ماشین

خودرو چیست ؟

 

خودرو چیست ؟[/font]

[font=tahoma]در اصل خودرو ترجمه کلمهvehicleمیباشد و به طور کلی هر نوع وسیله چرخدار یا بدون چرخ که باعث سهولت در جابجایی انسان یا بار شود خودرو نامیده میشود مانند ( دوچرخه ، درشکه ، موتورسیکلت ، اتومبیل ، هواپیما و هلیکوپتر و...) البته امروزه منظور از خودرو بیشتر وسایل نقلیه ای هستند که نیروی خود را از انسان یا حیوان تامین نمیکند ( که در نتیجه دوچرخه و درشکه و گاری و... حذف میشوند) گرچه بطورعام منظور از خودرو در زبان فارسی معادل انگلیسی کلمه Automobile
میباشد که یعنی وسیله چرخدار متحرک زمینی با یک مولد قدرت مکانیکی ( مثل قطار ، اتومبیلهای سواری ، کامیون ها و...)

بهر حال در اینجا منظور ما از خودرو تعریف اخیر میباشد اگرچه درصورت امکان درمورد هواپیما و هلی کوپتر نیز صحبت خواهد شد.

در اینجا قرار نیست که از تاریخچه اتومبیل بطور دقیق و کامل صحبت بشود فقط گاهی بطور ساده و مختصر . البته شخص دیگری در یک وبلاگ دیگر قرار بود (تاریخ اتومبیل) این کار را انجام بدهد اما ظاهرا که به دلایلی بعد از یک مدت کوتاه وبلاگش را تعطیل کرده است ، بنابرین جا برای کسانی که مایلند این کار را انجام بدهند کاملا باز است . (کی می دونه شاید هم خودم این کار رو انجام دادم)

دسته بندی خودرو ها

روشهای مختلفی برای دسته بندی خودرو ها مورد استفاده قرار میگیرد که معروفترین این روشها عبارتند از عبارتند از:

دسته بندی از نوع موتور ( درون سوز – برون سوز) دسته بندی از نظر نوع سوخت ( بنزین – گازوییل - ..) دسته بندی از نظر سیستم کاری موتور ( چهار زمانهدوزمانه ) دسته بندی از نظر تعداد مسافر یا حجم بار ( سواری - سبک ..... سنگین) دسته بندی از نظر محل مورد استفاده ( شهری – بیابانی – چند منظوره و..) دسته بندی از نظر شکل موتور ( ایستاده یا خطی – خوابیده – وی شکل یا خورجینی – ستاره ای ...) و....

همانطور که ملاحظه میگردد روشهای بسیار زیادی برای دسته بندی خودرو ها وجود دارد بنابراین در ابتدا سعی میشود مشترکات بین خودرو ها مورد بررسی قرار گیرد

دسته بندی قسمتهای خودرو

هر خودرو دارای تعداد زیادی قطعه ( بین 10 تا 20 هزار قطعه) میباشد .برای سهولت آشنایی با اجزاء خودروها معمولا قطعاتی که برای رسیدن به یک هدف مشترک ( مثلا تولید نیروی لازم برای حرکت)لازم است در کنار هم کار کنند را در یک دسته قرار میدهند .معمولا خودروها را بصورت زیر دسته بندی میکنند

موتور( مولد قدرت) ، انتقال قدرت ، تعلیق ، شاسی و بدنه ، فرمان و چرخها ، تجهیزات برقی .

دسته مولد قدرت فقط موتور خودرو را شامل میگردد

دسته انتقال قدرت شامل : کلاچ ، جعبه دنده ( گیر بکس – gear box) است

دسته تعلیق : فنربندی های خودرو جرء این دسته میباشند

شاسی و بدنه : معمولا مجموعه سیستم ها ی خودر روی شاسی نصب میشوند و بدنه مکانیست برای جابجایی مسافر یا حمل بار

فرمان و چرخها :شامل جعبه فرمان و اهرمهای فرمان بندی و چرخها

تجهیزات برقی: شامل مجموعه باتری ، سیستم راه اندازی ، سیستم شارژ ، جرقه .....

تاريخچه صنعت خودرو در ايران

اولين اتومبيل سواري كه وارد ايران گشت يك اتومبيل فورد بود كه در اوايل قرن بيستم بدستور مظفرالدين شاه قاجار از كشور بلژيك خريداري شد. اين اتومبيل كه دود زيادي از آن خارج مي‌شد به "كالسكه دودي" معروف بود. بدنبال گسترش شهرنشيني ميزان واردات خودرو از سال1300هجري شمسي (1920ميلادي) افزايش يافت. اغلب اتومبيلها در آن سالها از كشورهاي آمريكا و انگليس وارد مي‌شد. اولين اتومبيل ساخته شده در ايران اتومبيل "پيكان" بود كه در شركت سهامي عام "كارخانجات‌‌صنعتي ايران ناسيونال" تحت ليسانس كارخانه تالبوت انگلستان ساخته و در سال 1346 وارد بازار شد. توليد وانت، ميني‌بوس، اتوبوس نيز بتدريج در سالهاي بعد در اين كارخانه شروع شد.در همان سال سواري‌هاي "آريا" و"شاهين" نيز در كارخانه پارس خودرو ودر سال 1347 سواري "ژيان" در كارخانه سايپا توليد و به بازار عرضه گشت. در سال 1351 با تبديل كارخانه پارس خودرو به شركت "جنرال موتورز ايران" توليد اتومبيلهاي آريا و شاهين متوقف و توليد سواريهاي شورولت(اپل) 2500 و2800 سي سي همچنين توليد سه نوع اتومبيل سواري "بيوك"، "كاديلاك" و "شورولت نوا" تحت ليسانس جنرال موتورز آمريكا شروع گرديد. توليد اين نوع سواريها تا پايان سال 1360 ادامه داشت. در سال 1359 توليد سواري ژيان در كارخانه سايپا متوقف و بجاي آن توليد سواري "رنو5" كه از سال 1354 در كنار توليد ژيان آغاز گشته بود ادامه يافت. در سالهاي اخير توليد اتومبيل‌هايي با تكنولوژي جديدتر آغاز گرديده است كه از جمله آنها مي‌توان به توليد اتومبيلهاي پرايد، پژو405 و206، نيسان پاترول و مزدا 323 اشاره كرد.

شركتهاي سازنده خودرو در ايران عبارتند از : شركت ايران خودرو، سايپا، پارس خودرو، شهاب خودرو، ايران خودرو ديزل، سايپا ديزل، مرتب، كرمان خودرو، رانيران و زامياد.


2-1شركت ايران خودرو (ايران ناسيونال سابق)
كارخانجات صنعتي ايران ناسيونال (ايران خودرو) كه بزرگترين كارخانه اتومبيل سازي در ايران است در 12 مهرماه 1341 جهت توليد انواع خودرو ايجاد و يكسال بعد درتاريخ 28 اسفند 1342 مورد بهره‌برداري قرارگرفت. در ارديبهشت ماه 1346 بهره‌برداري از تأسيسات ساخت اتومبيل پيكان و در سالهاي بعد بهره‌برداري از خط توليد ميني‌بوس بنز 309 و خط توليد اتوبوس بنز 302 و خط توليد وانت آغاز گرديد. پس از پيروزي انقلاب اسلامي نام شركت ايران ناسيونال به شركت ايران خودرو تغيير يافت. بدنبال تعطيلي كارخانه تالبوت انگلستان شركت ايران خودرو اقدام به خريد ماشين آلات خط توليد آن كرد و از آن به بعد اكثر قطعات خودرو پيكان در ايران توليد مي‌شود‌. همزمان با ورود ماشين آلات شركت تالبوت در سال 1367 قرارداد استفاده از قواي محركه شركت پژوي فرانسه وتوليد "پژوي 405" در ايران خودرو منعقد گرديد. در سال 1376 نيز توليد اتومبيل"پژو
RD " و ميني بوس "هيونداي" و در سال 1378 توليد اتومبيل "پژوپارس (پرشيا)" و "پژو استيشن" در اين كارخانه آغاز گشت. در ادامه اين روند و در خرداد ماه سال 1380 نيز توليد خودروي سواري "پژو206 " و "خودرويX 7" يا "خودروي ملي(سمند)" آغاز شد.

2-2شركت سهامي عام صنعتي و توليدي مرتب
اين شركت در مهر ماه سال 1336 به منظور خريد و فروش و نمايندگي انواع خودرو تأسيس گرديد و پس از پاره‌اي تغييرات در اساسنامه از سال 1349 به امر مونتاژ و توليد انواع اتومبيلهاي دو ديفرانسيل لندرور (وانت، آمبولانس، وانت استيشن) و قطعات يدكي ماشين آلات پرداخت. در سالهاي اخير اين شركت علاوه بر توليد خودروي پاژن (لندرور) اقدام به توليد قطعات ماشين (ميل گاردان، صفحه كلاچ و...) مي‌نمايد.

2-3شركت سهامي ايراني توليد اتومبيل سايپا
اين شركت در سال 1345 تأسيس گرديد و اقدام به توليد اتومبيلهاي ژيان، پيكاپ، آهو و اتومبيل رنو "2 و4 درب" (از سال 1353) وفروش لوازم يدكي آنها نمود. اين شركت از سال1361 توليد وانت يك ديفرانسيل "نيسان" با موتور2400 سي‌سي را آغاز نمود و از سال 1371 نيزعرضه اتومبيل "رنو-21" توسط اين شركت آغاز گرديد كه تا سال 1375 ادامه يافت ودر سال بعد (1372) بدنبال قرارداد منعقده با شركت "كيا‌موتور" كره جنوبي اين شركت اقدام به مونتاژ وتوليد اتومبيل"پرايد"، در دو مدل "چهار درب" و"پنج درب" نمود. همچنين توليد اتومبيل سواري رنو "زانتيا" نيز در بهمن سال 1380 در اين شركت آغاز گرديد.

2-4شركت زامياد
شركت زامياد در سال 1342 جهت واردات و ساخت كاميون، وانت وساير وسايل نقليه تأسيس گرديد. از سال 1348 توليد كاميون "ولو" و از سال 1351 توليد وانت "نيسان" يك ديفرانسيل با موتور2400 سي‌سي در اين كارخانه آغاز گشت. در سالهاي اخير نيز با خريد امتياز ليسانس توليد ميني بوس از شركت "ايوكو" ايتاليا اقدام به توليد ميني‌بوس "ايوكو" واز سال 1370 با وارد كردن قطعات منفصله اقدام به مونتاژ و عرضه كاميونهاي "ايوكو" ايتاليا نموده است.

5-2شركت توليدي وصنعتي ايران كاوه
شركت توليدي و صنعتي ايران كاوه در سال 1343 با هدف مونتاژ وساخت كاميون "ماك" تأسيس گرديد. توليد اين كاميون از سال 1347 آغاز گرديد. ولي پس از پيروزي انقلاب اسلامي و قطع رابطه با آمريكا توليد اين كاميون بشدت كاهش يافت و در سال 1362 توليد آن متوقف گرديد. سپس شركت اقدام به توليد انواع تريلي واتاق كمپرسي نمود و از سال 1367 با همكاري شركت "ولوو" سوئد اقدام به توليد كاميون "ولو" مدل
F-12 مي‌نمايد. در سال 1378 اين شركت در شركت سايپا ادغام گرديد و گروه سايپا ديزل را تشكيل داد.

6-2شركت پارس خودروي ايران
اين شركت در سال 1346 بنام "جيپ" تأسيس شد و تا پايان سال 1351 اتومبيلهاي "جيپ كروكي"، "وانت استيشن"، آمبولانس همچنين اتومبيلهاي سواري "آريا" و "شاهين" توليد مي‌نمود. در سال 1352 پس از انعقاد قرارداد با شركت جنرال موتور آمريكا نام شركت به جنرال موتور ايران تغيير نمود و انواع اتومبيلهاي سواري "شورولت"، "بيوك" و "كاديلاك" و "وانت شورولت" علاوه بر اتومبيل جيپ توليد مي‌نمود. پس از پيروزي انقلاب اسلامي و قطع توليد خودروهاي فوق آن شركت اقدام به مونتاژ و توليد انواع اتومبيل "نيسان پاترول" در مدلهاي وانت و وانت استيشن با موتور چهار و شش سيلندر نمود. از سال 1376 همزمان با توليد خودروي نيسان پاترول با خريد تجهيزات خط مونتاژ از شركت سايپا اقدام به توليد خودروي سواري رنو-5 تحت عنوان"سپند-2" نموده است.

7-2شركت شهاب خودرو (ليلاند موتور ايران)
اين شركت در سال 1343 با هدف توليد انواع كاميون، اتوبوس وكاميونت تأسيس و اقدام به توليد انواع اتوبوس و كاميون نمود. پس از پيروزي انقلاب با خريد شاسي اتوبوس از شركت "ايران خودرو" و موتور بنز از شركت "ايدم تبريز" اقدام به توليد اتوبوس بنز 302 نمود. در سالهاي اخير توليد شاسي اتوبوس در اين شركت آغاز و فعاليتهايي نيزجهت استفاده از نيروي محركه اتوبوس محصول شركت "رنو" انجام شده است.

8-2گروه صنعتي خاور
در سال 1338 كارخانه بنز خاور جهت توليد كاميون تحت ليسانس كارخانه "بنز" آلمان در تهران تأسيس گرديد و به ساخت انواع كاميون و كاميونت مبادرت ورزيد. شركت خاور در سال 1378 در شركت ايران خودرو ادغام گرديد و گروه "ايران خودرو ديزل" را تشكيل داد.


9-2كارخانجات اتومبيل سازي مزدا (گروه خودرو سازي بهمن)
شركت سهامي خاص كارخانجات اتومبيل سازي مزدا در سال 1331 بنام شركت "سهامي خليج كوبا" جهت امور حمل ونقل دريايي تأسيس شد و به موجب اجازه‌نامه وزارت صنايع ابتدا اقدام مونتاژ موتورسيكلت "وسپا" كرد. درسال 1349 توليدات شركت به ساخت خودروي وانت محصول شركت "مزدا" ژاپن تغيير يافت و نام شركت به شركت سهامي اتومبيل سازي مزدا تغيير يافت. در حال حاضر علاوه بر توليد وانت اقدام به توليد خودرو سواري "مزدا 323" مي‌نمايد.

بر اساس آمار وزارت صنايع شركتهاي خودروسازي ايران درسال 1379 بالغ بر 297467 دستگاه انواع خودرو توليد كرده‌اند كه 23.7 درصد نسبت به سال 1378 افزايش داشته است. در اين مدت توليدات سواري با 32.6 درصد رشد به 249076 دستگاه و توليد ميني بوس و كاميون با 251.8 و 8.7 درصد رشد به 2906 و 4428 دستگاه رسيد. توليد اتوبوس، وانت و دوديفرانسيل نيز نسبت به مدت مشابه سال قبل بترتيب 36، 10.8 و19.6 درصد كاهش داشته است.

سهم شركتهاي خودرو ساز

طي سال 1379 گروه ايران خودرو باتوليد 182382 دستگاه خودرو 61.3 درصد توليد را به خود اختصاص داد و گروه سايپا با توليد 68082 دستگاه 22.8 درصد و ساير توليد كنندگان مابقي توليد را در اختيار داشته‌اند. بررسي سهم شركتهاي خودروساز از توليد نشان مي‌دهد. شركت ايران خودرو و شركت سايپا با داشتن 63.6 و 26.8 درصد بيشترين سهم را از بازار توليد سواري در اختيار دارند. همچنين شركت ايران خودرو و شركت زامياد با داشتن حدود 53 و 38.6 درصد از بازار توليد وانت بيشترين سهم را از اين بازار در اختيار دارند. در توليد ميني بوس و اتوبوس نيز شركت ايران خودرو ديزل با داشتن سهمي برابر 72.4 و 48.9 درصد بيشترين سهم را دارا است.

صادرات

طي دوره 1373 الي 1378 صادرات صنايع خودروسازي با متوسط رشد دوره 20 درصد به رقم 48.9 ميليون دلار افزايش يافت. در ده ماهه اول سال نيز 1379 صادرات صنايع خودرو به 49.8 ميليون دلار رسيد كه نسبت به مدت مشابه سال قبل 47 درصد رشد داشت.

كيفيت

با ازدياد همكاريهاي شركتهاي داخلي با شركتهاي سازنده خودرو درصد ساخت قطعات در داخل كشور در سالهاي اخير بسيار افزايش يافته است. براي مثال اين امر از 95 ، 27.1، 47.1 و15.9درصد براي اتومبيلهاي پيكان، پرايد و پژو و پاترول به 98 ، 85 ، 86.2 و54 درصد در سال 1378 افزايش يافته است. همچنين بدنبال بهبود كيفيت قطعات ساخت داخل توليد كنندگان ايراني در امر ساخت قطعات توانسته‌اند به استانداردهاي بالاي بين المللي و دريافت گواهينامه كنترل كيفيت سري ISO 9000 دست يابند. در جدول "شماره 4" فهرست شركتهايي كه تا سال 1377 موفق به دريافت اين گواهينامه گرديده‌اند ارائه گشته است

تقاضا براي ثبت نام

بر اساس برآوردهاي منتشر شده توسط شركت "ساپكو" ميزان تقاضا براي ثبت نام خودروهاي سواري(1) از 164500 دستگاه در فروردين سال 1376 به 243600 دستگاه در فروردين سال 1377 (حدود 48 درصد رشد) و به 293761 دستگاه در فروردين سال 1378 (حدود 78.5 درصد رشد) رسيده است. در ديماه سال 1379 اين ميزان به 367222 دستگاه رسيد كه نسبت به ديماه سال 1378 حدود 27.2 درصد افزايش داشته است..


مطالب مشابه :


مشخصات فنی ماشینهای رنو

خودرو علمی سرگرمی - مشخصات فنی ماشینهای رنو, با سلام به کاربران عزیز ضمن خوش آمد گویی و تشکر
نقد رنو مگان 2000cc

نقد رنو مگان 2000 cc شاید با شنیدن نام رنو های سپند ، سپند II و در ( 2 عدد برای سر
کد فنی و لیست محصولات بهران فیلتر (سایپا ،MVM )

gs 1149/2: 8. روغن رنو 5 – سپند. gs 1105/0. 9. روغن گلف- آئودي- فولكس واگن جديد (گل) gs 1124/2
شرکتهای خودرو ساز ایران/تاریخچه

پيكاپ، آهو و اتومبيل رنو 2 و4 به توليد خودروي سواري رنو-5 تحت عنوان سپند-2
بررسی تاریخچه فلفلو (PK) در ایران

سپند. سایپا خط تولید رنو را به پارس خودرو فروخت و فرمان و تودوزی متفاوت با نام سپند 2
ماشین

2-1شركت ايران پيكاپ، آهو و اتومبيل رنو "2 و4 به توليد خودروي سواري رنو-5 تحت عنوان"سپند-2
سيماي قبل از انقلاب 9 شركت خودروساز ايراني

پيكاپ، آهو و اتومبيل رنو "2 و4 به توليد خودروي سواري رنو-5 تحت عنوان"سپند-2
مشکلات خودروی پی کی

1- در خودروی رنو سپند لاستیک زاپاس در زیر کاپوت جلو 2- این مشکل زمانی ظاهر می شود که شما
عکس های رنو ۵ اسپرت

کر بختیاری - عکس های رنو ۵ اسپرت - جمهوری اسلامی ایران چهارمحال و بختیاری شهرستان لردگان
راهنمای شماره موتور و شاسی در اتومبیل ها

2. اپل امگا. اپل رنو 5. حک شده روی سپند pk. تنه سیلندر محل اتصال پوسته گیربکس به سیلندر سمت
برچسب :