طرح درس روزانه فارسی چهارم


فارسی چهارم

طرح درس روزانه

     مشخصات كلی

كتاب::فارسی           پایه:چهارم                  سال تحصیلی: 91-90        نام ونام خانوادگی:برجی

درس:ابوعلی سینا            وقت:50 دقیقه         تعداد دانش آموزان:35نفر    شماره طرح درس:11

اهداف كلی:

1-آشنایی با یكی از مشاهیر علمی ایزان

2-ایجاد نگرش و علاقه نسبت به دانش و دانشمندان و000.

اهداف رفتاری:

1-توانایی تشخیص كلمات هم آوا

2-بكارگیری كلمات متشابه

3-بكارگیری كلمات شكسته در شعر

4-تشخیص كلمات متشابه

5-روان خوانی درس و000.

وسایل مورد نیاز:

تصاویری از شهر همدان،كتاب های ابن سینا،پازل،برگه های سفید،بادكنك (در شش رنگ) و000.

روش های تدریس:

تلفیقی ازروش های تدریس مشاركتی (اعضای تیم ، كارایی تیم ،                                                                  قضاوت عملكرد  وطرز تلقی قبل از روخوانی درس) ، نمایشی ، پرسش وپاسخ ، توضیحی پروژه،،اكتشافی و000.

1-فعالیت های مقدماتی: 3دقیقه

فعّالیت معلّم

شروع با نام خدا

سلام واحوال پرسی

حضور وغیاب:

گروه بندی :

به هر نفر یك تكه از پازل داده می شود وپس از قرار گرفتن در گروه وانجام فعالت هر نفر در گروه نام گذاری می شودماننداسامی زیر:

1-ابن سینا 2- بابا طاهر 3- علیصدر

توضیح اینكه اسامی در همه ی گروه ها تكرار می شود

فعّالیت دانش آموز

 هر دانش آموز تكّه ی پازل را دریافت ودر گروه خود قرار می گیرد(نه گروه چهار نفره) پس از تكمیل در مورد تصویر ، كه مربوط به درس است با همدیگر تبادل نظر می نمایند(پازل ها مربوط به شهر همدان وآثار باستانی وسیاحتی این شهر می باشند)

روش

گروه بندی تصادفی  و مباحثه

اجرای آزمون ورودی: 4 دقیقه

روش: پرسش وپاسخ  و طرز تلقی

هر گروه یك سئوال را با همفكری پاسخ می دهند

1-چند استان كه در مركز ایران قرار دارند را نام ببرید؟

2-بزرگ ترین غار ایران چه نام دارد؟ و000.

3- یك دانشمند چگونه به جامعه ب خود خدمت مس كند؟

ابتدا انفرادی وسپس به صورت گروهی پاسخ را تهیّه وبا گروه های دیگر پاسخ خود را به بحث می نشینند.

ایجاد انگیزه: 3 دقیقه

روش: اكتشافی

به هر گروه یك بادكنك باد شده داده می شود

تا به راز آن پی ببرند

درون هر بادكنك معمایی در مورد ابن سینا نوشته شده است مانند

شخص مورد نظر كسی است كه كتاب قانون را نوشته است.و000.

بادكنك را دریافت می كنند و در مورد راز آن بحث می نمایند(اولین گروهی كه بادكنك را تركانده ومعمّای درون آن را حل نماید تشویق می گردد)

در پایان نماینده هر گروه معما ی گروه خود را طرح وپاسخ را نیز در كلاس مطرح می كند

 ارائه ی محتوا: 25 دقیقه

روش: قضاوت، عملكرد ، صامت خوانی و اعضای تیم

الف:آموزش بخش اول درس:

با هدایت آموزگار هر گروه اطّلاعات مربوط به ابن سینا راجمع آوری وآن هارادر           فیش های كوچك منظّم كنند

در این مرحله بخش اول درس رو.خوانی واشكالات برطرف گردند

هر گروه فیش ها را تهیّه وسپس با توجّه به راهنمایی ها معلّم ودیگر گروه ها        متن ها را ویرایش  و برای جمع بندی نهایی در اختیار معلّم می گذارند وسپس در مورد آن ها بحث می كنند

ب:آموزش بخش دوم درس:

1-درس بین افراد گروه ها تقسیم می شود تا روخوانی (صامت خوانی)گردد

ابن سینا : داستان ( مرده زنده شد)

باباطاهر : داستان (پسر ستاره)

علیصدر : داستان (گاو)

1-بخش مربوط به خود را به دقّت مطالعه نموده و در صورت نیاز یادداشت برداری می كنند

درس روخوانی واشكالات را مطرح می نمایند

2-با هدایت معلّم به گروه های هم نام می روند

2-به گروه های جدید وارد ونتیجه ی مطالعه ی خود را بازگو و با هم تبادل نظر می كنند

در گروه  هركدام بخش مربوط به خود را توضیح می دهد به عنوان مثال علیصدر داستان گاو را برای گروه خود بازگو می نماید و000.

2-با هدایت به گروه های اصلی باز می گردند

با دقّت روخوانی را دنبال می كنند و سپس در گروه ها یك بار درس روخوانی         می گردد

درس توسط معلّم روخوانی می گردد

 جمع بندی:3 دقیقه

روش: همیاری

كات مهم با راهنمایی معلّم ارائه می شود

 هر گروه یك نكته از درس را پبدا وتوسط نماینده گروه به كلاس ارائه می دهندمانند:

1-از طریق فیش برداری می توان اطلاعات را منسجم نمود

2-000.

ارزشیابی پایانی:10 دقیقه

روش : كارایی تیم

سه سئوال چهار گزینه ای به دانش آموزان داده می شود مانند:

1-داستان مرده زنده شد در كدام شهر اتّفاق افتاد؟

الف:مشهد  ب:تهران  ج:گرگان  د:همدان

2-000.

سئوالات را دریافت وابتدا به شكل انفرادی وسپس گروهی پاسخ را تهیّه می نمایند

كلید را در اختیار گروه ها می گذاریم

پاسخ ها را بررسی و نمره ی مربوطه را محاسبه می كنند( هرپاسخ صحیح 3+ و هرپاسخ اشتباه 1ـ )

با توجّه به جدول ، هز گروه وضعیت خود را در میزان پاسخ گویی گروهی مورد بررسی قرار می دهد

نتایج به دست آمده با توجّه به جدول این روش تجزیه وتحلیل می شوند

تعیین تكلیف: 2 دقیقه

روش: پروژه

هر دانش آموزاطّلاعاتی درمورد خانواده ی خود به صورت فیش برداری به کلاس               

 . ارسال:برجی                                               عرضه نماید                 



مطالب مشابه :


جهات اصلي و فرعي (درس 4)

آغاز ثبت نام دبستان شهدای فرهنگی برای سال تحصیلی ۸۹-




طرح درس روزانه فارسی چهارم

گروه های بین آموزشگاهی - دبستان سوم خرداد ( منطقه برخوار ) 5-روان خوانی درس و000.




نمونه ورقه امتحانی

آموزشگاه شهدای دبستان شهدای بپينگ ينگ، " مسابقات منطقه‌اي قرآن و عترت مربوط




برچسب :