پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران + تصاویر

مشرق:

 آمریکا در ترکیه، عراق، کویت، عربستان، بحرین، قطر، امارات متحده عربی، عمان، افغانستان، پاکستان و قرقیزستان پایگاه دارد و یا از پایگاه های این کشورها استفاده می کند.

هر چند که آمریکایی ها اعلام کرده اند پایگاه های خود در عربستان را تخلیه کرده اند و در حال خروج از عراق هستند اما زیرساخت های لازم برای پذیرش واحدهای ارتش آمریکا در این پایگاه ها باقی مانده، ضمن اینکه ارتش این کشورها نیز با استانداردهای آمریکایی تطبیق داده شده اند.

http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news-گستردگی پایگاه های آمریکا در اطراف ایران
  بیشترین پایگاه های نظامی آمریکا در کشورهای افغانستان و کویت قرار داشته و شامل پایگاه های هوایی و کمپ های استقرار نیروهای زمینی است.

کشور کوچک کویت که بیشتر شبیه به یک پادگان بزرگ نظامی آمریکا است در بر دارنده دو پایگاه هوایی و 6 کمپ نیروهای ارتش این کشور است.  مجموعه آشیانه های این پایگاه در دو منطقه جنوب و شمال غربی و محوطه نگهداری هواپیماهای ترابری نیز در شرق آن قرار دارند. طول باندهای این پایگاه هوایی حدود 3000 متر بوده بنابراین ظرفیت پذیرش عمده هواپیماهای سبک و سنگین را دارد.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- پایگاه هوایی علی السالم
دیگر فرودگاه نظامی کویت که برای آمریکایی ها آغوش باز کرده پایگاه هوایی احمد الجابر با 134 کیلومتر فاصله از ایران است و راکت های زلزال و انواع موشک های بالستیک کشور می توانند به آن برسند. این پایگاه عظیم با چهار مجموعه آشیانه مستحکم بتونی و تعداد زیادی آشیانه سایبانی و باندهایی با بیشینه طول 3000 متر قابلیت پذیرش انواع هواپیماهای نظامی را دارد.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- پایگاه هوایی احمد الجابر
کمپ های استقرار نیروهای ارتش آمریکا نیز بجز کمپ درمانی نیویورک شامل کمپ های Doha با 94 کیلومتر،  Buehringبا 104،  Spearheadبا 109، Patriot با 123 و arifjan با 126 کیلومتر فاصله از ایران هستند. همگی این مکان ها در تیرس همگی راکت ها و موشکهای سطح به سطح معرفی شده هستند و از این نظر کار نیروهای موشکی کشور ساده تر می شود.

در شرق کشورمان هر چند که دورترین منطقه در خاک افغانستان تنها در حدود 1220 کیلومتر از مرزها فاصله دارد اما چهار فرودگاه نظامی که بیشتر مورد استفاده نیروهای آمریکایی است در فواصلی بسیار کمتر این مقدار قرار دارند و در نتیجه تنوع موشک های قابل استفاده برای ایران بیشتر نیز می شود.

پایگاه هوایی بگرام که محل استقرار عمده هواپیماهای ترابری و جنگنده های آمریکایی و سایر کشورها است در فاصله 730 و فرودگاه کابل در فاصله 732 کیلومتری مرز ایران قرار دارند. پایگاه بگرام با طول باند 3 کیلومتر پذیرای هواپیماهای ترابری سی-130هرکولس، سی-17گلوبمستر2، هواپیمای پشتیبانی نزدیک A-10 و انواع بالگردها شده است.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- پایگاه هوایی بگرام؛ سی-130 و ای-10 ها در تصویر مشخص هستند
  از سایر پایگاه ها و فرودگاه های مهم افغانی ها می توان به فرودگاه قندهار در فاصله 387، شیندند در 124 و هرات در 122 کیلومتری مرز ایران اشاره کرد .   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- پایگاه هوایی شیندند که محل استقرار پهپادهای شناسایی RQ-170 نیز هست
  اما ابَرپایگاه(Super Base) آمریکایی ها در منطقه پایگاه هوایی العدید در قطر است.

http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- نمای پایگاه هوایی العدید قطر
  این پایگاه که تقریباً در مرکز کشور کوچک قطر واقع شده 278 کیلومتر با سواحل کشورمان فاصله داشته و کلکسیونی از انواع هواپیماهای آمریکایی در آن یافت می شود.

هواپیماهای بمب افکن تقریباً پنهانکار(رادارگریز) بی-1بی، ترابری سی-17، سی-130، سوخت رسان های کی-سی-135 و کی-سی-10، هواپیماهای گشت دریایی اوریون و هواپیمای جاسوسی الکترونیکی جوینت استارز در این مکان مشاهده می شود و گزارش شده که جنگنده های اف-16 نیز در آن موجود هستند.

محوطه باز این پایگاه که چند ده فروند از انواع هواپیماهای گرانقیمت و بزرگ نام برده در آن وجود دارد بهترین هدف برای سرجنگی خوشه ای موشک های بالستیک هستند و با توجه به گستردگی محوطه قطعاً بسیاری از این هواپیماها منهدم شده یا آسیب جدی خواهند دید.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- هواپیماهای کی-سی-135، اوریون و بمب افکن بی-1 در این تصویر مشخص هستند
  بعد از این پایگاه باید به محل استقرار ناوگان پنجم دريايي آمریکا در بحرین اشاره کرد که تنها 200 کیلومتر از سواحل کشورمان فاصله داشته، چندین فروند ناوشکن و ناو آمریکایی با تجهیزات و تسلیحات در آن مستقر شده است .   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- محل استقرار ناوگان آمریکا در بحرین
  دیگر محل مهم مورد استفاده آمریکایی ها در بحرین پایگاه هوایی شیخ عیسی نیروی هوایی این کشور است که 238 کیلومتر دورتر از سواحل کشورمان است. هواپیماهای سی-17، پی-3اوریون و جنگنده اف-16 در این پایگاه که دو باند با طول نهایی نزدیک به 3800 متر دارد قابل مشاهده است. همچنین جنگنده های اف-18، هواپیماهای جنگ الکترونیک ئی-آ-6-بی پراولر نیز در مقاطعی در این پایگاه مستقر بوده اند.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- نمایی از پایگاه هوایی شیخ عیسی؛ اف-18 و پراولرها در توقفگاه دیده می شوند
  دیگر پایگاه بزرگ آمریکا در منطقه پایگاه هوایی الظفره در امارات متحده عربی است. این پایگاه بسیار بزرگ دارای دو باند اصلی با طول نهایی در حدود 4200 متر و دو خزشراه سرتاسری در کنار هر یک از آنها است. خزشراه راه های فرعی متعدد، 50 آشیانه سایه بانی و تعداد زیادی آشیانه بتنی در این محل یافت می شود که 253 کیلومتر از سواحل و 184 تا 225 کیلومتر از جزایر کشورمان در خلیج فارس فاصله دارد.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- الظفره در امارات
  وسعت تأسیسات این پایگاه که با پایگاه العدید قطر قابل مقایسه است این گمانه را بوجود می آورد که شاید آمریکایی ها به فکر روزی که نتوانند از قطر علیه ایران اجرای عملیات کنند بوده اند.   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news-   آواکس، سوخت رسان ها و آشیانه های سایبانی(سمت راست تصویر) در الظفره   http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- 24 آشیانه جنگنده در این تصویر از پایگاه اماراتی دیده می شود
  پایگاه هوایی thumrait عمان به عنوان محلی که فعالیت های آمریکایی ها بیشتر در آن به چشم می خورد در 963 کیلومتری کشورمان واقع شده است.

یکی دیگر از مراکزی که توسط آمریکایی ها و بیشتر برای امور ترابری و تجسسی مورد استفاده قرار می گیرد فرودگاه مناس در قرقیزستان است که 1344 کیلومتر با مرزهای کشور فاصله دارد.

http--www.mashreghnews.ir-files-fa-news- سی-17ها و سوخت رسان های کی-سی-135 در مناس


اما در بین فهرست مراکز نظامی آمریکا در منطقه، پایگاه هوایی اینجرلیک ترکیه از جایگاه ممتازی برخوردار بوده و با پایگاه العدید قابل مقایسه است. هر چند که حضور طولانی مدت انواع پرنده های آمریکایی در این پایگاه در کشور ترکیه باید مایه شرمساری این کشور باشد اما گویا این محل در آینده نیز میزبان بمب افکن های دوربرد و بمب های اتمی خواهد بود. این پایگاه در فاصله 875 کیلومتری از مرزهای ایران و در شمال غربی مرزهای سوریه قرار داشته و بزرگترین هواپیماهای زرادخانه نظامی آمریکا در آن مستقر هستند.

در بین پایگاه هایی که مورد استفاده آمریکایی ها هستند نام چند محل در پاکستان نیز به چشم می خورد که شامل دو پایگاه مهم شمسی در فاصله 199 کیلومتری و شهباز در فاصله 527 کیلومتری است.

طبق مطالب موجود در رسانه های تخصصی نظامی، از پایگاه شمسی برای پرواز هواپیماهای بدون سرنشین استفاده می شود. هر چند حکومت پاکستان در حال حاضر روابط خوبی با ایران دارد اما عدم ثبات سیاسی در این کشور طی دو دهه اخیر قابل توجه بوده و ممکن است در شرایطی تهدیدهایی برای کشور نیز از این ناحیه پدید آید.

البته در پی کشته شدن تعدادی از نظامیان پاکستانی توسط هواپیماهای بدون سرنشین مستقر در پایگاه شمسی، پاکستان مخالفت خود را با ادامه دسترسی آمریکا به این پایگاه و تخلیه آن اعلام کرده که باید دید تا چه اندازه ممکن خواهد شد.

پس از اشغال کویت توسط عراق پایگاه های زیادی در عربستان در اختیار آمریکایی ها قرار گرفت ولی بعدها تخلیه شده و امروزه تنها صحبت هایی از حضور محدود برخی واحدهای هوایی آمریکا در پایگاه هوایی شاهزاده سلطان در 575 کیلومتری مرزهای ایران است .


مطالب مشابه :


پایگاه های آمریکایی که در تیر رس ایران است+تصویر هوایی

منتظران مهدی بخشایش - پایگاه های آمریکایی که در تیر رس ایران است+تصویر هوایی - شهر بخشایش




فهرست مهمترین پایگاه های آمریکا که در تیررس موشک های ایران قرار دارد + تصاویر

در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه و سایر کشورها است در فاصله 730 و هوایی thumrait




معرفی پایگاه های هوایی آمریکا در اطراف ایران+عکس هوایی

توانمندی نظامی ایران - معرفی پایگاه های هوایی آمریکا در اطراف ایران+عکس هوایی - قدرت نظامی




مهمترین پایگاه های آمریکا که در تیررس موشک های ایران قرار دارد

در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه و سایر کشورها است در فاصله ۷۳۰ و هوایی thumrait




پایگاه‌های‌ آمریکادر تیررس ‌موشک ‌ایران + تصاویر؛

پایگاه هوایی احمد الجابر با 134 کیلومتر فاصله از و سایر کشورها است در فاصله 730 و




پایگاه های مهم آمریکا که در تیر رس موشک های ایرانی قرار دارند

در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه و سایر کشورها است در فاصله ۷۳۰ و هوایی thumrait




مهم ترین پایگاه های آمریکا در تیر رس موشک های ایران

در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه و سایر کشورها است در فاصله 730 و هوایی thumrait




پایگاه‌های نظامی آمریکا در اطراف ایران + تصاویر

های هوایی و کمپ کیلومتر فاصله از ایران و سایر کشورها است در فاصله 730 و




مهم ترین پایگاه های نظامی امریکا که در تیررس موشک های ایرانی قرار دارند

در این گزارش به بررسی فاصله پایگاه و سایر کشورها است در فاصله 730 و هوایی thumrait




گردشگری ایران مقایسه با دیگر کشورها

ما از سهم گردشگری در جهان مقایسه با دیگر کشورها آب و هوایی را در فاصله ۱۳۶۴ تا




برچسب :