وزارت بازرگانی عراق مجوزهای صادرات و واردات را به صورت الکترونیکی صادر می کند

خیر الله بابکر، وزیر بازرگانی، به موطنی گفت: «در مرحله کنونی، استفاده از تکنولوژی مدرن برای رفع نیازهای رشد اقتصادی و هدایت آنان در جهت گسترش فعالیت های تجاری و معاملات بر اساس استانداردهای بین المللی و در جهت حمایت از روابط با بخش خصوصی مهم می باشد.»

وی گفت: «بر اساس این مکانیزم این اولین مرحله برای ساخت یک سیستم الکترونیکی یکپارچه است که شامل همه جوانب کار در وزارتخانه به نحوی که به رشد عملکرد و بهبود نقش آن در فعالسازی اقتصاد ملی کمک کنند، می باشد.»

کارکنان وزارت بازرگانی سیستم الکترونیکی جدید که هزینه آن 250 میلیون دینار بوده است را ظرف یک ماه اجرا کرده اند.

صادق سلطان، رئیس شرکت دولتی نمایشگاه ها و خدمات بازرگانی (اس سی اف سی ا س)، به موطنی گفت: «این پروژه به ما کمک خواهد کرد تا بجای 70 مجوز که به صورت دستی در روز صادر می کردیم، روزانه بین 1,000 تا 1,500 مجوز صادر کنیم.»

سلطان گفت: «در گذشته، یک تاجر باید دو روز برای گرفتن یک مجوز صرف می کرد. اما با بکارگیری سیستم الکترونیکی جدید این کار بیش از پنج دقیقه بطول نخواهد انجامید.»

سلطان گفت با استفاده از این سیستم، تاجرین خواهند توانست مجوز را کسب نموده و هزینه های مورد نیاز را با مراجعه به سایت اینترنتی شرکت دولتی نمایشگاه ها و خدمات بازرگانی پرداخت نمایند تا اینکه بخواهند شخصاً به مرکز شرکت مراجعه کنند.

وی گفت: «شرکت می خواهد یک شبکه الکترونیکی یکپارچه ایجاد نماید که کار تبادل اطلاعات و مکاتبات رسمی بین آن و موسسات مختلف دولتی ذی ربط در تبادلات بازرگانی بین افراد و شرکت ها منجمله سازمان گمرک را تسهیل نماید.»

قبلاً، مجوزهای واردات وزارت بازرگانی فقط ده نوع محصولات غذایی و مشتقات روغنی را پوشش می داد. سلطان گفت که سیستم الکترونیکی جدید روند تقاضای مجوز برای همه کالاها و محصولات وارداتی و صادراتی را تسهیل خواهد نمود.

سلطان گفت: «مکانیزم اعطای مجوز یکی از روش های بین المللی اجرا شده برای کنترل هر چیزی که از کشور خارج یا وارد آن می شود از نظر محصولاتی که با مشخصات و استانداردهای بین المللی مطابقت ندارند، می باشد. این علاوه بر اهمیت ایجاد پایگاه اطلاعات آماری در مورد تبادلات تجاری است.»

عبدالرحمان المشهدانی، استاد اقتصاد در دانشگاه المستنصریه، امیدواری خویش از بکارگیری سیستم الکترونیکی جدید که نتایج مثبت در فعالیت های اقتصادی کشور ایجاد خواهد کرد را اعلام نمود.

وی به موطنی گفت: «اجرای این سیستم تراکم کار را تسهیل نموده و صف جلوی باجه های صدور مجوز را کوتاه خواهد کرد و تعداد مراحل اداری در فرآیند کاری را کاهش داده و امور را به طرز صحیح مدیریت خواهد نمود.»

المشهدانی افزود: «از همه مهمتر این کار از ایجاد فساد مانند ارتشاء و اخاذی مالی که ممکن بود در سیستم دستی ایجاد شود، جلوگیری بعمل می آورد.»

تاجرین عراقی سیستم صدور مجوز جدید را مورد ستایش قرار دادند.

نعمان خلیل، فروشنده پارچه در منطقه الشورجه بغداد، گفت: «کالاهای وارداتی ما در حال حاضر تحت پوشش مجوز نمی باشند. اما اگر آنها در این کار قرار داده شودند، سیستم الکترونیکی یقیناً صدور چنین مجوزهایی را بدون دردسر، تسهیل خواهد نمود.»

محمود عبدالله مالکی، یک شرکت تجاری لوازم خانگی برقی در بغداد، گفت: «این گامی مفید برای ما و مشتریانمان بود. هر گونه امکانات اداری ارائه شده به تاجرین نتایج مثبت در حمایت از تامین کالاهای مختلف که مردم در بازارهای داخلی به آن نیاز دارند، خواهد داشت.»


مطالب مشابه :


شرایط اخذ کارت بازرگانی (business card)

تمديد كارت بازرگانی با ارائه مدارك لازم برای مدت موارد معافیت از داشتن کارت بازرگانی:
آشنایی با نحوه صادرات کالا

چگونگی صدور کارت بازرگانی ۴- داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت اعم راهنمای اخذ
اخذ كارت بازرگاني

شرایط صدور کارت بازرگانی - داشتن محل کسب متناسب با رشته فعالیت، اعم از راهنمای مراجعین
۱۰۰ ایده بازاریابی برای تجارت سودآور

دانشجویان مدیریت بازرگانی به حداقل یک فعالیت دهید با کارت اعتباری
فعالیت ۱۰ شرکت کشاورزی کردستان در شمال عراق

رایزن بازرگانی ایران در عراق مدارک صدور کارت بازرگانی عراق راهنمای تجارت با کشور
کد اقتصادی چيست و چه كاربردي دارد؟

*براي دسترسي سريع به سايتهاي مرتبط با موضوع فعالیت های کارت بازرگانی
اولین اتاق بازرگانی(تجارت)زنجان

اولین اتاق بازرگانی با افزایش فعالیت های کارت بازرگانی به دعوت
کد اقتصادی چيست و چه كاربردی دارد؟

دیدار اعضای انجمن حسابداری واحد قائمشهر با ریاست فعالیت های کارت بازرگانی
فرار مالیاتی

در فرار مالیاتی، به رغم تطبیق فعالیت با کارت بازرگانی که با هدف راهنمای مؤدیان را
وزارت بازرگانی عراق مجوزهای صادرات و واردات را به صورت الکترونیکی صادر می کند

رایزن بازرگانی آنان در جهت گسترش فعالیت های تجاری و راهنمای تجارت با
برچسب :