سفره گواه(سفره عقد)

سفره گواه همان سفره عقد است که در دین زرتشت به آن سفره گواه میگویند . آنچه بر سفره گواه گیری می نهند نیز تقریبا همان چیزهایی است که همه در سفره عقد میگذارند.میخواهیم ببینیم هر کدام از آنها چه فلسفه ای پشتشان است :

لُرک : همانگونه که در دیگر سفره ها مشاهده می کنید مجموعه ای است از خشکبار( هفت نوع) که بعد از اجرای مراسم بین افراد شرکت کننده در جشن تقسیم می شود و البته با توجه به فصول مختلف سال اندك تفاوتي خواهد كرد و نشانه ای است از فراوانی و فراخ روزی .

قند سبز : قند سبز نمادی از شيرين كامي ، خوشبختی و سبزبختی است رنگ سبز در لباس عروس ، کلاه و دستمال بر روی شانه داماد نیز دیده می شود كه همین منظور را می رساند .

انار شیرین : در این مورد چند دیدگاه وجود دارد . برخی آن را نشانه همبستگی می دانند و عده ای آن را علامتی برای فرزندان زیاد می خوانند البته شیرین بودن آن نمادی است از شیرین کامی .

دستمال ابریشم : نشانه ای است از نان آوری و دست پر برگشتن به خانه .

شمع ، لاله و مجمر آتش نمادی هستند از دانایی ، روشنایی و راستی و پاکی در زندگی .

کشتی : نشانه ای است از زرتشتی بودن زن و مرد .

کتاب اوستا نشانه ای است از همیشه به یاد خدا بودن .

قیچی نشانه ای است از گشایش در کارها و همچنین اینکه زن و مرد هر کدام همانند دو لبه قیچی باید با هم همکاری کنند تا برمشكلات زندگي فائق آيند .

تخم مرغ : زایش و باروری . همچنين با توجه به اينكه بعد از پايان مراسم تخم مرغ مذكور را به ديوار مي زنند و مي شكنند نمادي است از مستقل شدن عروس و داماد از پدر و مادرشان .

برنج یا جو : نشانه برکت و تداوم زندگی .

 نخ و سوزن : نمادی است از جلوگیری از گسستهای به وجود آمده در زندگی و از بین بردن آنها .

گلاب نمادی است از خوشبویی و طراوت .

آیینه چشم روشنی و یکرنگی و با ایمان بودن را به یاد می آورد .

آویشن و برگ گل سرخ نمادی از مهر و خوشبویی و سلامت می باشد .

سرو نشانه جاودانگی و پایداری در زندگی است


مطالب مشابه :


سفره عقد کریستال

کریستال به علت شفافیت و درخشش و انعکاس نور، زیبایی و جذابیت خاص خود را دارد .در طراحی سفره عقد کریستال سعی شده از این مزیت حداکثر استفاده با رعایت
نمونه سفره عقدها

آموزش سفره عقد - نمونه سفره عقدها - آموزش و اجرای سفره عقد خنچه.
اجزای سفره عقد / وسایل سفره عقد

يه سفره رنگين، يه سفره خوش آب و رنگ، سفره اي كه براي شروع يك زندگي مشترك تنها يكبار پهن مي شود. وسایل و اجزای یک سفره عقد. طرز اجرای مراسم عقد و ... سفره اي
تشریفات مجالس-نمادهای سفره عقد

سفره عقد-لباس عروس-اتلیه-باغ-اشپزخانه اختصاصی-موزیک و خدمات تکمیلی ... وجود گردو، بادام وفندق را نيز نشان گسترده بودن سفره عقد به علت خوراكي هاي مقوي الهي
اجزاي سفره عقد

اجزاي سفره عقد به گواهي تاريخ يكي از رسوم و گزينش هاي پيشينيان بي حكمت و بي دليل نبود . در واقع گستردن بساط عقد پيش از عروس و داماد نوعي كارت تبريك گويا
سفره عقد

بانوی شعر شهدا - سفره عقد - " استفاده از مطالب با ذکر منبع بلامانع است "
سفره عقد

سفره عقد یکی از سفره‌های سنتی ایرانی است که در مراسم عقد و یا هنگام عروسی پهن می‌شود و عروس و داماد بر سر آن می‌نشینند و به خطبه عقد گوش فرا می‌دهند. سفره عقد در
سفره گواه(سفره عقد)

سفره گواه همان سفره عقد است که در دین زرتشت به آن سفره گواه میگویند . آنچه بر سفره گواه گیری می نهند نیز تقریبا همان چیزهایی است که همه در سفره عقد میگذارند.
جدیدترین سفره های عقد

دفتررسمی ثبت ازدواج شماره66عسلویه - جدیدترین سفره های عقد - دفتررسمی ثبت ازدواج شماره66عسلویه(اهل سنت) - دفتررسمی ثبت ازدواج شماره66عسلویه.
انواع گیفت و هدیه عروس

سفره عقد نور (برنامه ماه عسل شبکه 3) ♥ - انواع گیفت و هدیه عروس - ✓ طرحی نو از خانه اندیشه و هنر اشراق.
برچسب :