داشهوند

نژاد داش هوند

نام داش هوند ازدوکلمه dach به معنی گورکن و hund به معنی سگ آمده است . کتبی که ازقرون وسطی اروپا به دست آمده اشاره به نوعی سگ می کند که از لحاظ توان دنبال کردن شبیه به تازیها و ازلحاظ رفتار و خلق و خوی شبیه به تریرها بوده است. و از این لحاظ که می توانستند گورکن را تعقیب کنند تحت عناوین dachs – hund , badger – dog نامیده شده اند. به علاوه درنواحی مختلف نیزازسگهای مختلفی که قادر به شکارخرگوش بوده اند استفاده می شده است وهمگی آنها را تحت عنوان rabbit dog به معنی سگ شکارخرگوش می نامیدند .

نقاشی هایی از قرون 17،16،15 میلادی وجود دارند که شکارگورکن به وسیله سگهایی با بدن دراز پاهای کوتاه و گوشهایی با تیپ تازی را به تصویرکشیده اند . برخی ازاین سگها دارای دستهایی شبیه به باست برخی دارای سر تریر و برخی نیزدارای موهایی صاف وبلند هستند .

با توجه به این نکته که این تصاویر قبل از ابداع عکاسی و فتوگرافی نقاشی شده اند ، نمی توانند جزئیات واقعی و حقیقی مربوط به این سگها را ارائه دهند. اما آنچه مشخص است بهره گیری ازنوع خاصی از سگها در شکار گورکن بوده است. باید دانست که گورکن یک موجود نیرومند 12 الی 20 کیلوگرمی است که چه دربالا وچه درزیرزمین پرقدرت ، قوی ، زیرک و باجرات است . همچنین سگهای داش هوند درمقابله علیه گرازهای وحشی نیز مداخله می کردند .


یک داش هوند کوچک 8 الی 11 کیلوگرمی به خوبی علیه روباه ها و دنبال کردن گوزنهای زخمی کارائی دارد . حتی داش هوندهای 6 کیلوگرمی قادربه شکار سمور و خرگوش صحرائی هستند . طی 25 سال اول قرن بیستم انواعی از این نژاد به وجود آمده اند که با وزن کمتراز5/2 کیلوگرم و دور سینه ای درحدود 30 سانتیمتر هنوز هم استعداد شکارخرگوش را دارند.

از لحاظ پوشش خارجی و وضعیت موها به سه مدل مواجه هستیم که عبارتند ازداشهوند مو صاف (Smooth Dachshund) داش هوند موبلند(Long- haired Dachshund) و داشهوند موسیمی ( Wire- haired Dachshund) . این سگها دارای اندازه های مختلفی نیزمی باشند . داشهوند مو صاف با اندازه متوسط را به خوبی می توان درداخل خانه یا آپارتمان نگهداری کرد . پاهای کوتاه آن به خوبی طاقت فعالیتهای بسیارزیاد را دارد . موهای کوتاه ، تیره رنگ ، بدون بو و نرم آن نیازی به اصلاح ، برس زدن ، شانه زدن و حمام کردن ندارند . مگرآن که به صورت اتفاقی کثیف وآلوده شوند. درمحیط خارج ازخانه داش هوند سگی خستگی ناپذیر ، سرسخت و قوی است و درداخل خانه سگی مطیع و وظیفه شناس. در موقع بازی بشاش و در مواقع خطرهوشیاراست. این نژاد دارای سه نوع مو ، دو اندازه استاندارد و منیاتور و به رنگهای قرمز ، سیاه توام با قهوه ای کمرنگ (برنز) وحتی سایررنگها می باشد.


مشخصات استاندارد داش هوند

ظاهرعمومی : قد کوتاه بدن درازبا پاهایی کوچک که به خوبی عضلانی هستند . پوست حالت ارتجاعی دارد و بدون چین خوردگی زیاد کاملا انعطاف پذیراست . به نظرمی رسد در توان بالای خود برای حرکت هیچگونه لنگش ، درد عضلانی و ناهماهنگی را نشان نمی دهد . داش هوند سگ جسوری است که سرخود را با اطمینان وهوشیاری بالا نگه می دارد وحالت چهره اوحاکی از زیرکی است. روحیه شکار ، حسن بویائی قوی وصدای رسا ، آن را به موجودی مبدل ساخته که برای کاردرزیرزمین و عبور از لابلای بوته ها و درختچه ها ایده آل نموده است . حس بویائی قوی مزیت فوق العاده ای نسبت به سایرنژادها در تعقیب شکار به این سگ داده است .

جثه واندازه :
این نژاد دارای دو اندازه می باشد . اندازه استاندارد و اندازه مینیاتور . مینیاتوریک گروه جداگانه نیست اما درمقایسه باید عنوان کرد این نژاد حداکثر به وزن 5/5 کیلوگرم می رسد ؛ درحالی که اندازه استاندارد معمولا وزنی در حدود 6 الی 8 کیلو دارد .

سر :
چنانچه از بالا یا ازپهلو به سر نگاه شود بصورت یکنواخت به طرف بینی نازکترمی گردد . چشمها دارای اندازه متوسط بادامی شکل و سیاه هستند . منظره چشم مطبوع و پرنفوذ است . زوائد استخوانی بالای حدقه چشم به طرزمشهودی بیرون زده اند . قاعده گوشها نزدیک به قله سر است وخیلی به سمت جلونمی آید . طول آن متوسط وشکل آن گرد می باشد و حالت باریک یا چین دار پیدا نمی کند. جمجمه و پوزه کمی انحنا دارند . مشکی بهترین رنگ بینی است . لبها به خوبی فک پائین را می پوشانند . سوراخهای بینی کاملا باز هستند .


گردن :
بلند و عضلانی است و در ناحیه پس سرکمی خمیدگی دارد.

بدن :
درازوعضلانی است . در نمای نیمرخ کمر مختصر خمیدگی دارد . شکم دارای انحنای کمی به سمت بالا است .

دستها :
به دلیل کارائی کافی در زیر زمین ، دستها میبایست قوی ، بلند و عضلانی باشد . بازو نزدیک به دنده ها است و آرنج چسبیده به بدن قرارمی گیرد . قسمت ساعد کوتاه وعضلانی است . پنجه ها فشرده قوی و دارای انحنای مناسب و دارای بالشتکهای ضخیمی است . هردست دارای پنج انگشت است که چهار انگشت نزدیک به یکدیگر و جهت کارمورد استفاده قرار می گیرند . ناخنها کوتاه هستند .

پاها :
قوی و عضلانی هستند . لگن ، ران ، ساق وقلمهای پا دارای طول یکسانی می باشند . پاها به جوانب چرخش ندارند . وقتی ازپشت به قلمها نگاه می شود عمودی و موازی هستند . پنجه های پا کوچکتر از پنجه های دست بوده و تنها دارای چهار انگشت خمیده و بالشتکهای ضخیم می باشند .


دم :
در ادامه ستون مهره ها قراردارد . فاقد فرخوردگی و تاشدگی است . حالت نگه داشتن دم چندان قابل توجه نیست .

خلق وخو :
داش هوند سگی با هوش ، دوست داشتنی ، بدون خجالت ، جسور و بی باک است .

موها :
داش هوند دارای سه نوع مو است :

1- صاف (Smooth)
3 - سیمی (Wire- haired)
3 - بلند (Long- haired)

داش هوند مو صاف

موها :
کوتاه ، صاف و براق هستند . این موها خیلی بلند و نه خیلی ضخیم می باشند .

دم :
به تدریج نازک می شود . دم دارای موهای پر پشت نیست . ممکن است تعدادی موی بلند و سیخ شده در زیر دم دیده شود .


رنگ موها :
اگرچه رنگ پایه اهمیتی ندارد . غالبا الگوهای خاص و رنگهای ویژه ای دیده می شوند . ازجمله رنگهای داش هوند قرمز (همراه یا بدون رگه های سیاه رنگ) و کرمی رنگ می باشد . ممکن است رگه های کوچک سفید رنگی نیز بر روی سینه دیده شوند . بینی و ناخنها سیاه هستند . ترکیب دورنگ عبارتند از سیاه و شکلاتی ، خاکستری (آبی) و حنایی همراه با لکه های برنزی رنگ دربالای چشمها ، کناره فکها و لب پائین ، لبه داخلی گوش ، داخل و خارج دستها ، برروی پنجه ، اطراف مقعد و 2/1 – 3/1 زیردم . البته الگوی خالخالی هم در این نوع داشهوند وجود دارد . درنوع ساده آن یک رنگ روشن در زمینه یک رنگ تیره تر ایجاد الگوی خالخالی می کند . در نوع مضاعف آن مقادیر متنوعی ازرگه های سفید در الگوی خالخالی ساده به وجود می آید .

داش هوند با موی سیمی

موها :
به استثناء فک ها ، ابرو و گوش تمام بدن به وسیله یک نوع موی سخت ، خشن ، ضخیم و کلفت پوشیده شده است . در لابلای این موها موهای کوتاهتر و نرمتری نیز وجود دارد . موهای گوش کوتاهتر از موهای بدن هستند و تقریبا صاف می باشند . ترکیب کلی موها در این نوع به نحوی است که از فاصله دور بسیار شبیه نوع مو صاف می نماید .

رنگ موها :
با آنکه متداول ترین رنگ ها در این نوع شامل خاکستری تیره ، سیاه و برنز ، همراه با رگه های متفاوت قرمزمی باشد ؛ بقیه رنگها نیز می توانند مطرح شوند . ممکن است لکه های سفیدی بر روی سینه دیده شوند .


داش هوند مو بلند

مو در این نوع داش هوند ، نرم و غالباً کمی موجداراست . در زیر گردن و جلوی سینه ، زیر بدن و گوشها و پشت پاها از طول بیشتری برخوردارمی باشد . مو نباید حالت مجعد و فرفری داشته باشد .

دم :
مسیر آن در ادامه ستون مهره قرارمی گیرد . موهای دم از طول بیشتری برخوردارند و حالتی شبیه به پرچم ایجاد می کنند .

رنگ موها :
ترکیب رنگها در این نوع شبیه به داش هوندهای موصاف می باشد .

این سگ دراصل برای شکار گورکن و خرگوش و موش در مزارع بکار می رفت . وی دارای قدی کوتاه با پاهای کوچک و بدنی کشیده است . دارای 3 نوع مو بلند و موکوتاه و مو ضخیم است . وی استعداد فوق العاده ای در شکار دارد . قدرت آن در شکار دارد . قدرت آن در شکار گور کن که یک موجود نیرومند 5/2 کیلوگرمی است تاییدی بر این ادعا است . حتی داش هوندهای 6 کیلوگرمی قادربه شکار سمور و خرگوشهای صحرایی هستند . نژاد داش هوند یک سگ بسیار دوست داشتنی است و بعنوان سگ خانگی مناسب است هرچند که نگهداری آن کمی مشکل است.


مطالب مشابه :


تغــذیة بچـه گربــه ها

تغــذیة بچـه گربــه ها. گربه ها گوشتخواران واقعی هستند که در محیط طبیعی خود، از طعمه ای با
تغذیه گربه ها

حیوانات خانگی،سگ-گربه - تغذیه گربه ها - راهنمایی.خرید وفروش
انگل های سگ(عمومی)

حیوانات خانگی،سگ-گربه - انگل های سگ(عمومی) - راهنمایی.خرید وفروش
داشهوند

نژاد گربه گربه شیپرد بیگل شی هواهوا ماستیف داشهوند دوبرمن جک راسل تریر آیریش ستر سایبرین
همه چیز راجع به گربه ها(خلاصه-عمومی)

حیوانات خانگی،سگ-گربه - همه چیز راجع به گربه ها(خلاصه-عمومی) - راهنمایی.خرید وفروش
ايجاد رابطه دوستانه با سگ

حیوانات خانگی،سگ-گربه - ايجاد رابطه دوستانه با سگ - راهنمایی.خرید وفروش
آموزش دستشويي کردن سگ

حیوانات خانگی،سگ-گربه - آموزش دستشويي کردن سگ - راهنمایی.خرید وفروش
نژاد دندی دینمنت تریر

حیوانات خانگی،سگ-گربه - نژاد دندی دینمنت تریر - راهنمایی.خرید وفروش
نژاد سایبرین هاسکی

دانشجویان دامپزشکی رازی کرمانشاه - نژاد سایبرین هاسکی نژداهای گربه. رکورد
برچسب :