هشدار جدی برای مصرف اسمارتیز و پاستیل‌های غیر مجاز

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با هشدار نسبت به اینکه سن ابتلا به سرطان روده بزرگ در کشور ۲۰ سال زودتر است، گفت: وجود رنگدانه‌های غیرمجاز که به صورت قاچاق در خوراکی‌هایی مثل پاستیل وارد کشور می‌شود، یبوست، مصرف بالای گوشت قرمز و الکل از عوامل مؤثر در ابتلا به این سرطان است.
 

محمدرضا نیک‌شعار در نشست خبری به مناسبت بررسی وضعیت سرطان روده بزرگ در کشور گفت: در سال 86 تحقیقی را در 20 بیمارستان بزرگ تهران انجام دادیم و 2 هزار و 107 مورد از ابتلا به سرطان روده بزرگ بررسی و مشخص شد که سن ابتلا به این سرطان در کشور 43 سالگی شده و می‌توانیم این هشدار را بدهیم که نسبت به دنیا 20 سال جوانتر شده است.

 

وی ادامه داد: در دنیا 62 سالگی سن ابتلا به سرطان روده بزرگ است، اما در کشور ما، بیمار 15 ساله هم بسیار زیاد است و این آمار، حساسیت سرطان روده بزرگ را نشان می‌دهد. نیک‌شعار گفت: تغذیه به دو روش اثر مستقیم در ابتلا به این سرطان دارد، یکی آنکه رنگدانه‌های غیرمجاز می‌توانند سرطان‌زا باشند و از طرفی، بعضی از باکتری‌ها در روده بزرگ زیاد می‌مانند، تجزیه‌ شده و سرطان‌زا می‌شوند، این مورد با مصرف بالای گوشت قرمز اتفاق می‌افتد.

 

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود:‌ از نظر درمان سرطان روده‌بزرگ از دنیا عقب نیستیم، اما اینکه این سرطان در چه مرحله‌ای قابل تشخیص باشد اهمیت دارد، چرا که چهار مرحله درمان این سرطان را متفاوت می‌کند. جراحی، شیمی‌درمانی، رادیوتراپی و تلفیقی از این روش‌ها شامل درمان این سرطان می‌شود. وی تصریح کرد: گاهی مجبور می‌شویم قسمتی از روده را به صورت موقتی یا دائم روی شکم تعبیه کنیم و ترشحات روده بزرگ در کیسه‌هایی که به بیمار نصب می‌شود تخلیه خواهد شد.

 

به گفته وی این وضعیت، شرایط سختی را ایجاد می‌کند، اما باید آن را مدیریت کرد، چرا که 67 هزار جانباز هم‌اکنون به این روش زندگی می‌کنند، با این حال محدودیت در تعویض کیسه‌ها، اختلال در سبک زندگی، وجود زخم‌های مکرر روی پوست، شنا نرفتن و وجود سختی‌هایی در میهمانی‌ها از مشکلاتی است که این روش به دنبال دارد. نیک‌شعار گفت: رنگدانه‌های غیرمجاز که باعث ابتلا به این سرطان می‌شوند، به صورت غیرقانونی وارد کشور می‌شوند به طوری که از کشورهای همسایه در انواع پاستیل، اسمارتیز رنگدانه‌های غیرمجاز وجود دارد که انواع آنها سرطان‌زا هستند و در ابتلا به سرطان روده بزرگ و مثانه مؤثرند.

 

وی افزود: از طرفی، مصرف بالای الکل، شانس ابتلا به این سرطان را افزایش می‌دهد. افرادی که بیش از 15 لیتر در ماه مشروبات الکی مصرف می‌کنند، بیش از سایرین در معرض این سرطان هستند. این فوق تخصص گوارش ادامه داد: یبوست عامل دیگری در افزایش شانس ابتلا به این بیماری است. یبوست متأسفانه در کشور یک بیماری عادی تلقی می‌شود، در حالی که شاید 80 درصد مردم ما دچار یبوست باشند و از عوارض آن که در ابتلا به سرطان روده بزرگ بسیار نقش دارند غافلند، چرا که مواد سرطان‌زا در روده و صفرا بیشتر باقی می‌ماند.

 

وی توصیه کرد: بهتر است مردم به جای مصرف برخی خوراکی‌ها مانند موز، سیب، ماست، ازگیل و کاکائو، مصرف هویج، آلو و به طورکلی سبزیجات و مرکبات را در برنامه خود قرار دهند، چرا که تغذیه نقش اساسی در این نوع سرطان بازی می‌کند.


مطالب مشابه :


رتبه بندی دانشگاه‌های علوم پزشکی، اعلام شده از سوی وزارت بهداشت

سامانه فیش حقوقی. های پژوهشی دانشگاه های علوم پزشکی علوم پزشکی خراسان شمالی. 3.
آگهی استخدام نیروی قراردادی دانشگاه علوم پزشکی جیرفت

پرستاران استان خراسان شمالی سامانه دانلود دانشگاه; قراردادی دانشگاه علوم پزشکی
دولت در سال 1394 کارمند جدید استخدام می‌کند

دانشگاه علوم سامانه فیش حقوقی تهران، استانداری خراسان شمالی و برخی از
تصویر اسکناس جدید ۵۰۰۰ تومانی

از علوم ریاضیات، پزشکی، شیمی سامانه سجاد دانشگاه خراسان رضوی فیش حقوقی
هشدار جدی برای مصرف اسمارتیز و پاستیل‌های غیر مجاز

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود:
زباله سوز بیمارستانی در خراسان رضوی

زباله سوز بیمارستانی در خراسان پزشکی مشهد به سامانه بی دانشگاه علوم پزشکی
موضوع کارگزاران مخابرات روستایی پرونده دار شد

دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد . سامانه آموزش کارکنان پزشکی . فیش حقوقی معلمان ناحیه 1
درس علوم

فیش حقوقی. کلبه معلم آفریقای شمالی ، آمریکای گیاهان دارویی دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد
آگهی استخدام پیمانی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور

مشاهده فیش حقوقی استان خراسان شمالی: عمومی یا معافیت دائم از خدمت بجز معافیت پزشکی
برچسب :