نکاتی مهم درباره برنامه راهبردی چهارم تجربی

کنکوری‌های عزیز رشته تجربی

سلام حتما مطلب زیر رو با دقت بخوانند:

 در تنظیم برنامه راهبردی سال 94-93 دو مهم مدنظر قرار گرفته است:

الف) کنکور امسال 15 روز زودتر برگزار می‌شود، لذا نیاز به استفاده بهینه از زمان داریم.

استراتژی برنامه این بوده است که در نیم‌سال اول که زمان بیش‌تر است و فاصله با کنکور نیز داریم، حجم مطالعاتی بالاتر رود، لذا در درس‌هایی مانند ریاضی پایه و زیست پایه برنامه نیم‌سال اول سنگین‌تر از نیم‌سال دوم است.

ب) روند مطالعه و ارائه مبحث ها همگام با روند تغییر سبک سؤال‌های کنکور باشد.

برای مثال فصل 10 و 11 سال سوم (رشد و نمو گیاهان و جانوران) مبحث های مهمی هستند و در کنکور کسی قادر به پاسخ گویی به سؤال‌های آن هاست که این مبحث‌ها را ترکیبی و مفهومی خوانده باشد، لذا در دو آزمون تمامی مبحث‌های مرتبط را از زیست دبیرستان جمع آوری کرده و تحت عنوان گیاهی و جانوری ارائه داده‌ایم.  

در مطلب زیر سعی کرده ایم منطق پشت چیدمان مبحث های درس های اختصاصی را در برنامه راهبردی پیش دانشگاهی تجربی ، برای شما بشکافیم تا شما در همین ابتدای راه با مسیری که پیش رو دارید به طور کامل آشنا شوید و امیدوارم در پایان راه به بهترین نتیجه ایی که شایستگی آن را دارید ، دست یابید.

اگر پس از خواندن کامل این مطلب ، سوالی در مورد برنامه ی درس های اختصاصی داشتید، در زیر همین مطلب بنویسید تا به سوال های شما عزیزان پاسخ دهیم.

1- در درس ریاضییات تجربی مبحث هایی که در سال دوم و سوم دانش آموزان آموزش می بینند را به دو قسمت می توان تقسیم کرد:

*مبحث هایی که مرتبط با مبحث های کتاب پیش دانشگاهی این درس (ریاضی عمومی) هستند، به عبارتی پایه ی یادگیری این مبحث ها هستند.

مانند: احتمال، آنالیز ترکیبی، تابع و توابع خاص، مشتق، ماتریس و . . . . در برنامه راهبردی هم زمان با ارائه مبحث های کتاب پیش دانشگاهی، مبحث های مرتبط پایه مطرح می شوند و دانش آموز هنگام مطالعه کتاب پیش (ریاضی عمومی) این مبحث های پایه مرتبط را می خوانند.

*مبحث های مستقل مانند آمار، هندسه، حد و پیوستگی و . . . . در برنامه راهبردی این مبحث ها به صورت مستقل تحت عنوان ریاضی پایه مطرح می شود.

***در برنامه راهبردی سال 94 اقدامی که صورت گرفته اینست که پایه های مستقل در نیم سال اول (از مهر تا دی ماه) تقریباً به اتمام می رسند و فقط حد و پیوستگی برای نیم سال دوم باقی می ماند و بدین ترتیب برنامه درس ریاضی در نیم سال دوم تقریباً به طور کامل به مبحث های پیش دو (که البته مهم و دارای بودجه بندی قابل ملاحظه هستند) اختصاص می یابد.

 

2- در درس زیست به موازات تغییر در سبک تست های کنکور و چشم گیر شدن تست های ترکیبی و تغییر تاریخ کنکور برنامه ی  راهبردی تمهیدات زیر را اندیشیده است.

*سه فصل 1 ، 2 و 3 زیست سال دوم که به صورت پایه زیست دوره دبیرستان مطرح اند در اولین آزمون برنامه راهبردی آورده شدند تا دانش آموزان با خواندن این فصل ها هم در مفاهیم زیست کم تر دچار مشکل شوند و هم در پاسخ به تست های ترکیبی فصل های پیش رو عمل کرد بهتری داشته باشند.

*زیست سال سوم دبیرستان، حجیم تر است،بودجه بندی قابل ملاحظه ای دارد، مبحث های چالشی زیست دبیرستان مانند  زنتیک و گیاهی را در بر دارد، مبحث های مرتبط با زیست پیش یک را دارد و از آن طرف زیست دوم دبیرستان حفظی تر است به دلیل همه موارد ذکر شده زیست و آزمایشگاه 2 در نیم سال اول پررنگ تر است و زیست و آزمایشگاه 1 در نیم سال دوم.

*در زیست پیش دانشگاهی قبل از عید تا پایان فصل 9(ویروس و باکتری) برنامه آزمون جلو می رود و برای بعد از عید دو  فصل باقی بماند با این کار سرعت پیش روی آزمون در قبل و بعد از عید تعدیل شده است. 

* در دوران طلایی نوروز(14 فروردین ) که مبحث های پیش یک دوره می شوند، دو چالش پیش رو داریم:  1)این فصل ها در ترم اول زیاد تکرار شده است 2) ارزش تستی چندانی در کنکور ندارد(کم تر از 10%) در برنامه این آزمون ما مبحث ژنتیک که ارزش تستی بالایی دارد را گنجانده ایم.به این ترتیب روی مبحث ژنتیک دو جا تمرکز ویژه کرده ایم ؛ در برنامه نیم سال اول (21 آذر هماهنگ با ژنتیک جمعیت) و در برنامه نیم سال دوم (14 فروردین هماهنگ با دوره ی مبحث های پیش یک).

البته این مهم باعث شده که در برنامه نیم سال اول فرصتی حاصل شود و به فصل 10 زیست سال سوم(تولید مثل گیاهان) به طور ویژه بپردازیم. (آزمون 6 دی)

*برای چابکی برنامه به خصوص در پروژه ی هفت  که نزدیک به امتحانات مدارس برای پیش دانشگاهی است دو آزمون یکی در تاریخ 28 فروردین و دیگری 4 اردیبهشت زیست را به صورت جانوری و گیاهی تقسیم کردیم ، حجم مورد امتحان برای مطالعه کم شده اما از لحاظ ارزش تستی بسیار بالا بوده و تقریباً 40% و حتی کمی بیش تر از تست های کنکور را شامل می شوند .

 

3- درس های فیزیک و شیمی در مبحث های پایه به صورت زوج کتاب در برنامه مطرح می شوند و دانش آموز با توجه به برنامه شخصی خودش تعیین می کند که در هر نیم سال  کدام یک از مبحث ها را بخواند، در انتخاب این زوج کتاب ها باید یک مورد اساسی مدنظر قرار گیرد.

در نیم سال دوم به خاطر مقارن شدن با تعطیلات نوروز مبحث های زوج کتاب های پایه در برنامه فشرده تر مطرح می شود.

دانش آموزی که از تابستان مطالعه ی درس ها را شروع کرده معمولاً با فشرده شدن برنامه ی پایه های این دو درس در نیم سال دوم مشکلی ندارد .

به دانش آموزانی که فشردگی برنامه ی زوج کتاب ها در نیم سال دوم  مشغله ی فکری آن هاست این نوید را می دهیم که احتمال عقب افتادن آن ها را کاهش داده ایم و این مهم را نیمه پوششی کردن برنامه زوج کتاب های پایه در نیم سال دوم انجام داده ایم.

برای مثال آزمون 24 بهمن تا صفحه 34 در زوج کتاب شیمی پیش روی کرده ایم. آزمون بعدی از صفحه 35 شروع نکرده ایم بلکه از چند صفحه قبل تر شروع کرده ایم که اگر دانش آموزی از مطالعه ی مبحثی عقب افتاده، فرصت جبران داشته باشد.


مطالب مشابه :


برنامه آزمون های کانون فرهنگی آموزش(قلم چی)

برنامه آزمون های کانون فرهنگی برنامه راهبردی کتاب کانون فرهنگی آموزش قلم چی.
نکاتی مهم درباره برنامه راهبردی چهارم تجربی

کانون قلم چی تست های ترکیبی و تغییر تاریخ کنکور برنامه ی راهبردی تمهیدات زیر را
مروری بر برنامه راهبردی - چهارم ریاضی

( قلم چی) ورزنه در برنامه راهبردی کانون , ادامه ی آرشیو
شخصی سازی برنامه راهبردی

شخصی سازی برنامه راهبردی کانون فرهنگی آموزش قلم چی کانون فرهنگی آموزش قلم چی .
روش‌های مطالعه در کتاب زرد عمومی

کانون قلم چی ی متن کتاب درسی زمانی که برنامهی راهبردی به آن قسمت می‌رسد یا
داوطلبان کنکور 92........توجه

بهترین پیشنهاد من به کنکوری های سال 92 اینه که در آزمون های قلم چی برنامه ی راهبردی کانون
برنامه راهبردی تابستان کانون 91-92

برنامه راهبردی تابستان کانون 91 برای مشاهده ی این پست به آدرس آزمون 7 فروردین 1393 قلم چی.
روش برنامه ريزي دركانون

کانون فرهنگی آموزش قلم چي همه‌ي دانش‌آموزان کانون يک دفتر برنامه قلم چی بودم واکنون
برنامه روزانه - هفتگی راهبردی دروس عمومی و اختصاصی

مداوم و بر اساس برنامه راهبردی کانون فرهنگی آموزش (قلم چی) و میزان مطالعه ی هر یک
برچسب :