نرخ ارز

Dollar_Sign_Green.gifبه گزارش ارانیکو پس از گذشت ۶ روز از افزایش ناگهانی قیمت ارز در بانک های کشور هنوز شاهد تفاوت قیمت ارز های مختلف بین بانک و بازار آزاد هستیم. طی روزهای گذشته این تفاوت قیمت روند افزایشی پیدا کرده است و می توان هدف تک نرخی شدن ارز را در این شرایط دور از دسترس دانست.

 

  

جدول ذیل نرخ ارزهای مختلف در بازار آزاد و بانک های کشور را در تاریخ دوشنبه ۹۰/۳/۲۳ نشان می دهد.

نوع ارز نرخ بانک نرخ بازار تفاوت درصد تفاوت
دلار آمریکا ۱۱۷۴۰ ۱۲۵۰۰ ۷۶۰ ۶.۵ ٪
یورو ۱۶۸۲۶ ۱۸۰۰۰ ۱۱۷۴ ۷ ٪
پوند ۱۹۰۸۴ ۲۰۲۴۰ ۱۱۵۶ ۶ ٪
درهم ۳۲۰۱ ۳۳۸۰ ۱۷۹ ۵.۵ ٪
فرانک سوئیس ۱۳۸۹۳ ۱۴۷۰۰ ۸۰۷  ۵.۸ ٪

به عنوان مثال نمودار ذیل شرایط تفاوت نرخ دلار در بازار آزاد و بانک ملی را در یک ماه گذشته نشان می دهد که قیمت دلار در بازار آزاد در حال فاصله گرفتن از بانک ملی می باشد. البته برخی از صرافی ها در روزهای اخیر از ارائه قیمت خودداری کرده و یا قیمت ها را بالاتر از قیمت های فوق اعلام می کنند.

eranico.com%20-%202011-06-13%20-%2014h-0

نمودار دلار در بانک ملی و بازار آزاد طی شش ماه گذشته به تفکیک به شرح ذیل می باشد.

eranico.com%20-%202011-06-13%20-%2012h-4

eranico.com%20-%202011-06-13%20-%2013h-5

به نقل از کلمه، بازار ارز ایران این روزها برای دولتی‌های حاشیه‌ساز، ارزساز هم شده است و گفته می‌شود در کنار سود هنگفت برخی جریانات انحرافی که به اطلاعات و تصمیمات دولتی دسترسی دارند، گرانی اخیر ارز هفتگی ۱۰۰ میلیارد تومان سود به جیب بانک مرکزی واریز می‌کند.

به گزارش مهر، بازار ارز ایران در سال ۹۰ آرام و قرار نداشته است و هر روز و هفته و ماه این سال شاهد اتفاقات جدیدی در این آشفته بازار بوده‌ایم که آخرین آن، اقدام شتابزده بانک مرکزی برای تک نرخی کردن نرخ ارز است که گرانی ارز را رقم زده است.

“تک نرخی کردن نرخ ارز”؛ این مطلب را هرکه بگوید در ظاهر اقدام خوب و باید دارای منطق اقتصادی باشد و طرحی برای حذف رانت؛ اما پرسش این است که در چه شرایطی و چگونه.

نظام ارزی ایران بنا به گفته مسئولان پولی کشور، “شناور مدیریت شده” است و در قوانین برنامه چهارم و پنجم توسعه نیز بر آن تاکید شده است. برهمین اساس، بانک مرکزی فقط در شرایط نوسانات شدید نرخ ارز باید در این بازار مداخله کند اما به نظر می رسد در عمل این گونه نیست.

براساس جدیدترین تصمیم، بانک مرکزی با وعده تک نرخی کردن نرخ ارز قیمت انواع ارز را به صورت عمدی از چهارشنبه گذشته به طور متوسط ۱۰ درصد افزایش داد تا به اصطلاح، هم جلوی رانت را گرفته باشد و هم بازار را سرو سامان داده باشد.

گزارشها نشان می دهد که بانک مرکزی هفتگی یک میلیارد دلار ارز به بازار عرضه می‌کند که اگر ۱۰ درصد گرانی عمدی ارز را در آن محاسبه کنیم، ۱۰۰ میلیارد تومان می‌شود؛ سود هنگفتی که به جیب بانک مرکزی واریز می‌شود. تازه در این میان، برخی افراد، جریانات و سوداگرانی‌ هم هستند که به دلیل دسترسی زودهنگام به اطلاعات و تصمیمات دولتی، سودهای میلیاردی بادآورده‌ای در این آشفته بازار نصیبشان می‌شود.

تک نرخی کردن ارز نیازمند پشتوانه بسیاری قوی ارزی است، چون دیگر محدودیتی در عرضه نیست و نرخ ارز دولتی و آزاد هم نداریم. در این شرایط، بانک مرکزی باید به صورت شفاف پاسخ دهد که واقعا در عرضه بی محدودیت ارز به بازار مشکلی ندارد؟

ابهام دیگر تک نرخی کردن نرخ ارز به هدفمندی یارانه ها برمی‌گردد که در حال اجراست. گرانی ارز یعنی گرانی واردات، گرانی واردات هم یعنی گرانی هزینه مواد اولیه و کالاها در بازار.

در شرایطی که گزارش رسمی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی از افزایش قیمتها از ابتدای سالجاری تاکنون حکایت دارد، چه اولویت و لزومی دارد که در این شرایط طرحی اجرا کنیم که منطق اقتصادی دارد اما زمان اجرا زمان مناسبی نیست و می تواند شکست این سیاست را رقم بزند.

در صورت شکست این سیاست و عقب نشینی بانک مرکزی از آن، علاوه بر اینکه گرانی ارز رقم خورده، مسئولان پولی کشور هم دیگر در سالهای آینده جرات حرکت به این سمت اجرای سیاست را نخواهند داشت.


لینک منبع 1

لینک منبع 2مطالب مشابه :


تک نرخی شدن قیمت ارز یک آرزوی محال! +نمودار

دولتی و بازار ازاد دلار و سایر در زیر می توانید نمودار افزایش قیمت دلار در بانک
طلا - بیشتر بدانیم

قیمت دلار در بازار آزاد: نمودار ماهانه قیمت نفت خام قیمت لحظه ای ارز و طلا آخرين اخبار
نمودار قیمت دلار در سال 90

آهن فروشی آقازاده - نمودار قیمت دلار در سال 90, نرخ ها و خبر ها در بازار
نرخ ارز

نشان می دهد که قیمت دلار در بازار آزاد در حال نمودار دلار در بانک ملی و
دلار، ريال، يك پيشنهاد!/نمودار تغييرات ريال در برابر دلار در 30سال

نمودار 2، تغييرات 1371 قيمت دلار در بازار رسمي تقريبا اين تفاوت در بازار آزاد
نمودار یک ساله فراز و فرود قیمت سکه و طلا

و به دنبال سیر صعودی دلار در بازار آزاد قیمت طلا و سکه هم نمودار قیمت سکه تمام بهار
تغییر نرخ ارز در 30 سال گذشته

قیمت دلار در بازار آزاد در یکماه اخیر نیز روندی افزایشی را تجربه کرده است، به طوریکه نرخ
قیمت دلار در 35 سال گذشته + جدول

قیمت دلار در 35 سال گذشته + جدول . قیمت دلار بازار آزاد: 1357: 7: 10: 1358: 7: 14: 1359: 7: 20: 1360: 8: 27: 1361: 8: 35
دورنمای ابهام بازار محصولات پتروشیمی

نمودار موجود نشان در هر صورت قیمت‌های جهانی و قیمت دلار در بازار آزاد مهم‌ترین
گزارش هفتگی بازار ارز

"نمودار تغییرات نرخ دلار در بانک مرکزی" "نمودار تغییرات نرخ دلار در بازار آزاد" قیمت بازار
برچسب :