آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي ارشد

آزمون دکتری دو مرحله ای میشود

معاون آموزشی وزارت علوم از دو مرحله‌ای شدن آزمون دکتری خبر داد

آزمون دکتری دو مرحله ای میشود

 

 

دکتر نادری منش دو مرحله ای شدن این آزمون را موجب استاندارد شدن آن دانست.

ایسنا نوشت:

معاون آموزشی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری گفت: طرح پذیرش دانشجو برای دوره های دکتری به صورت متمرکز و دو مرحله ای در دست بررسی است.

دکتر حسین نادری منش با اعلام این خبر از روسای دانشگاه‌ها وپژوهشگاه‌ها خواست تا قبل از ابلاغ دستورالعمل جدید نحوه برگزاری آزمون ورودی دوره‌های دکتری، از صدور اطلاعیه پذیرش دانشجو برای سال تحصیلی91-1390 خودداری کنند.

گفتنی است، دکتر نادری منش دو مرحله ای شدن این آزمون را موجب استاندارد شدن آن دانست.آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي ارشد

زمان برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکزرئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون نیمه متمرکز دکتری در صورت نهایی شدن آئین نامه طی روزهای آینده، امسال در نیمه دوم بهمن یا نیمه اول اسفندماه برگزار می شود البته این فکر غالب است که آزمون دکتری 2 بار در سال برگزار شود.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با مهر، افزود: در صورت برگزاری 2 آزمون در سال، آزمون اول در سال جاری در بهمن یا اسفند و آزمون دوم در تابستان برگزار می شود البته در صورت نهایی شدن آئین نامه از سال آینده آزمون اول در آبان ماه و آزمون دوم در اردیبهشت برگزار می شود.

رئیس سازمان سنجش گفت: آزمونی که سازمان سنجش برای پذیرش دانشجوی دکتری در سال جاری برگزار می کند شامل آزمون زبان عمومی و تخصصی برای هر گروه تخصصی هنر، علوم انسانی، ریاضی و تجربی و یک درس مشترک از هر گروه است که در حال حاضر در دست بررسی است.

وی گفت: همچنین قرار است بحث استعدادسنجی و خلاقیت نیز برای تمامی شرکت کنندگان در آزمون گنجانده شود.

سرورالدین افزود: این موارد در دست بررسی است و به زودی جزئیات آن به صورت شفاف اعلام می شود.رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: آزمون نیمه متمرکز دکتری در صورت نهایی شدن آئین نامه طی روزهای آینده، امسال در نیمه دوم بهمن یا نیمه اول اسفندماه برگزار می شود البته این فکر غالب است که آزمون دکتری 2 بار در سال برگزار شود.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر، افزود: در صورت برگزاری 2 آزمون در سال، آزمون اول در سال جاری در بهمن یا اسفند و آزمون دوم در تابستان برگزار می شود البته در صورت نهایی شدن آئین نامه از سال آینده آزمون اول در آبان ماه و آزمون دوم در اردیبهشت برگزار می شود.

رئیس سازمان سنجش گفت: آزمونی که سازمان سنجش برای پذیرش دانشجوی دکتری در سال جاری برگزار می کند شامل آزمون زبان عمومی و تخصصی برای هر گروه تخصصی هنر، علوم انسانی، ریاضی و تجربی و یک درس مشترک از هر گروه است که در حال حاضر در دست بررسی است.

وی گفت: همچنین قرار است بحث استعدادسنجی و خلاقیت نیز برای تمامی شرکت کنندگان در آزمون گنجانده شود.

سرورالدین افزود: این موارد در دست بررسی است و به زودی جزئیات آن به صورت شفاف اعلام می شود.
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری با اعلام جزئیاتی تازه از طرح پذیرش دانشجوی دکتری از کارشناسی گفت: معیارهای پژوهشی برای پذیرش دانشجوی دکتری پیوسته مشخص و در سازمان سنجش در دست بررسی است.


ابوالفضل حسنی در گفتگو با خبرنگار مهر با بیان این مطلب افزود: در پذیرش دکتری پیوسته از لیسانس فعالیتهای پژوهشی متقاضی ورود به این دوره مد نظر قرار می گیرد از این رو معاونت پژوهشی معیارها و شاخصهای مربوط را استخراج کرده و در حال حاضر در سازمان سنجش آموزش کشور در دست بررسی است.
وی اظهار داشت: می توان گفت یکی از معیارها برای ورود به دکتری پیوسته فعالیتهای پژوهشی و ارتباط با صنعت توسط دانشجو در دوره کارشناسی است.
 
مدیر کل دفتر گسترش آموزش عالی گفت: علاوه بر این یک سلسله مراحل دیگر نیز لازم است که دانشگاهها باید انجام دهند.
 
وی اظهار داشت: اینکه در چه رشته هایی می توان پذیرش دانشجوی دکتری از کارشناسی را اجرایی کرد هنوز مشخص نشده است اما می توان گفت که این طرح هم برای رشته های فنی و مهندسی و هم برای رشته های علوم انسانی اجرایی می شود.
 

حسنی افزود: پذیرش دانشجوی دکتری پیوسته از کارشناسی از سال آینده اجرایی می شود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از کاهش ظرفیت 10 درصدی ظرفیت در مقطع کارشناسی برخی رشته ها خبر داد و گفت: این اقدام در راستای برنامه وزارت علوم صورت گرفته و در عوض 20 درصد به ظرفیت رشته های تحصیلات تکمیلی افزوده شده است.

محمدحسین سرورالدین در گفتگو با خبرنگار مهر افزود: ظرفیت برخی رشته ها در کنکور سراسری امسال در دانشگاههای بزرگ تهران و شهرهای بزرگ کم شده و به جای آن ظرفیت کارشناسی ارشد و دکتری این دانشگاهها افزایش یافته است. 

وی اظهار داشت: نسبت به سال گذشته به طور میانگین 10 تا 15 درصد ظرفیت کارشناسی در دانشگاههای بزرگ کم شده و در عوض تا 20 درصد ظرفیت رشته های کارشناسی ارشد و دکتری افزایش یافته است.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با بیان اینکه ظرفیت تعیین کردن وظیفه سازمان سنجش نیست گفت: دانشگاهها هر سال ظرفیت پذیرش دانشجو را با تأیید وزارت علوم به سازمان سنجش ارائه می دهند و سازمان بر اساس آمار دانشگاهها اقدام به پیرش دانشجو می کند.

وی اظهار داشت: از این رو احتمال اینکه در کنکور یک سال دانشگاهی بخواهد در یک رشته ای خاص پذیرش نداشته باشد وجود دارد که در این موقعیت سازمان سنجش نمی تواند برای این دانشگاه ظرفیتی در نظر بگیرد.

جزئیات ظرفیت‌ پذیرش‌ رشته‌های جدید و تکمیل ظرفیت برخی از کد رشته محلهای دوره های روزانه و شبانه (نوبت دوم) آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌ تکمیلی منتشر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، بر اساس اعلام سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور با توجه به اینکه برخی از دانشگاهها و موسسات‌ آموزش‌ عالی کشور پس از اعلام نتایج، علاوه‌ بر ظرفیتهای‌ مندرج‌ در دفترچه‌ راهنمای ‌انتخاب‌ رشته‌های‌ تحصیلی برای‌ پذیرش‌ دانشجو اعلام‌ ظرفیت‌ کره‌اند، لذا داوطلبان مجاز به انتخاب رشته (با توجه به کارنامه نهایی) براساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه ها و برگه های راهنمای آزمون مذکور و این اطلاعیه می توانند از تاریخ 11 تا 14 مهر ماه به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و بر حسب مورد نسبت به انتخاب کد رشته محلهای رشته امتحانی خود که در این اطلاعیه درج شده و براساس کارنامه نتایج نهایی آزمون در رشته و گرایش مربوط که مجازشده اند اقدام کنند.

گـزینش‌ نهـایی‌ در هریک از کد رشته‌ های تحصیلی‌ اعلام شده در این اطلاعیه، مطابق‌ شرایط و ضوابط مندرج‌ در دفترچه‌های‌ راهنمای شماره‌ 1 و 2 آزمون‌ ورودی‌ تحصیلات‌تکمیلی‌ (دوره‌ های‌ کارشناسی‌ ارشد ناپیوسته‌ داخل‌) سال‌ 1389 انجام‌ خواهد شد.

آن‌ دسته‌ از داوطلبانی‌ که‌ اسامی‌ آنان‌ به‌ عنوان‌ پذیرفته‌ شده‌ نهایی‌ در یکی‌ از کد رشته‌ محلهای‌ تحصیلی‌ بورسیه‌ و یا دارای‌ شرایط خاص‌ اعلام‌ شده‌است، حق‌ انتخاب کد رشته محلهای مندرج دراین اطلاعیه راندارند.روزنامه جام جم نوشت:

آیین‌نامه جدید آزمون دكتری با این هدف تا پایان مهرماه ابلاغ می‌شود كه با سراسری شدن این آزمون، از بار بی‌عدالتی‌ها در گزینش دانشجویان دكتری بكاهد، در حالی كه به عقیده برخی داوطلبان با این آزمون همچنان راه سوءاستفاده و گزینش جانبدارانه دانشجویان دكتری از سوی برخی دانشگاه‌ها بازاست.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دیروز با ارائه جزئیات و تغییرات آیین‌نامه دكتری گفت: آزمون كتبی دكتری امسال از سوی سازمان سنجش به صورت سراسری و با ماهیت نیمه‌متمركز برای تمام دانشگاه‌ها برگزار می‌شود.

حسین نادری‌منش این شیوه پذیرش دانشجوی دكتری را راهی برای غربالگری داوطلبان خواند و به ایسنا گفت: براساس اولویت و سطح دانشجویان 3 برابر ظرفیت به هر دانشگاه معرفی می‌شود و دانشگاه‌ها بر اساس اولویت‌های خود از بین این تعداد، دانشجویان دوره دكترای خود را پذیرش كنند.

براساس این خبر، از این پس آزمون كتبی دكترای داوطلبان شامل استعدادسنجی، یك یا دو درس تخصصی و زبان توسط سازمان سنجش ارزیابی می‌شود. بنابراین آزمون كتبی دكتری می‌تواند همانند برخی دیگر از آزمون‌های عمومی، بیش از یك بار در سال برگزار شود.

ظرفیت پذیرش رشته های جدید و تکمیل ظرفیت برخی از کد رشته محل های دوره های روزانه و شبانه ( نوبت دوم ) آزمون کارشناسی ارشد سال 1389 اعلام شد.


به گزارش واحد مرکزی خبر، روابط عمومی سازمان سنجش در اطلاعیه ای اعلام کرده است، نظر به اینکه بعضی از دانشگاهها و موسسات آموزش عالی پس از اعلام نتایج، علاوه بر ظرفیت های مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته های تحصیلی ، برای پذیرش دانشجو اعلام ظرفیت کرده اند،داوطلبان مجاز به انتخاب رشته می توانند براساس ضوابط و شرایط مندرج در دفترچه ها و برگه های راهنمای آزمون  و اطلاعیه مندرج بر روی سایت سازمان از 11-7-1389 تا 14-7-1389 به پایگاه اینترنتی سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org مراجعه و بر اساس کارنامه نتایج نهایی خود در کد رشته محل های رشته امتحانی خود که مجاز به انتخاب رشته شده اند، ثبت نام کنند.


آخرين تصميمات براي آزمون دكتري


خبرگزاري افق: جزئیات جدیدی آزمون نیمه متمرکز دکتری در گفتگوی مهر با معاونین وزیر علوم و رئیس کمیسیون آموزش مجلس تشریح شد که بر اساس آن آزمون دکتری شامل آزمون جی آر ای، سوابق تحصیلی، سوابق آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می شود. جزئیات بیشتر اوایل مهر اعلام می شود.

به گزارش خبرگزاري افق حسین نادری منش در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آزمون دکتری گفت: آئین نامه برگزاری آزمون دکتری نیمه متمرکز تقریبا نهایی شده و پس از اینکه تکمیل شد جزئیات آن را در اوایل مهر ماه اعلام می کنیم.

وی اظهار داشت: سوابق تحصیلی قطعا در کنکور دکتری تأثیرگذار است اما چگونگی تأثیرگذاری آن بعدا اعلام می شود.

تمامی دانشگاهها در کنکور نیمه متمرکز دکتری شرکت می کنند

معاون آموزشی وزارت علوم با بیان اینکه اجرای این نوع گزینش دانشجو برای سال 91-90 به صورت آزمایشی نخواهد بود به مهر گفت: برای تمامی دانشگاهها کنکور نیمه متمرکز دکتری برگزار خواهد شد.

وی با اشاره به اینکه برخی دانشگاهها علی رغم اعلام وزارت علوم مبنی بر عدم صدور اطلاعیه پذیرش دانشجوی دکتری اطلاعیه صادر کرده اند گفت: با اجرای آئین نامه جدید دکتری به تدریج دانشگاهها نسبت به صدور این اطلاعیه ها اقدام نخواهند کرد.

برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکتری باید به تأیید مجلس برسد

رئیس کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس نیز از برگزاری آزمون عمومی دکتری تنها از چند درس محدود در هر رشته خبر داد و گفت: طرح برگزاری آزمون متمرکز دکتری باید به تأیید کمیسیون آموزش مجلس نیز برسد.

علی عباسپور تهرانی فرد با اشاره به جزئیات مطرح شده در کمیسیون آموزش در خصوص آزمون متمرکز دکتری به مهر گفت: درباره این موضوع در کمیسیون جلسه ای داشتیم و وزارت علوم عنوان می کرد که با توجه به گستردگی دوره های دکتری در دانشگاهها آزمون دادن در دانشگاههای مختلف برای داوطلبان مشکل شده است.

وی اظهار داشت: نحوه متمرکز شدن آزمون هنوز نهایی نشده است اما قرار شده آزمون کتبی گرفته شود و در آن تنها چند درس محدود از هر رشته به داوطلب ارائه شود و نهایتا با دخالت دادن معدل کارشناسی ارشد و فعالیتهای تحقیقاتی رتبه ای برای داوطلب اعلام شود.

رئیس کمیسیون آموزش گفت: سپس سه برابر ظرفیت به دانشگاه معرفی شود تا مصاحبه از داوطلب به عمل آید.

وی اظهار داشت: البته این طرح هنوز نهایی نشده و قرار است پس از تدوین آن توسط وزارت علوم به کمیسیون ارائه شود تا ما نیز نظرات خود را ارائه دهیم.

تأثیر معدل تمامی دوران تحصیل در قبولی دکتری

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور با تشریح جزئیاتی جدید از برگزاری آزمون سراسری دکتری در سال جدید گفت: پذیرش دانشجوی دکتری از امسال شامل یک آزمون اولیه عمومی، سوابق تحصیلی، فعالیتهای آموزشی و پژوهشی و مصاحبه می شود.

محمدحسین سرورالدین با تأکید بر اینکه برگزاری آزمون دکتری به صورت متمرکز در سال جاری قطعی است و به تصویب رسیده است گفت: بر اساس این طرح بخشی از آزمون شامل آزمون اولیه به سازمان سنجش مربوط می شود که شامل زبان عمومی و تخصصی و یک درس مشترک از هر رشته است.

وی با بیان اینکه کلیات آزمون مشخص شده و جزئیات آن بعدا تعیین می شود، گفت: آزمونی که سازمان سنجش برگزار می کند به نوعی یک آزمون عمومی و جی آر ای است که احتمال برگزاری دو بار در سال آن نیز وجود دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: با برگزاری این آزمون، آزمون دیگری برای پذیرش دانشجوی دکتری برگزار نمی شود از طریق این آزمون برخی از نظر علمی فیلتر می شوند و بقیه را مجاز اعلام می کنیم تا به دانشگاههایی که انتخاب کرده اند معرفی شوند.

وی با اشاره به بخش دیگری از گزینش دانشجوی دکتری از طریق طرح جدید به مهر گفت: سوابق تصیلی داوطلبان نیز یک مرحله دیگر از گزینش است که براین اساس معدل کارشناسی ارشد، برخی دروس مهم، معدل کارشناسی و حتی معدل دیپلم در پذیرش دانشجوی دکتری تأثیر خواهد داشت.

سرورالدین افزود: بدین وسیله مراحلی که به دکتری منتهی می شود نیز جدی گرفته می شود و فعالیت های تکراری در فرایند پذیرش حذف می شود. سوابق تحصیلی به میزان 40 درصد در قبولی داوطلب تأثیر دارد.

وی به یک مرحله دیگر در پذیرش دانشجوی دکتری در طرح جدید اشاره کرد و گفت: 30 درصد از قبولی نیز به فعالیتهای آموزشی و پژوهشی داوطلب مانند داشتن مقاله، شرکت در سمینار و سایر فعالیتهای علمی اختصاص دارد.

رئیس سازمان سنجش آموزش گفت: در نهایت دانشگاهها به ازای هر یک نفر ظرفیتی که دارند از 3 نفر مصاحبه به عمل می آورند.مطالب مشابه :


جدول منابع آزمون استعدادهای درخشان

جدول منابع آزمون استعدادهای تأکید بر سطوح بالای شناختی و رویکرد استعدادسنجی طراحی
جزئیات ثبت‌ نام آزمون ورودی

جزئیات ثبت‌ نام آزمون ورودی دبیرستان‌ های بالای شناختی و رویکرد استعدادسنجی
جزئیات کامل ثبت‌نام آزمون ورودی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان+جدول منابع آزمون

( یک معلم ) - جزئیات کامل ثبت‌نام آزمون ورودی دبیرستان‌های استعدادهای درخشان+جدول منابع
دوره های ارزان آمادگی آرمون YÖS و ALES در ترکیه همراه با اقامت یکساله

این آزمون یك امتحان استعدادسنجی شامل 2 بخش Sayisal و Sözel است و هدف از 5_ زمان آزمون دانشگاه
برای تحصیل در ترکیه از چه موانعی باید عبور کرد؟

آزمون LES: امتحان این امتحان یک آزمون استعدادسنجی شامل 2 بخش رقمی (Quantitative) و کلامی (Verbal)
آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي ارشد

بانک اطلاعات حسابداری حاسب ملی-واحدآموزش - آخرين آخبار از نحوه آزمون هاي دكتري وكارشناسي
اطلاعیه آزمون تیزهوشان ( ویژه دانش آموزان پایه ششم )

دبستان غیردولتی قرآنی حضرت محمد امین(ص) - اطلاعیه آزمون تیزهوشان ( ویژه دانش آموزان پایه ششم
دانلود سئوالات آزمون زبان و آزمون تخصصی دکتری ریاضی و آمار

دانلود کتب وجزوات ریاضی تمام مقاطع عالی - دانلود سئوالات آزمون زبان و آزمون تخصصی دکتری
زمان برگزاری آزمون دکتری 90-91

www.alarabi.ir - زمان برگزاری آزمون دکتری 90-91 - - www.alarabi.ir
برچسب :