راحتی ماشین به قیمت مرگ درخت!

درخت یکی از نعمت های بزرگ الهی و وظیفه انسانی و شرعی ما کوشش در حفظ و نگهداری آن است ، هر درختی که می روید متعلق به همه مردم و بخشی از سرمایه ملی ماست. در احادیث ائمه اطهار به کرات به حفظ و نگهداری از درختان تاکید شده است پیامبر اکرم (ص)در موارد متعددی قطع درختان را نهی فرمودند به طوری که در موردی قطع درختان مساوی با قتل زنان و کودکان و پیران دانسته اند.

پیامبر اکرم (ص) : مبادا به کشتن زنان ، پیران و کودکان دست یازیداز قطع درختان بپرهیزید.

در حدیثی دیگر حضرت علی (ع) می فرمایند بپرهیزید از قطع درختان سر سبز بر طول عمر انسان می افزاید.

امام صادق (ع)نیز قطع درختان را عامل نزول عذاب الهی می داند.

قطع بی رویه درختان میوه دار عذاب سخت الهی را در بر دارد.

حتی امام صادق (ع) در حدیثی انسان را مکلف به کاشت و نگهداری از درختا ن دانسته اند.

امام صادق،انسان را به کاشتن درخت آب دادن و مواظبت از آن مکلف شده است.

پیامبر اکرم در حدیثی دیگر این نکته را متذکر می شوند: اگر قیامت فرا رسد و در دست یکی از شما نهالی باشد چنانچه به قدر کاشتن آن نهال فرصت باشد باید آن را بکارد.

بنابراین حفاظت از درختان و جلوگیری از نابودی و قطع آنها از وظایف شرعی و کوتاهی در این زمینه بی توجهی به نعمت های الهی محسوب میشود. با این تفاسیر حال اگر این درخت در منطقه ای کویری و کم باران باشد مطمئنا ارزشی صد چندان خواهد داشت، گذشتگان ما به این نکته اساسی واقف بودند و معماری کویری را همواره با درختان تزیین می نمودند به طوری که هر خانه ای که ساخته می شد بی شک از درختان برای تزئین،خنکی  و زیبایی بهره می جستند گذشتگان ما می کوشیدند با کاشت و حفظ و نگهداری از درختان بر خشکی و گرمای کویر غلبه کنند و محیطی دلنواز و زیبا برای زندگی فراهم سازند.

تا چند سال قبل هر مسافر و گردشگری که به این شهر می آمد از سرسبزی و وجود درختان بسیار در سطح شهر و در دل کویر در شگفت می ماند ولی اکنون از آن درختان چیزی بر جای مانده است ؟؟!! واما امروز در کمال ناباوری و تاسف شاهد آنیم که مسئولین شهر با جدیت تمام کمتر به قطع درختان خیابان هاپرداخته اند.

این حرکت که از خیابان ملاعارف شروع شد به باهنر و سنتو و حال به خیابان شهید موسی کلانتری(نادری) رسیده است و تا کی ادامه خواهد خواهد داشت خدا می داند !

چرا باید به بهانه گسترش خیابان همیشه آسانترین راه را برگزید؟ گاهی آسانترین راه می تواند اشتباهترین راه باشد. چرا به جای ترویج فرهنگ استفاده از دوچرخه که خوشبختانه اکنون توسط شهرداری اردکان شروع شدهو تبلیغ استفاده بیشتر از وسایل حمل و نقل عمومیو سعی در گسترش آن برای کاهش بار ترافیکی شهر، قطع درختان را برای استفاده بیشتر از چند ماشین برگزیدیم؟ آیا این قتل خود و نوعی خودکشی نیست؟

و سوالی دیگر: آیا در قبال درختان قطع شده درختی کاشته شده است ؟!!

اگر واقعا قطع درختان ضروریت داشته باشد، چرا یک بار نباید اول به تعداد درختانی که قرار است بریده شوند درختی کاشته شود ؟

ما که هر روز در خیابان از کنار این درختان گذشته ایم و در زیر سایه هایشان از گرمای خورشید در امان بوده ایم چگونه به خیابان های بی درخت عادت کنیم !!!

شاید فکر می کنیم این درختان در عرض یک یا 2 سال چنین تنومند و بزرگ شده اند ! شاید گذر سالیان دراز را در لابلای شاخه های سبز و درهم تنیده  آنها نمی بینیم ؟!!!

و سوالی دیگر: چرا در کنار خیابان هایی که با قطع درختان پهن تر شده اند، جایی برای کاشت درخت در نظر نگرفته ایم یا حتی خیابان های جدید مثل ابوالفضل(ع) آیا بهتر نبود که جایی برای کاشت درختقرار داده می شد!

راستی فردا نوبت کدام خیابان است؟صدرآباد ؟طالقانی؟

این حرکت اشتباه که با تخریب بی رویه یا عمد شروع شده متاسفانه به خیابان ها رسیده است، شاید بد نباشد کمی هم از منظر دینی نگاه کنیم که خشکی سالهای پیاپی می تواند عذاب الهی و نتیجه  همین اشتباه باشد؛ کمی عاقلانه تر رفتار کنیم.

      
زهرا دهقانی


مطالب مشابه :


گزارش اولین دوره مسابقات ملی بتن مرکز ملی مقاوم سازی ایران

آقایان دکتر مجید یادآور نیک روش ، دکتر سعید قربان بیگی ، دکتر رضا راستی اردکانی دکتر حاجی
لیپوساکشن برای لاغری بی فایده و فوق العاده خطر ناک است

کار مطب به اتفاق دکتر مهدی راستی اردکانی فوق تخصص دکتر پیمان دکتر علی نجفی دکتر مجید
عناوین تصویب شده در مقطع کارشناسی ارشد کارآفرینی

فرهاد راستی تدوین مجید کمالی اردکانی دکتر مجید فتحی
اسامی برندگان مسابقه سفره آسمانی اعلام شد.

42 محمدجواد دهقان یونس آمل 43 بتول دهقانی محمود 44 مجید راستی جلیل اردکانی حسن
گزارشی از جلسه مجمع عمومی انجمن

مرتضی دهستانی، فاطمه صحرایی و مهدی راستی: دکتر ناظمی اردکانی:: مجید آریان
راحتی ماشین به قیمت مرگ درخت!

راستی فردا نوبت کدام خیابان است؟صدرآباد دکتر ناظمی اردکانی:: مجید آریان
برچسب :