طب سوزنی، سلولیت

آیا امبدینگ می تواند با چربی سلولیت مبارزه کند؟
آیا راه غیر جراحی برای درمان قوی سلولیت ها وجود دارد؟
طب سوزنی در این زمینه چه توانایی هایی دارد؟ سلولیت به چربیهای جمع شده در زیر پوست اطلاق می شود که شکل ظاهری پوست را ناهموار کرده، این تجمع چربی به صورت فرو رفتگی هایی روی پوست در نواحی خاصی از بدن ظاهر می شود. چون رسوب چربی در برابر بافت همبند فشار وارد می کند باعث جمع شدن و چروک شدن پوست بالای آن می شود.
سلولیت معمولا در قسمت باسن و ران وجود دارد و اکثرا در خانم ها در سنین میانسالی به بعد بیشتر از آقایان دیده می شود. سلولیت نمی تواند برای فیزیک بدن مشکلی ایجاد کند یا بهتر یگوییم برای بدن مضر نیست ولی از آنجا که پوست بدن عامل مهمی در زیبایی محسوب می شود و قطعا بحث زیبایی فردی برای همه افراد امری مهم می باشد در اینجا می پردازیم به بررسی علل بوجود آمدن سلولیت در بدن و راه های درمان آن تا به عزیزانی که دچار این مشکل هستند در جهت رفع و نابودی این چربی های اضافه کمکی کرده باشیم. علل بوجود آمدن سلولیت بعضی ها بر این عقیده اند که افراد لاغر نمی توانند سلولیت داشته باشند در صورتی که که داشتن سلولیت به این معنا نیست که شما حتما اضافه وزن دارید هستند پس وجود سلولیت در بدن شما ارتباط چندانی با وزن شما ندارد. اگر شما اضافه وزن دارید با کاهش وزن ممکن است تا حدودی سلولیت را کاهش دهید. فاکتورهایی نظیر سبد غذایی نامناسب ، سوخت و ساز کم بدن، شیوه زندگی غیر فعال ، تغییرات هورمونی در سنین مختلف زندگی زنان از قبیل بلوغ، بارداری، شیردهی و نیز یائسگی در، نوع پوست از نظر ضخامت و رنگ آن، افزایش سن، کم شدن آب کل بدن، میزان چربی بدن و در نهایت عامل ژنتیک همه و همه دست به دست هم می دهند تا این چربی ها ظاهری زشت روی پوست شما ایجاد کند. درمان سلولیت در صورت داشتن رژیم مناسب غذایی صحیح و فعالیت کافی، استفاده از دستگاه های با تکنولوژی های جدید که توسط مراکز مجهز انجام می پذیرد، می تواند در اصلاح سلولیت مفید واقع گردد. وسایل، محصولات و کرم های زیادی ادعای درمان سلولیت را دارند که تنها بخشی از آنها در کاهش سلولیت نقش دارند. اکثر برندهای معتبر آرایشی دنیا محصولات درمان سلولیت را تولید کرده اندکه کارایی و اثربخشی آن ها در آزمون های متعدد مورد تایید قرار گرفته است. همه تکنینک های درمانی، درمان قطعی سلولیت نبوده و بدون ورزش و تغذیه مناسب به تاثیر خواهند بود. تحقیقات نشان داده است که ماساژ پوست مجاور ناحیه سلولیت با قدرت کافی و منظم ، می تواند در تغییر سایز و نیز ظاهر فرد مبتلا به سلولیت مفید واقع شود. در استفاده از دستگاه های ماساژ دهنده مجددا باید تاکید نمود که دو نکته اساسی نباید نادیده گرفته شود:
اول آن که از دستگاه های استادندارد برای این موضوع استفاده نمایید.
نکته دوم آن که این موضوع حتما باید توسط افراد مجرب و آموزش دیده برای شما انجام پذیرد. البته باید توجه داشت که این دستگاه ها در تغییر وزن موثر نیستند و برای نتایج بهتر درمانی، همراهی با یک رژیم غذایی مناسب و ورزش از ضروریات است.
درمان سلولیت امروزه با روش ها و دستگاه های مدرن پزشکی انجام می پذیرد در اینجا ابتدا به معرفی انواع درمان های مدرن می پردازیم و سپس راه های برطرف کردن سلولیت با روش های طبیعی را بازگو می کنیم. مزوتراپی نوعی از درمان است که ابتدا از اروپا شروع و گسترش یافت. مزوتراپی برای تسکین درد ناشی از بیماری های التهابی پوست استفاده می شد. مزوتراپی بصورت مواد تزریقی مثل ویتامین ها، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنزیم ها به بافت درست در زیر پوست می باشد. مزوتراپی ممکن است سبب شکستن چربی و بهبود اندکی در ظاهر سلولیت شود اما عوارضی مانند تورم، عفونت و خطوط نامنظم دارد. اندرمولوژی یا مساژ به همراه مکش بعضی از درمان های سلولیت بر این پایه است که ماساژ با قدرت همراه مکش سبب افزایش جریان خون می شود و نفوذ عروق خونی را در توده های کپسولی چربی امکان پذیر ساخته و بر این اساس باعث جابجایی سموم و کاهش حجم سلولیت می شود. در این روش منحصر به فرد که اندرمولوژی یا LPG نامیده می شود، از وسیله های دستی استفاده می کنند که پوست را بین غلتک قرار می دهد.
شما بعد از مدتی متوجه تغییرات کمی در پوست می شود. آن چه در این روش مهم است آن که مانند رادیوفرکوئنسی و نیز لیزر 2 بار در هغته در یک دوره 10 جلسه ای باید انجام شود تا نتایج آن ظاهر گردد. اندرمولوژی یکی از روش های جدید و پیشرفته در درمان سلولیت است که مزیت آن چنین است که اثربخشی آن مورد تایید سازمان غذا و دارو آمریکا (FDA) قرار گرفته است. در این روش سیستم ماساژ با مکش ترکیب شده است و در واقع این روش نوعی از تکنیک ماساژ است. لازم به ذکر است که اندرمولوژی در کنار دیگر روش های درمانی از جمله اصلاخ رژیم غذایی و افزایش فعالیت بدنی، بسیار مفید واقع می شود.
به طور طبیعی پس از 6 جلسه از شروع درمان، نتایج این فرایند مشاهده می شود و هرچه که این درمان را ادامه دهید، متوجه بهبود زیادی در سلولیت تان خواهید شد. تزریق آنزیم کلاژناز برای درمان سلولیت کلاژناز یک آنزیم طبیعی در بدن است که موجب شکسته شدن کلاژن جزئی از بافت همبند می شود. یک تحقیق کوچک از 10 زن مبتلا به سلولیت در سال 2006 انجام شد و نشان داد که تزریق این آنزیم ممکن است در بهبود ظاهر سلولیت مفید باشد.
اثرات طولانی مدت این تزریق هنوز هم ناشناخته است و مطالعات هنوز برای تعیین میزان و مدت زمان بهبودی انجام نشده است. اینکه آیا تزریق کلاژناز ممکن است یک گزینه مهم و خیلی موثر برای درمان سلولیت باشد در دست تحقیق است. لیزروفرکانس های رادیویی یکی دیگر از راه های درمانی سلولیت می باشد. هر دوی این راههای درمان معمولا بعد از دوره های درمانی دوبار در هفته سبب بهبود سلولیت می شود نتایج آن تا شش ماه باقی می ماند. این روش از آنجایی که دارای استاندارد جهانی نمی باشد فقط در بعضی از کشورها صورت می پذیرد. درمان های خانگی علاوه بر درمان های ذکر شده در بالا که شامل لیزر و مزوتراپی و ... شد، درمان های طبیعی نیز موثر هستند. چندین درمان موثر خانگی برای سلولیت در زیر آورده شده که شما شخصا می توانید برای رفع سلولیت آنها را در خانه انجام دهید. نمک دریایی نمک دریایی را با آب گرم مخلوط کرده و هم بزنید و سپس روغن زیتون را اضافه کرده و هم بزنید همچنین می توانید چند قطره از روغن های ضروری که خاصیت ضد سلولیتی دارند را اضافه کنید مثل اسانس های گریپ فروت، پرتغال، لیمو و نارنگی، بعد از خنک شدن بر روی سلولیت بمالید و پس از 20 دقیقه بشویید. ورزش برای ازبین بردن سلولیت، در هر جلسه که ورزش می کنید، تمریناتی را انجام دهید که ران ها و باسن تان را به کاربیاندازید و بروی عضلات این ناحیه فشار وارد شود. دم نوش های گیاهی دم نوش هایی را که به عنوان از بین برنده سلولیت شناخته شده اند، بنوشید، دم نوش هایی مانند: گزنه، انگور فرنگی سیاه، کنگر فرنگی، دم گیلاس، نعناع، زیزفون، آویشن، ارتوزیفون، گوارنا و .... دوش آّب سرد دوش آّب سرد بگیرید، آب خنک را از بالای باسن تا قوزک پاها بگیرید تا جریان ون در پاهایتان تحریک شود، بر روی نواحی سلولیتی تمرکز بیشتری داشته باشید. ماساژ با عصاره های گیاهی به طور مرتب مناطقی را که دارای سلولیت هستند با انجام حرکاتی مانند وردنه و رفت و برگشت آن، ماساژ دهید، ماساژ دادن جریان لنفاوی را اصلاح می کنند و باعث تحریک گردش خون موضعی می شوند.
در استفاده از عصاره های گیاهی هنگام ماساژ شک نکنید، عصاره هایی مانند: عصاره درخت سرو، سدر، لیمو، شمعدانی، رازیانه، فلفل سیاه، گریپ فروت، آویشن قرنز، دارچین، اکلیل کوهی، مریم گلی، گلپر، اسطو خودوس و ... ماسک قهوه برای آماده سازی نصف لیوان قهوه را با کمی نمک، یک قاشق پر از خزه دریایی قهوه ای خرد شده و 4 قاشق روغن زیتون مخلوط کنید. مخلوط آمده را روی نواحی مشکل دار بکشید و محکم ماساژ دهید. و اما طب سوزنی روش امبدینگ یا همان کاشت نخ جذبی در نقاط طب سوزنی، یکی از تازه ترین روش هایی است که امیدهای تازه ای را در درمان سلولیت ایجاد کرده است. توانمندی امبدینگ در درمان سلولیت به حدی است که رویای پیشین (درمان ارزان قیمت سلولیت در یک جلسه) را محقق کرده است.
با تشکر از نشریه پزشکی سهند


مطالب مشابه :


نشانی مراکز معتبر طب سوزنی کشور

وبلاگ جامع طب سوزنی ایران - teb soozani - نشانی مراکز معتبر طب سوزنی کشور - لطفا در استفاده از
آموزش طب سوزنی در چین

درمان لاغری - امبدینگ - میگرن - افسردگی - اضطراب - استرس - پزشک - دکتر طب - مراکز پکن و
افتتاح مطب طب سوزنی دکتر جعفرقلی در شهرری

استفاده از کت گوت یا امبدینگ در درمان چاقی اصلاح چاقی های مقاوم و
مکانیسهای درمان چاقی با طب سوزنی

استفاده از کت گوت یا امبدینگ در درمان چاقی اصلاح چاقی های مقاوم و
طب سوزنی، سلولیت

مرکز خدمات تخصصی طب سوزنی - طب سوزنی، سلولیت - مطب تخصصی خدمات آکوپانکچر در تهران-عضو انجمن
طب سوزنی به روش سوجوک تراپی

درمان لاغری - امبدینگ در این همایش که با حضور اعضای هیأت رئیسه ، روسای مراکز آموزشی
برچسب :