تاریخچه و کم ترین قیمت برند های ساعت!

گزارشي از قيمت انواع ساعت در بازار تهران
ساعت واقعي چند است؟

ميرمحمد طجوزي
شايد تا به حال توجه نكرده باشيد يا برايتان هيچ اهميتي نداشته باشد، ولي بايد بدانيم كه در زندگي آدمي مهم‌ترين نقش را زمان ايفا مي‌كند. چراكه هر كار و مساله‌اي كه در روز با آن سروكار داريم، بالاخره مربوط به زمان مي‌شود. تمام وعده‌هاي ملاقات اعم از رسمي و غيررسمي، تاريخ مراسم‌هاي گوناگون و سمينارهاي مختلف خلاصه همه چيز مربوط به زمان مي‌شود؛ در نتيجه مهم‌ترين چيز در زندگي همه انسان‌هاي روي زمين همان وقت و زمان است.

m14-01.jpg

حدود 600سال پيش از ميلاد مسيح يعني در زمان امپراتوري دوم اين بابلي‌ها بودند كه اولين ساعت را اختراع كردند. آنها مبناي ساعت را به 60 قرار دادند؛ چراكه معتقد بودند اين عدد بر اعداد يك، دو، سه، پنج، ده، پانزده، بيست و سي بخش‌پذير است.
اوقات‌دانان قديمي
بالاخره بشر به آن حدي رسيد كه متوجه شد براي مشخص شدن روز و متعارف شدن كارهايش احتياج به ساخت ساعت دارد. كوشيد و پس از تلاش‌هاي بسيار توانست ساعت‌هاي اوليه را ابداع و اقدام به ساخت آنها كند.
از ساعت‌هاي اوليه ساخت بشر مي‌توان به انواع آبي، آفتابي، شني يا ماسه‌اي و شمعي اشاره كرد.
ساعت آبي
در اين نوع ساعت، از جريان يكنواخت آب استفاده مي‌شود. به اين ترتيب كه داخل ظرف مدرج سوراخ دار را از آب‌ پر مي‌كنند و آب قطره‌قطره از سوراخ كوچك مي‌چكد با توجه به مقدار آب خروجي، زمان تا حدودي معلوم مي‌شود.
ساعت خورشيدي
در ساعت خورشيدي يا آفتابي، ميله‌اي عمودي به سطح افقي نصب مي‌شود و با اندازه‌گيري سايه آن ميله، زمان مشخص مي‌شود.
ساعت شني «ماسه‌اي»
از دو حباب شيشه‌اي چسبيده به هم تشكيل شده است كه ميان آن، ‌سوراخ باريكي براي رد شدن شن يا ماسه تعبيه مي‌شود تا محتواي آن به تدريج از حباب بالا به حباب پايين جمع شود. بعد ظروف را وارونه مي‌كنند و همان عمل تكرار مي‌شود. با معلوم شدن تعداد دفعات جابه‌جا شده شن‌ در حباب‌‌ها حدود تقريبي زمان مشخص مي‌شود.
ساعت‌هاي شمعي
در اين گونه ساعت‌ها بدنه شمع مدرج مي‌شود و با سوختن شمع و كوتاه شدن آن زمان محاسبه مي‌شود.
عصر جديد
همان طور كه مي‌دانيد اين گونه زمان‌سنج‌ها متعلق به چند صد سال پيش است، با توجه به پيشرفت علمي كه امروزه شاهد آن هستيم ديگر استفاده از اين گونه ساعت‌ها نه جلوه مناسبي دارد، نه اينكه ديگر وقت محاسبه براي تعيين زمان آنها را داريم، چراكه حداقل چند دقيقه وقت لازم است تا بتوانيم زماني را كه آنها نشان مي‌دهند، محاسبه كنيم. به هر حال كم‌كم ساعت‌هاي دقيق‌تر مكانيكي، وزنه‌اي، فنردار، برقي، ‌باتري‌دار و كامپيوتري جاي ساعت‌هاي سنتي را گرفتند. اين امر بيشتر از همان زماني بود كه بشر به قابليت‌هاي فنر پي برد و دانست كه براي استفاده از چرخ‌دنده‌هاي موتور ساعت احتياج به استفاده از فنرهاي گوناگون دارد. به طوري كه امروز ساعت‌ها به ساعت شمار، دقيقه‌شمار و ثانيه‌شمارهاي فنري مجهز هستند.
اوايل قرن شانزدهم بود كه اولين ساعت مچي آهني، كه خيلي هم در ساخت آن از هنر و ظرافت استفاده نشده بود، توسط يك مخترع آلماني ساخته شد، بعدها يعني اوايل قرن هجدهم با استفاده از فنر و چرخ‌دنده‌هاي بسيار كوچك، امكان ساختن ساعت مچي ظريف به وجود آمد، اما اولين ساعت‌هاي ساعت مچي بيشتر ساعت‌‌هاي امروزي، توسط هنرمندان سوئيسي ساخته شده است.
ترين‌ها
بين سال‌هاي 1865 تا 1868ميلادي بزرگ‌ترين، حجيم‌ترين و سنگين‌ترين ساعت ديواري جهان، در كليساي سن‌پير در فرانسه نصب شد. ارتفاع ساعت 1/12متر، عرض آن 09/6متر و ضخامتش 7/2متر بوده است كه از 90هزار قطعه تشكيل شده بود؛ ولي در مقابل اين عظمت و زيبايي بد نيست بدانيد كوچك‌ترين ساعت كه در حال حاضر در صحنه توليدات جهاني موجود است، ساعتي است كه فقط 98/0درصد ميليمتر قطر دارد و از تمام امكانات يك ساعت مدرن امروزي برخوردار است.
بازار قيصريه
بازار قيصريه راسته‌اي در بازار بزرگ تهران است كه تمام مشتاقان خريد انواع ساعت، هر روز از اين بازار جهت خريد و فروش بازديد مي‌كنند.
با توجه به تقاضاي بالايي كه امروزه شاهد آن هستيم. شركت‌هاي مختلف داخلي و خارجي بر آن شده‌اند تا با توليدات خود بتوانند رقابت سالم و سنگيني داشته باشند، ديگر فصل استفاده از ساعت‌هاي ابتدايي گذشته است كه هر كسي براي خود ساعتي بسازد و اين حرفه‌اي‌گري ‌شركت‌هاي سازنده انواع ساعت است كه سبب مي‌شود تا بتوانند به راحتي كالاي خود را عرضه كنند و راحت‌تر از عرضه آن، محصولات خود را به فروش برسانند، اما نبايد فراموش كنيم با اينكه انواع ساعت با برندهاي متفاوت در حال عرضه و توليد است، اما هر برند از انواع ساعت طيف علاقه‌مندان خاص خود را دارد. به طور مثال گروهي به دنبال خريد ساعت‌هاي رولكس هستند و قيمت هشت‌ميليوني آن هيچ اهميتي براي آنها ندارد، ولي عده‌اي نيز به دنبال ساعت‌هايي نظير زاگرس هستند كه چيزي حدود چهار پنج‌هزار تومان قيمت دارد.
سوغات كردستان
بعضا در كوچه و بازار با كساني كه دست‌فروش ساعت هستند، برخورد كرده‌ايد، اما قيمت‌هايي كه اين اشخاص براي محصولات خود ارائه مي‌دهند خيلي كمتر از قيمت‌هاي مغازه‌داران است. كاك حمو، يكي از كردهايي است كه در تهران ساعت‌فروشي مي‌كند ولي درباره نحوه تهيه انواع ساعت‌هايي كه مي‌فروشد، مي‌گويد: ما اغلب ساعت‌هايمان را به صورت كيلويي از شهرهايي نظير سنندج و بانه تهيه مي‌كنيم، حال آنها از كجا مي‌آورند ما نمي‌دانيم؟ وي درباره قيمت خريد خود چيزي نمي‌گويد، ولي معتقد است با اينكه بيشتر ساعت‌هايش را به قيمت سه تا 5هزار تومان مي‌فروشد، سود خوبي برايش دارد و خدا را شكر مي‌كند.
سايه اژدها در ايران
مجتبي جاسبي، مدير فروشگاه ايران در بازار مي‌گويد: از زماني كه صنعت چين رو به صادرات پيش رفت و صنعت ما رو به واردات عقب‌نشيني كرد، توليد گران داخلي به جاي آنكه به فكر رقابت و توليد مصنوعات بهتر باشند، به دليل سودآوري زياد واردات ساعت به سود كشور چين عقب‌نشيني كرده‌اند.
حال نمي‌دانيم كه چه كاري بايد انجام بدهيم تا دوباره مردم بتوانند با پرداخت هزينه كم ساعت‌هاي مناسب و مطمئني به دستانشان بياندازند. مگر كساني كه توان پرداخت مبالغ هنگفت را ندارند، حق به دست كردن ساعت‌هاي خوب و مناسب را ندارند؟


مطالب مشابه :


سفارش اینترنتی ساعت نگین دار رولکس والار نقره ای ــ خرید پستی ساعت رولکس walar

کالا برای شما - سفارش اینترنتی ساعت نگین دار رولکس والار نقره ای ــ خرید پستی ساعت رولکس walar
تاریخچه و کم ترین قیمت برند های ساعت!

یک فکر! - تاریخچه و کم ترین قیمت برند های ساعت! - one idea
حضور فردریک کنستانت در ایران

با توجه به قیمت بالای این ساعت ها که از 700 هزار تومان به بالا است جامعه هدف برای این مارک
ساعت دیواری های زیبا و فانتزی!

فروشگاه بزرگ اینترنتی - ساعت دیواری های زیبا و فانتزی! - ایزی شاپ، خرید پستی انواع محصولات
تابلوهای لیست قیمت و ساعت های دیجیتال و عقربه ای LED

پاراکس الکترونیک - تابلوهای لیست قیمت و ساعت های دیجیتال و عقربه ای led - تابلوهای روان و
فروش اینترنتی ساعت دیواری فانتزی چوبی با قیمت ارزان

دهکده چوب - فروش اینترنتی ساعت دیواری فانتزی چوبی با قیمت ارزان - ساخت و تولید تخته نرد
مختصری از تاریخچه چند برند سوئیس

وبلاک تخصصی ساعت مچی البته پاتک محصولات در رنج قیمت نرمال هم تولید می کند که تعداد
برچسب :