14 روش براي بهتر ساختن اتاق خواب

1. كشف مدل هاي مورد نظر:زماني كه براي خريد وسائل به فروشگاه مي رويد مطمئناً هر آنچه را كه دوست داريد تهيه مي كنيد ، اما اغلب طراحان و مهندسين معمار رنگ ها و طرح هايي را توصيه مي كنند كه در حين ورود به اتاق خواب شما را تحت تأثير قرار مي دهد.

2. تخت خوابتان را به عنوان مركز توجه قرار دهيد:از طرح ها و مدل هايي استفاده كنيد كه توجه همگان را به خود جلب كند و تخت خود را در مركز اتاق قرار دهيد.


3. اضافه كردن و بلند كردن ارتفاع تخت:ارتفاع تخت خواب هاي امروزي به صورت استاندارد حدوداًcm 40 مي باشد. اگر تخت خواب شما خيلي كوتاه است مي توانيد از پله هاي عمودي براي افزايش ارتفاع تخت استفاده كنيد.

4. تشك رويي تخت: بهتر است براي اين منظور از تشك هاي پَر و نرم استفاده كنيد كه هم ظاهر زيبايي دارند هم بسيار نرم و مناسب هستند.
5. نصب يك سايبان:با استفاده از يك تكه پارچه يا پرده، همچنين با استفاده از چند تكه چوب به راحتي مي توانيد سايباني براي تختتان بسازيد. به اين ترتيب كه چوب ها را به ديوار نصب كرده و فضايي را ايجاد كنيد كه اطراف آن توسط پارچه يا پرده محصور شده باشد.

6. استفاده از رنگ هاي خاص براي اتاق خواب:"صورتي" يكي از رنگ هايي است كه امروزه اغلب شركت هاي طراحي از آن براي زيباتر كردن اتاق استفاده مي كنند. اما رنگ رؤيايي كه مي توان از آن استفاده كرد قرمز يا عنابي روشن است.

7. اتاق خواب خود را به صورت محلي عجيب اما قابل توجه درآوريد: شما به راحتي مي توانيد اتاق خواب خود را با استفاده از وسايل عجيب و غريب اما زيبا كه هر كدام به نحوي نيز مي توانند تك باشند تزئين كرده و اتاقي جذاب و زيبا بسازيد.

8. ساختن اتاق خواب رؤيايي: شما مي توانيد با استفاده از طرح ها و مدل هايي خاص ، همچنين با چينش صحيح وسائل و در نهايت با استفاده از رنگ سفيد خالص و يا حتي استفاده از رنگ هاي روشن، اتاق خوابي رؤيايي براي خود خلق كنيد

9. استفاده از كوسن و بالش هاي كوچك:مي توانيد براي تزئين تختخواب خود از بالش ها و كوسن هايي به شكل هاي مختلف استفاده كنيد ؛ به اين ترتيب كه آنها را بر روي تخت قرار داده و در واقع با قرار دادن آنها به سبك هاي متفاوت مي توانيد منظره هاي مختلفي ايجاد كنيد.

10. ساختن يك جايگاه نشيمن در كنار پنجره:شما مي توانيد در زير پنجره، محلي را ايجاد كنيد كه هم بشود انواع وسائل را بر روي آن قرار داد و هم بر روي آن نشست. اگر قصد داريد از اين محل به عنوان جايگاهي براي نشستن استفاده كنيد مي توانيد از يك بالش بزرگ براي اين منظور استفاده كنيد.

11. ايجاد محلي پنهاني براي تلويزيون: شما مي توانيد محلي را با اندازه و ارتفاع مناسب كه به طور عادي در ديد هم نباشد و فقط در هنگام استفاده قابل رؤيت باشد براي اين منظور در نظر بگيريد كه مي تواند يك صندوق و يا حتي يك سكو باشد.

12. تزئين اتاق خواب با استفاده از انواع لامپ ها:اگر از اين اصل كه " سودمندي بر زيبايي ارجحيت دارد" صرف نظر كنيم مي توانيم با استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان را تزئين كنيم

13. استفاده از گل هاي تازه براي تزئين: استفاده از گل نيز مي تواند راهي براي زيباتر كردن اتاق خواب باشد ؛ با توجه به اين نكته كه برخي از افراد طرفدار گل هاي خشك هستند و برخي ديگر طرفدار گل هاي تازه كه اين كار با توجه به سليقه و علايق شخصي انجام مي گيرد.

14. استفاده از وسائل و ايده هاي شخصي:برخي از افراد مجموعه اي از برخي وسائل را در اختيار دارند مانند مجموعه اي از عروسك ها، كتاب ها و... كه با استفاده از اين مجموعه ها طرح هاي زيبايي را مي توانند در اتاقشان ايجاد كنند.

چطور نور اتاق خواب كودك را تنظيم كنيم؟

يكي از مسائل مهمي‌كه در اتاق خواب كودك بايد به آن توجه شود، وضعيت نور اتاق است.
البته كودك درس‌خوان شما بايد در اتاق خصوصي خود كه معمولا تكاليف مدرسه را هم در آنجا انجام مي‌دهد، نور كافي داشته باشد اما اهميت نور، فراتر از خصوصيات فردي و شخصيتي كودك است. نور، عنصر لازمي‌است كه هيچ كودكي - چه درس‌خوان و چه تنبل - نبايد از آن محروم بماند و هر انساني - چه كودك و چه بزرگسال - براي ادامه حيات به آن نياز دارد.
به طور كلي، وضعيت نور اتاق خواب كودكان به لحاظ نيازهاي خاص اين سنين، توجه و حساسيت بيشتري نسبت به اتاق خواب بزرگسالان مي‌طلبد. كودك نيز مانند فرد بزرگسال، بايد نوري در اتاق خواب داشته باشد كه هنگام روز، انجام كارهايي از قبيل پوشيدن لباس و پيداكردن اشيا را به‌خوبي امكان‌پذير كند، امكان تشخيص رنگ‌ها را به او بدهد و براي كارهايي همچون نقاشي و مطالعه و نوشتن تكاليف درسي، مقدار كافي و جهت مناسبي داشته باشد؛ مثلا جهت تابش نور – چه از پنجره و چه از چراغ مطالعه – نسبت به ميز تحرير براي فارسي‌زبان‌ها كه جهت خط نوشتاري آنها از راست به چپ است، بايد از چپ به راست باشد. هنگام شب نيز بايد آنقدر نور در اتاق باشد كه كودك، هم بتواند خوب استراحت كند و هم در صورت نياز به برخاستن از تختخواب در نيمه‌شب، توانايي تشخيص اشياي پيرامون خود را داشته باشد.
مهم‌ترين نكته‌اي كه در مورد نور مصنوعي اتاق كودك بايد مورد توجه قرار بگيرد، ايمني است. در مورد خردسالان و نوزادان، به نور كم‌شدتي احتياج داريد كه در طول دفعات فراواني كه به كودك سر مي‌زنيد تا به او غذا بدهيد، پوشكش را عوض كنيد يا او را بخوابانيد، توانايي ديد كافي را در اختيارتان بگذارد. از يك چراغ خواب دوشاخه‌دار يا يك چراغ كوچك حباب‌دار با لامپي كه ولتاژ آن زياد نيست(حداكثر 12ولت) استفاده كنيد.
اين نكات ايمني را در اتاق خواب كودك در نظر داشته باشيد:
- مطمئن شويد كه انگشتان كودك كنجكاوتان نمي‌تواند روكش قطعات برقي را بردارد، به حباب داغ چراغ برسد يا به سيم‌كشي برق نزديك شود.
- از لامپ‌هايي استفاده كنيد كه به ديوار نصب مي‌شوند. چراغ‌هاي پايه‌دار ممكن است به‌سادگي واژگون شوند.
- اگر كودك‌تان كامپيوتـــر يا تلويزيـــون در اتاقـــش دارد، اجــازه ندهيد در تاريــكي مطلق به صفحه مونيتور يا تلويزيون خيره شود. براي چشم كودك بهتر است كه هنگام نگاه‌كردن به تلويزيون، چراغ كم‌نوري در اتاق، روشن باشد. اين چراغ ممكن است يك لامپ قابل‌تنظيم سقفي يا چراغ مطالعه‌اي باشد كه شعاع آن از سقف به ميز تحرير مي‌تابد.
چراغ‌هاي ديمردار براي اتاق كودك عالي هستند. اين چراغ‌ها ذهن كودك را براي خوابيدن آماده مي‌كنند.
در مورد طرح نور اتاق كودك، به ياد داشته باشيد كه كودك شما مدام رشد مي‌كند و نيازها و علايق او نيز در حال تغيير است؛ بنابراين طرح نور اتاق او نيز بايد قابليت تغيير مداوم را داشته باشد. براي سنين مختلف، انواع طرح‌هاي دكوراتيو چراغ از هواپيما تا چرخ‌وفلك و «سيندرلا» و «شرك» را مي‌توانيد پيدا كنيد.


مطالب مشابه :


آموزش ساخت کلاهک آباژور(کلاهک چراغ خواب)

زیبا ساده ایرانی-تزئين تزئينات دكوراسيون - آموزش ساخت کلاهک آباژور(کلاهک چراغ خواب) - زیبا
14 روش براي بهتر ساختن اتاق خواب

3D Arch - 14 روش براي بهتر ساختن اتاق خواب - Architectural Design - 3D Arch
24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی آرام و دنج

خانه نقره ای، وبلاگ تخصصی تزئینات جهیزیه - 24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به
اتاق خواب و دکوراسیون اتاق خواب

اتاق خواب جايي است براي آسودن و كسب نکاتی برای ساختن یک اتاق خواب چراغ خواب
اتاق خواب

نکاتی برای ساختن یک اتاق خواب با استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان
۲۴ ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب

۲۴ ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب) با استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان را
24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی آرام و دنج

24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان
ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی دنج و راحت

ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به استفاده از انواع لامپ ها و چراغ ها اتاقمان
24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی آرام و دنج

مجموعه مقالات گردآوری شده اینترنتی - 24 ایده برای بهتر ساختن اتاق خواب و تبدیل آن به محیطی
برچسب :