آشنایی با ابزار خوشنویسی و روش تراشیدن قلم نی

اگر بخواهیم در خوشنویسی سریع پیشرفت کنیم حتما باید به وسایلی که مورد نیاز است توجه کافی داشته باشیم،چراکه نوع وسایل مورد استفاده و کیفیت آنها تاثیر بسیار زیادی روی کارما دارد.هر کدام از این وسایل کیفیات و ویژگی های خاص خود را دارد و برای اینکه شما هنر دوستان عزیز بیشتر با این خصوصیات آشنا بشوید به طور خلاصه اصلی ترین ویژگی های هرکدام از این وسایل را شرح میدهم.

1 – قلم نی : مرغوبترین نوع قلم نی،به قلم دز فولی معروف است که در انتخاب آن باید به نکات ذیل توجه داشت: رنگ پوست قلم قهوه ای مایل به سرخ ورنگ گوشت داخل آن متمایل به رنگ سفید(بدون کجی و انحراف) و قطر آن در حدود قطر مداد باشد

t4zetw19wfr901v595yj.jpg

2 – مرکب : مرکب خوشنویسی در دو نوع خشک و مایع وجود دارد که امروزه بیشتر از مرکب های مایع استفاده می شود.مرکب های مایع در رنگ های مختلف در بازار موجود است که برای هنرجویان تازه کار همان رنگ مشکی مناسب است وباعث پیشرفت و دقت بیشتر هنرجومی شود.بهترین نوع مرکب آن مرکبی است که در عین پررنگی و غلظت،دارای کشش قابل قبولی باشد

2ijknsvwiyxwzzns44z0.jpg

3 – کاغذ : مناسب ترین نوع کاغذ برای خوشنویسی کاغذی است که دارای صافی متوسطی باشد.کاغذهای بسیار صاف و لغزنده یا زبر برای خوشنویسی مناسب نیستند.در برخی موارد به جای کاغذ از مواد دیگری مانند:چوب،مقوا،بوم و ... استفاده می شود که در این موارد،باید قلم ومرکب مناسب هرکدام به کار گرفته شود.

t40tgkbkgw3vwcyjpac.jpg

4 – قلم تراش : چاقوی مخصوصی است که برای تراشیدن قلم ساخته شده است وتیغه ی آن فرم وشکل خاصی دارد.جنس تیغه های قلم تراش باید از نوع فولاد خشک وسخت باشد.

bcvya3yhrjfuk07kvr6.jpg

5 – قطزن : وسیله ای است که به هنگام قط زدن نوک قلم در زیر قلم قرار می گیرد.جنس قطزن باید نرمتر از تیغه ی قلم تراش باشد.موادی مانند،چوب های سخت،شاخ و عاج حیوانات برای ساختن قطزن مناسب هستند.قسمت زیزرین قطزن که روی میز قرار می گیرد باید کاملا تخت وقسمت بالایی آن که قلم برروی آن قرارمیگیرد،دارای قوسی مختصر باشد.

x4hdncwhgltv1cnpcb.jpg

6 – قلم دان : قلم دان جعبه ای است که برای نگه داری قلم ها از آن استفاده می شود.امروزه انواع کیفی آن هم در بازار موجود است.

tx774xl58q6onafudppx.jpg

7 – زیر مشقی : وسیله ای است که در زیر صفحه قرار میگیرد تا هنگام نوشتن نوک قلم بهتر بر روی کاغذ قرار گرفته،به خوبی بر روی آن حرکت کند.زیرمشقی را می توان از چرم طبیعی صاف ونرم یا برخی چرم های مصنوعی تهییه کرد.از چند لایه روزنامه یا کاغذ هم می توان به عنوان زیر مشقی استفاده کرد.

8 – دوات : ظرف دهانه گشادی است که مرکب ولیقه داخل آن قرار داده می شود.جنس آن معمولا از شیشه،چینی یا پلاستیک است.

tx774xl58q6onafudppx.jpg

9 – لیقه : نخ یا الیاف ابریشمی است که در داخل دوات قرار داده می شود.امروزه لیقه های آماده از جنس ابریشم طبیعی ومصنوعی در بازار موجود است.روش تراشیدن قلم :

9x7ivcf1oscnh194bs64.jpg

تراشیدن قلم در چهار مرحله انجام می گیرد :

الف : ایجاد میدان قلم : قلم را از سر باریکتر آن در بین انگشتان قرار داده،با دست دیگر تیغه ی قلم تراش را با زاویه ای حدود45درجه،برروی قلم در فاصله ی مناسبی از نوک قلم می گذاریم وبا حمایت انگشتان شصت هردو دست که در پشت تیغه قرارمی گیرندمیدان قلم را می تراشیم.

ب : کناره برداری : در این مرحله کناره های قلم را از دوطرف به تدریج وبه یک اندازه برمی داریم تا قسمتی از نوک قلم،دارای پهنای مساوی گردد.

پ: پشت برداری : برای اینکه در هنگام مرکب برداری،مقداری مرکب در پشت قلم ذخیره شود ودر هنگام نوشتن،به راحتی وبه تدریج در نوک قلم جریان یابد،قسمتی از پوست فهوه ای رنگ پشت قلم را طوری برمیداریم که پوست کناره هابرنوک قلم باقی بماند.

ت : قط زدن : در پایان ، قسمت نوک قلم را برروی قطزن قرارداده،تیغه ی قلم تراش رابا زاویه ای در حدود20 تا25درجهنسبت به خط افقی به طور تقریبا عمودی در قسمتی که پوست آن را برداشته ایم می گذاریم وبافشار انگشت شصت وبایک حرکت آن راقط میزنیم.چنانچه نوک قلم حالت مطلوب را به دست نیاورداین عمل را تکرارمیکنیم.در بعصی از قلم ها،شکافی درنوک قلم ایجادمیکنند که به روان تر شدن مرکب کمک می کند.این عمل را((فاق زدن))می گویند.امروزه بسیاری از خوشنویسان فقط قلم های پهن را فاق می زنند.


مطالب مشابه :


مرکب

مرکب خوشنویسی مرکب مخصوصی است این روش ساده ترین روش ساخت مرکب اموزش انلاین خوشنویسی;
ابزار خوشنویسی

آموزش خوشنویسی. مرکب خوشنویسی مرکب مخصوصی است که برای ساخت مرکب روشهای گوناگونی وجود
آشنایی با ابزار خوشنویسی و روش تراشیدن قلم نی

مرکب: مرکب خوشنویسی در دو نوع خشک و مایع وجود دارد که امروزه بیشتر آموزش آسان خط
اموزش خط

آموزش خوشنویسی :1 مرکب خوشنویسی مرکب مخصوصی است برای ساخت مرکب روشهای گوناگونی
آشنایی با هنر خوشنویسی ومعرفی اساتید این فن

مرکب خوشنویسی مرکب مخصوصی است که برای ساخت مرکب روشهای گوناگونی وجود کانون آموزش
آموزش خط تحریری با خودکار(خوشنویسی با خودکار)

سایر جلسات آموزش خوشنویسی خط نستعلیق با درآمدی بر بتن سبک مسلح و مرکب راهنماي ساخت
معرفی کلاسهای آموزشی

خوشنویسی. توضیحات: زمان آموزش هرمرحله بنابرپیشرفته هنرجو خوشنویسی با قلم نی و مرکب به
برچسب :