مشاغل صنعت جهانگردی

مطالبی مانند وابسته بودن اقتصاد قرن 21 به سه صنعت:- ارتباطات از راه دور - فناوری اطلاعات و جهانگردی. رشد 500% جهانگردی در 25 سال اخیر، و اینکه 5/10% از کل مشاغل در سال 1997 وابسته به جهانگردی بوده اند و بسیاری از این دست اطلاعات و آمار ها  را بارها خوانده یا شنیده اید و به همین دلیل از ذکر مجدد آنها پرهیز می کنم.

خارج شدن جهانگردی از حال سنتی  (Sunshine, Sand(somebody says: Sex, I don’t know), Sea) و گرایش آن به سوی توریسم فرهنگی، ماجراجویانه، ورزشی و فعالیت های مربوط به فراغت و توریسم طبیعت و... موجب شد تا تقاضا برای بسیاری از خدمات شدت بگیرد و همین امر باعث شد تا پس از چند سال سطح وسیعی از صنایع تحت پوشش صنعت جهانگردی قرار بگیرند و فرصت های شغلی بسیاری ایجاد شوند. گسترش این صنعت موجب تخصصی تر شدن تحصیلات عالی یا به عبارت بهتر بوجود آمدن گرایش های متفاوت در این رشته هم شده است تا جایی که، دانشجویان قبل از ورود به رشته با مشخص کردن علاقه خود به کاری که در آینده راغب به انجام آن هستند وارد رشته تحصیلی می شوند، مثل: توریسم فرهنگی، بازاریابی توریسم، برنامه ریزی توریسم، مدیریت موزه، مدیریت میراث، توریسم پایدار و ... . بسیاری از کسانی که در رشته های وابسته به جهانگردی تحصیل می کنند، به دلیل علاقه شان به سفر و جهانگردی، این رشته را انتخاب کرده اند. گرچه این فکر خود انگیزه ای برای تحصیل و انتخاب رشته است اما این رشته افراد را برای کمک به سفر کردن دیگران آموزش می دهد، مردمی که باید بیرون بروند و دنیا را ببینند و این نکته ای است که دانستن آن بیش از هر مسئله دیگری اهمیت دارد چرا که در گستره وسیع مشاغلی که در صنعت جهانگردی وجود دارند تنها تعداد بسیار کمی از آنها به طور مستقیم به سفر می پردازد.

بسیاری از کارشناسان صنعت جهانگردی معتقدند کسانی که در این صنعت فعالیت می کنند باید، صبور ِ صبور ِ صبور باشند و رمز موفقیت شغلی را در قدرت انعطاف و درک بالا از شرایط می دانند و ویژگی هایی مثل روابط عمومی خوب، قدرت جلب مشتری، توانایی سازماندهی و کار در تیم، توانایی ارائه کار خوب در شرایط سخت و توانایی فنی و دانشی بالا را از جمله ابزار های موفقیت بشمار می آورند  و به همین دلیل است که می گویند شما باید عاشق این کار باشید نه اینکه فقط آن را دوست داشته باشید.

 حوزه علاقه شما در این رشته هرچه که باشد،چه در بخش تفریحات، چه تهیه غذا و یا خدمات مربوط به سفر یا حتی تهیه سفرهای تجملاتی و لوکس، فرقی نمی کند، در همه آنها ماموریت یکسان است و آن ارائه خدمات یا به عبارت بهتر، خدمت به میهمان است. نکته ای که دانستن آن حائز اهمیت می باشد این است که در بسیاری از موقعیت های شغلی که شما در آن قرار می گیرید، سخت کار کردن - که ممکن است بخشی از آن حتی کار فیزیکی باشد- از اصول اولیه است و اینکه شما قادر باشید ساعت ها و حتی روز های تعطیل با افرادی که ممکن است اخلاق چندان خوبی نداشته باشند سپری کنید و گاهی نیاز داشته باشید تا بدترین موقعیت را به بهترین موقعیت تبدیل کنید. یکی از مدیران هواپیمایی ایالات متحده آمریکا در توصیف موقعیتی که در مشاغل این صنعت وجود دارد این جمله را بیان می کند:«در شغل های صنعت جهانگردی ما همچون پستچی هستیم، که در زیر آفتاب، باران، طوفان، سیل، برف و...می رویم و همچنان مجبور به رفتن هستیم.»

گروه های شغلی در صنعت توریسم به 7 دسته تقسیم می شوند که هرکدام مشاغل مربوط به خود را دارا هستند:

1-     گردانندگان جهانگردی:

مشاغلی مثل: معاونین دفاتر- پذیرش کنندگان- معاونان خرده فروشی- دستیاران کشتی های تفریحی- راهنمای اماکن- سرپرست موزه- فروشندگان گالری ها- انبار داری فروش- بازاریاب- مجری فروش- مدیریت کارخانه های نوشیدنی- مدیر جهانگردی و ... .

2-     جاذبه ها و پارک های تفریحی:

مشاغلی مثل: متصدی گردش سواره- سرپرست حیوانات- جا به جا کنندگان حیوانات- سرپرست جاذبه ها- فروشنده بلیط- ارائه خدمات به میهمانان- دفاتر رزرو- ناظرین:گردانندگان،فروشندگان،بازاریابان- روابط عمومی- مدیریت: گردانندگان،  فروشندگان،  بازاریابان، روابط عمومی و ... .

3-     راهنمایان:

مربی راهنما- جنگل بان- هماهنگ کننده فعالیت ها- راهنمای تور- راهنمای ناحیه محلی- راهنمای ویژه: فرهنگی،راوی،طبیعت گردی،دریایی- هماهنگ کننده راهنماها- رهبر تور- مدیر تور- متصدی راهنمایان تور- دارنده راهنمایان تور... .

4-     عمده فروشان:

دفاتر فروش رزرو- هماهنگ کننده تور گروهی- ناظر:تولید، فروش، بازاریابی، روابط عمومی- متصدی رزرو- مدیر: تولید، فروش، بازاریابی، روابط عمومی و ... .

5-     خرده فروشان سفر:

رزرواسیون- معاون فروش سفر- مشاور سفر داخلی- مشاور سفر بین المللی- مشاور ارشد سفر: داخلی ،بین المللی- ناظر سفر: خرده فروشی، داخلی، خارجی، حقوقی- مدیر: دفاتر کوچک سفر، شعبه، بازاریابی، روابط عمومی- مدیر ارشد و ... .

 

6-     خدمات اطلاعاتی به بازدید کنندگان:

دفتر رزرو- دفتر اطلاعات بازدید کنندگان- مشاور سفر- مدیر ارشد اطلاعات بازدیدکنندگان- ناظر: اطلاعات بازدید کنندگان، تحقیقات، فروش، بازاریابی، روابط عمومی، برنامه ریزی استراتژیک،- مدیر: مرکز اطلاعات، فروش، بازاریابی، روابط برنامه ریزی استراتژیک،- مدیریت جهانگردی منطقه ای و ناحیه ای و ... .

7-     کنفرانس ها و رویدادها:

 گردانندگان سفر: اجرا، رزرو، سفر گروهی- معاون کنفرانس- هماهنگ کننده ملاقات ها، رویدادها و کنفرانس ها- مدیر جلسات- مدیر ورزش و تفریحات- مدیر کنفرانس- مدیر رویدادها و ... .

حالا با توجه به اینکه از گروه های شغلی آگاه شدید، می توانید مراکز استخدام مدیران جهانگردی را هم پیدا کنید. مراکزی مثل: خطوط هوایی – پارک های تفریحی- موسسات و انجمن ها- شرکت های عرضه مواد غذایی- مراکز آموزشی و دانشگاه ها- مراکز ورزشی و باشگاه ها- خطوط کشتیرانی- موسسات برگزار کننده جشن های عروسی- مرکز کنفرانس- مراکز عقد قراردادها- هتل ها و متل ها- اجاره دهنده گان محل اقامت و استراحت- رستوران ها- شرکت ها و دفاتر جهانگردی- مراکز اطلاعات جهانگردی- دفاتر برنامه ریزی جهانگردی- دفاتر بازاریابی و ... .

در آخر باید به این موضوع هم اشاره کرد که برای در اختیار گرفتن بعضی از مشاغل نیاز است تا برخی از مهارت ها به طور خاص با توجه به نیاز آن شغل تقویت شود.

همانطور که ملاحظه کردید بسیاری از این مشاغل و گروه های شغلی در کشورمان وجود ندارد، اما ظرفیت برای ایجاد بسیاری از آنها موجود است که هم می تواند در ایجاد شغل و کاهش چشمگیر بیکاری بسیار موثر باشد و هم اینکه از نیرو های متخصصی که رفته رفته به تعداد آنها افزوده می شود به بهترین شکل ممکن استفاده شود.

 

 

  محمدرضا گوهری

[email protected]                                                                                                                                                                                                

 

منابع :

                                                                                                                                                                

1-Careers in Hospitality and Tourism Management,David Kirk.

2-Tourism Industry Sector Career Paths.

3-Career Guide to JMU Majors, 10th Edition, 2009 .

4- Tourism Management Careers. Renee  Jedlicka,  Professor, Tourism Management.


مطالب مشابه :


بازار کار رشته مدیریت جهانگردی به روایت آگهی های روزنامه:

در این پست تعدادی از آگهی های استخدام مرتبط با رشته مدیریت جهانگردی را گردآروی کرده ام، تا
زمان استخدام مهمانداری هواپیمایی ماهان

رشته مدیریت جهانگردی 504 2 جهانگردي 74 6 استخدام مدیریت جهانگردی 53 7
معرفی رشته های مدیریت و بازار کار آنها

اولین وبلاگ رشته مديريت جهانگردي - معرفی رشته های مدیریت و بازار کار آنها - این وبلاگ راجع به
مشاغل صنعت جهانگردی

مدیریت جهانگردی و مشاغل صنعت جهانگردی - می توانید مراکز استخدام مدیران جهانگردی را
آگهی استخدام شرکت جهانگردی آفتاب کلوت - مهلت:15خرداد93

آگهی استخدام - آگهی استخدام شرکت جهانگردی آفتاب کلوت استخدام مدیریت اجرایی و mba.
رشته جهانگردی

اولین وبلاگ رشته مديريت جهانگردي - رشته جهانگردی - این وبلاگ راجع به رشته اقتصاد ,مدیریت
خلاصه کتاب؛ مدیریت منابع انسانی

مدیریت جهانگردی - خلاصه کتاب؛ مدیریت منابع انسانی - موسسه غیر انتفاعی آبیک-آ.ب.آ - مدیریت
برچسب :