بيشتر تمايل به دلار دارند تا يوان چين، برعكس كشورهاي اروپايي مايل به دريافت يورو به جاي دلار مي‌باشند.
اين استاد اقتصاد همچنين هزينه تبديل اسعار خارجي به يكديگر را مهم خواند و گفت: ‌وقتي نفت خام به دلار فروخته شود و كالا بايد يورو وارد شود، مساله تبديل دلار به يورو هم هزينه بر است كه بايد با شيوه‌هاي مناسب،‌ هزينه تبديل ارزها كاهش يابد.
راغفر گفت:با توجه به حجم بالاي مبادلات تجاري ايران كه بيش از 100 ميليارد دلار است، اين حجم بر ارز خارجي اثر دارد و تبديل تركيب سبد ارزي از دلار به يورو طبعا بر تقاضاي يورو اثر دارد و افزايش قيمت آن را در پي دارد.
راغفر تبديل تركيب سبد ارزي ايران از دلار به يورو را امتياز بزرگي خواند كه ايران به اتحاديه اروپا داده است.

گزارش از: بهبود سعيدي كيا


مطالب مشابه :


كاهش تقاضاي دلار در بازار تهران و افزايش قيمت يورو

منوچهر اكرم صاحب صرافي جام جم نيز به سعيد ونيز فعال ديگر صنف صرافي در تهران نيز در
نرخ سودسپرده‌هاي ارزي افزايش يافت

به گزارش خبرنگار جامجم وي با بيان اين‌ كه تا پيش از اين انتقال حواله ارز از طريق صرافي
××× خبرهای روز اقتصادی در روزنامه دنیای اقتصاد آرشيو امروز ×××

روزنامه جام جم روزنامه
مهمترين عناوين روزنامه هاي صبح امروز

قوچان - مهمترين عناوين روزنامه هاي صبح امروز - شهرستان قوچان-اخبار-خبر جدید-ایران وجهان-ورزش
دانلود جديدترين مقالات حسابداري +powerpoint(1)

صرافي ملت. فصلنامه ضمیمه نسل 3 (روزنامه جام جم) ضمیمه قاب کوچک (روزنامه جام جم) كتابخانه
.:: دانلودنرم افزار و بازي هاي بسيار زيبا

صرافي کات. چت باکس محتوای دیجیتال برای مدارس هوشمند - کلیک روزنامه جام جم شماره 441 ::. .:: دو
سلطان واردات خودرو به ایران کیست؟

سایت روزنامه جام جم. ترجيح مي‌دهند هر روز صبح نزد بانك‌ها و صرافي‌ها بايستند و بلرزند
مسابقات واليبال پيشكسوتان بانوان مازندران به پايان رسيد

مليحه جعفري صرافي با اعلام اينكه در اين هیئت والیبال شهرستان جم لیگ دسته یک- جام
خطبه 96 نهج البلاغه

خبرگزاری جام جم . دلم مى‏خواهد معاویه با من معاملتى کند چون صرافى که به دینار و درهم .
معرفي رشته دانشگاهي ( جغرافيا )

روزنامه جام جم. دكتر صرافي استاد برنامه ريزي شهري دانشگاه شهيد بهشتي در معرفي اين گرايش
برچسب :