VCI و VPI در تنظیمات مودم چیست؟

VCI و VPI دو مقدار مهم در تنظیمات مودم هستند که مشخص کننده مسیر و کانال انتقال داده‌ها به ISP است که برای هر ISP داخلی، متفاوت از دیگری است. این دو مقدار در حالت انتقال ATM استفاده می‌شوند.

یکی از مهمترین تنظیماتی که برای اتصال به اینترنت در مودم (Modem) خود باید آن را انجام دهید، تنظیمات مربوط به دو مقدار VCI و VPI است. این مقادیر توسط ISP مشخص می‌شوند و نشان دهنده کانال انتقال داده اند.


VPI=0  & VCI=35   : آسیاتک ، پارس آنلاین (تهران) ، شاتل ، صبانت ، داتک ،سپنتا ، لایزر ،داده گستر (های وب) ، اکثر 2020 مخابرات ،ماکس نت
 
VPI=8  & VCI=81   : پیشگامان

VPI=0  & VCI=33   : شهراد ، همارا سیستم ، 2020 آذربایجانشرقی
 
VPI=0  & VCI=32   : کارا امین ارتباط ، ندا رایانه
 
VPI=0  & VCI=59   : پارس آنلاین به جز تهران
 
VPI= 8  & VCI=35   : فن آوا ، عصر تله کام

 
VCI و VPI چیست؟

در بخش قبلی، با مسیر مجازی و کانال‌های مجازی آن در یک کانال انتقال فیزیکی آشنا شدیم. حال برای این که بتوانیم این مسیرها و کانال‌ها را به مودم DSL خود بشناسانیم، تا پاکت‌های داده را به درستی به مقصد ارسال کند و در نهایت بتواند به اینترنت متصل شود، از دو مقدار VCI و VPI استفاده می‌کنیم.

VPI مخفف عبارت "Virtual Path Identifier" به معنای "مشخص کننده مسیر مجازی" است. این مقدار را معمولاً می‌توانید در تنظیمات مودم خود پیدا کنید. VPI یک مقدار ۸ یا ۱۶ بیتی است که در حالت ۸ بیتی (حالت رایج) دارای ۲۵۶ حالت مختلف بوده و امکان داشتن مقداری بین عدد ۰~۲۵۵ (صفر تا ۲۵۵) را دارد. درحالت ۱۶ بیتی که فعلاً به صورت گسترده استفاده نمی‌شود و در سلول‌های NNI (در بخش بعدی توضیح داده خواهد شد) مورد استفاده قرار می‌گیرد، دارای ۶۵۵۳۶ حالت مختلف بوده و امکان داشتن مقداری بین عدد ۰~۶۵۵۳۵ (صفر تا ۶۵۵۳۵) را دارد.

درواقع مقدار عددی VPI همان مشخص کننده شماره مسیر مجازی است که پاکت‌های داده باید از آن مسیر، مسیر دهی شده و به مقصد برسند. در مثالی که در بخش اول زده شد، VPI همان "نام بزرگ راه" است که فرد باید از آن بگذرد تا به مقصد برسد.

همان طور که گفته شد، مسیرهای مجازی خود به کانال‌های مجازی تقسیم می‌شوند. مودم نیاز دارد تا بفهمد از طریق کدام کانال مجازی، در مسیر مجازی مشخص، داده را ارسال کند. این کانال توسط VCI به مودم شناسانده می‌شود. VCI مخفف عبارت "Virtual Channel Identifier" به معنای "مشخص کننده کانال مجازی" بوده و یک مقدار ۱۶ بیتی است. یعنی دارای ۶۵۵۳۶ حالت مختلف بوده و امکان داشتن مقداری بین عدد ۰~۶۵۵۳۵ (صفر تا ۶۵۵۳۵) را دارد.

درواقع مقدار عددی VCI همان شماره کانال مجازی را به مودم می‌دهد که داده‌ها باید در مسیر VPIای که انتخاب شده است، مسیر دهی شوند. توسط VCI است که مقصد اصلی مشخص می‌شود. در مثالی که در بخش اول زده شد، VCI همان "شماره باند یک بزرگ راه" است که فرد باید از بین تعداد زیادی از باندهای موجود، از آن بگذرد تا به مقصد اصلی خود برسد.

دو مقدار VPI و VCI در کنار یکدیگر، مسیر نهایی را مشخص می‌کنند. این دو مقدار باید توسط ISP به کاربر اطلاع داده شوند زیرا بدون فهمیدن این مقادیر، داده‌های ما عملاً به جایی غیر از ISP انتقال داده خواهند شد.


مطالب مشابه :


مشترکین طبس لطفا تنظیمات vpi و vci مودم خود را به 0 و 35 تغییر دهند .

اینترنت پرسرعت شرکت مخابرات خراسان جنوبی - مشترکین طبس لطفا تنظیمات vpi و vci مودم خود را به 0 و
تنظیم کانکشن اینترنت مودم وایرلس

vpi:8 vci:35 vpi: 0 vci: 35 توی جای یوزرنیم و پسورد هم اونی که مخابرات برات داده
VCI و VPI در تنظیمات مودم چیست؟

vci و vpi دو مقدار مهم در تنظیمات مودم هستند که مشخص ، اکثر 2020 مخابرات ،ماکس نت vpi=8 & vci=81
شناسه پرداخت آنلاين

» مشترکین طبس لطفا تنظیمات vpi و vci مودم خود را به 0 و 35 تغییر دهند . ( جمعه بیست و یکم تیر ۱۳۹۲ )
چگونه مودم خانگی خود را تنظیم کنیم؟

پس از وارد کردن VPI و VCI نیاز دارید تا مقدار Connection Type را نیز بروی PPPoE LLC تغییر دهید.
تنظیم مودم هواوی مدل HUAWEI HG532e

7- به جز مواردی که اشاره می شود سایر موارد را تغییر ندهید ، مقادیر vpi\vci بصورت مخابرات .
تنظیمات مودم Dlink 2730 u

در حال حاضر در صفحه بعد ما باید برای ورود به مقادیر vpi / vci را
شبکه های vci & atm

شبکه های vci & atm. الف- دستگاههای واسط خاصی بنام Switch of ATM که کاملاً دیجیتالی پیشرفته اند.
برچسب :