نکات مهم وصیت نامه امام خمینی


نكات فراوان وارزشمندي در اين وصيت نامه،وجود دارد .از جمله نكات كليدي آن نقش ثقلين (قرآن وعترت عليهم السلام)در جامعه اسلامي است،وهمين يك نكته كافي است تا اين وصيت نامه مورد توجه قرار گيرد وتعاليم اين دو ميراث گرانبها،مورد عمل قرار گيرد. جايگاه تعليم وتربيت ونقش مراكز علمي ،حوزوي ودانشگاهي وتوجه به آسيبهاي اين دو مركز.وده ها وصدها نكته ديگري كه با تعمق در آن مي توان بدست آورد.
وصيت نامه الهي سياسي امام يك سند افتخار براي كشور و ملت ما مي باشد . در جاي جاي اين وصيت نامه امام خميني رهنمونهاي بسيار دقيقي را ارائه داده اند .وصیت نامه امام خمینی(ره) ‌ از قویترین و بهترین مواریث معنوی آن امام و راهنمای ملت در همه مسائل و رویدادها ست. به فرموده مقام معظم رهبري :قشرهای مختلف مردم به ویژه جوانان، مسئولان قوای سه گانه و مسئولان همه دستگاهها این وصیت نامه را بازخوانی و در بخش ها و نکات فراوان آن تأمل و تدبر کنند چرا که این وصیتنامه در واقع دستورالعملی ملی برای پیشرفت و توسعه و سرافرازی ایران است.
در قالب چند تيتر به مواردي كه از نظر علوم سياسي و جامعه شناسي و علم حكومت از اصول علمي اين رشته ها ميباشد اشاره ميكنيم . نكاتي در مطالب زير وجود دارد كه (هرچند به اختصار به آنها پرداخته ايم) از نظرگاه علوم اسلامي و انساني امام را به عنوان يك سياست مدار و يك رهبر ديني در قله ي مديريت و درايت و دانايي نشان مي دهد :
1- تعلق انقلاب به ملت
(اهميت انقلاب شكوهمند اسلامى كه دستاورد ميليونها انسان ارزشمند و هزاران شهيد جاويد آن و آسيب ديدگان عزيز، اين شهيدان زنده است)
هیچ فرد و جریان و طبقه ای جز ملت، مالک و صاحب انقلاب نیست و مردم نیز این دارایی عظیم و این امانت الهی را با حفظ هویت و جهت گیری های انقلاب حفظ خواهد کرد.امام خميني با درايتي مثال زدني حكومتي تشكيل دادند كه در آن علاوه بر اينكه اسلام به عنوان دين اكثريت مردم نقش اساسي در حكومت دارد . مردم نيز به جايگاه واقعي خود دست ياقته اند .
امام در وصيت نامه خويش اين مهم را متذكر مي شوند كه انقلاب وابسته به هيچ كس حتي خود امام با آن عظمت كه بنيان گذار انقلاب هستند نمي باشد . نكته ايي كه در اينجا نهفته است . جامع نگري امام و تيز هوشي و زمان شناسي ايشان است . تاسيس حكومتي با ويژگيهاي جمهوري اسلامي ايران در آن موقعيت تاريخي امري بسيار خطير و بزرگ بود . جا انداختن اين مسأله كه انقلاب مردمي باشد و با مردم به اهداف خود برسد يكي از به روز ترين انديشه هاي سياسي امروزه مي باشد كه امام هم در عمل و سيره خويش وهم در وصيت نانه خود بر آن تأكيد كرده اند . 2- استکبار ستيزي و دفاع از مظلومان جهان به ویژه ملت فلسطین
يكي ديگر از وصيت هاي امام استكبار ستيزي مي باشد كه ثمرات فراواني چون آزادي و آزادگي و استفلال و خود باوري و پيشرفت را به دنبال خواهد داشت .
شعارهای ضد استکباری و دفاع مسلمانان از مظلومان جهان به ویژه ملت فلسطین و مقابله امت اسلامی با شبکه اختاپوسی صهیونیزم از جمله نشانه های گسترش آرمان های امام مي باشد . امروزه حتی شعار انرژی هسته ای ملت ایران در کشورهای اسلامی و عربی به خواستی عمومی تبدیل شده و این واقعیت نشان می دهد که ملتهای مسلمان به ایده ها و اهداف ملت ایران، به چشم عزت و احترام می نگرند. حضرت آیت الله خامنه ای با اشاره به اعتراف دوست و دشمن به فراگیر شدن آرمان دفاع از ملت فلسطین مي فرمايند: امروز ملتهای مسلمان نیز مانند ملت بزرگ ایران، اسرائیل را رژیمی جعلی و تحمیلی می دانند . 3- پیشرفت و خلاقیت و نوآوری با تاسيس جمهوري اسلامي
دشمنان اسلام و ایران، در طول دهها سال، دینداری را مانع پیشرفت، و غربزدگی را عامل رشد و توسعه تبلیغ می کردند اما امام تأکید می کرند و در عمل نیز نشان دادند که روح انقلابی، روح پیشرفت و ابتکار و نوآوری است و ملت ایران، امروز این حقیقت روشن را در میدان های مختلف از جمله عرصه های علم و سیاست به اثبات رسانده و جوانان ملت با همین اعتقاد همچنان به پیش خواهند رفت.
اتکاء ملت ایران به توانایی های درونی و حرکت در مسیر «خلاقیت، قطع وابستگی و کسب استقلال» از علل دشمنی سلطه گران جهانی با جمهوری اسلامی ایران ميباشد . علت مخالفت استکبار با بهره مندی ملت ایران از انرژی هسته ای نیز این است که جوانان ایرانی با اتکاء به دانش، نوآوری و نیروی درونی خود و بدون وابستگی به قدرت های زورگو توانسته اند به دانش هسته ای دست یابند.. 4- توجه به عملیات روانی استکبار برای ناامید کردن ملتها
هنگامی که زورگویان جهانی در میدان عمل از مقابله با یک ملت عاجز می مانند به جنگ روانی متوسل می شوند و به همین علت است که دشمن در طول سی سال گذشته از شیوه های مختلف عملیات روانی برضد ملت ایران استفاده کرده است.
دشمن برای ناامید کردن جوانان و انکار پیشرفتهای عظیم ملت ایران می خواهد به جوان ایرانی القاء کند که بدون وابستگی به قدرتها به جایی نخواهد رسید و از این طریق انگیزه حرکت و پیشرفت را از ملت و جوانان ایران بگیرد.امام با تشخيص اين مسأله نسبت به عمليات رواني دشمنان توجه داده اند امام خمینی(ره) ‌در وصیت نامه خود در خصوص توطئه های سازمان یافته برای دور کردن جوانان از ایمان و انگیزه دینی و گرفتن روحیه نشاط و کار و تلاش تأكيد ميكنند كه دشمن سعی دارد با اقدامات سازمان یافته و در توطئه ای بسیار خطرناک جوانان را به مواد مخدر، سرگرمی های جنسی و مسائل شهوانی مشغول کند و ملت ایران را از حرکت در مسیر پیشرفت بازدارد.
5-- تفرقه‏افكنيها به عنوان بزرگترين خطر براي اسلام و ايران
توجه دادن امام به اين موضوع كه اختلاف افكني كار دشمنان و ايادي آنهادر داخل است جزو آن دسته از مواردي است كه نشان دهنده جامعيت امام و نكته سنجي ايشان ميباشد . يك رهبر سياسي دور انديش با ديدن افقهاي پيش روي ملت با راهنمايي هاي به جا و به موقع ميتواند آينده ي درخشاني را براي ملت خود رقم بزند . به گوشه هايي از وصاياي امام كه نشان ار نبوغ يك سياست مدار است توجه فرماييد:
(...آن همه شعرها و بذله‏گويي ها، و آن همه مراكز عياشى و فحشا و قمار و مسكرات و مواد مخدره كه همه و همه براى كشيدن نسل جوان فعال كه بايد در راه پيشرفت و تعالى و ترقى ميهن عزيز خود فعاليت نمايند، به فساد و بى‏تفاوتى در پيشامدهاى خائنانه، كه به دست شاه فاسد و پدر بى‏فرهنگش و دولت ها و مجالس فرمايشى كه از طرف سفارتخانه‏هاى قدرتمندان بر ملت تحميل مى‏شد، و از همه بدتر وضع دانشگاه ها و دبيرستان ها و مراكز آموزشى كه مقدرات كشور به دست آنان سپرده مى‏شد، با به كار گرفتن معلمان و استادان غربزده يا شرقزدة صددرصد مخالف اسلام و فرهنگ اسلامى بلكه ملى صحيح، با نام «مليت» و «ملى‏گرايى»،...اينجانب به همة نسلهاى حاضر و آينده وصيت مى‏كنم كه اگر بخواهيد اسلام و حكومت الله برقرار باشد و دست استعمار و استثمارگران خارج و داخل از كشورتان قطع شود، اين انگيزة الهى را كه خداوند تعالى در قرآن كريم بر آن سفارش فرموده است از دست ندهيد و در مقابل اين انگيزه كه رمز پيروزى و بقاى آن است، فراموشى هدف و تفرقه و اختلاف است... امروز و در آتيه نيز آنچه براى ملت ايران ومسلمانان جهان بايد مطرح باشد و اهميت آن را در نظر گيرند، خنثى كردن تبليغات تفرقه افكن خانه برانداز است. توصية اينجانب به مسلمين و خصوص ايرانيان بويژه در عصر حاضر، آن است كه در مقابل اين توطئه‏ها عكس العمل نشان داده و به انسجام و وحدت خود، به هر راه ممكن افزايش دهند و كفار و منافقان را مأيوس نمايند...از توطئه‏هاى مهمى كه در قرن اخير، خصوصاً در دهه‏هاى معاصر، و بويژه پس از پيروزى انقلاب آشكارا به چشم مى‏خورد، تبليغات دامنه‏دار با ابعاد مختلف براى مأيوس نمودن ملتها و خصوص ملت فداكار ايران از اسلام است. گاهى ناشيانه و با صراحت به اينكه احكام اسلام كه 1400 سال قبل وضع شده است نمى‏تواند در عصر حاضر كشورها را اداره كند.)
6- هميشه در صحنه بودن ملت
امام با اينكه در هيچ يك از دانشكده ها و مراكز سياسي دنيا درس سياست نخوانده بود ولي در مواضع ايشان آنچنان مسائلي وجود دارد كه همگان را به شگفتي واميدارد . مردمي بودن امام و حاظر كردن مردم در تمامي برهه هاي سخت نشان از شناخت صحيح ايشان از مردم و قدرت مردم و ايمان توده هاست . امام با هدايت مردم و در بسياري از موارد با تشويق مردم به حضور در صحنه هاي انقلاب و فداكاري و ايثار توانست انقلابي بزرگ نه تنها در ايران بلكه در كل جهان راه بيندازد .1.    وصیت نامه با حدیث ثقلین شروع شده است.

2.    محمد(ص) و آل او مظاهر جلال و جمال خداوند هستند.

3.    تذکر به گروههای شرق و غرب برای پای فشاری نکردن بر اشتباهشان.

4.    حدیث ثقلین متواتر تر بین جمیع مسلمین است.

5.    اهل سنت در صحاح شش گانه و کتب دیگر از ثقلین گفته اند.

6.    خودخواهان و طاقوت قرآن را وسیله ای برای حکومتهای ضد قرآنی کرده اند.

7.    سرمایه داری ظالمانه و بی حساب مخالف عدالت اجتماعی است.

8.    دشمنان اسلام، اسلام را رژیم سرمایه داری غرب می دانند.

9.    با به راه افتادن اقتصاد سالم عدالت اجتماعی تحقق می یابد.

10. ما مفتخریم 13 بار تکرار شده است.

11. روحانی نما به مخالفان توطئه گر و بازی گران سیاسی کمک می کند.

12. مناجات شعبانیه و عرفات از امامان و امام حسین(ع) است.

13. فقه = دریای بی پایان.

14. زنان همدوش مردان و بهتر از انان برای اسلام گام بردارند.

15. آموزش نظامی از واجبات مهم است.

16. تشکیل حکومت عدل از ابعاد قران است.

17. امریکا = تروریسم دولتی، به اتش کشنده جهان.

18. خیال صهیونیست = تشکیل اسرائیل بزرگ.

19. انگیزه ایثارگری مردم در ایمان و اطمینان به غیب است.

20. اولین حدیث وصیت نامه از رسول اکرم(ص) و در باره قران و عترت است.

21. ملت ایران در حل مشکلات با جان دل بکوشند.

22. در وجود کائنات اسماء الهی تجلی یافته است.

23. ملتهای اسلامی از حکومت ایران الگو بگیرند.

24. قشر متفکر مواظب توطئه دشمنان باشند.

25. در سده های اخیر دشمنان ما را از هر پیشرفتی محروم کرده اند.

26. مردم با اراده و پشتکار به رفع وابستگی ها اقدام کنند.

27. بر دولتهای دست اندر کار است که از متخصصین خود قدر دانی کنند.

28. اسلام و ایران صدمات غم انگیزی از مجلس شورای غیر صالح خورده اند.

29. بعد از مشروطه به قانون اساسی عمل نشد.

30. وصیت امام به نسل حاضر و اینده است.

31. تفاوت دمکراسی امام با دمکراسی غربی در تکیه بر قانون اسلام است.

32. عنوان ملت و مردم از مکررترین عناوین در سخنرانی های امام است.

33. مجلس قانون گذاری در راس همه امور است.

34. اختلاف ازادی امام با غرب در التزام به دیانت اسلام است.

35. اساسی ترین ازادی ،ازادی بیان و عقیده است.

36. انتقاد عامل رشد جامعه است.

37. معیار برابری، تقوی و پاکی است.
مطالب مشابه :


پایان نامه پیرامون ادله اثبات دعوی

دانلود پایان نامه - پایان نامه پیرامون ادله اثبات دعوی بند چهارم: صراحت و قاطعیت
پایان نامه بررسی حقوقی پیوند اعضاء بعد از قصاص

دانلود پایان نامه اگر شخص مجروح علاج نشد، جانى را به قصاص محكوم كند.این عبارت به صراحت
ضمانت‌نامه‌های اعتبارات اسنادی و پیش پرداخت

اخبار،آموزش و دانلود مقالات حسابداری - ضمانت‌نامه‌های در اینجا به صراحت بر این نکته
نکات مهم وصیت نامه امام خمینی

دانلود نرم افزار - نکات مهم وصیت نامه امام خمینی - دانلود فیلم+دانلود فیلم با لینک مستقیم+اس
مقاله آموزشی زندگی نامه ملاصدرا

دانلود|فروش|پایان نامه عقده ها از عقاید برداشت و صراحت در بیان و مرامش دلق و رنگ و ریا
دانلود پروژه بررسی پرتره در عکاسی ایران (رشته هنرهای تجسمی)

پایان نامه های فارسی - دانلود پروژه بررسی بنابراین به صراحت می توان بیان کرد که تاریخچه
کلیاتی از زندگی نامه سردار قاسم سلیمانی

اسطوره دانلود کلیاتی از زندگی نامه سردار مارک گرچت به صراحت به نام سردار قاسم
دانلود ساقی نامه و توضیحاتی چند در این مورد

دانلود ساقی نامه و توضیحاتی این اصطلاحات ، در مؤخره ساقی‌نامه خود، به صراحت گوشزد می
ترجمه مقاله بررسی مدل ارزیابی عملکرد به روش تاپسیس فازی

دانلود مقاله پایان نامه گزارش کار عملکردی در مورد عدم صراحت و در کسب اولویت دهی و
دانلود فرم اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده

انجام خدمات حسابداری - دانلود فرم اظهار نامه مالیات بر ارزش افزوده - انجام کلیه امور
برچسب :