منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 92- بخش سوم- حسابداری صنعتی

منبع اصلی:2 جلد مروری جامع بر حسابداری صنعتی

 منابع مکمل:3جلد حسابداری صنعتی جمشید اسکندری(ممکنه بعضی دوستان خرده بگیرند که  این مجموعه ی سه جلدی خیلی خلاصه مطالب رو عنوان کرده اما معتقدیم به عنوان یک منبع مکمل میتونه مفید باشه)،جلد یک حسابداری صنعتی عثمانی(این کتاب دارای یک سری تعاریفه که سالهای  87 و 88 چند تست از این تعاریف طرح گردیده همچنین سال 85 از صنعتی یک 10 سوال در کنکور داشتیم که هر ده سوال عینا از این کتاب بود و این نشون دهنده غنی بودن مطالب این کتاب هست که مفاهیم رو بصورت خیلی ساده و شیوا توضیح داده.)،حسابداری صنعتی اعتمادی،سنجش تکمیلی.صنعتی 2 استاد نمازی(مبحث انحرافات در این کتاب به صورت پایه ای بیان شده،به نظر برخی دوستان شاید این کتاب برای طول دوره کارشناسی مفید باشه و در این چند ماه منتهی به کنکور به دلیل محدودیت زمانی خیلی پیشنهاد نمیشه)

منبع تست:مجموعه تستهای حسابداری صنعتی جمشید اسکندری(متاسفانه از لحاظ  تست تالیفی حسابداری صنعتی با کمبود مواجهه هستیم،لذا از دوستان اگر با کتاب جدید التاالیف مناسبی در این زمینه رو برو شدند پیشنهادات خودشونو برای استفاده سایر دوستان ارایه کنند ضمن اینکه کتاب 2000 تست صنعتی هم در حال اماده شدن هست ولی اینکه تا کی اماده بشه مشخص نیست. پیشنهاد ما برای شما اینه که فعلا تا اول مهر توجه خودتون رو بذارید روی همون تست های کنکور که اخر هر فصل مرور جامع هست و برای یادگیری بیشتر سعی کنید تمرین زیاد حل کنید تا تسلطتون بره بالا چراکه روند سوال های سال 91 به این شکل بود که بیشتر از اینکه سوالات سخت باشه وقت گیر بود و بیشتر شبیه سوالات تمرین های کتاب بود تا تست های کنکوری. به هر حال فعلا این روش رو پیش بگیرید تا اول مهر و اگه تا اون موقع کتاب 2000 تست به بازار نیومد میتونید از همون تست اسکندری استفاده کنید.)

توضیحات مختصر در مورد حسابداری صنعتی و سایر منابع موجود:

حسابداری صنعتی یه چیزی بینابین حسابداری مالی و مدیریت هست. یعنی مخاطبش هم میتونه حسابداری مالی باشه و هم میتونه حسابداری مدیریت مخاطبش باشه. وظیفه کلی حسابداری صنعتی برای بخش حسابداری مالی اصولا بر روی محاسبه بهای تمام شده محصول تمرکز داره و در حسابداری مدیریت علاوه بر محاسبه بهای تمام شده محصول به سایر تصمیمات مدیریت از قبیل بودجه بندی و بهایابی تفاضلی و سایر تصمیمات مدیریت هم کمک میکنه.

سرفصل های حسابداری صنعتی یک و دو تقریبا بر روی محاسبه بهای تمام شده محصول و روشهای مختلف محاسبه اونا تمرکز داره و سر فصل های صنعتی سه بیشتر مسائل مربوط به تصمیم گیری مدیریت رو شامل میشه.

برای یادگیری حسابداری صنعتی هیچ راه چاره ای ندارید بجز حل تمرین و حل تست بسیار زیاد. چراکه ماهیت این درس به گونه ای هست که باید از روی حل تمرین و تست به نکاتش پی برد و تقریبا همه کتاب های موجود هم به یک شکل توضیح دادند و شامل نکات ریز نمیشن و موضوع های اصلی همه تست های کنکور همون نکات هستند که خود داوطلب باید به اونا پی ببره. پس مهمترین چیز برای این درس حل تمرین و تست هست. چند سالی بود که کتاب های اسکندری مبنای کار داوطلبان قرار میگرفت و جوابگو بود چراکه این کتاب از ویژگی های برجسته اون خلاصه بودنشه و فقط کلیات رو گفته و در حد جزوه هست و وقت داوطلب رو روی مطالعه مطلب زیاد نمیگیره و بیشتر به تمرین پرداخته و داوطلبان از روی اون جواب میگرفتند. تا اینکه سال های 89 و 90 خود استاد اسکندری طراح کنکور بودند و سوالات این دو سال از نظر صنعتی در مقایسه با سالهای قبل به شدت اسونتر شد و سال 90 هم بیش از 80 درصد سوالات عینا از کتاب خودشون بود و فقط اعداد تقییر کرده بود و به این شکل این کتاب جای خودشو بین داوطلبان باز کرد و بعنوان مبای اصلی برای همه داوطلبان قرار گرفت. اما روند سوالات کنکور حسابداری 1391 نشون دهنده اینه که با این نوع سوالات کتاب های اسکندری بطور کامل از رده خارج میشن و کلا ماهیت و روند سوالات فرق کرده و اکیدا توصیه میکنیم که کتابهای اسندری دیگه جوابگو نیستند هرچند کتابهای بسیار خوبی هستند ولی برای کنکور و با توجه به چاپ مرور جامع شاید زیاد مناسب نباشه.

کتاب های بسیاری در این رابطه در بازار موجود هست که هر کدوم ویزگی های خاص خودشونو دارند که در ادامه به معرفی اونا میپردازیم

در مورد مرور جامع از نکات قابل توجه اون اینه که سرفصل ها نسبت به سایر منابع به شکل دیگه ای ارائه شدند و به نظر شخصی من این طبقه بندی در مرور جامع بسیار به جا و مفید بوده. از ویزگی های دیگه این کتاب کامل بودن اون هست و تقریبا مثل مرور جامع مالی همه مطالب رو به طور کامل اورده  اصلا حذفیات نداره. شاید خیلی از مباحث غیر کاربردی باشه و شاید تا حالا هم به گوشتون نخورده باشه و مشخصه که منبع اصلی برای تالیف این کتاب نشریه 158 و 177 دکتر عالی ور بوده و تقریبا طبق سرفصل های اون پیش رفته. مثلا توی کتاب اسکندری در مورد فوق العاده اضافه کاری یه مختصر توضیح داده شده و مطلب بسته شده اما توی مرور جامع علاوه بر فوق العاده اضافه کاری شما میتونید مباحث حسابداری مربوط به فوق العاده نوبت کاری  و اوقات بیکاری و تلف شده  یا دستمزد ایام مرخصی و طرح پارچه کاری با تضمین حداقل دستمزد رو هم یاد بگیرید و یا مثلا در مورد فصل تجزیه و تحلیل بها حجم سود یا همون cvp خودمون ما میتونیم توضیح کامل هر روش رو با مثال های جامع ببینیم که واقعا عالی هست. و تقریبا خیلی از دغدغه های داوطلب رو حل میکنه مثلا روشهای ترسیمی و حل مسئله از روی اون رو هیچ کتابی بصورت کامل به اون نپرداخته اما همیشه از روشهای نموداری سوال داریم که اکثرا همه باهاش مشکل دارند و این کتاب به خوبی این نقیصه رو رفع کرده. با این توصیفات مشخصه که با کتاب قطوری مواجه بشید مخصوصا جلد دوم که بجز بحث ارزشیابی استاندارد و cvp بقیه مباحثش مربوط به صنعتی سه هست اما کتاب قطوری هست و برای همین موضوع ما به شما پیشنهاد میکنیم برای اینکه از نظر وقت با مشکل مواجه نشید از همون اول و از همین تابستون شروع به مطالعه این کتاب بکنید و مطالب این کتاب چندین برابر کتاب اسکندری و سایر کتابها هست و شاید اگه جدی نگیرید با کمبود وقت مواجه بشید.

در مورد کتاب های اسکندری هم توضیح دادیم فقط این نکته رو هم بگیم که شاید کتاب های اسکندری برای کنکور جوابگوی کار شما باشند ولی اینو به یاد داشته باشید که خوندن جزوه های کپی شده که به شکل کتاب در اومدند به اون صورت نمیتونه بار علمی رو بالا ببره. صنعتی از اون درس های مفهومی هست که باید خوب خوب بفهمید و وقتی مطالب مختصری رو میخونید یقینا چاره ای جز حفظ کردن ندارید و حفظ میکنید و رد میشید و این همون مشکلی بود که همه داوطلبان امسال باهاش به مشکل برخوردند و یکی از دلیل های پایین بودن درصد صنعتی امسال همین نکته بود که مبنای همه کتاب اسکندری بوده و عموما مطالب این کتاب از قبیل فرمول ها رو حفظ کردند و نفهمیده بودند و با این سوالات به مشکل خورده بودند.

سه جلد سورن ابنوس هم هست که بعضی از مطالبش با بقیه کتابها فرق داره اما از ویزگی های خوب این کتاب ساده گوی اون هست و یه کتاب کامل دانشگاهی هست و کسانی که واسه صنعتی مشکل پایه ای دارند میتونند از این کتاب استفاده کنند که توضیحات کلی خوبی داره این کتاب و به هیچ وجه کنکوری نیست.

کتاب صنعتی دکتر درگاهی و منصور بروجردیان هم هست که  به شخصه این کتابا رو برای کسانی پیشنهاد میکنم که هیچ گونه پیش زمینه ای از حسابداری صنعتی ندارند  و خیلی ساده و در سطح ساده توضیح داده و برای راه افتادن خیلی خوبه اما برای کنکور جوابگو نیستند و در کنارش باید از کتاب های دیگه ای هم استفاده کرد. و اگه حس میکنید واسه یادگیری صنعتی مشکل دارید یا این که مطلب سایر کتاب ها از جمله مرور جامع رو متوجه نمیشید به یکی از این دوتا کتاب مراجعه کنید.

این توضیحات فقط در جهت اشنایی بیشتر شما دوستان بود و اصلا ما تاکید روی اونا نداریم و باز هم یاداور میشیم که این خودتون هستید که باید با توجه به شرایط و ویزگی های خودتون روی منبع به جمع بندی برسید و تمرکزتونو بذارید روی منبعی که انتخاب میکنید و اصلا نباید همه منابع رو در کنار هم استفاده کنید چون واقعا باعث سردرگمی میشه و نتیجه ای مطلوب رو در بر نداره. یک کتاب رو چندین بار بخونید.

با این حال اگه سوالی داشتید ما حتما در خدمتتون هستیم

چند نکته:

1)تست های آزمون آزاد  کاملا متفاوت از سوالات آزمون سراسریه لذا خیلی به داوطلبان استفاده از این تست ها پیشنهاد نمیشه.

2)در مورد تست های سراسری هم بیشتر برروی تست های 80 به بعد تمرکز کنید نه اینکه تست های قبل از 80 رو حل نکنید، حل کنید اما بیشتر به قصد تمرین بیشتر و با علم به اینکه خیلی استانداردهای یک آزمون سراسری رو ندارند.

3)حتمآ خلاصه نویسی داشته باشید خصوصآ برای مبحث انحرافات،چرا که فرمولهای مهم و فرراری داره.

4)اگر تمایل به استفاده از کلاسهای کنکور رو دارید،کلاس استاد وافی پیشنهاد میشه که ایشون خودشون از مولفان اصلی مرور جامع هستند و تقریبا بار اصلی تالیف این کتاب به دوش ایشون بوده که خودشون رتبه یک کنکور 85 هستند. البته بازم تاکید میکنیم که اگه تمایل دارید و باید به خاطر داشته باشید که این خودتون هستید که سرنوشت خودتونو رقم میزنید و کسی نمیتونه برای شما کاری بکنه. ضمن اینکه یاداور میشم انشاالله به زودی در مورد کلاس کنکور و اینکه چه کلاسی خوبه و همچنین در مورد موسسات و ازمون های اون هم براتون مطلب میذاریم و سعی میکنیم در این رابطه هم راهنماییتون کنیم.

موفق باشید


مطالب مشابه :


منابع جدید و کامل کنکور کارشناسی ارشد حسابداری برای سال 91

منابع جدید و کامل کنکور کارشناسی ارشد حسابداری برای سال 91 منابع کنکور کاردانی به
منابع کنکور کارشناسی ارشد

حسابداری صنعتی: همانطور که می دونید درس صنعتی یکی از درسایی هست که تو چند سال اخیر نحوه
معرفی منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 91

معرفی منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 91. منابع جهت آمادگي و پاسخگويي به سوالات حسابداری
منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 92 _ بخش دوم _ منابع حسابداری مالی

کارشناسی ارشد حسابداری - منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 92 _ بخش دوم _ منابع حسابداری
منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه حسابداری

منابع کنکور کارشناسی ارشد مجموعه حسابداری منابع کنکور ارشد مجموعه حسابداری -جزوه
منابع کامل دروس ازمون کارشناسی ارشد حسابداری_

منابع پیشنهادی درس حسابداری مالی ازمون کارشناسی ارشد حسابداری : حسابداری مالی از جمله
منابع کارشناسی ارشد حسابداری

منابع پیشنهادی جهت کنکور کارشناسی ارشد حسابداری دانشگاه سراسری الف ) حسابداری مالی :
منابع درسي براي كنكور كارشناسي ارشد حسابداري

منابع درسي براي كنكور کنکور کارشناسی ارشد حسابداری , منابع و کنکور کاردانی به
منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 92- بخش سوم- حسابداری صنعتی

کارشناسی ارشد حسابداری - منابع کنکور کارشناسی ارشد حسابداری 92- بخش سوم- حسابداری صنعتی
منابع کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد

منابع کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه آزاد سوالات کنکور کارشناسی ارشد حسابداری سال 1394;
برچسب :