هرکی میخواد ماشین بخره بیاد اینجا

پرفروش ترين خودروهاي ايران در سال هاي
۸۳-1382 به ترتيب عبارت بودند از پرايد، پيكان، پژو 405، پژو آردي، پژو206 و سمند، اما بهتر است بر مبناي جيب مان تصميم بگيريم؛ ضمن اين كهمحدوده قيمت ها براي رنگ هاي مختلف، متفاوت است. پس خوش حال باشيد كه رنگهاي سليقه اي ديگر، ممكن است ارزان تر باشند؛ حداقلِ تفاوت رنگ در بعضيموارد به چندصد هزار تومان هم مي رسد.

سپند پي كي(PK) :
بين 9/4 تا 5/5 ميليون تومان
نام پي كي از دو حرف اول كلمه پارس خودرو يعني كارخانه سازنده اش گرفته شده. اتومبيلي با اتاق رنو 5 قديم كه در ابتداي توليد، موتور 4 سيلندر پرايد با حجم 1/1 ليتر و قدرت 55 اسب بخار بر روي آن گذاشته شد و البته
ظاهر آن هم مثلا به لحاظ چراغ هاي عقب، گل گيرها و تزيينات داخلي، اندكي تغيير كرد. فضاي داخلي پي كي نسبتا كوچك و تنگ است و فقط به درد خانم دكترهايي مي خورد كه با آن از خانه تا مطب مي روند و برمي گردند! براي كار
كشيدن طولاني، خيلي خوب و باكيفيت نيست و ممكن است بعضي قطعات آن زود خراب شود. شتاب گيري اش به لطف داشتن موتور پرايد و وزن سبك، خوب است (آمار رسمي منتشر نشده) اما چون وزن موتور آن بيشتر روي محور جلو وارد مي شود، فرمان آن خيلي تيز است و موقع رانندگي بايد خيلي احتياط كرد.
الان نوع جديد آن با موتور 4 سيلندر 1300 سي سي و كاربراتور مدار بسته(CLC) هم ارايه شده كه مهم ترين فايده آن، امكان نصب كولر است. بهتر است كلا در مورد ترمزها و ترمز دستي اين ماشين سوالي نكنيد و درباره
تجهيزات آن هم خيلي وسواس به خرج ندهيد.

نماي اين خودرو را مي شود با تغييراتي اسپورت تر كرد. لوازم يدكي آن نسبتا فراوان و تعميرات آن هم تا حدي آسان است، اما بايد اين را هم بدانيد كه افت قيمت دست دوم آن هم زياد است.
در مجموع، اگر مجبور هستيد كه حتما ماشين نو تهيه كنيد و بيش از اين هم پول نداريد، اين اتومبيل را به شما توصيه مي كنيم.

پيكان انژكتوري 1600:
بين 8/5 تا 05/6 ميليون تومان
پيكان ديگر عضوي از جامعه ما شده است. اتومبيلي با قدمت بيش از 40 سال، و جالب است كه طي اين مدت، تغيير زيادي هم نكرده است. موتور آن 4 سيلندر است و 1600 سي سي حجم دارد و چند سالي مي شود كه نوع انژكتوري (يعني بدون كاربراتور و داراي سيستم پاشيدن مستقيم سوخت) آن توليد شده. شتاب اين نوع از پيكان هاي كاربراتوري بهتر و مصرف سوختش كم تر است و در كل، 5 درصد هم به قدرت موتورش اضافه شده. علي رغم اين بهينه سازي ها، هنوز هم خوره بنزين است و آمارهاي رسمي و غيررسمي، از مصرف حداقل 14 ليتر در هر 100 كيلومتر حكايت مي كند. فرمان و داشبورد آن (اگر بشود نام اين ها را تزيينات داخلي گذاشت!) گاهي دست خوش تغيير شده، اما اصل قضيه ثابت است. با صرف مقدار كمي پول (چندصد هزار تومان) براي خريد چهار حلقه لاستيك دور سفيد (يا اگر خواستيد رينگ) مي توانيد آن را خيلي خوشگل ترش بكنيد. بيشترين رنگي كه
پيدا مي كنيد سفيد است، پس نبايد خيلي بگرديد. داخل اتاق اين ماشين به دليل صندلي هاي نسبتا بزرگش، كمي تنگ و تاريك به نظر مي رسد و كساني كه قصد دارند از آن براي كار شريف مسافركشي استفاده كنند. مطمئنا در پايان مقصد همه را له و لَوَرده تحويل خواهند داد! اما عوضش در دكان همه عطارها، لوازم يدكي اش پيدا مي شود و شايد پس از چهل و اندي سال حضور در كنار خانواده ايراني، همگان دستي به تعميرات آن زده و حتي در اين كار خبره باشند. احتمال اين كه در روزهاي برفي و باراني ليز بخوريد هست، چون اين اتومبيل ديفرانسيل عقب است. به علاوه، لاستيك هاي آن هم كماكان از نوع عادي (غير راديال) است، اما خوش حال باشيد كه پيكان فعلا هميشه برابر پول نقد است؛ آن قدر راحت مي توانيد آبش كنيد كه نگو! اين كه مي گوييم فعلا ، به خاطر اين است كه توليد پيكان قرار است از ابتداي سال 1384 متوقف شود ناراحت نشويد ! ما هم نوستالژيك شده ايم!

پرايد صندوق دار: از 9/6 تا 4/7 ميليون تومان
پرايد هاچ بك: از 85/6 تا 4/7 ميليون تومان
پرايد، اتومبيلي كه از آن به عنوان پيكان جديد اسم مي برند، با موتوري 4 سيلندر و حجم موتور 1300 سي سي و قدرت حدود 65-60 اسب بخار، محصول شركت سايپاست. در زمان هاي خيلي قديم (البته نه در عهد باستان)، شركت خودروسازي فورد امتياز يكي از محصولاتش را (كه ما آخر نفهميديم اسم دقيقش چي بوده!) به شركت كياموتورز كره جنوبي مي فروشد. شركت كيا هم پس از مدتي توليد، قرارداد خود را با شركت سايپا منعقد مي كند و توليد مشترك در ايران آغاز مي شود. به همين خاطر، پرايدهاي سال هاي 72 تا اوايل 76، كره اي هستند (كه خرافاتي ها معتقدند بهتر هم هستند!). پس از آن كه كياموتورز ديگر از توليد پرايد خسته مي شود، سايپا كل امتياز را مي خرد و مردم را مطمئن مي كند كه توليد پرايد، حالا حالاها ادامه دارد. پس چون توليد پرايد طي دو سال اخير از پيكان هم بالاتر زده، پرايد را هم مي توان پول نقد جديد به حساب آورد ! علت اين كه پرايد اين قدر در مملكت ما با استقبال مواجه شده، اين است كه از حداقل امكانات رفاهي برخوردار است: شيشه هاي برقي جلو، آنتن برقي، كولر نصف و نيمه و از اين چيزها! و شتاب آن هم به علت سبكي اش و گيربكس 5دنده اي، نسبتا خوب و جوان پسند است. البته همين شتاب گيري ممكن است به نكته اي منفي هم تبديل شود، چون فرمان تيزي دارد و احتمال تصادف يا چپ كردنش چندان هم كم نيست! پرايد جزو معدود ماشين هاي توليد داخل است كه رنگ هاي نسبتا
متنوعي دارد كه البته موقع خريد، پولش را مي پردازيد. منتها در نظر بگيريد كه سفيد، ارزان ترين رنگ آن است و نسبت به رنگ هاي ديگر افت قيمت كم تري دارد؛ ضمن آن كه اگر نياز به صاف كاري و نقاشي هم پيدا كنيد، رنگ آميزي مدل هاي غير سفيد، كمي سخت تر و گران قيمت تر است. فضاي داخلي پرايد نسبتا خوب است. براي مسافرت، پرايد هاچ بك جاي خيلي زيادي ندارد و بيشتر به درد جوان ها مي خورد. پرايد جزو ماشين هايي است كه خوب مي توانيد اسپورتش كنيد، اما حواس تان باشد كه خرج زيادي براي آن نكنيد. بهتر است بخشي از پول تان را كنار بگذاريد تا قطعات خاص مثل كمك فنرها، دينام يا چيزهايي از اين دست را در صورت نياز در آينده عوض كنيد. ضمنا نوع اتوماتيك اين ماشين هم كه كمي تا قسمتي گران تر است، وجود دارد. گيربكس اتوماتيك آن 3 دنده است و فقط هم روي مدل هاي انژكتوري و به تعداد كم عرضه مي شود. اگر خيلي ترافيك تهران اذيت تان مي كند، به خريد آن فكر كنيد؛ ولي تضميني در مورد گارانتي و خدمات درست و حسابي براي هيچ كدام از مدل ها نيست و موارد نارضايتي از تعميرگاه هاي مجاز، زياد است. مصرف سوخت پرايد، نسبتا منطقي است و طبق آمار رسمي، به طور ميانگين حدود 8-7 ليتر در هر 100 كيلومتر مصرف مي كند، اما بهتر است روي رقمي حدود 10-9 ليتر حساب كنيد. واقعا پرايد ماشين بدي نيست! كار راه انداز است، اما كيفيت پايين توليد و قطعات آن، احساس اين كه ماشين خوبي سوار شده ايد را به شما نمي دهد، با اين همه قطعات يدكي آن به شدت فراوان و ارزان است. مي توانيد با خيال راحت به تمام كوره دهات هايي كه دوست داريد سفر كنيد! يكي از مدل هاي جالب پرايد، 141
نام دارد كه ليفت بك است، يعني درِ صندوق عقبش با شيشه عقب بالا مي رود.
جلو آن هم فيس ليفت(fac lift) شده يعني، مدل جلو پنجره و كاسه چراغ هاي آن تغيير كرده است. البته رينگ اسپورت هم دارد، اما مشكلش اين است كه برف پاك كن براي شيشه عقب ندارد، در صندوق عقبش سنگين است و لاستيك هاي پهن ترش يك مقدار رانندگي را سخت تر كرده است.

آردي۱۶۰۰ (انژكتوري):بين 8/6 تا 1/7 ميليون تومان
اتومبيلي دورگه! يعني تركيب موتور 1600 سي سي انژكتوري چهار سيلندر پيكان با اتاق نسل قديم پژو 405 (نه نسل جديد) كه قرار است راحتي پژو (در حد راحتي اتاق، نه چيز اضافه تر) و لوازم يدكي و خدمات ارزان قيمت پيكان را يك جا براي خريدار خوش بختش به ارمغان بياورد! البته تجهيزات داخلي آن از نسل جديد پژو 405 گرفته شده است، اما جالب است كه به تعداد خريداران اتومبيل در سيارات مختلف، نظرات متفاوتي درباره اين ماشين وجود دارد! بعضي ها خيلي تعريفش را مي كنند و برخي هم از واژه هايي سود مي برند كه امكان بيان مكتوب آن وجود ندارد! اين ماشين، ديفرانسيل عقب است و به خاطر همين، فضاي قسمت عقب آن به خاطر عبور ميل لنگ كم تر شده است. شتاب گيري آن به خاطر شكل آيروديناميك تر اتاق پژو بيشتر و به خاطر وزن بالاي اتاق، كم تر شده، ولي مي گويند به هر حال از پيكان بهتر است! ناهماهنگي اتاق با شاسي ممكن است بعد از مدتي دردسرساز شود و سر و صداي آن اذيت تان كند. رينگ هاي چرخ مخصوص پيكان، قاعدتا براي اتاق پژو بايد بزرگ تر مي شد كه نشده است، به همين خاطر، بدنه براي چرخ ها گشاد است، چون اگزوز ماشين براي عبور به سمت عقب در بعضي جاها تغيير پيدا كرده و زواياي خم در آن ايجاد شده است، موتور ماشين كمي خفه كار مي كند و آلايندگي و مصرف بنزين آن بالاست. از استانداردهاي آلايندگي هم كه ما مثل شما بي خبريم! رنگ اين ماشين متاليك نيست، اما كولر دارد و فرمان آن هم هيدروليك است كه در جاي خودش ارزشمند است. مي شود به اين ماشين رسيد و قيافه اش را خوب اسپورت كرد، اما ماشين بازهاي حرفه اي (كه بعضا اين اتومبيل را به اسم جواد مخفي مي شناسند!)
راحت تشخيص مي دهند.

شرمنده ! اگر تا اين مرحله نتوانسته ايد از بين اين مدل ها چيزي انتخاب كنيد، يا بايد چند وقت ديگر در همين مرحله بمانيد، يا براي رفتن به سطح بالاتر، چند ميليون تومان ديگر پس انداز كنيد. چون متاسفانه در كشور ما، طيف قيمت ماشين نو، پلكاني است، نه خطي. اين وسط، مدل نو ديگري پيدا نخواهيد كرد، مگر آن كه به دست دوم فكر كنيد. پس اگر حاضريد و قلب تان نمي گيرد، مي خواهيم به سمت ماشين هاي بالاي 9 ميليون تومان برويم. البته لازم است بدانيد كه در اين محدوده قيمت، دوو ماتيز هم قرار مي گرفت، اما چون ديگر توليد نمي شود، درباره آن توضيح نداديم.

سمند (معمولي): بين 8/10 تا 2/11 ميليون تومان
سمند(LX) :قيمت بين 6/12 تا 7/12 ميليون تومان
بابا اي وگ ل! اگر جوان ايراني آن قدر پس انداز داشته باشد تا بتواند ماشيني در حد سمند بخرد، حتما شغل خوبي هم دارد ! آقا دست راست تان زير سر ما ! سمند واقعا ماشين خوبي است؛ مدل LX (ال ايكس) آن كه بهتر هم هست، چون رينگ اسپورت و ترمز ضد قفل (اي بي اس(ABS دارد (اين نوع ترمز از نظر ايمني بسيار مهم است، چون چرخ هاي آن موقع ترمز شديد قفل نمي كند و كنترل ماشين از دست راننده در نمي رود) و ضبط آن هم قابليت پخشCD هاي mp را دارد. جالب است بدانيد كه ضبط اين ماشين، توليد مشترك شركت پارس الكتريك و شركت معروف كلاريون(Clarion) است. موتور سمند، چهار سيلندر 1800 سي سي انژكتوري است كه حدود 97 اسب بخار قدرت دارد و شتاب صفر تا صد كيلومتر آن 5/11 ثانيه است. حداكثر سرعت قابل دست يابي آن، رسما 185 كيلومتر بر ساعت اعلام شده، اما رقم هاي بالاتر هم از اين طرف و آن طرف گزارش شده است ! فضاي داخلي ماشين، طراحي صندلي ها، حجم صندوق عقب و آينه هاي بغل و خدمات پس از فروش (اگر كارت طلايي گيرتان بيايد) نسبتا خوب است، اما درباره طرح داخلي و خارجي خودرو، كيفيت تجهيزات، ترمزها، سيستم تهويه و لذت رانندگي، نظرات مثبت و منفي زيادي وجود دارد. يكي از مهم ترين مشكلات سمند، اصطلاحا قلمبه بودن آن است، چون درهاي آن خيلي بيرون زده است و ديد عقب آن اصلا خوب نيست. خودتان هم خواهيد ديد كه خيلي از راننده هاي سمند (مثلا تاكسي ها)، يا از عقب به چيزي زده اند يا پايين درها و گل گيرها را خجالت داده اند !
لوازم يدكي آن كمي گران است و به همين خاطر، بايد بيمه بدنه حتما مدنظرتان باشد. انواع و اقسام طراحي اسپورت هم مي توان برايش در نظر گرفت و پاي لرز قيمتش هم نشست! سمند زبان فارسي هم بلد است و كامپيوتر مركزي آن، با بيان جملاتي شما را راهنمايي مي كند (مثلا درب خودرو باز است ).

پژو 206 (تيپ 2): بين 2/10 تا 3/10 ميليون تومان
پژو 206 (تيپ 3): بين 3/11 تا 4/11 ميليون تومان
پژو 206 (تيپ 5): بين 3/12 تا 4/12 ميليون تومان
پژو 206 (تيپ 6): بين 4/13 تا 5/13 ميليون تومان
پژو 206، در همان سال اول توليد خود در فرانسه توانست به لقب اتومبيل سال اروپا نايل شود. يك اتومبيل فرانسوي اصيل كه كوچك بودن، تجهيزات و امكانات نسبتا كافي، نوع بندي مختلف، قيمت معقول و كيفيت مطلوبي را سر لوحه خود قرار داده بود. اين اتومبيل، فوق العاده جوان پسند است و مي توان از 000/10 تومان تا 18 ميليون تومان براي اسپورت كردن آن خرج كرد! (كه بعضي ها اين كار را كرده اند!) تيپ 2 و 3 اين ماشين، موتور 4 سيلندر 1400 سي سي 8 سوپاپ با قدرت 75 اسب بخار دارد كه شتاب صفر تا صد كيلومتر آن 9/12 ثانيه و حداكثر سرعت آن 166 كيلومتر بر ساعت اعلام شده است. تيپ 5 و 6، موتور 4 سيلندر 1600 سي سي 16 سوپاپ با قدرت 110 اسب بخار دارد كه شتاب صفر تا صد كيلومتر آن به
۹‎/۹ ثانيه و حداكثر سرعت آن به 195 كيلومتر بر ساعت افزايش پيدا كرده است. تيپ 6 البته مجهز به گيربكس اتوماتيك است (كه حالت رانندگي اسپورتي و مخصوص برف هم دارد و خيلي گيربكس خوبي است)؛ تيپ 5، رينگ هاي اسپورت و ترمزهاي ديسكي درست و حسابي دارد. تيپ 3 هم نسبت به تيپ 2، ترمز اي بي اس و كيسه هوا (ايربگ) اضافه تر دارد كه در تيپ 5 هم موجود است. اول قرار بوده كه اين ماشين تيپ 1 و 4 هم داشته باشد اما بعدا قرار شده كه همين 4 نوع توليد شود! پژو،۲۰۶ براي جواناني كه مي خواهند جلو بروبَچ، قُپي در كنند، خيلي ماشين خوبي است! چون اهرم هاي كنترل كننده خوبي براي راديو، ضبط و غيره دارد، موقع رانندگي با كلي دگمه جلو چشم تان مواجهيد و خيال مي كنيد داريد آپولو هوا مي كنيد!
اما مشكل اين است كه فقط زبان فرانسوي حالي اش مي شود و پانل ديجيتال وسط آن، معمولا به زبان فرانسه نكات را يادآوري مي كند ! پس خريد پژو۲۰۶ را به علاقه مندان فراگيري زبان دوم هم توصيه مي كنيم! پژو 206، مدل استيشن و كوپه (يعني دو در نه به معناي سر كار گذار!) هم دارد كه مي توانيد عكس هايش را در اينترنت ببينيد؛ بالاخره وصف العيش، نصف العيش كه هست!

پژو 405 جي ال ايكس:
بين 5/11 تا 9/11 ميليون تومان
در راستاي شعار بياييد در شادي هاي هم سهيم باشيم ، ما ايراني ها زماني كه پژو 405 در سال 1988 در فرانسه توليد و به عنوان ماشين سال اروپا انتخاب شد، آن قدر كيف كرديم كه نه فقط مدتي بعد خط توليدش را به داخل آورديم، بلكه وقتي كمپاني اصلي، توليد 405 را به پايان رساند و مدل 406 را به بازار ارايه كرد و حدودا يك سال پيش 406 را هم از خط توليد خارج كرد و 407 را به جاي آن عرضه كرد، هنوز در شادي آن ها سهيم هستيم و در راستاي يكي بودن حرف مرد، به توليد 405 ادامه مي دهيم. تازه نوع جي ال آي آن را هم ساختيم كه كولر و شيشه برقي آن كم تر از جي ال ايكس است و اتاق آن را هم به آردي هديه كرديم تا پيكان بيچاره هم بعد از مدتي لباس نو تن كند! با اين كه طرح پژو۴۰۵ مدت هاست قديمي شده و اصلا طرح روز نيست، به دلا يل فوق، اكثر ادارات دولتي و سازمان ها (مانند تاكسي راني) و خيلي جاهاي ديگر، هنوز از اين ماشين به عنوان اتومبيل رسمي شان استفاده مي كنند. تا چند سال قبل، مدل 2000 سي سي كاربراتوري آن توليد مي شد كه به علت آلايندگي بيش از حد، توليد آن متوقف و موتور 4 سيلندر 1800 سي سي انژكتوري جاي گزين آن شد (طبق عادت كهنه پرستي ايراني ها، مدل 2000 بيشتر مقبول است!) كه مشخصات فني ديگر آن تقريبا شبيه سمند است. كيفيت توليد، قطعات و تجهيزات داخلي آن تقريبا به طور ثابت رو به افول بوده است، ولي از نظر امكانات ساده رفاهي، راحتي نسبي، فضاي كافي و به هر حال احساس سوار بودن بر پژو، رضايت مشتري كم توقع، بي سروصدا و خوش قلب ايراني را جلب مي كند.
مي توان با خرج اضافه تر، اندكي قيافه آن را از حالت معمولي و خسته كننده خارج و اسپورت ترش كرد، اما جوانان كه معمولا دنبال مدل هاي جديدتر و جذاب تر هستند، خيلي با اين قضيه حال نمي كنند ! پژو 405، بيشتر يك اتومبيل خانوادگي است تا جوان پسند.

در محدوده قيمت كمي پايين تر از 10 ميليون تومان، خودرو سيناد (محصول كيش خودرو با موتور 6/1 ليتري رنو مگان) قرار مي گيرد و در محدوده قيمت كمي بالاتر از 12 ميليون تومان، خودرو پروتون (محصول زاگرس خودرو و يك شركت
مالزيايي) مي گنجد، اما چون هم تعداد توليد آن ها كم و هم اطلاعات فني موجود از آن ها در قياس با ديگران ناچيز و تجربه رانندگي با آن ها در ميان جوانان اندك است، از توضيح بيشتر راجع به آن ها صرف نظر مي كنيم.

پژو پارس (پرشيا) (معمولي):
بين 4/15 تا 6/15 ميليون تومان
پژو پارس (پرشيا:(LX) )
حدود 2/17 تا 3/17 ميليون تومان
آقا به خدا پژو پارس، همان 406 يا اقتباس شده از آن نيست! به كي بگوييم آخر!! پژو پارس كه اول نام آن پرشيا بود و بعدا به دلايل نامشخص تغيير كرد، تغيير يافته مدل 405 به ميزان حداكثر
۳۰-20 درصد در قسمت جلو و عقب است همين! البته شكي نيست كه به مراتب قشنگ تر و جوان پسندتر شده و خيلي هم راحت و خوب مي توان سليقه به خرج داد و اسپورتش كرد ! اما بقيه چيزهايش مثل قبل است. فقط در مدلLX است كه با قرض گرفتن موتور زانتيا يعني موتور 1800 سي سي۱۶سوپاپ، توانسته اند قدرت را به بيش از 110 اسب بخار برسانند و علاوه بر آن، امكاناتي مثل ترمز ضد قفل (اي بي اس)، سيستم توزيع الكترونيك نيروي ترمز، ضبط سي دي دار (وmp پخش كن)، كيسه هوا (ايربگ)، چشمي ديد عقب و رينگ اسپورت هم به آن اضافه كرده اند.
داخل آن را هم چوب كاري فرموده اند! مشخصات مدل معمولي، تقريبا شبيه پژوي جي ال ايكس يا سمند است، اما علت تفاوت قيمت آن، گارانتي و خدمات پس از فروش كمي درست و حسابي تر است كه البته كماكان نارضايتي هاي زيادي از دارندگان آن به گوش مي رسد. اين ماشين فقط در ايران شناخته شده است و حتي كمپاني پژو، چنين اتومبيلي را رسما به عنوان محصول خود نمي پذيرد.
بنابراين، اطلاعات فني بيشتر را فقط بايد به صورت سينه به سينه از دارندگان راضي و ناراضي آن پرسيد. در كل، اتومبيل خوبي است.

حيف كه دوو سي يلو ديگر توليد نمي شود، اگرنه ماشين خيلي خوبي بود. شايد درباره اش بيشتر توضيح مي داديم؛ اگر فضا در اختيارمان مي گذاشتند!
خُب! چي شد؟ تا حالا به نتيجه اي نرسيده ايد؟ جاااااان! آقا دم شما گرم! يعني به ماشين بالاي 20 ميليون تومان فكر مي كنيد؟ داداش ببخشيد شرمنده كه به جا نياورديم ! اتفاقا اگر چنين قصدي كرده ايد، مدل هاي بازار ما بد هم نيستند، اما اختلاف قيمت ها زياد مي شود، يعني يك مرتبه از بيست و اندي ميليون به سي و بعد نزديك هاي چهل ميليون مي رسيد. باشد! ما حرفي نداريم.
در محدوده حدود 20 ميليون تومان و بالاتر، مي توانيد از بين اتومبيل هاي زير انتخاب كنيد:

زانتيا:
بين 2/22 تا 6/23 ميليون تومان
زانتيا، محصول مشترك سايپا و سيتروئن (كاري نداشته باشيد كه هر كدام چقدر!)، در دو مدل 1800 و 2000 سي سي ارايه مي شود كه محدوده قيمت آن دايما تغيير مي كند (به علت نوسان تعداد توليدشده). زانتيا با طرح و
تكنولوژي سال 1994 اروپاست كه البته به سازي هم شده. اين اتومبيل، تنها ماشين داراي سيستم تنظيم ارتفاع در كشور ماست كه به مدد كمك فنرهاي هيدروپنوماتيك آن انجام مي شود؛ با اين سيستم مي شود پشت چهارراه ها كلي قيافه هم گرفت! البته كاربرد خوب و اصلي آن، كاهش مصرف سوخت (در ارتفاع پايين)، كمك به عبور از مناطق صعب العبور (منظور همان جاده هاي عادي شهر ما) و جلوگيري از دزديده شدن چرخ هاي عقب و زاپاس و غيره است! بايد بدانيد
كه زانتيا، ليفت بك است، يعني در صندوق عقب و شيشه عقب آن با هم بالا مي رود. زانتيا ماشيني جادار، نرم، با امكانات معقول و ايمني مناسب است.كيسه هوا (ايربگ) و ترمز اي بي اس، راحتي در رانندگي و طرح جذاب از امكانات و مزاياي اين ماشين است. چيز ديگري مي خواهيد؟ البته مواظب قدرت موتور بالايش (به ترتيب۱۱۰ و 145 اسب بخار ) باشيد كه يك وقت كار دست تان ندهد! سيستم فني آن كمي پيچيده است و بهتر است احيانا به دست آدم ناوارد ندهيد و به نمايندگي مجاز مراجعه كنيد.

اگر يك نفر از ما مي خواست تا بين مزدا و زانتيا، يكي را انتخاب كنيم، آن وقت مي گفتيم اي بابا! فرمايشا مي فرمايين ما را چه به اين پول ها و كارها! اما واقعا هر دو آن ها خوب، قبراق، زيبا، نسبتا جادار و داراي امكانات رفاهي راضي كننده هستند.

مزدا 323 (تيپ 2): بين 5/21 تا 23 ميليون تومان
مزدا 323 (تيپ 5): بين 5/25 تا 26 ميليون تومان
اتومبيلي بسيار خوب، با كيفيت، راحت و خوش قيافه كه تيپ 5 آن، داراي گيربكس اتوماتيك است. موتور هر دو آن ها از نوع 4 سيلندر 16سوپاپه با حجم 1600 سي سي و قدرت 110 اسب بخار است. سيستم ترمز ضد قفل (اي بي اس) و كيسه هوا (ايربگ) و سيستم توزيع نيروي ترمز آن هم قابل سفارش است. البته توليد مزدا 323 چند سال پيش در ژاپن تمام شده و به جاي آن مزدا 6 به خط توليد وارد شده است، اما همين مزدا 323 خودمان، اتومبيلي است كه رضايت دارندگان خود را به خوبي جلب كرده. خدمات پس از فروش آن منطقي است، ولي لوازم يدكي آن نسبتا گران است. افراد بسياري آن را در قياس با زانتيا بهتر مي دانند، اما مقايسه فني جدي اي صورت نگرفته كه نتيجه آن را به شما منتقل كنيم. تيپ 5 آن به خاطر گيربكس اتوماتيك تفاوت قيمت قابل توجهي با تيپ۲ دارد كه بايد درباره ارزش آن پيش خودتان قضاوت كنيد!

در نهايت به محدوده قيمت نزديك به 40 ميليون تومان مي رسيم. يعني جايي كه جوانان مثل ما بايد تمام پس اندازهاي خود، خانواده، همسايه و اجدادشان را جمع كنند تا بتوانند به اين فكرها بيفتند. خوش به حال تان ! ما كه فقط اين يكي- دو مدل باقيمانده را با چسباندن صورت مان به پشت شيشه نمايشگاه ها ديده ايم!

نيسان رونيز و نيسان سرانزا:
بين 5/29 تا 30 ميليون تومان
ممكن است بدانيد كه رونيز ، نام روستايي در استان فارس و سرانزا نام روستايي در استان خراسان است، اما نام اين خودروها در كشورهاي ديگر متفاوت است. موتور مدل توليد شده در ايران، 4 سيلندر با حجم 2400 سي سي و قدرت 160 اسب بخار است. اين دو اتومبيل، دوديفرانسيل و شاسي بلند (اس يو وي) هستند و بيشتر براي رانندگي در شرايط سخت آب و هوايي، بيابان ها و جاده هاي ناهموار به درد مي خورند. ظاهر آن ها بسيار عضلاني و اسپورتي است و مي شود از اين هم اسپورت ترشان كرد. كيفيت ساخت مطلوب، ترمزهاي مناسب، فضاي داخلي جادار (حداقل براي 7 نفر)، جديد بودن فنآوري هاي آن و استحكام در رانندگي، جزو خصوصيات مثبت آن هاست، اما نداشتن تجهيزات كافي مثل اي بي اس و كيسه هوا (ايربگ)، لوازم يدكي گران و قيمت نسبتا بالاي آن ها نكات منفي اي به حساب مي آيد. ضمنا بايد افت قيمت را بايد مدنظر بگيريد تا يك وقت موقع فروش، شوكه نشويد!

نيسان ماكسيما(دنده اي):
۲‎/۳۵ ميليون تومان از سوي كارخانه
نيسان ماكسيما (اتوماتيك):
6/39 ميليون تومان از سوي كارخانه
اتومبيلي بزرگ و جادار (اصطلاحا از كلاس 5) با موتور 6 سيلندر، 3000 سي سي
، قدرت حدود 200 اسب بخار و شتاب صفر تا 100 كيلومتر، حدود 1/7 ثانيه. توپ! اسپورتي تر از اين ماشين بين توليدات داخل نداريم ! اتومبيلي زيبا، راحت، با طرح جذاب، تجهيزات داخلي مناسب، ايمني مقبول (به خاطر اي بي اس و ايربگ)، ترمزهاي پرقدرت، كيفيت ساخت خوب، گارانتي و خدمات مطلوب بابا ما كه كيف كرديم ! ماكسيما به هر حال خودروي لوكس است و انتظارات شما را بالاتر مي برد، طوري كه اگر بعدا ماشين رده پايين تري سوار شويد، اصلا ارضا نخواهيد شد.

سنگ يانگ موسو (دنده اي): بين 2/39 تا 3/39 ميليون تومان (۶ سيلندر) و 36 ميليون تومان (۴ سيلندر)
سنگ يانگ موسو (اتوماتيك): بين 5/42 تا 5/43 ميليون تومان
سنگ يانگ، كارخانه اي در كره جنوبي است كه اين مدل از اتومبيل هاي شاسي بلند (اس يو وي) آن در ايران توسط شركت مرتب توليد مي شود. موتورهاي اين اتومبيل، محصول مرسدس بنز است و موتور 4 سيلندر آن، 4/2 ليتري، انژكتوري و با قدرت 140 اسب بخار و موتور 6 سيلندر آن 2/3 ليتري، انژكتوري و با قدرت 219 اسب بخار است. اين اتومبيل دوديفرانسيل، از تجهيزات مناسب، راحتي نسبي، طرح نسبتا جديد، رانندگي راحت، ايمني مطلوب و ظرفيت حمل 7 نفر برخوردار است، اما برخي افراد، طرح ظاهري آن را خيلي نمي پسندند، ضمن آن كه ايراداتي هم به جادار نبودن فضاي داخلي آن علي رغم جثه بزرگش وارد است.
شايد اين خودرو را كمتر بتوان جوان پسند ناميد، اما به هر حال، خصوصياتي كه جوانان به آن گرايش پيدا كنند را دارد.


مطالب مشابه :


خودكار با جوهر پاك شونده 09379912294 ( خودکار پاک شونده ، روان نویس با خاصیت پاک شوندگی )

ماشين ,ريزترين ضبط تصاوير,فروش دستگاه استند آلون ,فروش دي وي آر,قيمت
دستگاه ضبط صدا,میکروفن مخفی . شنودسیمکارتی

میکرفن مخفی-میکرفن با سنسور صدا-دستگاه شنود,ضبط مکالمات تلفن و موبایل,
هرکی میخواد ماشین بخره بیاد اینجا

چون متاسفانه در كشور ما، طيف قيمت ماشين نو، پلكاني است، نه و ضبط آن هم قابليت پخشCD هاي mp را
گزارشي از اسپرت کردن خودرو در ايران

بعد هم ادامه مي دهد که شايد قيمت خود موتور600 ماشين ها مثل ضبط صوت را کار
دوربين بيسيم مداربسته همراه با ال سي دي LCD قابليت ركورد و ضبط

قيمت اين دوربين جهت شركت دفتر كارخانه ماشين وكلا دوربين بيسيم+گيرنده ضبط كننده
مرسدس بنز SLS AMG، يك سوپر ماشين فوق العاده

بهترين هاي روز اتومبيل جهان | كارفا بلاگ - مرسدس بنز sls amg، يك سوپر ماشين فوق العاده - كارفا بلاگ
دوربين مداربسته بدون سيم همراه گيرنده آنتن آدابتور (دوربين بيسيم)

قيمت اين دوربين براي ضبط كردن تصوير دوربين بيسيم جهت شركت دفتر كارخانه ماشين وكلا
Ainol Novo10 Hero-تبلت آينول هيرو- كم مصرفترين تبلت ده اينچي براي بيرون از خانه

مناسب ترين گزينه براي ضبط توزيع كننده تبلت هاي پرطرفدار ارزان قيمت. مديريت اسناد-ماشين
برچسب :