دوخت جاجورابی بدرخواست دوست نوعروس خانم لایک

دوست نوعروس خانم لایک

[تصویر: 13912532871.jpg]


وسایل مورد نیاز
‌قيچي و ‌سوزن و نخ كوك
‌متر خياطي و ‌سوزن ته‌گرد
‌روبان ساتني 2‌سانتي: 3‌متر ( می توان از نوار اریب ساتنی استفاده کرد )
‌پارچه : ‌50 سانت فقط برای این مدل ( ترجیحا و بنا به سلیق می تونید از دورنگ پارچه استفاده کنید مانند تصویر جا جورابی بالا)
روبان حريري برای درست کردن گل و تزئین جاجورابی
‌صابون خياطي يا مداد

________________________________________

برش بزنيد

پارچه را يك لا كرده و در 2 اندازه تكه زيري 45×35 و تكه رويي 60×27 سانتي‌متر برش بزنيد. سعي كنيد حتما 2 پارچه غيرهمرنگ برداريد تا تضاد رنگ جاجورابي‌تان را زيبا‌تر كند.
________________________________________

[تصویر: 13912532872.jpg]

پيلي بدوزيد

لبه بالايي تكه رويي را به وسيله روبان(روبان را تا مي‌زنيم)پاكدوزي مي‌كنيم. ( دوستان عزیز شما می تونید به جای روبان از نوار اریب ساتن که هر رنگش تو خرازیها هست استفاده کنید ) . وسط تكه‌رويي و تكه‌زيري را با خط‌كش پيدا مي‌كنيم و از بالا تا پايين خط مي‌كشيم. بعد از اين كار وسط تكه رويي را به اندازه 5 سانتي‌متر پيلي مي‌دوزيم. ارتفاع پيلي بهتر است بيشتر از 5سانتي‌متر نباشد. لازم به ذكر است كه پيلي براي اين است كه تكه رويي اندازه تكه زيري شود.
________________________________________

روي هم بچينيد

تكه رويي را روي تكه زيري گذاشته به‌طوري كه خط وسطي كه براي هركدام كشيديم روي هم بيفتد. سپس تكه رويي را روي تكه زيري مي‌گذاريم و دور‌تا‌دور آن را به جز سر جا‌جورابي كوك مي‌زنيم. تكه‌رويي كوتاه‌تر از زيري مي‌شود زيرا تکه روی با دادن پیله تبدیل به فضایی برای گذاشتن جوراب می شود . خط وسط جاجورابي را نيز با ساتن 2‌سانتي كوك مي‌زنيم، سپس به وسيله چرخ خياطي 2طرف روبان وسط را مي‌دوزيم.
________________________________________


[تصویر: 13912532873.jpg]

دور جاجورابي را با روبان بدوزيد

روبان 2 سانتي را طوري دور جاجورابي مي‌گذاريم كه يك‌سانتي‌متر آن روي جاجورابي و يك‌سانتي‌متر ديگر آن پشت جاجورابي باشد. در گوشه‌هاي جاجورابي روبان 2 سانتي را بايد زاويه بدهيم تا بتوانيم جهت آن را تغيير بدهيم. هنگام دوخت روبان به دور جاجورابي در 2 گوشه بالاي جاجورابي بايد 2 حلقه ايجاد كنيم تا بتوانيم آن را به جاجورابي اضافه كنيم. حلقه به اين صورت است كه وقتي به گوشه كار رسيديم روبان همچنان تا مي‌خورد و آن را از وسط لايه زيري به سمت انتهاي سر جاجورابي مي‌دوزيم و در انتها يك حلقه ايجاد مي‌كنيم، انتهاي حلقه را به زير مي‌بريم، دوباره روبان را برمي‌گردانيم و تا پايين مي‌دوزيم.مسير دوخت‌ها را چرخكاري مي‌كنيم. در نهايت جاجورابي را اتو مي‌كنيم تا اين‌كه دور‌تا‌دور آن صاف شود.
________________________________________

[تصویر: 13912531751.jpg]

ساخت گل با روبان حريري

60 سانتي متر روبان حريري يك سانتي را برمي‌داريم و شروع به كوك زدن آن مي‌كنيم. هرچه كوك‌ها ريزتر باشد گل قشنگ‌تر مي‌شود. آن‌قدر كوك مي‌زنيم تا 10‌تا 15‌سانتي‌متر از آن بماند. سپس آن را بست مي‌زنيم، يعني چند كوك روي هم مي‌زنيم تا انتهاي آن بسته شود.نخ را جدا نمي‌كنيم و وقتي كه روبان را از داخل به سمت بيرون پيچيديم از پشت‌كار چند كوك مي‌زنيم تا محكم شود. وقتي آماده شد براي برگ گل روبان سبز را از بالا تا مي‌زنيم و ادامه آن را آويزان مي‌كنيم. 2بار اين كار را انجام مي‌دهيم، آن را زير گل قرار مي‌دهيم و كوك مي‌زنيم. در آخر گل را به بالاي جاجورابي وصل مي‌كنيم. مي‌توانيد از گل‌ها بيشتري براي تزئين جاجورابي استفاده كنيد.


----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

به منبع زیر مراجعه کنید و با مدلهای دیگر نیز آشنا شوید:

http://www.nowaroos.com/Thread-%D8%A2%D9%85%D9%88%D8%B2%D8%B4-%D8%AF%D9%88%D8%AE%D8%AA-%D8%AC%D8%A7-%D8%AC%D9%88%D8%B1%D8%A7%D8%A8%DB%8C--8742


مطالب مشابه :


علاقه بابک

يه جاجورابي بزرگ تر هم لازم داشتم! برش دادم و دوخت زدم و بعد روشو نقاشي كردم.
دوخت جاجورابی بدرخواست دوست نوعروس خانم لایک

آموزش حرفه ها برای کار آفرینی - دوخت جاجورابی بدرخواست دوست نوعروس خانم لایک - - آموزش حرفه
برچسب :