همه چیز درباره گواهی امضا الکترونیک

امضای دیجیتال؛ شاه‌کلید ورود به دولت الکترونیک نظام‌های اداری موثر و کارآمد از آن دولت‌هائی است که در آنها امضای دیجیتال به عنوان یکی از الزامات جدا نشدنی تحقق دولت الکترونیک پذیرفته شده است. مکاتبات، خدمات، تجارت، شهر و در نهایت دولت الکترونیک بدون امضای دیجیتال و احراز هویت در محیط های آنلاین میسر نخواهد شد.

تعداد افرادی که به دنیای اینترنت ملحق می‌شوند هر روز در حال افزایش است که به همان میزان، انواع اطلاعات گوناگون از جمله تبادلات مالی و تجاری در این محیط مجازی نسبت به گذشته بسیار رشد یافته است.

علیرغم مزایای متعدد نوع تجارت و تبادلات پولی و مالی از طریق اینترنت، برخی کاربران به دلیل عدم احساس امنیت در سیستم های تحت وب علاقه چندانی به تجارت های الکترونیکی و اینترنتی ندارند.

در چنین شرایطی یکی از فناوری هایی که موجب سندیت بخشی به اسناد و اطلاعات الکترونیکی و در نتیجه افزایش میزان اعتماد کاربران به تجارت های الکترونیکی می شود، امضای دیجیتال است. امضای دیجیتال، تکنیکی مبتنی بر رمزنگاری است که محیطی امن برای مبادلات تجاری اینترنتی فراهم می کند.
خلاء ناشی از فقدان امضای دیجیتال در مبادلات الکترونیکی بر لزوم کاربردی شدن این امضا به منظور تحقق اهداف دولت الکترونیک در کشور صحه می گذارد.

** امضای دیجیتال چیست:

امضای دیجیتال گاهی با برداشت عام این نام و با آنچه در سیستم‌های اتوماسیون اداری جریان دارد اشتباه گرفته می شود. آنچه به عنوان امضای دیجیتال در سیستم‌های اتوماسیون اداری از آن یاد می شود عکس گرفتن از امضا و کپی کردن آن پای نامه‌ها و اسناد است.

امضای دیجیتال یک مجموعه کد، یا به بیان واضح تر یک کلید اختصاصی و یک کلید عمومی است که به نام یک فرد مشخص ثبت شده است.

کلید عمومی‌ شامل نام کاربری(USER NAME) و کلمه عبور(PASSWORD) است که برای ورود به سیستم استفاده می‌شود و کلید خصوصی کلیدی است که در سخت افزار امضای دیجیتال موجود است و فقط صاحب امضا به این دو کلید دسترسی دارد.

 به هنگام استفاده از امضای دیجیتال، کاربر ابتدا USER NAME و PASSWORD کلید عمومی را وارد می کند و سپس سیستم نرم‌افزاری برای احراز هویت صاحب امضا به سخت افزار امضا مراجعه می‌کند. اگر کلید خصوصی در سخت افزار موجود بود هویت کاربر و صاحب امضا تایید می شود. به این ترتیب فقط فردی که نام کاربری و کلمه عبور کلید عمومی و کلید خصوصی را در اختیار داشته باشد به عنوان صاحب امضا شناخته می شود.

 **سخت افزار امضای دیجیتال:

بنابراین گزارش، سخت افزار مورد نیاز امضای دیجیتال یک مدیا(MEDIA) است و "توکن " نام دارد. این مدیا می‌تواند یک توکن شبیه فلش مموری (flash memory) یا یک smart cartکارت کوچک که از نظر ظاهر مشابه کارت های عابر بانک است باشد که امضا به این سخت‌افزار منتقل می‌شود.


** مزایای امضای دیجیتال:

يك کارشناس فناوری اطلاعات با اشاره به مزایای استفاده از امضای دیجیتال گفت: در دنیای اینترنت امکان هک شدن و تغییر در اطلاعات حتی در حین ارسال نیز وجود دارد. یکی از مزایای امضای دیجیتال امکان رمزگذاری اطلاعات (Hashing) است. با استفاده از این امضا اطلاعات در حین ارسال و دریافت به صورت رمز به سرور مربوطه منتقل می شود که برای سرور قابل تشخیص است.
وی خاطر نشان کرد: در چنین مواقعی حتی اگر فایل مربوطه در مسیر انتقال از مبداء به مقصد دستکاری و هک شده باشد سرور با تشخیص خطا به مخدوش شدن اطلاعات ارسالی پی می‌برد.

طبق قوانین و استانداردهای بین المللی در هر کشور یک یا چند مرکز به نام CA برای صدور امضای دیجیتال وجود دارد.

 دفتر اسناد رسمی شماره ۴ سبزوار آماده صدور گواهی امضا الکترونیک برای کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی است.

نشانی: سبزوار- پایین تر از میدان طالقانی روبروی طالقانی ۹


مطالب مشابه :


فرهنگ رانندگی در ایران:

بعد از گرفتن دار در اینترنت با صدها ها و موتورسیکلت‌هایی که
تاریخچه شهربانی یا پلیس ایران

ماشین های پلیس ایران از که افسران زن با موتورسیکلت در سطح شهر 110؛خلافی گرفتن و
بررسی تخصصی شمع

استعلام اینترنتی خلافی به کارت" از اینترنت. نیروی موتور از احتراق مخلوط سوخت و هوا
همه چیز درباره گواهی امضا الکترونیک

دانلود نرم افزار محاسبه هزینه های انواع ماشین و موتورسیکلت از طریق اینترنت گرفتن از
افزایش بازدید

به اینترنت از طریق gprs دریافت خلافی ماشین از طریق sms گرفتن تماس
اندر احوالات فرهنگ رانندگی در ایران

همه ما وقتی برای گرفتن گواهی یکی از اعمال خلافی است که دار در اینترنت با صدها
ایرانیان مهربانند، اما نه در رانندگی:

نحوه ی بیرون آوردن یا عبور از چاله یا دست نحوه ی سبقت گرفتن. جدول جدید جرائم
راهنمای گواهی امضا الکترونیک-بررسی مشکلات گواهی امضا الکترونیک و راهکارهای رفع آن هنگام کار با سامان

دانلود ارزش مالیاتی ماشین آلات و موتورسیکلت از منوی tools صفحه اینترنت ظاهر می شود
برچسب :